Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Dragonball Kai

Μεταγλωττίσεις DB GT & Movies απο Deagostini Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: -----

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 15, 2011 10:55 pm
Τίτλος: Μεταγλωττίσεις DB GT & Movies απο Deagostini
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aληθεια παιδια ποια ειναι η γνωμη σας γι' αυτες;Θα σας πω την δικη μου πρωτα.Καταρχην το DB gt δεν ειχε καθολου καλη μεταγλωτιση ο Στελιος Καλαθας(παιζει και στα μυστικα της εδεμ Razz ) ειναι πολυ καλος σαν αφηγητης αλλα σαν Goku καθολου.Αλλαζει καπως υπερβολικα την φωνη του και δεν μου αρεσε, ασε που την λεξη σημα κατατεθεν της σειρας "kamehameha" την λενε "ενεργειακο κυμα" HaHa
Γενικα ειναι ενα μετριο αποτελεσμα που για μικρα παιδια ειναι οκ αλλα για εμας καθολου ικανοποιητικο.
Οσον αναφορα τις ταινιες μου κανει εντυπωση η αλλα νταλλων σειρα που της βαζει.Μια απο Z μετα απο GT μετα μια απο το παλιο dragonball.Kαι εδω δεν ειναι πολυ καλη η μεταγλωτιση και καποια λαθη τα επαναλαμβανουν πχ στο special του bardock παλι λενε ΤΟΝ frieza Η Frieza.Eλπιζω οι επομενες ταινιες που ερχονται να ειναι πιο καλες απο αποψη μεταγλωτισης αλλα μπα...
Το πρωτο Dragonball τεύχος με τα πρώτα 4 επεισόδια του πρώτου DB θα κυκλοφορήσει στις 08/06/11 .
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 15, 2011 11:26 pm
Τίτλος: Re: Mεταγλωτισεις DB GT AND Movies απο Deagostini.
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα σε αντίθεση με τη γνώμη των περισσότερων έχω την μεταγγλώτισση του ΑΝΤ1 στο Dragonball σε μεγάλη υπόληψη (τουλάχιστον ενοιολογικά) καθώς έχω συμμετάσχει σε μερικά επεισόδια στη μετάφραση του DBKai από εμάς και σε πολλές περιπτώσεις μετά από πολύ ψάξιμο διαπιστώναμε ότι η μεταγγλώτισση η ελληνική είχε πάντα δίκιο... Ήταν ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΗ. Τώρα αν ακουγόταν ωραίο αυτό στα ελληνικά, ή αν ταίριαζε άλλου παπά ευαγγέλιο... Βέβαια για της DeAgostini δεν ξέρω... Έχω δει κάνα 2 DVD από τον ξάδερφό μου που τα έχει αγοράσει όλα (μεγάλος καμένος) και μπορώ να πω ότι με κουράζει που 3-4 ηθοποιοί κάνουν ΟΛΟΥΣ τους ρόλους... Αλλά δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο... Razz Razz Razz

xamergt έγραψε:
Γενικα ειναι ενα μετριο αποτελεσμα που για μικρα παιδια ειναι οκ αλλα για εμας καθολου ικανοποιητικο.


Δυστυχώς αυτό είναι το target group τους... Τόσο μυαλό έχουμε στην Ελλάδα. Ότι είναι κινούμενο σχέδιο είναι για παιδιά... Thumb Down

xamergt έγραψε:
Οσον αναφορα τις ταινιες μου κανει εντυπωση η αλλα νταλλων σειρα που της βαζει.Μια απο Z μετα απο GT μετα μια απο το παλιο dragonball.


Μπορεί να είναι η σειρά με την οποία τις αγόρασαν τι να σου πω Razz Razz Razz

xamergt έγραψε:
Το πρωτο Dragonball τεύχος με τα πρώτα 4 επεισόδια του πρώτου DB θα κυκλοφορήσει στις 08/06/11 .


