Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Anime και κοινωνικός περίγυρος Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 23 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 19, 2009 5:24 pm
Τίτλος: Anime και κοινωνικός περίγυρος
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από ένα σύντομο search δεν βρήκα κάτι αν και το θεωρώ πολύ πιθανό να έχει ήδη ξανασυζητηθεί το θέμα. Σε περίπτωση που έχει ξανασυζητηθεί παρακαλώ κάποιον mod να το κλειδώσει και να με παραπέμψει στο αντίστοιχο thread.

Βασικά η ερώτηση μου είναι απλή... Κατά πόσο αναφέρετε στις παρέες και τους γνωστούς σας το γεγονός ότι βλέπετε anime. Ακόμα και όταν το κάνετε νιώθετε άνετα? ή εντάξει φοβάστε απαντήσεις του στυλ (ηλίθιες απαντήσεις θα πρέπει να πω :P) "Καλά ρε ολόκληρος μαντράχαλος βλέπεις ακόμα παιδικά" (αντιστοίχως και για τις κοπέλες :P) Και όταν τελικά αποφασίζετε να το πείτε πόσο συχνά λαμβάνετε καφροαπαντήσεις όπως η παραπάνω.?

Να αρχίσω πρώτα με τη δική μου εμπειρία. Βασικά μέχρι τα 17 μου το μόνο που ήξερα για τα anime είναι : μου αρέσουν τα "παιδικά" με τα μεγάλα μάτια, και songoku και ο jumaru είναι θρησκεία. Ώσπου πέρασα στο πανεπιστήμιο ( πληροφορική ) και μια μέρα καθώς σέρφαρα (οι πανεπιστμιακές ταχύτητες σε σύγκριση με τα 56 kbps μοιάζαν ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ) έπεσα σε ένα site για το dragonball. Καθώς είχα απορροφηθεί και θυμόμουν τα παλιά με πλησίασε ένας τύπος και με ρώτησε αν βλέπω anime. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν να αλλάξω τη σελίδα χωρίς καν να συνειδητοποιήσω τι με είχε ρωτήσει. Ο τύπος γέλασε και μου είπε το dragonball γ@μ@ει αλλά προτιμώ το yu yu hakusho και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι όλοι οι admin εδώ στα εργαστήρια βλέπουν anime. Τεσπα για να μην πολυλογώ το συγκεκριμένο παιδί (Διονύσης thanks btw) με κατατόπησε πλήρως για το τι εστί anime και γενικότερα ήταν αυτός που ουσιαστικά με εισήγαγε στο άθλημα χεχε. Από τότε έχουν περάσει 5 χρόνια οι γνώσεις μου έχουν σαφώς αυξηθεί και τα anime που έχω δει δεν περιορίζονται μόνο σε shounen. Γενικά πρέπει να πω ότι ήμουν αρκετά τυχερός γιατί λόγω του αντικειμένου σπουδών δεν γνώρισα άτομα που να με "κράζουν" γιατί έβλεπα anime. Aλλά έχουν υπάρξει περιστατικά που σε συζητήσεις με κάγκουρες( λολ ) έχω λάβει εκνευριστικές απαντήσεις του στυλ ( φίλε βρες καμιά γκόμενα να γουστάρεις και άσε τα παιδικά για τους μπόμπιρες).

Για να μην πολυλογώ θεωρώ ότι όλοι έχουν να κερδίσουν κάτι βλέπωντας αριστουργήματα όπως το death note και το full meta alchemist. Από την άλλη άμα βλέπω ότι ο άλλος είναι τρόμπας σπάζομαι κάπως να του εξηγήσω ότι ξέρεις σταμάτα για μια στιγμή να κωλοτουρμπάρεις το ήδη κωλοτουρμπαρισμένο αμάξι σου και δες κάποιο anime πριν να το απορρίψεις που ξέρεις ίσως και να σου αρέσει...

Αυτή βέβαια είναι η δικιά μου εμπειρία και οι συγκεκριμένοι κάγκουρες μπορεί να είναι μεμονωμένο παράδειγμα. Έχω γνωρίσει παιδιά που παρά τη καγκουρονοοτροπία οι αόψεις τους είναι πολύ κυριλε σε σχέση με τα anime.

