Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Manga

Fairy Tail [Manga] Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 92, 93, 94  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 06, 2011 5:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
Υ.Γ. Μήπως ήρθε η ώρα των Δράκων;;;



kakashi-sensei approves.... Kakashi Thumb up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 06, 2011 10:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει αρχίσει να με κουράζει τώρα τελευταία το Fairy Tail. Μιας και ανήκει στην κατηγορία των μεγάλων shonen και με μια σύγκριση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας του, πιστεύω ότι είναι αρκετά παιδικό.
Από τη μια, ο γρήγορος ρυθμός του είναι από τα συν του. Από την άλλη, δεν δίνεται ιδίαιτερο βάθος στην ιστορία και στους χαρακτήρες. Κάθε arc έχει πάντα καλό τέλος, δεν έχουμε δει ποτέ θανάτους, κάτι υπερβολικά κακό να συμβαίνει, κάποιον φαινομενικά ανίκητο villain. Ως ιδέα, το όλο story δεν είναι καθόλου κακή, αλλά πρωτότυπη και δυνατή. Όμως, αν δεν του δώσει περισσότερο βάθος, τότε θα καταλήξει μια μεγάλη πατάτα τύπου Bleach ή παραμυθάκι για τα παιδάκια πριν τον ύπνο.
Ειδικά το τελευταίο arc μου έχει προκαλέσει μόνο βαρεμάρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 06, 2011 10:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

arislp έγραψε:
thank youuuuuuuuuu...... big smile

εμα τι απο τους πιο γαματους ηταν ο mystogan...δειξε τουλαχιστον τις επιθεσεις του...δειξτον λιγο σε δραση...Sad

(αρχισα αυτον καιρο το final fantasy 9 με emulator...εξ'ου και ο μαμηκουλας δρακος... Razz ) Sad


Και καλά έκανες φίλε μου,το παιχνίδι αξίζει κάθε φορά...
btw το βιβλίο στην Αλεξάνδρια το έχεις σκοτώσει έτσι??
(Το ξέχναγα μερικές φορές και πάντα το θυμόμουν στο βιντεάκι όταν ο Bahamut κατέστρεφε την Αλεξάνδρια...)
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 12 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 462


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 07, 2011 9:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
Έχει αρχίσει να με κουράζει τώρα τελευταία το Fairy Tail. Μιας και ανήκει στην κατηγορία των μεγάλων shonen και με μια σύγκριση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας του, πιστεύω ότι είναι αρκετά παιδικό.
Από τη μια, ο γρήγορος ρυθμός του είναι από τα συν του. Από την άλλη, δεν δίνεται ιδίαιτερο βάθος στην ιστορία και στους χαρακτήρες. Κάθε arc έχει πάντα καλό τέλος, δεν έχουμε δει ποτέ θανάτους, κάτι υπερβολικά κακό να συμβαίνει, κάποιον φαινομενικά ανίκητο villain. Ως ιδέα, το όλο story δεν είναι καθόλου κακή, αλλά πρωτότυπη και δυνατή. Όμως, αν δεν του δώσει περισσότερο βάθος, τότε θα καταλήξει μια μεγάλη πατάτα τύπου Bleach ή παραμυθάκι για τα παιδάκια πριν τον ύπνο.
Ειδικά το τελευταίο arc μου έχει προκαλέσει μόνο βαρεμάρα.


