Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

[Review] Real Drive(Sennou Chousashitsu)
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  

Βαθμολογία Σειράς
10
0%
 0%  [ 0 ]
9
0%
 0%  [ 0 ]
8
0%
 0%  [ 0 ]
7
60%
 60%  [ 3 ]
6
0%
 0%  [ 0 ]
5
0%
 0%  [ 0 ]
4
0%
 0%  [ 0 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
40%
 40%  [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 5

Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 3:30 pm
Τίτλος: [Review] Real Drive(Sennou Chousashitsu)
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Real Drive(Sennou Chousashitsu)

To Real Drive ξεκινησα να το βλεπω μονο και μονο οταν ειδα το ονομα του Shirow Masamune στην παραγωγη. Βλεποντας τα 3-4 πρωτα επεισοδια,ημουν πεπεισμενος οτι
εχω να κανω με μια πολυ προσεγμενη sci-fi σειρα. Ατυχως, επρεπε να φτασω στο 20ο επεισοδιο για να δω κατι που θα δικαιολογουσε τον τιτλο sci-fi action thriller.
Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. Το animation ειναι παρα πολυ καλο. Οι χαρακτηρες ειναι ομορφα σχεδιασμενοι και τα background εντυπωσιακα. Τα χρωματα
ταιριαστα και ξεκουραστα στο ματι. Η κινηση ομαλη και φυσικη. Το μονο παραπονο που εχω στον τομεα του animation, ειναι οτι υπαρχουν καποια επεισοδια στην μεση της σειρας,
οπου οι χαρακτηρες δεν ειναι το ιδιο καλοσχεδιασμενοι(αν και δεν ειναι τοσο σπανιο φαινομενο αυτο, ειδικα σε σειρες ανω των δεκατριων επεισοδιων). Το voice acting
ειναι καλο, ειδικα στην περιπτωση της πρωταγωνιστριας Minamo Aoi(Kanae Oki), εχει την υπερβολη στην εκφραση που προυποθετει ο εξωστρεφης και αυθορμητος χαρακτηρας
που υποδυεται. Το ιδιο εντυπωσιακη η αποδοση της Ayako Kawasumi(εχει υποδηθει την αδερφη της Lain στο Serial Experiment's Lain, και την Lafiel aka Lamhirh στο
Crest of the stars μεταξυ αλλων) στον ρολο της Holon, ενος ανδροειδους με αρκετα "ανθρωπινα" στοιχεια. Τα OP και ED ειναι γρηγορα κιθαριστικα κομματια
(κατι μεταξυ πανκ ροκ και ψιλοχεβι), που σε προδιαθετουν για καταιγιστικη δραση, η οποια ομως ειναι σχεδον απουσα. Οσο για την μουσικη μεσα στην σειρα,
θα μπορουσαμε να την χωρισουμε σε δυο κατηγοριες. Σε πολλα σημεια εχει ηλεκτρονικη ambient μουσικη, η οποια ταιριαζει πολυ. Σε αλλα σημεια εχει καποιου ειδους
συμφωνικη μουσικη, που δινει εναν κινηματογραφικο χαρακτηρα, που κατα την γνωμη μου δεν ταιριαζε καθολου.
Η ιστορια του Real Drive οπως συνοψιζεται στην Βικιπαιδια(βαριεμαι να τα γραφω εγω) ειναι η εξης:
¨Real Drive is set in 2061 AD, fifty years after the development of the Network society. The new infrastructure was to create a utopia where people could directly
connect at the level of consciousness. But new social problems, such as personal data leaks and disinformation surface. People still must rely heavily on the Network and are unable to abandon it.
In due course, a new Network realm with more effective security measures was developed. This was called Meta Real Network, nicknamed "The Metal."
The Metal holds personal memory data in bubble shells. These are supposedly protected virtual online organic cyber-enclaves. The Metal eventually pervades the everyday lives of people.
People gradually learned to release and explore their instincts within the environment of the Metal. The unleashed instincts cause some individual's consciousness to drown in the sea of information and to be exposed to the pressures of desire.
Meanwhile, norms and regulations continue to bind their real world lives. Friction between the two worlds manifests as troublesome aberrations.
Cyber Divers are experts who investigate and decipher these aberrations in the Metal.

