Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Motherboard Socket 478 AGP Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 20, 2010 10:48 pm
Τίτλος: Motherboard Socket 478 AGP
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά έχω ένα παλιό PC και ψάχνω μητρική γιατί μου έχει καεί...
είναι αμαρτία να το πετάξω γιατί του έχω βάλει πολλά extra...
αν ξέρει κάποιος site που μπορώ να βρω είτε μεταχειρισμένη είτε καινούρια ας μου κάνει ένα raplay Ευχαριστώ!...
Είτε ένα κατάλληλο (Ελληνικό) site για να κάνω αυτό το post...

Η μητρική που είχε το PC

_________________



Έχει επεξεργασθεί από τον/την BLooDSeeKeR στις Τρι Ιούν 22, 2010 7:27 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 05 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 20, 2010 11:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο e-shop και στο πλαίσιο έχει δύο με το ίδιο socket για τον επεξεργαστή σου. Wink

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7+%CA%C1%D1%D4%C1&filter-1=1

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/with%28SOCKET=s478%29.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 20, 2010 11:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι τις είδα και εγώ αλλά είναι Micro ATX όμως και δεν ξέρω αν κάνει στο κουτί.....
Και ευχαριστώ που ασχολήθηκες!! Thumbs UP
_________________



Έχει επεξεργασθεί από τον/την BLooDSeeKeR στις Κυρ Ιούν 20, 2010 11:10 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 20, 2010 11:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ισα ισα που αν ειναι micro atx θα κανει σιγουρα αν το κουτι ειναι midi.
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 20, 2010 11:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την συμβουλή Neo106!!
κατά τη γνώμη σας αξίζει όμως να δόσεις 65 ευρό ++ για μία τέτοια μητρική?
εγώ υπολόγιζα γύρο στο 50άρικο.....

Ξέρετε μήπως κάποιο site (Ελληνικό) να ψάξω για μεταχειρισμένη???
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 1:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχουν περάσει πολλά χρόνια από το 478 socket, και ακόμα και αν βρεις μεταχειρισμένη, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα στα τελευταία της, μετά από πολλή χρήση, και μπορεί να σου βγάλει πολλά προβλήματα εκεί που δεν το περιμένεις. Αν τώρα βρεις stock (αχρησιμοποίητη) σε κανένα μαγαζί καμιά άλλη εκτός από Asrock, περίμενε 60 ευρώ minimum, γιατί είναι πλέον "συλλεκτικό" κομμάτι. Και πες μου κι εμένα που την βρήκες να πάρω κι εγώ μία Laughing

Ναι, έκανα το λάθος να βάλω μεταχειρισμένη πριν 2 χρόνια, όταν μου κάηκε η προηγούμενη.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 11:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ Left64Vegeta θα το έχω υπόψη μου...
εγώ είμαι κολλημένος με τις Gigabyte αλλά γιατί όχι Asrock??
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 1:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλα οι Asrock έχουν κάνει περικοπές σε όλα, και δε θυμίζουν τις παλιές καλές μητρικές με τα πολλά features. Πχ μόνο 1-2 PCI, μόνο 1 IDE controller... Και γενικά αν είχες πολλά πράγματα πάνω στην παλιά σου μητρική, οι Asrock θα σε αναγκάσουν να κάνεις κάποιες... "περικοπές". Και τις θεωρώ υπερτιμημένες, για τα λίγα πράγματα που δίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 2:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ σε ευχαριστώ για τη συμβουλή!
οπότε δεν μου κάνει η Asrock με την καμία γιατί έχει τα "κερατά" του πάνω το PC
περιφερειακά,δίσκους...μητρική δεν έχει μόνο big smile Thx again...
στο ebay βρήκα πολλές και φθηνές απλά δεν έχω κάνει ποτέ αγορά από ebay και δεν ξέρω τι παίζει...
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 2:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πως και δεν το σκέφτηκα νωρίτερα... Έχεις δίκιο, στο e-bay έχει αρκετές socket 478, ακόμα και αμεταχείριστες. Ήδη βρήκα την παλιά μου ASUS P4PE, αλλά μόνο σε μεταχειρισμένη.

Απλά αν σκέφτεσαι να αγοράσεις από το e-bay, κοίτα το "Positive Feedback" του χρήστη/πωλητή, τι ποσοστό των αγοραστών έχει ικανοποιηθεί, και όσοι έχουν κάνει παράπονα, τι είπαν. Και πήγαινε μόνο σε προϊόντα που έχουν "Buy now", και απέφυγε τους πλειστηριασμούς/πλειοδοσίες. Επίσης, προτίμησε αμεταχείριστα προϊόντα, για να έχουν πολύ μικρότερες πιθανότητες να βγάλουν πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 2:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είσαι μεγάλος Left!!! Thumb 2 Up Thumb 2 Up
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!!