Το πρόσεξα και εγω αυτο φιλε μου. Ποτε δεν υπαρχει θανατος,ποτε δεν υπαρχει δυσαρεστο γεγονος και μετα απο καθε μαχη κερδιζουμε εναν καινουριο φιλο. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται ολο αυτο αλλα ισως το κοινο στο οποιο απευθεινεται το Fairy Tail (οπως και το One Piece) εν μερει ειναι πιο μικρης ηλικιας απο αυτην που εχουμε εμεις. Εμενα παντως δεν με χαλαει το neverending happy end. Εχουμε τα αλλα Anime να πεθαινει αβερτα κοσμος και να πεφτουν λιτρα αιματος απο μια μαχαιρια,μπουνια,κλωτσια. Το χειροτερο πραγμα που ισως εχει συμβει σε ολο το Fairy Tail ηταν ο εξωστρακισμος του Laxus...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 07, 2011 12:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω την αλήθεια, έψαχνα κάποιον / α (p-sofia Wink ) να πω τα άσχημα που βλέπω εδώ και καιρό, αλλά ακόμα πιο έντονα σε αυτό το τελευταίο arc, που συμβαίνουν στο manga αυτό.

1. Και εδώ έχουμε λίτρα αίματος να πέφτουν από μπουνιές και κλοτσιές (πολλές η αλήθεια είναι...) αλλά ΟΛΟΙ στο καπάκι - να'ναι καλά η ψυχική τους δύναμη, σαν να είναι ένεση αδρεναλίνης - σηκώνονται λες και δεν έγινε τίποτα και χτυπάνε ακόμα πιο δυνατά. Thumb Down Ακόμα και στο bleach δείχνει τουλάχιστον ότι επήλθε μια κάποια μεταμόρφωση, αλλαγή δύναμης κάτι που να δυναμώνει τον Ichi και στα υπόλοιπα ότι κάποιος εμφανίστηκε την τελευταία στιγμή to save the day ακόμα και στον εκάστοτε πρωταγωνιστή. Εδώ εμφανίστηκε, τον ήπιε και πάλι τα ίδια παλιά καλά παιδιά έσωσαν τον κόσμο.

2. Μα τόσο πολύ πια μας αγαπάνε οι οχτροί μας;;; Σε κάθε arc σχεδόν, όλο και κάποιος ήρθε σε εμάς γιατί είτε τον συγκινήσαμε, είτε τον πλακώσαμε στο ξύλο και γούσταρε. Πέρα από το τραγί, παίζει να έρθει μαζί μας και η Ultear.

3. Πέρα από στιγμιαία power-up (ξεσπάσματα, φλόγες άλλων) αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουμε δει τίποτα. (Άντε και τις προσθήκες κλειδιών της Luccy για το οποίο φαινόμενο βλέπε προηγούμενο arguement). Πως γίνεται και ενώ σχεδόν όλοι οι οχτροί από arc σε arc φαίνονται πιο δυνατοί εμείς ΠΑΝΤΑ τους έχουμε;;;
Επειδή βέβαια παίζουν πάρα πολύ τα lacryma και τα artifacts για την δύναμη των εχθρών, δεδομένου ότι υπάρχουν ήδη δυνατοί μάγοι στην Fairy Tail, του δίνω κάποια ελαφρυντικά (και ίσως οι δρακοσφάχτες να μην έχουν καταφέρει ακόμα να ξεδιπλώσουν όλο το ταλέντο τους)

4. Ο Άδης με απογοήτευσε. Όλη αυτή η φανφάρα και η επίδειξη δύναμης στηριζόταν σε ένα Lacryma;;;; Thumb Down

5. Δεν πεθαίνει κανείς και για κανένα λόγο. ΟΚ. Δεν θέλει να σκοτώνει κόσμο; Να μη σκοτώνει. Αλλά από την άλλη, μην τρώνε τόσο και τέτοιο ξύλο που να λες ότι ούτε ο Goku δεν θα σηκωνόταν με τίποτα και μετά από λίγο όχι μόνο δεν έχουν πεθάνει αλλά επιστρέφουν δριμύτεροι χωρίς να έχει υπάρξει κάποια άλφα ανάρρωση. Γιατί από την άλλη, όταν οι της Fairy Tail κάνουν κάτι τέτοιο, οι οχτροί εννοείται δεν πεθαίνουν αλλά τα βλέπουν κολληόμενα (εντάξει, όχι όλοι, αλλά συνήθως τις τρώνε αφού τις έχουν δώσει για τα καλά...)