Οπως προανεφερα, ξεκιναμε με 4 επεισοδια γεματα απο sci-fi action με αρκετη αγωνια. Μετα εντοπιζουμε το εξης προβλημα. Δεν υπαρχει ιστορια! Τα επομενα 15 περιπου
επεισοδια, αναλωνονται σε αυτοτελης ιστοριες με βαση τα προβληματα που προκυπτουν στο εικονικο δικτυο, και πως λυνονται απο τους "δυτες". Με αυτο τον τροπο
εκτιλυσονται αρκετα side-stories με αρκετο εως λιγο ενδιαφερον. Σε γενικες γραμμες, η ιστορια καταπιανεται με ζητηματα οικολογικα, την "ανθρωπινη" υποσταση των ανδροειδων,
καθως και την αφοσιωση στους στοχους που καποιος εχει θεσει, και την γεροντοκαψουρα...!!!
Ολα αυτα συνδεονται χαλαρα με εναν ιστο που ξεκιναει απο γεγονοτα που εκτιλυχθηκαν 50 χρονια πριν τον χρονο στον οποιο κυλα η κυριως ιστορια. Η δραση παιρνει τα πανω της
στα τελευταια 5-6 επεισοδια, οπου εχουμε και μια καταληξη για ολα τα ζητηματα που ανοιξαν στα προηγουμενα επεισοδια, αφηνοντας εναν αισιοδοξο τονο.
Και παμε τωρα στα σημαντικα. Ειναι η πρωτα φορα που βλεπω κοριτσια καθε ηλικιας σε ανιμε, που εχουν παχουλα μπουτια!!! Σε σημειο που ενας χαρακτηρας ειναι μια σχετικα ευτραφης κορασιδα!
Ομολογουμενως πρωτοτυπησε στον σχεδιασμο το Real Drive. Σχεδον ολοι οι θυληκοι χαρακτηρες εχουν εντονες καμπυλες, οχι ομως σε στυλ χενταϊ ακριβως, γιατι εχουν και λιγο κοιλιτσα,
και η περιφερεια ειναι αρκετα τονισμενη. Και ενω δεν ειναι προφανες μεσα στην ιστορια το σεξουαλικο στοιχειο, ο σκηνοθετης και οι σχεδιαστες του, δεν χανουν ευκαιρια
να μας δειξουν ενα κοριτσιστικο εσωρουχο, και σε διαφορες "αθωες" ποζες, δεν δισταζουν να δειξουν σχεδον διακριτικα, πως διαγραφονται κατω απο τα ρουχα οι γυναικιες καμπυλες.
Συμπερασματικα, το Real Drive δεν ειναι αυτο που περιμενα βλεποντας τα πρωτα επεισοδια, δεν εχει καθολου τον ζοφερο κοσμο που περιμενα απο τον Masamune, αλλα με την βοηθεια των προαναφερομενων
στυλιστικων ιδιαιτεροτητων, ειδα με αρκετη ευχαριστηση, χωρις να βαρεθω, αλλα ουτε και με κομμενη την ανασα, τα 26 επεισοδια της σειρας σε 4 ημερες.
Δεν μετανιωσα που σπαταλησα τον, παραδοξως, μπολικο ελευθερο χρονο μου αυτες τις ημερες, απλως αν το ηξερα πως θα ηταν, θα επενδυα στο να δω το
Shinseiki Evangelion το οποιο δεν εχω δει ποτε μου(ξεκινατε να με βριζετε, μαλλον μου αξιζει!).