Πάντως για να καταλήξω και κάπου το γεγονός ότι βλέπω anime δεν το αναφέρω και εύκολα, όχι γιατί ντρέπομαι απλά άμα ακούω ηλίθιες απαντήσεις εκνευρίζομαι ε και αρχίζει η διαφωνία ε και δεν βγάζει πουθενά στο τέλος...

Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις των άλλων μελών στο συγκεκριμένο θέμα
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=NeVenEyUt-Q Retro games forever big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 19, 2009 7:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα πραγματα ειναι πανω κατω οπως τα λες.Και περιστατικα ειρωνιας για το αν βλεπεις anime ειναι πολυ συχνα.
Παντως απο την προσωπικη μου οπτικη, τα anime εχουν κερδισει μεγαλο εδαφος στον ελληνικο χωρο τα τελευταια 6 με 7 χρονια.
Αποδειξη ειναι και η μεταφορα διασημων τιτλων manga στα ελληνικα οπως το naruto.
Εγω παντως σε οσους τα λενε παιδικα τους βαζω να δουν Death Note.Και μετα μου λενε 'πω ρε φιλε τι εχανα τοσα χρονια'. Cool
Αφου κολησουν το μικροβιο, συνεχιζω με υπολοιπους τιτλους... Razz
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 19, 2009 8:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει η γνώμη ή το σχόλιο του καθενός; Θα μου πεις, "δεν με ενδιαφέρει η γνώμη τους, αλλά με εκνευρίζουν τα παιδαριώδη σχόλια τους". Εγώ πάντως το έχω λύσει αυτό το πρόβλημα εδώ και χρόνια. Μιλάω ελάχιστα, για πράγματα που θεωρώ σημαντικά, σε ανθρώπους που δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι σε αυτά τα ζητήματα. Όπως καταλαβαίνεις βέβαια, οι "σοβαρές" συζητήσεις μου γίνονται σχετικά αραιά, με ελάχιστα άτομα. Δεν είναι οτι είμαι ελιτιστής, οι υπόλοιποι είναι κατώτεροί μου Twisted Evil .
Αν τώρα, λέω αν, τύχει να βρεθώ στην θέση του αντικειμένου εμπαιγμού, λόγω μουσικών, κινηματογραφικών και λοιπών καλλιτεχνικών προτιμήσεων, η αντιδράσεις μου είναι δύο.
Πρώτον, σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον(άτομα, χώρος κλπ.) σταματάω την κουβέντα με το στερεότυπο μου "Βίτσια είναι αυτά. Άλλοι είναι κοπρολάγνοι, σε άλλους αρέσουν τα ανιμε... τι να πει κανείς".
Δεύτερον, σε ελεγχόμενο περιβάλλον, η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση. Για ποιο λόγο να κάτσω να προσπαθήσω να πείσω τον τάδε κάφρο για την ποιότητα των ανιμε επι παραδειγματι ; Κατεβάζω μια δευτέρα, και ρίχνω 30-40 που@@@λίκια το δευτερόλεπτο (ω ναι, έχω καταπληκτικά ρεπριζ!), με έντονο το στοιχείο του ξεφτιλισμού του "αντιπάλου" , ξεδίνω, και πάω και βλέπω για πολλοστή φορά το Byousoku 5 Centimeter, και έρχομαι στα ίσα μου.

Μετά από αυτά τα άχρηστα ππου παράθεσα, θέλω να πω οτι η ουσία είναι σε αυτό που προανέφερε ο Neo 106, περί διάδοσης των ανιμε στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 19, 2009 9:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω πως ο σκληροπυρηνικός Nadir έθεσε ως απάντηση αυτό που πολλοί θα έδιναν σε όσους κατακρίνουν τα anime και λέγεται Byousoku 5 Senchimetoru. Ο Raziel ειδικά αν ήταν εδώ θα έγραφε ένα post των 1485 λέξεων για ποιό λόγο πρέπει να το δουν όλοι και στη συνέχεια θα προχωρούσε στην απάντησή του...

Προσωπικά, όσες φορές μου λένε "ρε μ...α μεγάλωσε, τι βλέπεις;" η απάντησή μου ήταν στο ανάλογο πνευματικό επίπεδο: "τι λες ρε μ...α άσχετε! Γ@μ@ν3!!!" (πωπω λογοκρισία). Εκεί με χαμόγελο και ακόμα παθιασμένη φάτσα το σταματάω και δε συνεχίζω.