Πλαααααααααααααααακα με κάνεις;;; Έκλεισε και το απλό DB; Είναι αποφασισμένοι τελικά αυτοί να βγάλουνε τα άπαντα!! Ότι να'ναι... Razz Razz Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: -----

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 15, 2011 11:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:

Πλαααααααααααααααακα με κάνεις;;; Έκλεισε και το απλό DB; Είναι αποφασισμένοι τελικά αυτοί να βγάλουνε τα άπαντα!! Ότι να'ναι...

Δεν σε κανω καθολου πλακα Razz Razz Razz
Αν βγαζει χρυσα αυγα με το dragonball η deagostini καλα κανει αλλα αν νομιζει οτι επειδη ειναι αγαπημενο anime στην ελλαδα οτι realeses και να βγαλει γι΄αυτο θα πλουτισει μαλλον πλαναται πλανην οικτρα.Πιστευω δεν μπορει να κανει πολλες πωλησεις γιατι ειναι λιγοι οι καμμενοι να τα παρουν.Αλλα απο την αλλη για να βγαλει και το αρχικο θα εχει βγει ευχαριστημενη μεχρι τωρα.Εγω deagostini θα σου προτεινα να βγαλει την πρωτη σεζον των Mighty Morphin Power Rangers μεταγλωτισμενη οπως την ειχε ο Aντ1 την πρωτη πρωτη μεταγλωτιση.
Βγαλε 30 τευχη με 2 επεισοδια καθε dvd για να βγαλεις και κατι Razz
και τουλαχιστον εγω θα παρω κανα τευχος. Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 12:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχα δει γύρο στα 250 επεισόδια DBZ από DeAgostini και η δική μου άποψη είναι ότι απλά "σκοτώνουν" το anime οι τύποι....η εικόνα άθλια + ο ήχος πολλά παράσιτα ότι ναναι...και αυτό που μου την έσπαγε περισσότερο ήταν τα ονόματα, απλά λένε ότι ναναι...πχ τν Κάπτεν Τζίνιου στο ένα επεισόδιο τον λέγανε "Γκινέου" στο άλλο Γκίνιου στο επόμενο άλλο πάλι....λες κ είναι δύσκολο να ψάξουν και να βρουν τα σωστά ονόματα και να τα λένε και σωστά....και τα 250 που είδα πολλά ήταν...το Buu Saga δεν το είδα ολόκληρο και ελπίζω να το δω στο KAI αν το συνεχίσουν....και εννοείτε ότι δεν τα αγόρασα και απλά τα κατέβασα...δεν αξίζουν ούτε 1 ευρό....AnimeClipse FTW αυτή είναι δουλεία και ξανά ένα Respekt big smile
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 12:35 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BLooDSeeKeR έγραψε:
η εικόνα άθλια + ο ήχος πολλά παράσιτα ότι ναναι...


Κοίτα, όπως είπα παραπάνω, όταν τα είδα στον ξάδερφό μου από τα original DVD μια χαρά ήταν η εικόνα. Τώρα αν τα παιδιά που ανέβασαν τα επεισόδια που εσύ είδες δεν έκαναν καλή δουλειά δεν μπορώ να το ξέρω. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για anime του 86-87 σε ποιότητα οριακά DVD... Μην περιμένεις δηλαδή HD video όπως από εμάς... Άσε που εμείς έχουμε και τον gpower2 στην επεξεργασία της εικόνας... (σλουρπ σλουρπ Razz Razz )

BLooDSeeKeR έγραψε:
και αυτό που μου την έσπαγε περισσότερο ήταν τα ονόματα, απλά λένε ότι ναναι...πχ τν Κάπτεν Τζίνιου στο ένα επεισόδιο τον λέγανε "Γκινέου" στο άλλο Γκίνιου στο επόμενο άλλο πάλι...


http://dragonball.wikia.com/wiki/Captain_Ginyu
http://el.wikipedia.org/wiki/Dragon_Ball