Από την άλλη βέβαια έχω να παραδεχτώ τον mangaka:
1. Που δεν "κόβει" μάχες με το να έρθει κάποιος και να πάρει είτε τον κακό, είτε τον καλό και να την κάνουν.

2. Τα arc είναι compact.

3. Προχωράει γρήγορα.

Ευελπιστώ σε επεξηγήσεις που να δικαιολογούν κάποια από τα παράπονά μου παραπάνω. Επίσης ευελπιστώ το επόμενο arc να είναι και το τελευταίο γιατί αν ξεκινήσει arc με τον Zeref, το άλφα και το ωμέγα της μαγείας στον κόσμο εκεί, και δεν είναι το τελευταίο τότε τι σκατά θα δείξει μετά;;; (εκτός και αν δείξει κάτι για τον Zeref που θα τον κατεβάσει από τον θρόνο, κάτι το οποίο θα είναι τρελή ξενέρα όπως με τον Mistgun.)
Αυτά. Cool
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 07, 2011 1:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά στο Fairy Tail, τα power up γίνονται κατά κάποιον τρόπο όπως στο Dragonball, δηλαδή μέσα στην ίδια τη μάχη.
Τους βλέπουμε όλους να ξεπερνάνε τον εαυτό τους σε κάθε μάχη.

Επίσης, όσο προχωράει η ιστορία, είδαμε να πολεμάνε και οι πιο δυνατοί Μάγοι της Fairy Tail, όπου ουσιαστικά χρειάστηκαν.

Όσον αφορά τις φιλίες με τους εχθρούς, αυτό το έχουμε δει και στο One Piece και στο Naruto, απλά εδώ φαίνεται πιο έντονα λόγω των γρήγορων και μικρών arc.

Γενικά το Fairy Tail εμένα μου φαίνεται σαν μια μίξη παραδοσιακών shounen με στοιχεία από RPG. Σίγουρα δεν είναι brutal, αλλά δεν είναι και τόσο παιδικό (τουλάχιστον στο manga).

Δύσκολα βλέπω πάντως να πεθάνει κάποιος, απλά περιμένουμε κάποια μεγάλη αποκάλυψη με τους Μάγους και πιθανότατα και με τον Zeref, η οποία παίζει να είναι και τώρα, αν αυτά τα δύο συνδέονται.

Πιστεύω ότι δε θα τραβήξει πολύ ακόμα το manga, άντε αυτό το arc που έρχεται και ακόμα ένα και γεια σας. Σε αυτήν την περίπτωση, εγώ θα το θεωρώ σαν ένα πολύ ωραίο και μαζεμένο shounen. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 12 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 462


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 07, 2011 2:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα μου ηρθε Flashια. Ο Τυπος απο τους G.Heart με τις μαυρες φλογες δεν πεθαινει οταν παει να την μπει στον Zeref?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 07, 2011 5:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Razi3L έγραψε:
Και καλά έκανες φίλε μου,το παιχνίδι αξίζει κάθε φορά...
btw το βιβλίο στην Αλεξάνδρια το έχεις σκοτώσει έτσι??
(Το ξέχναγα μερικές φορές και πάντα το θυμόμουν στο βιντεάκι όταν ο Bahamut κατέστρεφε την Αλεξάνδρια...)