Καταρχάς, θα διαπιστώσεις πως αλλιώς ήταν στο σχολείο κι αλλιώς σε μια σχολή γενικά στην αντιμετώπιση, όχι μόνο των γούστων του καθενός αλλά και σε ευρύτερο βαθμό των γύρω σου.

Καταρχήν, νομίζω ότι θα πρέπει να σταματήσεις να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους σε κάγκουρες,trendy,έτσι, γιουβέτσι, κοκορέτσι, κοτέτσι... Η αντιληπτική ικανότητα βρίσκεται σε κάθε ξεχωριστή προσωπικότητα κι όχι σε ομάδες. Θα μπορούσε άνετα κάποιος από αυτούς να βλέπει αλλά στο πλαίσιο της παρέας να χώνει μαζί με τους άλλους.

Χμμ...Ξεφεύγω...Δεν είναι ένα μόνο το θέμα ανάλυσης στη δημοσίευσή σου βλέπεις. Ωστόσο με νύχια και με δόντια θα καταφέρω να μαζέψω τη σκέψη μου σε δυο αράδες (!!!).

Τα anime και ο,τι άλλο γουστάρει ο καθένας στη ζωή του μπορεί να τα υποστηρίζει με τέτοιο τρόπο που να εκμηδενίζει οποιαδήποτε απαξιωτική αντίδραση απέναντι σε αυτά. Προφανώς και δεν είναι ντροπή να βλέπεις από τη στιγμή που ένα μεγάλο ποσοστό από αυτά δεν απευθύνονται σε μικρά παιδιά μιας και η κατανόησή τους απαιτεί πολλές φορές γνώσεις που δε μπορεί να έχουν (βλ. Ergo Proxy). Υπάρχουν άλλα που για να αντιληφθείς νοήματα πρέπει να ανοίξεις το συναισθηματικό σου κόσμο και να τον αφήσεις εκτεθημένο σε χρώματα, σκέψεις και εικόνες (βλ. Byousoku 5 Senchimetoru). Ακόμη είναι εκείνα που τα βλέπεις και δε μπορείς να τα βγάλεις από την ψυχή σου (βλ. Captain Harlock). Αναφέρω 3 που μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό κι όχι το top3.

Επίσης με χαρά θα δω οποιοδήποτε post σου σε κάποιο anime για να πεις τις εντυπώσεις σου και πολύ περισσότερο αν δεν ειναι shounen. Για να δεις και τι έλεγα σε τόσες λέξεις πιο πάνω.

Σταματάω γιατί σίγουρα δε θα βγαίνει το παραμικρό νόημα σε αυτά που λέω.
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 19, 2009 11:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Howl: Και όμως σε κατάλαβα Laughing

Αυτό που λες ισχύει σε όλες τις μορφές τέχνης και όχι μόνο... Γούστα είναι αυτά...(κατά Nadir). Παντού μπορεί να βρεθεί κάποιος ο οποίος είτε δεν ξέρει, είτε είναι τελείως αντίθετος με τα δικά σου γούστα και θα βρεθείς στην θέση να πρέπει να το υποστηρίξεις...ή όχι... Εδώ βρέθηκαν άτομα που δεν τους άρεσε καθόλου το Fight Club!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;!;!;! Laughing Razz
Προσωπικά δεν χαλάω τη ζαχαρένια μου...βολιδοσκοπώ...αν το κλίμα είναι αλλού για αλλού why bother?Δεν χρειάζεται να ξέρουν τι βλέπω, αφού και να τους πω θα πρέπει να προσπαθώ 2 ώρες μετά να τους δώσω να καταλάβουν και πολύ πιθανό να μην πάρουν χαμπάρι. Αν δω πιο ανοιχτόμυαλο κοινό, όχι μόνο θα το αναφέρω αλλά θα τους πίσω να μπουν στον κόπο να ρίξουν μια ματιά (όντως το Death Note είναι από τα πολύ καλά παραδείγματα, κατά Neo106).

