Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

In search of a .mkv splitter. Plz Help!
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 07, 2008 12:18 pm
Τίτλος: In search of a .mkv splitter. Plz Help!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Guys χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θα ήθελα να μου προτεινετε ένα free (και όχι σε trial version) video splitter που να κόβει και mkv αρχεία. Το output αρχείο δεν με ενδιαφέρει και τόσο (αν και συνήθως είναι avi). Βρήκα κάποιους οι οποίοι εκτός του ότι είναι σε trial versions είναι και υπερβολικά δύσχρηστοι... Έφαγα αρκετές ώρες και δεν κατάφερα να δουλέψω κανένα από τους 2. Παρακαλώ ρίξτε μου τις προτάσεις σας!!! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Thumb 2 Up Worthy Respekt
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 07, 2008 12:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mkvmerge φυσικά και είναι δωρεάν.

Global tab -> Enable splitting και διαλέγεις αν θέλεις να κοπεί σε μέγεθος ή σε συγκεκριμένο timecode.

Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε το πολύ κατατοπιστικό documentation που έχει.

Υ.Γ. Δεν ξέρω τι splitters δοκίμασες, αλλά το αποτέλεσμα ενός mkv splitting, μόνο mkv μπορεί να είναι - τουλάχιστον με το mkvmerge, αλλά γενικότερα αυτό είναι το φυσιολογικό.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 07, 2008 2:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1000 ευχαριστώ Raziel! Δεν χρησιμοποίησα συγκεκριμένα mkv splitter, αλλά απλούς splitter που έλεγαν στη description ότι δέχονται .mkv. Ο ένας ήταν ο Ultra Video Splitter. Το ονομα του άλλου δεν το θυμάμαι τώρα. Αλλά το output ήταν όντως .avi. Τέσπα ευχαριστώ και πάλι! Πάω να το δοκιμάσω αμέσως!!! Respekt Worthy Thumb 2 Up

EDIT: Τέλεια!!!! Δούλεψε τέλεια! 1000 ευχαριστώ raziel-sama!!! You're the man!!! Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 11, 2008 1:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry αν σας πρίζω παιδιά, αλλά θα ήθελα λίγη ακόμα βοήθεια. Τώρα θα ήθελα να μετατρέψω αυτά τα "κομμένα" .mkv σε .avi μαζί με τα sub streams τους. Το λέω αυτό γιατί ανέβασα αυτά τα "κομμένα" στο net, και προφανώς κατά το ανέβασμα έγινε κάποια άθλια μετατροπή και οι υπότιτλοι χάθηκαν. Με τα .avi video που είχα ανεβάσει στο παρελθόν, δεν συνέβαινε αυτό. Και για αυτό θέλω να κάνω εγώ το converting σε .avi και να τα ανεβάσω σε αυτή τη μορφή, για να μην χαθούν οι υπότιτλοι και ταυτόχρονα να έχω την λιγότερη δυνατή πτώση της ποιότητας...

Θα ήθελα λοιπόν, να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα για αυτο το σκοπό, (δωρεάν αν γίνεται ΧD) και ίσως και έναν οδηγό για το πως να το δουλέψω (πολλά ζητάω τελευταία:P). Postαρα εδώ την ερώτησή μου, γιατί δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο thread μόνο και μόνο για μια ερώτηση, ενώ έχω ανοίξει άλλο ένα πρόσφατα για τον ίδιο λόγο...

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον τους!!! Thumb 2 Up Respekt Worthy
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 13, 2008 9:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ευκολότερο: βρες ένα πρόγραμμα μετατροπής mkv σε avi (μέσω re-encode υποθέτω), αν ψάξεις στο google θα βρεις δεκάδες.

Μόλις γίνει re-encode σε avi, απλά το σπας με το Vdub και καθαρίζεις. Δεν μπορώ να σου πω κανένα γιατί δεν μου έχει χρειαστεί και το βρίσκω ανούσιο.

Επίσης, αν είναι για να τα ανεβάσεις σε hosting site, μπορείς απλά να τα συμπιέσεις μέσω WinRAR. Βασικά στα mode συμπίεσης διάλεξε Store αφού είναι ήδη συμπιεσμένα, ενώ κάπου στα options έχει κάποιο για να κάνεις split το αρχείο σε κομμάτια μεγέθους που ορίζεις εσύ. Π.χ. αν θέλεις αρχεία τάξης μεγέθους 100MB και το αρχείο σου είναι 450MB, θα καταλήξεις με 4 αρχεία των 100 και 1 των 50. Αυτός που θα τα κατεβάσεις απλά κάνει αποσυμπίεση και έχει το ολόκληρο αρχείο.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01432 seconds with 5 queries