Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Ελληνικός στρατός και συναφι!!! Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 11:39 am
Τίτλος: Ελληνικός στρατός και συναφι!!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχωντας αυτην την χρονια την υποχρεωση να υπηρετησω την μαμα πατριδα(μην ξερασω) ανοιγο αυτο το τοπικ να σας πω στον 1.5 τι εχω καταλαβει για τον ελληνικο μας στρατο!

Η πρωτη μερα ισως σε κανει να νομιζεις οτι ολα λειτουργουν τελεια και οτι η πειθαρχια ειναι πανω απο ολα και οτι εδω δεν κανεις τπτ παραπανω απο το να κανεις οτι σου λενε!

εγω στον ενα μηνα και αργησα να το καταλαβω οτι ειναι ορχεις μεντολες Laughing η οργανωση στα κεντρα ειναι οτι ναναι και το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να μπορεσεις να ξεγλιστρας σαν το ψαρι αλλιως η θα εισαι το ατομο για ολες τις δουλειες η θα εισαι φαντασμα!

εγω επεσα στο δευτερο και μπορω να πω οτι δεν ειναι καθολου δυσκολο και συνιστω σε οσους ειναι στην σειρα μου 306 η θα ακολουθησουν να ακολουθησουν το ιδιο και θα περασουν ζωη χαρισαμενη...

Επισης ειχα την τυχη,προφανως μπηκαν πολυ φανταροι σε αυτη την σειρα,και επελεξαν απο τα 14 ατομα τα 10 για στρατονομια και ειχα την τυχη να επιλεχτω και ας μην ειμαι βισμα οποτε θα σας πω και σε μια βδομαδα απο τωρα που παω τη παιζεται και εκει και αν ισχυουν τα οσα ακουγεται!!!

επισης λεω σε οσα παιδια εκανα παρεα και μιλουσαμε απο δω οτι λυπαμαι που ο στρατος με εχει φερει σε αποσταση απο καθε ειδος εποικοινωνιας μεταξυ τους!!!!

563 ΤΠ ΤΑΓΜΑ ΚΕΡΒΕΡΩΝ ΘΕΡΜΑ!!!!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 3:13 pm
Τίτλος: Re: Ελληνικος στρατος και συναφι!!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Εχωντας αυτην την χρονια την υποχρεωση να υπηρετησω την μαμα πατριδα(μην ξερασω) ανοιγο αυτο το τοπικ να σας πω στον 1.5 τι εχω καταλαβει για τον ελληνικο μας στρατο!

Kάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό φίλε manson,αργά ή γρήγορα...
Αν κατάλαβα καλά,ήσουν μόνο 1,5 μήνα μέσα και έχεις καταλάβει τι παίζεται?
unsure Μη βγάζεις ακόμα συμπεράσματα.
Οι ''όρχεις με εντολές'' φαντάζομαι είναι οι αξιωματικοί.Βρίσκω το χαρακτηρισμό λίγο προσβλητικό,
για άτομα που έχουν περάσει 4++ χρόνια εκπαίδευσης και πιο σκληρά βέβαια απο αυτά των απλών φαντάρων.Δεν γίνεται,εντολές θα σου δίνουν.Αν και στην στρατονομία που καλώς μπήκες,ίσως παίζετε και ... σφαλιάρες σε λίγο καιρόbig smile
Για φαντάσου να ήσουν και μόνιμος, ή σε καμιά Αυλώνα ή Εβρο ή όπου αλλου έχει σφίξιμο...Τότε τι θα λεγες?Rolling Eyes
Όπως λές και εσύ,οι πρώτες ημέρες ήταν οι δύσκολες.Τώρα θα ακολουθήσουν άλλα,και καλά και κακά.
Ένας χρόνος είναι θα περάσει...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 7:09 pm
Τίτλος: Re: Ελληνικος στρατος και συναφι!!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mago9 έγραψε:
devilmanson έγραψε:
Εχωντας αυτην την χρονια την υποχρεωση να υπηρετησω την μαμα πατριδα(μην ξερασω) ανοιγο αυτο το τοπικ να σας πω στον 1.5 τι εχω καταλαβει για τον ελληνικο μας στρατο!

Kάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό φίλε manson,αργά ή γρήγορα...
Αν κατάλαβα καλά,ήσουν μόνο 1,5 μήνα μέσα και έχεις καταλάβει τι παίζεται?
unsure Μη βγάζεις ακόμα συμπεράσματα.
Οι ''όρχεις με εντολές'' φαντάζομαι είναι οι αξιωματικοί.Βρίσκω το χαρακτηρισμό λίγο προσβλητικό,
για άτομα που έχουν περάσει 4++ χρόνια εκπαίδευσης και πιο σκληρά βέβαια απο αυτά των απλών φαντάρων.Δεν γίνεται,εντολές θα σου δίνουν.Αν και στην στρατονομία που καλώς μπήκες,ίσως παίζετε και ... σφαλιάρες σε λίγο καιρόbig smile
Για φαντάσου να ήσουν και μόνιμος, ή σε καμιά Αυλώνα ή Εβρο ή όπου αλλου έχει σφίξιμο...Τότε τι θα λεγες?Rolling Eyes
Όπως λές και εσύ,οι πρώτες ημέρες ήταν οι δύσκολες.Τώρα θα ακολουθήσουν άλλα,και καλά και κακά.
Ένας χρόνος είναι θα περάσει...



Φαντάζομαι πήγε να πει "π@π@ρια μέντολες" με πιο λόγιο ύφος. Razz Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 191


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 7:39 pm
Τίτλος: Re: Ελληνικος στρατος και συναφι!!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mago9 έγραψε:
devilmanson έγραψε:
Εχωντας αυτην την χρονια την υποχρεωση να υπηρετησω την μαμα πατριδα(μην ξερασω) ανοιγο αυτο το τοπικ να σας πω στον 1.5 τι εχω καταλαβει για τον ελληνικο μας στρατο!

Kάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό φίλε manson,αργά ή γρήγορα...
Αν κατάλαβα καλά,ήσουν μόνο 1,5 μήνα μέσα και έχεις καταλάβει τι παίζεται?
unsure Μη βγάζεις ακόμα συμπεράσματα.
Οι ''όρχεις με εντολές'' φαντάζομαι είναι οι αξιωματικοί.Βρίσκω το χαρακτηρισμό λίγο προσβλητικό,
για άτομα που έχουν περάσει 4++ χρόνια εκπαίδευσης και πιο σκληρά βέβαια απο αυτά των απλών φαντάρων.Δεν γίνεται,εντολές θα σου δίνουν.Αν και στην στρατονομία που καλώς μπήκες,ίσως παίζετε και ... σφαλιάρες σε λίγο καιρόbig smile
Για φαντάσου να ήσουν και μόνιμος, ή σε καμιά Αυλώνα ή Εβρο ή όπου αλλου έχει σφίξιμο...Τότε τι θα λεγες?Rolling Eyes
Όπως λές και εσύ,οι πρώτες ημέρες ήταν οι δύσκολες.Τώρα θα ακολουθήσουν άλλα,και καλά και κακά.
Ένας χρόνος είναι θα περάσει...


@mago9
Έχω την εντύπωση ότι έγινε 9μηνη η θητεία...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 10:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχοντας απολυθεί σχετικά πρόσφατα (Νοέμβρη του '08) μπορώ να πω ότι στην τελική ο devilmanson έχει απόλυτο δίκιο.

Καταρχήν δεν έχουν όλοι οι μόνιμοι 4 χρόνια εκπαίδευσης. Μόνο όσοι έχουν περάσει ευελπίδων έχουν 4ετή εκπαίδευση. Οι υπαξιωματικοί έχουν περάσει 2 χρόνια εκπαίδευσης, ενώ για τους λεγόμενους "καραβανάδες" έχουν περάσει ακόμα λιγότερα χρόνια ή και καμία. Για τους ΕΠΟΠ απλά γελάω...