Πάντως 2 πράγματα θα κρατήσω από τα παραπάνω που ειπώθηκαν για να μην έχει κάποιος να ανχώνεται για το κατά πόσο πρέπει ή όχι να λέει ότι βλέπει anime:
1. Γούστα είναι αυτά (αλλιώς γραμμένο βέβαια από τον Nadir Razz ) οπότε μην τρελαίνεσαι με το τι θα ακούσεις σαν απαντήσεις
2. Τα anime είναι στα high τους τα τελευταία 6-7 χρόνια. Ισχύει. Και απ'όσο βλέπουμε ανεβαίνουν και πάνε...Κάποτε ήταν μόνο η Animeclipse. Πλέον είναι καμιά 10ρια funsub groups και τα περισσότερα με όρεξη, οπότε όταν πει κανείς ότι βλέπει anime δεν είναι απίθανο να υπάρχει και κάποιος άλλος εκεί κοντά που βλέπει Wink
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 9:50 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O κοσμος των ανιμε ειναι για λιγους και καλους!!!!!!!!!!

εγω δεν ντρεπομαι να πω οτι βλεπω και εχω πεσει στις καταστασεις που ολοι εχουμε πεσει''αντε με τα παιδικα σου και τετοια'' αλλα δεν ασχολουμαι πλεον απλως κοβω τι συζητηση και δεν δινω σημασια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 20 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 86
Τοποθεσία: Κάπου στο πουθενά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 10:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικά τα anime έχουν μια άνθηση στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Βάλε πόσα anime γκρουπ υπάρχουν, ή πόσα manga κυκλοφορούν. Πρώτη ξεκινησε η Anubis και τώρα έβγαλαν και οι εκδόσεις Κέδρος και ο Τερζόπουλος.
Δε ντρέπομαι να πω στους φίλους μου ότι βλέπω anime (τιμή μου και καμάρι μου Razz ) και έτσι ανακάλυψα πως κάποιοι έβλεπαν κι αυτοί. Αλλά και όσοι δε βλέπουν δε με αποδοκιμάζουν αμέσως, αλλά τους εξηγώ κιόλας τι είναι (όχι μόνο παιδικά δηλαδή). Αν δω ενδιαφέρον βολιδοσκοπώ προτιμήσεις για να κάνω και προτάσεις.
Η πλάκα είναι όταν οι μισοί στην παρέα συζητάμε παθιασμένα για τα anime που έχουμε δει και οι άλλοι μισοί κοιτάνε λες και μιλάμε κινέζικα (sorry γιαπωνέζικα).
Βέβαια δε γίνεται να αρέσουν σε όλους και δε μπορείς να πιέσεις κάποιον να δει anime με το ζόρι, όπως επίσης δεν αρέσουν και όλα τα anime σε όλους. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά γούστα (όπως προείπατε) και με το να πρήζεις κάποιον που δεν ενδιαφέρεται δεν καταφέρνεις τίποτα (εκτός από το να του σπάσεις ίσως τα νεύρα Laughing ).
Και στο κάτω κάτω γιατί να δικαιολογούμαστε; Εμένα μου αρέσουν και τα βλέπω.
_________________

Δεν είναι γλυκούλια;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 23 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 64


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 1:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν καταρχήν χαίρομαι που απότι βλέπω το τόπικ κέντρισε το ενδιαφέρον των μελών.

Βασικά όπως ειπώθηκε και από πολλούς η ταχύτατη ανάπτυξη του internet στην Ελλάδα και γενικότερα σε όλο τον κόσμο κατέστησε δυνατή και την εξάπλωση των anime. Όταν πρωτοείχα βάλει σύνδεση στο σπίτι πριν 10 ίσως και 12 χρόνια (33.6 Kbps ή 56 Kbps) κατέβαζα από το ναπστερ τραγούδια με ταχύτητα 3Kb/s και έκανα πάρτυ :P. Νταξ το να κατεβάσω Gb μέσα σε μια μέρα μου φαινόταν τόσο δυνατό όσο μου φαίνεται τώρα να κατεβάσω Tb σε μια μέρα. Τέλος πάντων για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα το internet έδωσε σε εκείνη τη γενιά, που μεγάλωσε με τα anime , τη δυνατότητα να τα κατεβάσει, να τα διανοίμει , και φυσικά να συζητήσει πάνω σε αυτά (βλέπε animeclipse). Thumb 2 Up

Howl έχεις δίκιο για την αντιλιπτική ικανότητα απλά στο δικό μου λεξιλόγιο η λέξη κάγκουρας μεταφράζεται τρόμπας,χαζός, άμυαλος, αμόρφωτος, δήθεν μαμιάς της γειτονιάς κλπ. Δεν έχει να κάνει με τους τρέντυ emo κλπ απλά τη χρησιμοποιώ με την ίδια ένοια που θα χρησιμοποιούσα και τη λέξη μ@λ@κας.

