Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εξωτερικός σκληρός Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1745
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 12:28 pm
Τίτλος: Εξωτερικός σκληρός
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=1010689
Τι εχετε να πειτε?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 12:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303850
Είναι λιγάκι καλύτερος στα θέματα memory buffer και Average Read Seek Time... Τώρα αν ρωτάς αποκλειστικά για τον lacie δεν ξέρω γιατί δεν τον έχω χρησιμοποιήσει..
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 30 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 5


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 1:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ από την άλλη θα σε πρότεινα να μην πάρεις εξωτερικό σκληρό μεμονωμένο αφού εκτός από αργοί έχουν και διάφορα προβλήματα σε θέματα ποιότητας και μπορεί να κλαις τα δεδομένα σου μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Πάρε μια θήκη για κανονικούς σκληρούς που υποστηρίζει esata και usb όπως αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650528 η οποία έχει και bracket για να μετατρέπει μια εσωτερική sata θύρα σε εξωτερική esata και έναν σκληρό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303789 και είσαι άρχοντας. Αργότερα αν θες προσθέτεις και μεγαλύτερο σκληρό κρατώντας την θήκη και τον άλλο τον βάζεις στον σύστημά σου. Κάλο πάντως είναι να αποφεύγεται το usb σε σκληρούς, σε κάμερες κτλ, γιατί μπουκώνει σε μεγάλα αρχεία και σε ταυτόχρονες μεταφορές δεδομένων, το firewire είναι πολύ καλύτερη λύση και το νέο esata είναι ακόμα καλύτερο αφού μπορούν πια οι εξωτερικοί δίσκοι να είναι εφάμιλλοι σε ταχύτητα με τους εσωτερικούς.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1745
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 1:33 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanks παιδια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 1:43 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά πολύ eshop προτείνετε...

Οι δίσκοι είναι το υποσύστημα που χτυπάει πιο εύκολα, από οποιοδήποτε άλλο του υπολογιστή. Και ως γνωστον eshop + RMA = No go. Γι αυτό καλύτερα να προτιμήσει πλαίσιο το παιδί, όπου υπάρχει RMA on the spot. Tην έχω πατήσει κάμποσες φορές με eshop και δεν θα ήθελα να την πατήσει και το παιδί.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 5


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 4:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας πάρει από όπου θέλει αρκεί να βρει κάτι αντίστοιχό. Το κακό με το πλαίσιο είναι πως δεν έχει την ποικιλία του eshop σε κάποια πράγματα. Για παράδειγμα αν θες να πάρεις έναν φτηνό υπολογιστή με amd επεξεργαστή, άντε να βρεις καλή μητρική στο πλαίσιο
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 511
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 12:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απο την εμπειρια μου παιδια το θεμα ειναι να μην σου κατσει η γκαντεμια σε σκληρο...εχω αλλαξει απειρους σκληρους και μπορω να πω οτι το πλαισιο δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη οπως αναφερεται...4 σκληρους εχω αλλαξει απο εκει την καταδικη μου μεσα και εχω χασει απειρο υλικο..τωρα οσον αφορα τον εξωτερικο σκληρο γιατι για τετοιον ενδιαφερεται το παιδι του συστηνω ανεπιφυλακτα lacie..εχω εναν 80αρι εδω και 3 χρονια και εναν 500αρι κανα 2μηνο και προς το παρον δεν εχουν παθει τιποτα τα πουλακια μου...το μονο αρνητικο στους εξωτερικους σκληρους(και κυριως στους μεγαλους σε χωρητικοτητα) ειναι οτι αργουν στην μεταφορα δεδομενων και οτι οι μεγαλοι ανεβαζουν θερμοκρασια(χωρις βεβαια να υπαρχει κανενας κινδυνος απο αυτο ή εστω αυτο νομιζω Rolling Eyes ).αυτα εν ολιγοις Cool
_________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 11 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 99


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 1:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@neo^ :Τον συγκεκριμένο δίσκο που έχεις στο πρώτο σου ποστ τον έχω και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος.Go and get it big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 1:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Παιδιά πολύ eshop προτείνετε...