Όσο για το σεβασμό ως προς το πρόσωπό τους, οχι δεν τους σέβομαι. Πραγματικά είναι ελάχιστες οι εξαιρέσεις των μονιμάδων που αξίζουν σαν άνθρωποι. Και όταν λέω ελάχιστες το εννοώ. Έτυχε να μπω σε σώμα σχετικό με την ειδικότητά μου, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να τοποθετηθώ σε επιτελικό γραφείο και να περάσω 10μήνες από τη θητεία μου μέσα σε ταξιαρχίες. Οπότε όπως καταλαβαίνετε όσοι έχετε υπηρετήσει, έχω ζήσει ΠΑΡΑ πολλούς μόνιμους, και μάλιστα μόνιμους που ήταν σε σώματα και όχι όπλα, οπότε θεωρητικά ανώτερου μορφωτικού επιπέδου. Λυπάμαι πραγματικά που το λέω, αλλά τρώνε τα λεφτά του κοσμάκη. Όταν πληρώνεις το 19% ΦΠΑ, όταν σου γίνονται κρατήσεις 20% από την εφορία, με αυτά τα λεφτά πληρώνεις αυτούς τους κυρίους και τις κυρίες. Πιστεύεις ότι αξίζουν τα λεφτά που παίρνουν; Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν τα αξίζει. Και ας βγει ο καθένας να πει ότι θέλει. Ούτως ή άλλως ότι και να πω δε θα αλλάξει τίποτα. Απλά δεν μπορώ να βλέπω να τους υπερασπίζονται, εξού και το ξέσπασμά μου αυτό.

Όσο για το περιβόητο "φίδιασμα" που αναφέρει ο devil, αν και εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να το κάνω (έχω και φιλότιμο τρομάρα μου), το μετάνοιωσα, αν και ξέρω ότι ακόμα και τώρα να πήγαινα, πάλι τα ίδια θα έκανα. Όσοι μπορείτε, να το κάνετε, σας το συνιστώ. 12 μήνες, δε βγήκα ούτε μια φορά αναφερόμενος. Αντίθετα, όλοι μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια για μένα. Και τι κατάλαβα; Πήρα τις λιγότερες άδειες από όλους, έφαγα τα περισσότερα χωσίματα από όλους, και διέλυσα και τη μέση μου.

Τελικά τι είναι ο στρατός σήμερα; Μια αγγαρεία, μια υποχρέωση, ένας εξαναγκασμός.

Ας φροντίσει τον κοινωνικό του χαρακτήρα το έθνος, και μετά ας έρθει να μου μιλήσει για στρατό.
Ας τιμωρήσει επιτέλους όσους τρώνε τα λεφτά μας, και μετά ας μιλήσει για στρατό.
Ας κόψει τα βύσματα, και μετά ας μιλήσει για στρατό.
Ας κάνει τον στρατό, στρατό, και μετά ας μιλήσει για στρατό.

Αυτά τα ολίγα...

Λυπάμαι πραγματικά αν κάποιοι προσβλήθηκαν από τα γραφόμενά μου, αλλά δεν ήθελα να ωραιοποιήσω τίποτα. Αυτά πιστεύω, αυτά έγραψα.

Devil καλό κουράγιο φίλε και φίδιασε όσο μπορείς...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 14 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 10:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρόμοια κατάσταση είχε περάσει ένας γνωστός μου που ήταν μεταφραστής σε γραφείο και συνέχεια ήταν με τη ψυχή στο στόμα. Εργαζόταν αδιάκοπα και από άδειες όσο τις είδε αυτός άλλο τόσο τις είδαμε και εμείς οι υπόλοιποι. Για να δω τι θα κάνω γω που θα πάω Μάιο. Whistling Από μέρους μου σου εύχομαι καλός πολίτης και καλή σταδιοδρομία. Thumb 2 Up
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 10:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και να θυμάσαι μια συμβουλή από μια παλιά καραβάνα...
το γέλιο μακραίνει τη θητεία. Razz
Αν και σαν στρατονόμος θα σου έλεγα ότι μόλις τελειώσει η εκπαίδευση σας (μανίκι) η θητεία σου τελείωσε...

mago9 έγραψε:

Οι ''όρχεις με εντολές'' φαντάζομαι είναι οι αξιωματικοί.Βρίσκω το χαρακτηρισμό λίγο προσβλητικό,
για άτομα που έχουν περάσει 4++ χρόνια εκπαίδευσης και πιο σκληρά βέβαια απο αυτά των απλών φαντάρων.