Κάτι άσχετο:

_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 8:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντας κι εγώ θύμα του socket 478, θα πρότεινα να κοιτάξεις καλύτερα να προσπαθήσεις να βρεις μια καινούρια μητρική όπου θα χωρέσεις τα περισσότερα εξαρτήματα από αυτά που έχεις. Καλώς ή κακώς, δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις έστω και 50€ για μια τόσο παλιά τεχνολογία πλέον.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 10:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέχρι 50 ευρό τα δίνω όχι όμως παραπάνω...να το φτιάξω να δουλεύει θέλω μόνο να το δώσω στην αδερφή μου να μπαίνει facebook...
μα μόνο για το facebook είναι μία χαρά το PC...
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 11:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧ 478... ειχα αλλαξει 2 μητρικες.... σε καποια φαση βρηκα απο ενα μαγαζακι μικρο της γειτονιας (τωρα εκλεισε) με 20 ευρω μια μεταχειρισμενη motherboard intel αλλα καηκε και αυτη.

Το προβλημα το δικο μου δεν ηταν μονο οτι επρεπε να εχει AGP. Επρεπε να εχει και SDRAM sockets γιατι τοτε που ειχα παρει τον υπολογιστη (καπου 2001) δεν ηξερα οτι θα καταργηθουν αργοτερα οι SDRAM. Οποτε αυτο εκανε ακομα δυσκολοτερη την αναζητηση μου.

Τελικα αποφασισα να παρω καινουριο υπολογιστη, το ειχα βεβαια στο μυαλο μου απλα αυτο επισπευσε τις διαδικασιες.
Θα σε συμβουλευα να κοιταξεις και εσυ κατι καινουριο. Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πιστευω με 300 ευρω παιρνεις κατι καλουτσικο (χωρις οθονη ετσι...)

RIP my old pc... you have served me well for 7 years.



BLooDSeeKeR έγραψε:
Μέχρι 50 ευρό τα δίνω όχι όμως παραπάνω...να το φτιάξω να δουλεύει θέλω μόνο να το δώσω στην αδερφή μου να μπαίνει facebook...
μα μόνο για το facebook είναι μία χαρά το PC...


Ναι ξερω ειναι κριμα. Γιατι αυτος ο υπολογιστης ειναι μια χαρα για σερφαρισμα/facebook/youtube/κτλ και εγω για αυτο στεναχωρεθηκα. Γιατι αναγκαστηκα να πεταξω ενα υπολογιστη που μπορουσε να προσφερει τα βασικα.
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την digitaltracker στις Δευ Ιούν 21, 2010 11:18 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 22, 2010 12:30 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digitaltracker έγραψε:
Θα σε συμβουλευα να κοιταξεις και εσυ κατι καινουριο. Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πιστευω με 300 ευρω παιρνεις κατι καλουτσικο (χωρις οθονη ετσι...)


digitaltracker έγραψε:
Ναι ξερω ειναι κριμα. Γιατι αυτος ο υπολογιστης ειναι μια χαρα για σερφαρισμα/facebook/youtube/κτλ και εγω για αυτο στεναχωρεθηκα. Γιατι αναγκαστηκα να πεταξω ενα υπολογιστη που μπορουσε να προσφερει τα βασικα.


Γιατί να δώσω 300 ευρό για καινούργιο PC αφού μπορώ να φτιάξω το παλιό με πολύ λιγότερα??
όπως είπες και εσύ για /facebook/youtube είναι μια χαρά...
το λυπάμαι γιατί έχω πάρει extra 2GB Ram που είχε 512 όταν το πήρα μια GeForce 256 AGP που είχε μία 64αρα, ένα NEC DVD writer και κάτι δίσκους....και τότε τα είχα πληρώσει χρυσάφι...το NEC το είχα πάρει 95 ευρό (έλεος) τα άλλα δεν θυμάμαι...
βρήκα ένα μαγαζί που έχει ποικιλία από Socket 478 και με 300 ευρό θα πάρω μια μητρική για το παλιό και μια full HD οθόνη για το καινούργιο!! και αυτή που έχω τώρα θα πάει στο παλιό big smile σωστός??
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01256 seconds with 5 queries