Όσο για αυτά που λες για τα anime γενικότερα όχι μόνο βγάζουν νόημα αλλά αποτελούν κατεμέ το λόγο για τον οποίο βλέπει κάποιος anime.

Τέλος απλά θα ήθελα να πω ότι προφανώς και δεν θα απολογηθούμε για τις επιλογές μας, απλά ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί τα anime δεν εμπίπτουν πάντα στην κατηγορία της διαφορετικότητας όπως τα διαφορετικά γούστα μουσικής, με αποτέλεσμα να ακούμε ηλίθιες καφροαπαντήσεις...

Υ.Γ Howl αν και ουσιαστικά κοντεύω ένα χρόνο γραμμένος στο φόρουμ το παρακολουθώ από την εποχή που είχαν αρχισει εδώ τα παιδιά να subαρουνε το jumaru απλά όπως προφανώς κατάλαβες δεν ήμουν ενεργό μέλος. Γενικά απλά να πω ότι σκοπεύω να έχω πιο ενεργή συμμετοχή και καλώς σας βρήκα happy
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=NeVenEyUt-Q Retro games forever big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 191


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 2:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά αφήστε φίλους και γνωστούς...
Με τους γονείς τι γίνεται;

Έχω ακούσει άπειρες φορές σχόλια από τη μάνα μου για το αν "θέλω να μου αγοράσει ένα φορτηγάκι να παίζω" όταν με έβλεπε να βλέπω Naruto.

Και τι να πεις στη μάνα;
Πως μπορεί να καταλάβει έχοντας γεννηθεί με μια άλλη νοοτροπία, η οποία λέει ότι όλα τα κινούμενα σχέδια προορίζονται για παιδιά κάτω των 10 χρονών;

Στην αρχή νευρίαζα. Αισθανόμουν μειονεκτικά.
Ντρεπόμουν κιόλας. Αλλά τώρα δεν δίνω καν σημασία...

Φαίνεται αποκτάμε μια ανοσία σε αυτά τα πράγματα με τον καιρό...

BTW, αν κανένας γονιός σαν ξαναπεί κάτι παρόμοιο, επιτόπου βάλτε Elfen Lied, και φροντίστε να βάλετε σκηνή με μπόλικο γυμνό ή/και αίμα... Τα σχόλια θα σταματήσουν για κανένα μήνα... Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 242
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 5:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Neo106 έγραψε:
Τα πραγματα ειναι πανω κατω οπως τα λες.Και περιστατικα ειρωνιας για το αν βλεπεις anime ειναι πολυ συχνα.

Καλα ρε... εσυ δε με κοροιδεύεις που βλέπω digimon... φτου σου...

Εγω δεν ειχα ποτε πρόβλημα ουτε με φιλους αλλα ουτε με γονεις...

Με τον πατερα μου ειχα δει κιολας 3-4 επεισοδια claymore αλλα το σταματησε γιατι οι υποτιτλοι περνουσαν πολυ γρηγορα για τα "ματια" του.

Οσο για τους φιλους... δε το συζητω... ηδη εχω πορώσει μερικους Laughing Laughing
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 34
Τοποθεσία: No Man's Land

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 21, 2009 1:28 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ισχυει αυτο που λες,ειδικα η ατακα "ολοκληρος μαντραχαλος..."
βεβαια οταν τους χωσεις death note η' elfen lied μενουν καγκελο
και κολλαν...απο την αλλη βεβαια υπαρχει πλεον και μια μεγαλη μεριδα
ανθρωπων που μολις το ακουει στην κυριολεξια σε αποθεωνει!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 21, 2009 3:15 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μένα τα πράγματα ήταν λίγο περίεργα... μέχρι τα 22 μου ήμουν από τους ανθρώπους που θα υποτιμούσαν τα κινούμενα σχέδια (τότε φυσικά δεν ήξερα τι ήταν anime) και μάλιστα κορόιδευα τον αδελφό μου που έβλεπε την πρωινή ζώνη του ΣαββατοΚύριακου στην τηλεόραση. Του έλεγα χαρακτηριστικά "Μα καλά έφτασες στα 25 και βλέπεις ακόμα παιδικά; Δεν τα βαριέσαι;" heh, μετά από λίγους μήνες άρχισα να βλέπω Candy Candy στο youtube, τι να πει κανείς... Έχω μπει στον κόσμο των anime εδώ και ενάμισι χρόνο, έχω αναθεωρήσει για πολλά πράγματα, βρήκα πολλά κοινά σημεία με τον αδελφό μου, άλλαξα ριζικά τον τρόπο ζωής μου και τις παρέες μου.