P.S. Οσο για το ποια εκδοση να δει καποιος ενδιαφερομενος, αρκει να αναφερω οτι εχει βγει απο την φοβερη και τρομερη συμπραξη
των Ureshii and Saizen!
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nadir στις Κυρ Ιαν 11, 2009 4:52 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 5:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα σε πολλά, με κύρια διαφορά ότι δεν μου κίνησε το ενδιαφερόν να δω πέρα από το 4ο ή 5ο (δεν θυμάμαι) επεισόδιο. Αν και ομολογουμένως τα χοντρά μπουτάκια προδιάθετουν για πρωτοτυπίες στον σχεδιασμό, χμ, δεν ξέρω... Ένα μπράβο στον Nadir που έκατσε και το είδε!
_________________
...I'm not breaking down, I'm breaking out...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 11:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον Nadir σε πολλά σημεία για την εν λόγω σειρά. Έκατσα και την είδα όλη, κυρίως εξαιτίας των προβληματισμών που σου δημιουργεί όσον αφορά το μέλλον μας, λόγω του παγκόσμιου δικτύου, αν και δεν είναι πλέον κάτι καινούριο, αλλά μάλλον πια τετριμμένο, όμως μου άρεσε η παρομοίωση με τον ωκεανό.

Σίγουρα υπάρχουν πολλές και ίσως καλύτερες σειρές με παρόμοια θεματολογία, Ghost In The Shell (το απόλυτο...), Serial Experiments Lain, κ.α., αλλά εκεί που χάνει για μένα το Real Drive δεν είναι στην πρωτοτυπία, αλλά στην παιδικότητα της σειράς, καθώς δεν υπάρχει κάποια σκοτεινή ατμόσφαιρα, εκτός ίσως από τα τελευταία επεισόδια, και γενικά είναι αρκετά "χαρούμενη". Αυτό όμως είναι και το στοιχείο που την καθιστά μοναδική στο είδος της.

Θα τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε κάθε λάτρη sci-fi, καθώς το λιγότερο, θα περάσει ευχάριστα βλέποντάς την.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2009 1:13 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να υποθεσω οτι το δευτερο 7αρι που ειδα στην βαθμολογια ειναι δικο σου gpower2? Παντως μιας και ετεθη σε ψηφισμα η σειρα, να διευκρινησω οτι με το 7 που δινω, χαρακτηριζω την σειρα ως αρκετα καλη για να την δει καποιος ολη(αν εχει λιγο παραπανω χρονο Razz )
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 19 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 165
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2009 10:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την έχω ξεκινήσει και γω τη σειρά, πολύ καλό concept έχει, αλλά ποτέ δε θα καταλάβω τι δουλειά έχουν οι 15χρονες με τα κοντά φορέματα και τα pantsu shots, σε ένα productioIG scifi series που "υποτίθεται" πως είναι σοβαρό.
I mean wtf με τη νοημοσύνη μας παίζουν;;; Evil or Very Mad
_________________
My swords are said to instill in their
wielders the urge to kill, once they grip the hilt.
In the end, they are demonic swords.
A sword that cuts one free from one’s karma and does not cut people…
That is what I consider the ultimate sword.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 4:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Radagast82 έγραψε:
Την έχω ξεκινήσει και γω τη σειρά, πολύ καλό concept έχει, αλλά ποτέ δε θα καταλάβω τι δουλειά έχουν οι 15χρονες με τα κοντά φορέματα και τα pantsu shots, σε ένα productioIG scifi series που "υποτίθεται" πως είναι σοβαρό.
I mean wtf με τη νοημοσύνη μας παίζουν;;; Evil or Very Mad


Σαφως και εχεις δικιο. Fanservice σε τετοια σειρα μαλλον ειναι αχρειαστο, αλλα τελικα εμενα δεν με χαλασε καθολου big smile
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Μάι 2009
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: Στην μεγάλη κόκκινη γραμμή

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 17, 2009 12:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα δεν μου πολυ αρεσε
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01383 seconds with 5 queries