Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Anime σε tv μέσω media player Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 12 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 25


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 10:50 am
Τίτλος: Anime σε tv μέσω media player
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χερετω την εξερετη ομαδα
ειναι το πρωτο post και θελω απεγνωσμενα την βοηθεια σας.
εχω αγορασει ενα media player και συγκεκριμενα το egreat(EG-M34A) καθως θελω να βλεπω ανιμε στην τιβι (LG 42αρα).
χωρις ιδιαιτερη ερευνα αγορας κατεληξα στο συγκεκριμενο player απο σημβουλη ενως φιλου μου(ειχε προηγιθει ενας toshiba απο τα saturn απου ο πωλητης επεμενε πως επεζε matroska)
το προβλημα ειναι το εξης.δεν πεζει ολα τα mkv files και συγκεκριμενα εχω προβλημα παντα με τους υποτιτλους(τους δηχνει αλλα οχι με το φιλτρο της εκαστοτε ομαδας που βγαζει το ανιμε δλδ σηγκεκριμενη γραμματοσειρα και χρωμα) και πολες φορες με τον ηχο που δεν ακουγεται τιποτα.
χρησιμοπιω καλωδιο hdmi
τι πρεπει να κανω????
καποια ρυθμιση
καποιο update sto firmware? (εχει υποδοχη ethernet)
να κοιταξω για αλο media player?(υπαρχει κατι που να πεζει ολα τα mkv αληθεια?)

μετα απο πολυ ψαξιμο σε forums απευθηνομε σε εσας διοτι σιγουρα μπορητε να με καταλαβεται.
_________________


f**k the milk ...got noizzzz?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 11:18 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου καλωσήρθες στην παρέα μας. Μπαίνω αμέσως στο ψητό.

Δεν έχω ιδέα για για τον player που αναφέρεις. Απλώς απ'ότι κατάλαβα θέλεις έναν player για να παίζεις mkv στην TV σου. Και σου έχω τον καλύτερο...

Ορίστε:Western Digital Media Player

Παίζει τα πάντα και μάλιστα σε 1080p αν έχεις τα κατάλληλα αρχεία και μηχανήματα of course... Ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή για τη συγκεκριμένη δουλειά κατά τη γνώμη μου. Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 25


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 11:24 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το player που ανεφερες ειναι στην ειδια κατηγορια πιστευω με το egreat.
επειδη εχω χασει πολυ χρονο και χρημα αν γνωριζεις κατι δοκιμασμενο...
για να μην μπαινω στην διαδικασια να αγορασω αλο media player και να μην πεζει και ο ειδιος ολα τα mkv
_________________


f**k the milk ...got noizzzz?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 20
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 1:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το WD TV Live HD player το έχω κι εγώ.
Παίζει σχεδόν τα πάντα.
Δεν νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτή τη τιμή. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 05 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 33


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι εγώ χρησιμοποιούσα το WD TV εδώ και 1 χρόνο. Πράγματι είναι καλό και σε συμφέρουσα τιμή αλλά αν θες να βλέπεις γραμματοσειρές κλπ δεν νομίζω να σε καλύπτει κανένα. Ο λόγος είναι απλός: κανένα media box δεν υποστηρίζει πλήρως τους ASS υπότιτλους. Ειδικά στα anime που πολλές φορές βγαίνουν 2 και 3 υπότιτλοι ταυτόχρονα (επεξηγηματικοί στο πάνω μέρος της οθόνης κλπ) δεν γίνεται να βγούν όλοι και κάποιους θα χάσεις, θα περάσουν γρήγορα κλπ. Νομίζω εξαρτάται από το είδος της γραμματοσειράς: κάποιες βγαίνουν και κάποιες (οι περισσότερες) όχι. Εμένα μου έβγαιναν κανονικά το Naruto από Taka Greece και το One Piece από Κ-F αλλά όλα τα υπόλοιπα (δηλ όλα πχ από animeclipse) βγαίνουν απλοί υπότιτλοι όπως από απλά SRT αρχεία. Το πλεονέκτημα είναι βέβαια ότι βλέπεις τα anime σε μεγάλη οθόνη και αν το συνδέσεις με ενισχυτή με πολύ καλό ήχο. Πάντως το παράπονο με τους υπότιτλους το χω και γω. Δεν έχω δει κάτι άλλο πχ κάποιο μοντέλο egreat ή το popcorn hour για να συγκρίνω αλλά από λίγο που το έψαξα πρέπει όλα να έχουν πρόβλημα. Τέλος πάντων προχθές το wd tv μου μας αποχαιρέτησε για τον παράδεισο των ηλεκτρονικών και είμαι σε αναζήτηση νέου player... τείνω προς το WDTV live.
Όσον αφορά τα mkv αρχεία το wdtv τα έπαιζε όλα. Ελάχιστα έπαιζαν χωρίς ήχο και αυτό γιατί είχαν κωδικοποίηση ήχου AAC που δεν την υποστήριζε. Αλλά υπήρχε ένα απλό πρόγραμμα το popcorn mkv audio converter που εύκολα μετέτρεπε το aac σε αc3. Το wdtv live δεν ξέρω αν έχει αυτό το πρόβλημα. Εσείς που έχετε το wdtv live με τους υπότιτλους τι παίζει;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα media players ΔΕΝ υποστηρίζουν το ass και πιθανότατα να μην το υποστηρίξουν και ποτέ, μιας και είναι ανεπίσημο πρότυπο.