Σχετικά με τις παλιές μου φίλες τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλά. Όταν με ρωτούσαν τι έκανα σήμερα και τους έλεγα έβλεπα το τάδε anime με ρωτούσαν τι είναι αυτό; Και όταν τους έλεγα κινούμενα σχέδια Ιαπωνικής προέλευσης με κοιτούσαν περίεργα και ρωτούσαν: "Έβλεπες παιδικά;" Μάταια τους εξηγούσα ότι δεν απευθύνονται όλα τα anime σε παιδιά, τους έφερνα παραδείγματα τίτλων όπως το Death Note, το FMA, ακόμα και το Candy Candy (από ένα σημείο και μετά λιώνεις στο κλάμα, όποιος λέει ότι η Candy είναι παιδικό κάνει μεγάλο λάθος) αλλά δεν καταλάβαιναν καν για τι μιλούσα, δεν ήξεραν κανένα anine παρά μόνο τα pokemon, το dragonball άντε και το yugioh. Α και άκουγα και εξωφρενικές ατάκες του τύπου: "Δε μου αρέσουν έτσι όπως μιλάνε στα Κινέζικα" Εντάξει, εκεί τι να πεις, περιοριζόμουν μόνο στο να διευκρινίσω πως η γλώσσα είναι Γιαπωνέζικα. Το πιο εξωφρενικό βέβαια το συνάντησα όταν είπα πως ασχολούμαι με fansubbing. Αφού εξήγησα ότι δεν πρόκειται για είδος φαγητού αλλά για ερασιτεχνικό υποτιτλισμό και επεξεργασία βίντεο και ήχου για βελτιστοποίηση της ποιότητας με ρωτούσαν "Και καλά γιατί το κάνεις αυτό; Σε πληρώνουν;" Και όταν τους εξηγούσα πως το κάνω γιατί μου αρέσει και πως είναι το χόμπι μου, με κοιτούσαν λες και είμαι εξωγήινη. Ευτυχώς από τους άντρες φίλους μου τα πράγματα ήταν πολύ πιο θετικά αν και δυστυχώς ελάχιστοι βλέπουν anime ή ασχολούνται γενικά με αυτά.

Όσον αφορά την οικογένεια μου. Καλά αφασία... η μαμά μου στην αρχή είχε φρικάρει, από εκεί που δεν άνοιγα καθόλου το pc και σπάνια ήμουν στο σπίτι, με έβλεπε να είμαι συνέχεια στην οθόνη και να μην ξεκολλάω ούτε για να κοιμηθώ. Βασικά δεν της άρεσε η ιδέα ότι "σπαταλάω" το χρόνο μου βλέποντας "μίκυ μάους" (έτσι τα λέει η μαμά μου) Razz αλλά μιας και το μοναδικό θέμα συζήτησης στο σπίτι είναι τα anime κατάλαβε κάποια πράγματα και τα δέχτηκε. Ο πατέρας μου είναι στον κόσμο του και στάνταρ δεν έχει ιδέα τι κάνω οπότε τον αφήνω στην άγνοια του Twisted Evil
Τουλάχιστον οι δικοί μου βλέπουν πως αυτό που κάνω με κάνει ευτυχισμένη και με καταλαβαίνουν. Με τις φίλες μου (όσες απέμειναν δηλαδή) απλώς όσο περνάει ο καιρός τόσο λιγότερα κοινά έχουμε.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 23 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 795
Τοποθεσία: Πλωτή Πολιτεία







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 21, 2009 6:59 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το πεις σε φίλους, συγγενείς κλπ κλπ κλπ.