Να δεις εσύ τι προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ακούει ο Έλληνας στρατιώτης, από αυτά τα άτομα που δεν έχουν υπηρετήσει δωρεάν την πατρίδα ούτε μια μέρα στη ζωή τους.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 11:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρότι γυναίκα και ίσως αναρμόδια να μιλήσω για ένα τέτοιο θέμα μιας και δεν πήγα ούτε πρόκειται να πάω ποτέ στρατό, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον gpower2 για το ποστ του, το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη μιας και εγώ μια τέτοια εικόνα έχω εισπράξει από το περιβάλλον μου για τον στρατό (και ακόμα χειρότερη). Σε όσους γνωστούς έχω που ξέρω ότι τώρα θα πάνε στρατό τους λέω: "Απλώς κάνε υπομονή, κάνε ότι μπορείς ώστε να μείνεις λιγότερο εκεί μέσα"
Για μένα αν κάποιος έχει τρόπο να πάρει τελείως απαλλαγή από τα "στρατιωτικά του καθήκοντα" να το κάνει αμέσως.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 236
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 11:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγώ φαντάρος είμαι.

Τι έχω να πω για το στρατό;

Μέχρι στιγμής είναι μια αγκαρία, μια ταλαιπωρία ,μια υποχρέωση...

Σε 8 μήνες απολύομαι. Και να σκεφτείτε πως κάνω 9μηνο. Να δω πως θα περάσουν.

τώρα πρέπει να φύγω και να φορέσω το μαύρο μπερέ, για να είμαι το πρωί μέσα.

EDIT
σχετικά με το ποστ του gpower2 συμφωνώ απόλυτα.
επιπλέον προσπαθώ να αποφεύγω με κάθε τρόπο τις αγκαρίες. Κανείς δεν θα μου πει : μπράβο ή ευχαριστώ.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 12:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Geutella έγραψε:
Παρότι γυναίκα και ίσως αναρμόδια να μιλήσω για ένα τέτοιο θέμα μιας και δεν πήγα ούτε πρόκειται να πάω ποτέ στρατό, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον gpower2 για το ποστ του, το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη μιας και εγώ μια τέτοια εικόνα έχω εισπράξει από το περιβάλλον μου για τον στρατό (και ακόμα χειρότερη). Σε όσους γνωστούς έχω που ξέρω ότι τώρα θα πάνε στρατό τους λέω: "Απλώς κάνε υπομονή, κάνε ότι μπορείς ώστε να μείνεις λιγότερο εκεί μέσα"
Για μένα αν κάποιος έχει τρόπο να πάρει τελείως απαλλαγή από τα "στρατιωτικά του καθήκοντα" να το κάνει αμέσως.


Πολύ ωραία άποψη!!!

Δηλαδή μπάινουμε σε ένα σύστημα που πάσχει κατά 90%, και αφού το υπόλοιπο 10% είναι στο χέρι μας, ας βάλουμε και μπουρλότο! Πολύ όμορφα και παραγωγικά πράγματα!

Ας πάψουμε να πληρώνουμε φόρους επίσης, ας γκρεμίσουμε εκκλησίες, σχολεία και ας διώξουμε όλα τα εκετελεστικά όργανα! Έτσι, αναρχία!

Σε αγαπώ και σε εκτιμώ Αθηνά, αλλά πρόσεχε τι γράφεις, υπάρχουν και μικρά παιδιά εδώ...
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 12:34 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Geutella έγραψε:
Παρότι γυναίκα και ίσως αναρμόδια να μιλήσω για ένα τέτοιο θέμα μιας και δεν πήγα ούτε πρόκειται να πάω ποτέ στρατό, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον gpower2 για το ποστ του, το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη μιας και εγώ μια τέτοια εικόνα έχω εισπράξει από το περιβάλλον μου για τον στρατό (και ακόμα χειρότερη). Σε όσους γνωστούς έχω που ξέρω ότι τώρα θα πάνε στρατό τους λέω: "Απλώς κάνε υπομονή, κάνε ότι μπορείς ώστε να μείνεις λιγότερο εκεί μέσα"
Για μένα αν κάποιος έχει τρόπο να πάρει τελείως απαλλαγή από τα "στρατιωτικά του καθήκοντα" να το κάνει αμέσως.


Πολύ ωραία άποψη!!!