Γενικά έχουν και περιορισμούς όσον αφορά κάποια χαρακτηριστικά στο encoding profile του x264, καθώς και στο mux του mkv. Οπότε κανένας player μέχρι στιγμής δεν παίζει τα πάντα.

Ωστόσο για το WD έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και το έχω δει και live να παίζει τα περισσότερα.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 12 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 25


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 5:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καταρχας ενα μεγαλο ευχαριστω
με γλητοσατε απο πολυ ψαξιμο καθως πιστευα πως υπαρχει τροπος να βλεπω ASS υποτιτλους.οπως και να εχει αν καποιος πιστευει πως υπαρχει τροπος να βλεπεις κανονικοτατα ανιμε σε hd tv χωρις φυσικα να πηραχτει η ποιοτητα της εικονας να ριξει τα φωτα του.πιστευω πως αφορα πολους
επησης θα ηθελα να ρωτισω τον Gpower2 τι ακριβως ενοει ανεπίσημο πρότυπο
_________________


f**k the milk ...got noizzzz?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 33


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 6:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

got noizzzz? έγραψε:
καταρχας ενα μεγαλο ευχαριστω
με γλητοσατε απο πολυ ψαξιμο καθως πιστευα πως υπαρχει τροπος να βλεπω ASS υποτιτλους.οπως και να εχει αν καποιος πιστευει πως υπαρχει τροπος να βλεπεις κανονικοτατα ανιμε σε hd tv χωρις φυσικα να πηραχτει η ποιοτητα της εικονας να ριξει τα φωτα του.πιστευω πως αφορα πολους
επησης θα ηθελα να ρωτισω τον Gpower2 τι ακριβως ενοει ανεπίσημο πρότυπο


Ο μόνος τρόπος είναι να συνδέσεις απευθείας τον υπολογιστή σου με την τηλεόραση και να χρησιμοποιείς την τηλεόραση σαν 2η οθόνη.
Επίσης να πω εδώ ότι οι ASS υπότιτλοι χρειάζονται πολλή επεξεργαστική δύναμη για να αποδωθούν και γι'αυτό δεν υποστηρίζονται από τα media players. Οι κατασκευαστές τους δίνουν βάρος στην αποκωδικοποίηση της hd εικόνας και του πολυκάναλου ήχου και έτσι οι επεξεργαστές τους δεν είναι φτιαγμένοι να ζορίζονται με το ass.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 25


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 6:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το λαπιτοπι μου δεν ειναι και οτι καλητερο
οχι και τοσο καλη καρτα γραφικων και δεν υποστιριζει hdmi
τελικα δεν ξεκαθαριστικε αν οι ass υποτιτλοι ειναι ανεπισιμοι η απλα ειναι θεμα χρονου να βγει ενας πιο ευελικτος media player.
κακα τα ψεματα το να βλεπεις τους υποτιτλους σε σρτ αδικει την δουλεια που κανουνε οι funsubbers την οποια και τοσο εκτιμω
τελικα αρχιζω να πιστευω πως σπαταλισα πολυ χρημα χωρις την απαρετητη ερευνα

απλα ηθελα να βλεπω την δουλεια σας με τον καλητερο δηνατο τροπο

πειτε πως σημβιβαζομε με τους υποτιτλους το θεμα ειναι πως στα μισα μονο ανιμε πεζει ηχος

μοιπως χριαζεται και καποιο update?
_________________


f**k the milk ...got noizzzz?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 33


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 6:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mchasap έγραψε:
. Ελάχιστα έπαιζαν χωρίς ήχο και αυτό γιατί είχαν κωδικοποίηση ήχου AAC που δεν την υποστήριζε. Αλλά υπήρχε ένα απλό πρόγραμμα το popcorn mkv audio converter που εύκολα μετέτρεπε το aac σε αc3.


Δοκίμασε αυτό το πρόγραμμα. Μπορεί να μετατρέψει τα audio streams σε άλλες μορφές μέχρι και σε mp3. Φτιάχνει έτσι νέο mkv που λογικά θα σου παίζει με ήχο. Εννοείται βάλε πρώτα το τελευταίο firmware αν δεν το χεις κάνει ήδη και δες μήπως λύνεται το πρόβλημά σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 11:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανεπίσημο σημαίνει ότι δεν είναι προτυποποιημένο. Δεν υπάρχουν καθαρές προδιαγραφές (τα λεγόμενα specs) και υπάρχουν και αρκετές παραλλαγές.