Σε παραπέμπω στα 2 παραπάνω links για να δεις ότι το όνομα του είναι Ginyu... Οι Ιάπωνες και οι Αμερικάνοι φίλοι μας, πρόφεραν το όνομά του "Γκίνγιου"... Οπότε το "Γκίνιου" που λες ότι έλεγαν οι δικοί μας είναι πολύ κοντά στο αμερικάνικο και ίσως και σωστότερο με βάση τη γραφή του. Τώρα το Γκινέου προφανώς ήταν έμπνευση της στιγμής του ηθοποιού που έκανε το voice over... Σηκώνω τα χέρια ψηλά (κι εγώ και η επιστήμη Razz Razz )

BLooDSeeKeR έγραψε:
το Buu Saga δεν το είδα ολόκληρο και ελπίζω να το δω στο KAI αν το συνεχίσουν....και εννοείτε ότι δεν τα αγόρασα και απλά τα κατέβασα...δεν αξίζουν ούτε 1 ευρό....AnimeClipse FTW αυτή είναι δουλεία και ξανά ένα Respekt big smile


Μην ελπίζεις και πολύ φίλε μου καθώς όπως έχει διαρεύσει το Kai πρόκειται να σταματήσει το Μάρτιο και τα 98 επεισόδια του να αναφέρονται μόνο στο Freeza και Cell Saga...

Αυτά τα ολίγα...
Thumbs UP
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: -----

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 1:13 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρω πως επειδη ο goku ειναι ο πρωταγωνιστης θα επρεπε ο ηθοποιος που τον εκανε στον αντ1 απο το τελος του frieza saga και επειτα-Θεμης Ψυχογιος λεγεται- να ξαναεπερνε το ρολο στο gt και στις ταινιες.Πχ το dragonball kai ή οι ταινιες στην αμερικη δεν θα ειχαν και τοσο καλη αποδοχη απο τους fans αν δεν συνεχιζε ως goku ο Sean Schemmel και ως Vegeta ο φοβερος Christopher Sabat.Δηλαδη παιζει μεγαλο ρολο ο voice actor.Να μου πεις στην ελλαδα σιγα μην νοιαζοταν η Deagostini να τον βρει ή να τον ξανακαλεσει.Αλλα οσο να ειναι θα ειχαμε μια οικειοτητα απο τα παλια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 2:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
το όνομα του είναι Ginyu... Οι Ιάπωνες και οι Αμερικάνοι φίλοι μας, πρόφεραν το όνομά του "Γκίνγιου"... Οπότε το "Γκίνιου" που λες ότι έλεγαν οι δικοί μας είναι πολύ κοντά στο αμερικάνικο και ίσως και σωστότερο με βάση τη γραφή του


οκ τότε δικό μου το λάθος γιατί είχα την εντύπωση ότι προφέρετε "Τζίνιου" κ όχι "Γκίνιου" αλλά το Γκινέου το είχα ακούσει σίγουρα κ κάτι άλλα τρελά όπως το "Φρίζερ"...τεσπα...

Deykalionas17 έγραψε:
Μην ελπίζεις και πολύ φίλε μου καθώς όπως έχει διαρεύσει το Kai πρόκειται να σταματήσει το Μάρτιο και τα 98 επεισόδια του να αναφέρονται μόνο στο Freeza και Cell Saga...


Εάν γίνουν όπως τα λες θα ξενερώσω απίστευτα γιατί δεν το έχω δει και δεν ξέρω και καλά αγγλικά για να δω το Ζ από κάποιο αγγλικό F.S.Group
_________________



Έχει επεξεργασθεί από τον/την BLooDSeeKeR στις Κυρ Ιαν 16, 2011 4:24 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: -----

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 2:05 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Deykalionas17 έγραψε:
Μην ελπίζεις και πολύ φίλε μου καθώς όπως έχει διαρεύσει το Kai πρόκειται να σταματήσει το Μάρτιο και τα 98 επεισόδια του να αναφέρονται μόνο στο Freeza και Cell Saga...