Δηλαδή μπάινουμε σε ένα σύστημα που πάσχει κατά 90%, και αφού το υπόλοιπο 10% είναι στο χέρι μας, ας βάλουμε και μπουρλότο! Πολύ όμορφα και παραγωγικά πράγματα!

Ας πάψουμε να πληρώνουμε φόρους επίσης, ας γκρεμίσουμε εκκλησίες, σχολεία και ας διώξουμε όλα τα εκετελεστικά όργανα! Έτσι, αναρχία!

Σε αγαπώ και σε εκτιμώ Αθηνά, αλλά πρόσεχε τι γράφεις, υπάρχουν και μικρά παιδιά εδώ...



big smile ... Με άλλα λόγια, έτσι όπως είναι ο ελληνικός στρατός σήμερα, θα παρότρυνα τον καθένα να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του ώστε να κάνει λιγότερη θητεία έως και καθόλου, μιας και όπως έχει εξελιχθεί σήμερα ο στρατός πειθαρχία ίσον εξευτελισμός, η εκπαίδευση γίνεται από ακατάλληλα άτομα και δεν είναι καν επαρκής (δεν αναφέρομαι στην εκπαίδευση του πως να καθαρίζεις πατάτες, εκεί τα πάμε μια χαρά) και γενικά δεν βλέπω καμία χρησιμότητα στο να κόβουν το μέλλον των παιδιών με τον στρατό και να χάνουν ένα χρόνο από την ζωή τους. (Τώρα βέβαια θα μου πεις αν δεν μάθουμε πως να κρατάμε και ένα ρημαδο-όπλο πως θα συμμετέχουμε στις ιμπεριαλιστικές στρατιωτικές επεμβάσεις των Αμερικανών, και στους κάθε Αμερικάνους στους οποίους είμαστε ξεπουλημένοι... είμαστε και στο ΝΑΤΟ ας μην ξεχνιόμαστε, έχουμε υποχρεώσεις)
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 12:42 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Πολύ ωραία άποψη!!!

Δηλαδή μπάινουμε σε ένα σύστημα που πάσχει κατά 90%, και αφού το υπόλοιπο 10% είναι στο χέρι μας, ας βάλουμε και μπουρλότο! Πολύ όμορφα και παραγωγικά πράγματα!


Αν εσύ έτσι το εκλαμβάνεις, να σου απαντήσω για να δεις μια άλλη πλευρά:

1 φαντάρος:

Πληρώνεται μηνιάτικο (αστείο βέβαια ποσό, αλλά πληρώνεται)
Απαιτεί καθημερινή τροφή 4 γευμάτων
Απαιτεί στέγη (κτιριακή κάλυψη, θέρμανση)
Απαιτεί προσωπική υγιεινή (μπάνιο, τουαλέτα)
Απαιτεί ιατρική περίθαλψη (εμβόλια, φάρμακα, κτλ...)
Απαιτεί ρουχισμό (παραλλαγές, κλπ...)

Όλα αυτά είναι έξοδα που τα πληρώνουμε εσύ κι εγώ. Αν λοιπόν βάλεις για κάθε φαντάρο που δεν πάει στρατό τι κερδίζει η οικονομία, μπορείς να καταλάβεις ότι περισσότερο καλό κάνει παρά κακό. Λυπάμαι που το λέω έτσι, αλλά με την τωρινή κατάσταση του στρατού, όπου ουσιαστικά απλά περνάς ένα χρόνο σχεδόν άχρηστο, καλύτερα να μην πας. Ας βάλουν επιτέλους κοινωνικό έργο, όπως υπάρχει στο εξωτερικό (community service). Ή ας μειώσουν τη θητεία και ας την κάνουν πιο σωστή.
Όταν επίσης μπεις με το καλό και δεις κάποια άτομα με πραγματικά προβλήματα υγείας να τα τυραννάνε και να τα σέρνουν από στρατόπεδο σε στρατόπεδο, αντί να τους δώσουν απαλλαγή, τότε θα καταλάβεις για τι μιλάμε..

Παρόλα αυτά μπορώ να καταλάβω τι σε πείραξε, απλά πίστεψέ με, καμία σχέση...

bezdim έγραψε:
Ας πάψουμε να πληρώνουμε φόρους επίσης, ας γκρεμίσουμε εκκλησίες, σχολεία και ας διώξουμε όλα τα εκετελεστικά όργανα! Έτσι, αναρχία!