Συνήθως προτιμώ να μην το αναφέρω καν, καθώς είμαι σίγουρος πως το 99% δε θα καταλάβει. Θα δει το κινούμενο σχέδιο και θα πει "Α, παιδικό". Θα μπορούσα να κάτσω και να τους εξηγήσω τι εστί anime, αλλά ενώ φαινομενικά θα "καταλάβαιναν", από μέσα τους θα έλεγαν "Τι μας λέει τώρα αυτός; Ένα παιδικό είναι."

Όσον αφορά, το κλάσικο (να του βάλεις Death Note μπας και καταλάβουν) και αυτό δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο. Οι πιο πολλοί, σίγουροι ότι πρόκειται για "παιδικό" θα βρούν μια χαζή δικαολογία να το αποφύγουν και οι υπόλοιποι θα το πάρουν από ευγένεια αλλά δε θα το δουν ποτέ.

Ξέρω βλέπω το ποτήρι μισοάδειο Razz

Το καλό είναι πως οι κολλητοί μου, έχουν δει anime από μόνοι τους οπότε καταλαβαίνουν.

Συνήθως δε θα πω σε κάποιον από μόνος μου για anime.
_________________
- Διαβάστε τους Κανόνες του Forum.
- Μη χρησιμοποιείτε greeklish στις απαντήσεις σας.
- Για πληροφορίες των projects, πηγαίνετε στο Project Info.
- Για τα releases, επισκεφθείτε τον Tracker - Downloads.



アニメ日食
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 21, 2009 11:29 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά τα anime αποτελούν ακόμα για την Ελλάδα, ένα ιδιαίτερο είδος απασχόλησης. Λέω ακόμα, γιατί παρά την ανάπτυξή τους, παραμένουν ένα άγνωστο στο ευρύ κοινό είδος.

Επίσης, ένα πολύ σημαντικό στοιχείο, είναι ότι οι ομάδες ανθρώπων που ασχολούνται με αυτά, είναι κάπως εκκεντρικές. Ας εξηγηθώ, γιατί σίγουρα πολλοί θα με παρεξηγήσουν. Είναι αρκετοί αυτοί που βλέποντας anime, παθιάζονται τόσο, που μιλούν μόνο για αυτά, ασχολούνται μόνο με αυτά και πολλές φορές καταντάνε τρόπος ζωής. Θα μου πεις, γούστα είναι αυτά, αλλά τότε πρέπει να αναμένεις και τις ανάλογες αντιδράσεις, καθώς πλέον ξεφεύγεις από τα κοινονικά πρότυπα. Δεν είναι δα και το πιο φυσιολογικό να κυκλοφορείς με headband της Konoha. Razz Κάτι ανάλογο προφανώς συμβαίνει και με άλλα είδη, όπως π.χ. κάποιες εκφάνσεις της metal μουσικής, όπως και της trance, παλαιότερα της punk και της rave.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να περιμένεις τέτοιες αντιδράσεις από άτομα μη μυημένα στο είδος, όπως ακούς σχόλια του τύπου "τι τους ακούς αυτούς τους σατανάδες;" ή "παιδί μου μήπως παίρνεις ναρκωτικά; τι είναι αυτά τα τζιτζίκια που ακούς;".

Προσωπικά σε όποιον με κοιτάει παράξενα όταν αναφέρω τα anime, αρχικά κάνω τον παραλληλισμό με τις σειρές που πλέον είναι γνωστές στους πάντες, όπως π.χ. Lost, Heroes, κλπ, εξηγώντας ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτές. Τώρα, αν κάποιος δεν εννοεί να καταλάβει και συνεχίζει την ειρωνεία, προφανώς είναι άνθρωπος με παρωπίδες και θα αντιδρούσε έτσι σε οτιδήποτε διαφορετικό και αν του έλεγες, επομένως είναι lost cause εκ των προτέρων και κόβεις τη συζήτηση.

Το θέμα είναι για μένα, να μην υπάρχει τόση πόλωση και φανατισμός στους έλληνες otaku, καθώς περισσότερο κακό κάνουν, παρά καλό. Αν τα anime περνούσαν πιο απλά, σαν ένα φυσιολογικό είδος απασχόλησης/διασκέδασης/ψυχαγωγίας, τότε τα πράγματα θα ήταν πιο καλά για όλους.

Αυτά από μένα, peace... Cool
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 21, 2009 11:33 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σταματήστε να βλέπετε anime, καταστρέφουν το σπέρμα και προκαλούν γήρανση του δέρματος
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01518 seconds with 5 queries