Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

Strait Jacket OVA
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 27, 2008 7:35 pm
Τίτλος: Strait Jacket OVA
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



In a world where magic and technology coexist, both sciences are used in the fields of medicine, warfare and research, but with differing results. Overuse of magic is forbidden as it causes mutations which transform the user into violent, uncontrollable and unstoppable monsters. Rayot(to) Steinberg is a lone wolf ‘tactical sorcerer’ dedicated to destroying these demons. Armoured and plated in his metal "mold", a straight jacket designed to keep him human, he walks a fine line between magic and madness as a rogue monster killer.

Το Strait jacket,(μαζι με το Mnemosyne και καποια αλλα), το ειχα στον σκληρο, περιμενοντας να "ξελασκαρω" λιγο απο αλλες σειρες που παρακολουθω, για να του δωσω μια ευκαιρια. Προχτες λοιπον ειδα και τα τρια επεισοδια(25 λεπτα το καθενα). Στο πεδιο του animation, τα πραγματα ειναι αρκετα καλα. Λιγο steampunk, ρετρο κτιρια, ομορφα σχεδιασμενα, τα προσωπα των χαρακτηρων ειναι αρκουντως ξεχωριστα (παντα με εκνευριζε οταν ολοι οι χαρακτηρες, σχεδιαστικα, μοιαζουν μεταξυ τους), αρκετη λεπτομερεια και ομορφοι χρωματισμοι. Θα προτιμουσα λιγο μεγαλυτερη ποικιλια στον σχεδιασμο των τερατων. Τα 3d ειναι οσα χρειαζονται και ομορφα δωσμενα. Oι voice actors εχουν κανει αρκετα καλη δουλεια(τιποτα το εντυπωσιακο ομως), και τα ηχητικα εφε καθως και η μουσικη ειναι σε καλα επιπεδα. Η ιστορια τωρα(την οποια δεν χρειαζεται να περιγραψω, αρκει η αναφορα απο το aniDb, για να μην εχουμε spoilers) δεν ειναι πρωτοτυπη(χρηση μαγειας και τεχνολογιας, καποιοι γινονται τερατα, καποιοι πολεμανε τα τερατα με κινδυνο να γινουν το ιδιο κλπ.). Αν και οχι πρωτοτυπη, σκηνοθετικα ειναι ωραια δωσμενη, και κραταει το ενδιαφερον του θεατη σε ανω του μετριου επιπεδα. Το ασχημο ειναι οτι βαζει αρκετα ζητηματα στο σεναριο, και στο τριτο και τελευταιο επεισοδιο προσπαθει ο σκηνοθετης να τα κλεισει αρων-αρων, σκουπιζοντας πολλα κομματια κατω απο το χαλι. Χαρακτηρες που αρχικα φαινεται οτι εχουν μικρο αλλα σημαντικο ρολο, μενουν χωρις καμια εξηγηση, αφηνοντας τον θεατη καγκελο.
Σε γενικες γραμμες, αν σας αρεσει η δραση να περιλαμβανει μια καλη δοση gore(εγω αρχικα για αυτο τον λογο ξεκινησα να το παρακολουθησω), αν η μιξη μαγικων εντολων και μεγαλων retro-sci fi οπλων σας κινει το ενδιαφερον, το Strait Jacket δεν θα σας απογοητευσει, αλλα ουτε και θα σας ενθουσιασει. Αν τωρα θελετε και λιγο βαθος εκτος απο ψευτο-υπαρξιακα ερωτηματα, και ανοητα ηθικα διλημματα, μην κανετε τον κοπο.
Ισως αν ηταν σειρα 12 επεισοδιων, να μπορουσε να γινει κατι αρκετα καλυτερο.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01486 seconds with 5 queries