Τα srt λίγο πολύ, δεν έχουν και τίποτα το ιδιαίτερο σαν υποστήριξη, και επίσης τα extra tags που έχουν προστεθεί επίσης ανεπίσημα, συνήθως δεν υποστηρίζονται. Οπότε είναι πραγματικά πολύ εύκολο να γίνει η υλοποίησή τους.

Αν θέλετε να δείτε ass σε mediaplayers, η μόνη λύση είναι να κάνετε ξανά encode με hardsub. Αλλά δε θα σας το συνιστούσα.

Αν με ρωτάτε, η καλύτερη λύση για να βλέπει κάποιος βίντεο στην τηλεόρασή του, είναι να πάρει ένα netbook με πλατφόρμα ION που έχει υποστήριξη CUDA και παίζει άψογα 1080p βίντεο και να το κουμπώσει αυτό. Είναι σίγουρα αρκετά πιο ακριβή λύση (300-400€) αλλά εγγυάται την πλήρη συμβατότητα με τα πάντα, καθώς και επιπλέον δυνατότητες, όπως να μπεις στο ιντερνετ επί τόπου, να δεις πχ. κανά streaming Youtube ή veoh, αλλά και να παίξεις κανά παιχνίδι στην τηλεόραση, κλπ. κλπ....
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 05 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 33


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 04, 2010 5:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:


Αν θέλετε να δείτε ass σε mediaplayers, η μόνη λύση είναι να κάνετε ξανά encode με hardsub. Αλλά δε θα σας το συνιστούσα.



Aυτό γίνεται με το VirtualDub έτσι; Γιατέ δεν το συνιστείς χάνεις σε ποιότητα μετά;

BTW προσοχή όσοι έχετε WD TV και προσπαθείτε να παίξετε καινούρια MKV αρχεία. Επειδή γίνονται με νέα έκδοση του mkvmerge υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην παίζουν και μετά να μην παίζει τίποτα ο player! Για το WDTV Live θα βγει νέο firmware που διορθώνει το πρόβλημα (ήδη έχει βγει σε beta) αλλά για το πρώτο WDTV το πρόβλημα θα παραμείνει (μιας και νέα firmware δε βγαίνουν) . Υπάρχει λύση του προβλήματος (δείτε εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=339581&page=96 ) αλλά αν δεν το ψάξετε μπορεί να νομίζετε ότι το WD TV χάλασε μιας και δεν θα παίζει τίποτα! Έτσι την έπαθα και γω και αγόρασα καινούριο (δυστυχώς όχι το Live πήρα πάλι το παλιό) και την ξαναέπαθα και δεν ήξερα τι γινότανε! Τώρα έχω 2 Evil or Very Mad και στα mkv πρέπει να κάνω εκ νέου compression... ευτυχώς παίρνει ελάχιστο χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 05, 2010 9:25 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Aυτό γίνεται με το VirtualDub έτσι;


Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν πολλά προγράμματα για αυτό, και το πιο κατάλληλο θα έλεγα ότι είναι το MeGUI.

Παράθεση:
Γιατέ δεν το συνιστείς χάνεις σε ποιότητα μετά;


Πάντα χάνεις σε ποιότητα όταν κάνεις reencode, εκτός και αν το κάνεις σε lossless, που θα βγει κάτι GBs...

Παράθεση:
Τώρα έχω 2 Evil or Very Mad και στα mkv πρέπει να κάνω εκ νέου compression... ευτυχώς παίρνει ελάχιστο χρόνο.


Για την ακρίβεια κάνεις remux και όχι reencode, γι' αυτό είναι και τόσο γρήγορο. Ουσιαστικά δλδ κάνεις copy το αρχείο με ένα καινούριο header οπότε παίρνει περίπου όσο χρόνο θα έπαιρνε αν το έκανες ένα απλό copy. Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 12 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 25


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 05, 2010 6:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτος εδω λεει πωσ υποστιριζει και ASS.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/Turbo-X-Media-Player-Oscar-3-5-Sata-HDMI-USB2-0-Host-BT3548HL-R.htm

μπορει καποιος να μου πει τι audio υποστιριζουν τα ανιμε συνηθως και αν το σηγκεκριμενο θα μπορει τα τα τρεξει? subs-audio-video
_________________


f**k the milk ...got noizzzz?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 05, 2010 8:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
αυτος εδω λεει πωσ υποστιριζει και ASS.


Το "υποστηρίζει" εννοεί ότι απλά τα εμφανίζει. Όχι ότι τα δείχνει όπως θα τα έδειχνε ένα υπολογιστής. Wink
Κοινώς, θα τα βλέπει σαν να είναι απλά srt.

Από codec ήχου, αυτά που χρησιμοποιούνται είναι AAC, OGG, MP3, AC3 και πιο σπάνια FLAC.[/justify]
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01606 seconds with 5 queries