Αυτό από πού το συμπέρανες, μόνο εσύ μπορείς να το καταλάβεις.

bezdim έγραψε:
Σε αγαπώ και σε εκτιμώ Αθηνά, αλλά πρόσεχε τι γράφεις, υπάρχουν και μικρά παιδιά εδώ...


Ο καθένας γράφει ότι θέλει σε σημείο να μη γίνεται προσβλητικός. Μια άποψη εξέφρασε με ωραιότατο τρόπο. Αν διαφωνείς, δικαίωμά σου, κανένας δε σε αναγκάζει να συμφωνήσεις μαζί του, αλλά δε θα υπαγορεύεις σε ΚΑΝΕΝΑΝ τι να γράφει και τι να μη γράφει.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 1:00 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:

Ας πάψουμε να πληρώνουμε φόρους επίσης, ας γκρεμίσουμε εκκλησίες, σχολεία και ας διώξουμε όλα τα εκετελεστικά όργανα! Έτσι, αναρχία!


Οχι πως ο συνειρμος αυτος ειναι ορθος αλλα θα σε ρωτησω κατι επ αυτου αν και off topic.Η εκκλησια ειναι εκτελεστικο οργανο η προσφερει(lol) καπου ειδους ταξη?Φορους δεν γινεται φυσικα να μην πληρωνουμε, απλα το θεμα ειναι ποσους πληρωνουμε.Το σχολειο που κολαει με τον στρατο?Εκει αναπτυσεις χαρακτηρα και παιρνεις εφοδια ενω στον στρατο απλα σε γαμ#@ε επειδη δεν εχουμε αρκετα λεφτα για να τον κανουμε πληρως μισθοφορικο.Τωρα παει κατι να γινει(αν και θα αργησει πολυυυυυυυ)...
Βρισκεις κακο να ειναι καποιος αναρχος?Οσο ουτοπικο κι αν ειναι στην πραξη, σαν ιδεολογια, ειναι κι αυτο ενα κινημα που διεπεται απο μια φιλοσοφια και καποιες αρχες.Οσο κακο ειναι να ειναι να ειναι καποιος αναρχος τοσο κακο ειναι να εισαι καπιταλιστης,αριστερος κτλπ...Αναρχος#χουλιγκαν.Οι τελευταιοι διαπρατουν εγκλημα με τις δολιοφθορες ομως δεν ταυτιζονται απαραιτητα με εναν ιδεαλιστη αναρχο.
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 1:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Neo106 έγραψε:

Βρισκεις κακο να ειναι καποιος αναρχος?Οσο ουτοπικο κι αν ειναι στην πραξη, σαν ιδεολογια, ειναι κι αυτο ενα κινημα που διεπεται απο μια φιλοσοφια και καποιες αρχες.Οσο κακο ειναι να ειναι να ειναι καποιος αναρχος τοσο κακο ειναι να εισαι καπιταλιστης,αριστερος κτλπ...Αναρχος#χουλιγκαν.


Άναρχος πραγματικός όμως μπορείς να θεωρηθείς από τη στιγμή που δεν θα δεχθείς τίποτα από αυτά που παρέχει μια οργανωμένη πολιτεία. Νόμους, σύνταγμα, ισονομία, περίθαλψη, μόρφωση κλπ κλπ. Όταν δέχεσαι τα ευεργετήματα μιας πολιτείας, τα οποία προέρχονται από την οργανωμένη λειτουργία της, δεν μπορείς να αρνείσαι τις υποχρεώσεις σου προς αυτή. Δηλαδή μπορείς... αλλά θα είσαι μούσι άναρχος. Τώρα, το ότι η πολιτεία έχει αποτύχει να προσφέρει στην πλειοψηφία των πολιτών αυτά που πρέπει και το ότι η διαφθορά έχει καταλύσει κάθε έννοια κοινωνικής δικαιοσύνης είναι άλλο κεφάλαιο.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 1:22 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακριβως!Εγω εσπευσα απλα να ξεκαθαρισω οτι η αναρχια δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο(οπως το εννοησε ο bezdim παραπανω).
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενη
Σελίδα 1 από 13

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01388 seconds with 5 queries