Εάν γίνουν όπως τα λες θα ξενερώσω απίστευτα γιατί δεν το έχω δει και δεν ξέρω και καλά αγγλικά για να δω το Ζ από κάποιο αγγλικό

Eγω θα σου ελεγα να συνεχισεις να το δεις στα ελληνικα το majin buu saga μιας και πιστευω σε αυτο το saga η μεταγλωτιση ειναι καλη εχει βεβαια καποια λαθη αλλα γενικα ειναι η περιοδος που ανετα την ξαναβλεπω στα ελληνικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 2:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xamergt έγραψε:
Eγω θα σου ελεγα να συνεχισεις να το δεις στα ελληνικα το majin buu saga μιας και πιστευω σε αυτο το saga η μεταγλωτιση ειναι καλη εχει βεβαια καποια λαθη αλλα γενικα ειναι η περιοδος που ανετα την ξαναβλεπω στα ελληνικα..


καλά ναι αν δω ότι δεν βγάζω άκρη από κάπου αλλού αναγκαστικά θα δω τα μεταγλωττισμένα big smile
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 2:11 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BLooDSeeKeR έγραψε:
Deykalionas17 έγραψε:
Μην ελπίζεις και πολύ φίλε μου καθώς όπως έχει διαρεύσει το Kai πρόκειται να σταματήσει το Μάρτιο και τα 98 επεισόδια του να αναφέρονται μόνο στο Freeza και Cell Saga...


Εάν γίνουν όπως τα λες θα ξενερώσω απίστευτα γιατί δεν το έχω δει και δεν ξέρω και καλά αγγλικά για να δω το Ζ από κάποιο αγγλικό F.S.Group


Ασ'τα κι εγώ είχα ξενερώσει άγρια όταν το πρωτοέμαθα... Πάντως υπάρχουν ελπίδες ακόμα...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 513
Τοποθεσία: Κοζάνη








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 4:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά αν αναλογιστούμε πως η πηγή της μετάφρασης είναι η ιταλική έκδοση είναι λογικό να έχει λάθη. Από κει και πέρα ο Καλαθάς όντως θέλει δουλειά αλλά σε κάθε ταινία βελτιώνεται. Όσο για το υπόλοιπο cast είναι νομίζω μια χαρά και είναι συνολικά 12-14 άτομα στις ταινίες τουλάχιστον. Όπως και να 'χει στοχεύουν σε καμένους που θα τρέξουν να το αγοράσουν και σε μικρά παιδιά.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 11 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: -----

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 12:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα για τον Καλαθα σαν Goku ειναι "καπως" υπερβολικος ο τονος της φωνης του.Αλλα σαν αφηγητης ειναι αριστος.Συμμετειχε και στο παλιο dbz και εκανε τον gohan τοτε στο πρωταθλημα(που ηταν αυτοι οι yamu και spopovitch) λιγο πριν το buu saga ,εκανε κι ολας σε καποια φαση και τον babidi για τους πιο παρατηριτικους.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 24 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 38


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 8:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η deagostini θα πλουτίσει με το dragonball Kakashi Thumb up Greek Flag
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: -----

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 8:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

^^Mαλλον εχω δει καμμενους.Ενας ειναι πανω απο 30 παντρεμενος με παιδι.Και αντι να τα κατεβασει να γλυτωσει κατι απο την εκμεταλλευση(ε 10 ευρω ειναι πολλα) τα θελει σε retail μορφη Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό που όλοι ξεχνάτε, είναι ότι οι περισσότεροι ακόμα, δεν έχουν τα τεχνικά μέσα ή τις γνώσεις για να κατεβάζουν βίντεο και να τα βλέπουν στον υπολογιστή.

Πιο εύκολο τους έρχεται να πάρουν ένα DVD και να το βάλουν στη φέτα του σαλονιού, παρά να το κατεβάσουν και να το μετατρέψουν ή να έχουν κάποιον media player για να το δουν εκεί...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Dragonball Kai Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01496 seconds with 5 queries