οχι...ειμαι ακομα στην αρχη του 2 cd.... big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 07, 2011 6:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2@ Με βρίσκεις σύμφωνο στα περισσότερα.
έχω τις ενστάσεις μου λιγότερο στα power ups και περισσότερο στις φιλίες.
Γίνεται και αυτό που λες αλλά δεν "φαίνονται" εύκολα με κάποιο τρόπο αυτά τα power-up. π.χ. στο dragonball είχες και ένα "OVER 9000!?!?!?!" να στο δώσει να το δεις. Είχες και έναν SSJ το οποίο όμως ναι μεν γινόταν μέσα στη μάχη αλλά αφού είχε προηγηθεί κάποια εξαντλητική προπόνηση Wink
Βέβαια αν το δούμε σαν RPG I'll agree to that αλλά και πάλι not completely. Wink
Όσον αφορά στις φιλίες, όντως εμφανίζονται και στα άλλα αλλά οι περισσότερες είναι ανάγκης (λέγεμε crocodile) κάποιες γιατί τελικά ο κακός δεν ήταν και τόσο κακός (λέγεμε Itachi) αλλά σε κανένα δεν ενσωματώθηκαν στον κορμό της "ομάδας" (λέγεμε gazille, juvia και τώρα το τραγί εν αντιθέση με Bon-chan, Hancock)
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα Thumbs UP
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 08, 2011 1:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Όσον αφορά στις φιλίες, όντως εμφανίζονται και στα άλλα αλλά οι περισσότερες είναι ανάγκης (λέγεμε crocodile) κάποιες γιατί τελικά ο κακός δεν ήταν και τόσο κακός (λέγεμε Itachi) αλλά σε κανένα δεν ενσωματώθηκαν στον κορμό της "ομάδας" (λέγεμε gazille, juvia και τώρα το τραγί εν αντιθέση με Bon-chan, Hancock)


Απλά σου θυμίζω από Naruto τους Gaara, Pain και από One Piece τον Hachi.

Εμένα ακόμα δεν έχει φτάσει στο σημείο να με χαλάσει το Fairy Tail όπως το πάει, απλά πιστεύω ότι θα μας αποζημιώσει με ένα καλό μεγάλο arc. Αν δε γίνει αυτό, τότε θα χαλαστώ κι εγώ...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 08, 2011 2:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
Απλά σου θυμίζω από Naruto τους Gaara, Pain και από One Piece τον Hachi.

Indeed, indeed...
Αλλά κανένας από αυτούς δεν μπήκε στο εκάστοτε team. Anyway, μάλλον για αυτό έχει να κάνει και το πως είναι στημένο το concept του κάθε manga.

Ούτε εμένα με έχει χαλάσει ακόμα. Μάλλον αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι "υπερβολικά καθαρό" shounen... I guess... (η αγάπη και η ομαδικότητα νικάει τα πάντα και φέρνει και τους κακούς με το μέρος μας) Τα άλλα το έχουν γυρίσει λίγο στο πιο σοβαρό (τουλάχιστον όσον αφορά τα θέματα τα οποία θίγουν και όχι απαραίτητα με τον τρόπο που το κάνουν αυτό Wink )
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 725
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 11, 2011 2:49 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Chapter 250:

http://www.mangareader.net/fairy-tail/250
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 11, 2011 4:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλό chapteraki......δεν πιστευα βέβαια οτι θα έβλεπα κάτι τέτοιο απο τον Zeref. Πραγματικά μη αναμενόμενο, αλλα πιστεύω έχει λογική. Αντε να δουμε και την επόμενη "αμαρτία".....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 462


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 11, 2011 12:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ultear ftw!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 11, 2011 12:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα ικανοποιητικό συνδετικό κεφάλαιο με λίγες πληροφορίες για τον Zeref έτσι το είδα εγώ. Τώρα στο θέμα Urtear - Meredy το ...... και ψόφισε αυτά τα γλυκανάλατα αισθήματα ας τα κρατήσει για τη Fairy Tail και ειλικρινά δεν περίμενα ένα τέτοιο τέλος. Αυτό το Acnologia αν δεν είναι κανένας από τους δαιμονες που είχε δημιουργησει (π.χ. Deliora) ή κανένα πανίσχυρα ξόρκι που δεν το νομίζω, τότε μάλλον ήρθε η ώρα να δούμε ένα δράκο και μάλιστα τον μαυρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Manga Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 92, 93, 94  Επόμενη
Σελίδα 39 από 94

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01202 seconds with 5 queries