Οι δίσκοι είναι το υποσύστημα που χτυπάει πιο εύκολα, από οποιοδήποτε άλλο του υπολογιστή. Και ως γνωστον eshop + RMA = No go. Γι αυτό καλύτερα να προτιμήσει πλαίσιο το παιδί, όπου υπάρχει RMA on the spot. Tην έχω πατήσει κάμποσες φορές με eshop και δεν θα ήθελα να την πατήσει και το παιδί.

10 σκληρούς εγώ... και άλλους τόσους σε πελάτες... κανένας δεν είχε πρόβλημα.... εγώ θα σου πρότεινα της WD μιας και από ότι ξέρω έχει ενσοματωμένο πρόγρμμα backup και νομίζω ανάκτησης....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 3:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από την εμπειρία τα τελευταία 5 χρόνια στους υπολογιστές και όχι στα "κομπιουτερ", έχω δει σκληρούς να χτυπάνε ανα εξάμηνο. Ίσως να παίζει και το θέμα της γκαντεμιάς, τί να πω....

Στο πλαίσιο πλέον πηγαίνω, τους πετάω κυριολεκτικά τον σκληρό στο desk του service, μου λένε "Χτύπησε?", τους κάνω με νεύμα "Ναι", και σε 5 λεπτά είμαι στο δρόμο για το σπίτι με καινούριο σκληρό και ανανεωμένη εγγύηση.

Εδώ τους πήγα pc με noname δικό τους 400άρι τροφοδοτικό και επειδή έιχε πρόβλημα, μου το άλλαξαn τσάμπα με 550άρι branded! Σκοπός μου δεν είνα η διαφήμιση, απλά αναφέρω τις θετικότατες εμπειρίες μου, Και από eshop ψωνίζω αλλά συγκεκριμένα πράγματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 6:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειδικά για τροφοδοτικό πίστεψέ με δεν θέλεις να ανοίξουμε συζήτιση......
φυσικά δεν παίζει ρόλος διαφήμισης αλλά για να λες ότι στο αλλάζουν στο καπάκι επίτρεψέ μου να σε χαρακτηρίσω κωλόφαρδο παρά γκαντέμη.... Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 7:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες ο Lacie καλός και ακόμα καλύτεροι είναι οι Lacie οι Usb powered... αλλά να πω την αλήθια επειδή έχω δουλέψει και με WD είμαι υπέρ της WD... όσο για το αν τα φτύνουν... επειδή ο σκληρός του φορητού ποτέ δεν ήταν αρκετός, έχω μέσα στη βαλίτσα πάντα και εναν 120άρη Lacie usb power, από τους μικρούς της... ακόμα δεν είχα πρόβλημα... ο σκηρός δουλεύει απρόσκοπτα ώρες χωρίς καν να ζεσταθεί... αλλά ο WD ο 320άρης που έχω είναι σφαιράτος και σαφώς καλύτερος... αυτά από την μικρή μου πείρα...
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 511
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 11:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Στο πλαίσιο πλέον πηγαίνω, τους πετάω κυριολεκτικά τον σκληρό στο desk του service, μου λένε "Χτύπησε?", τους κάνω με νεύμα "Ναι", και σε 5 λεπτά είμαι στο δρόμο για το σπίτι με καινούριο σκληρό και ανανεωμένη εγγύηση.
αυτο ειναι γεγονος αλλα το ολο θεμα ειναι να μην φτασουμε μεχρι εκει...γιατι αμα σου χτυπησει ο σκληρος και δεν εχεις κανει back up χεσε μεσα πολυχρονη! το πλαισιο παντως απο οσο ξερω δεν εχει και το καλυτερο service..και εννοω service οχι αντικατασταση συσκευων Whistling
_________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 12:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προτεινω Seagate, που εχουν κ 5 χρονια εγγυηση...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977741&product=807842
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977741&product=1043056
μαζι με μια καλη θηκη.
Πάντως με λυπη διαπιστωνω οτι το Πλαισιο υποτιμα τη νοημοσυνη των αγοραστων προσπαθώντας να ξεστοκαρει τις θηκες για ΙDE που εχει, μια και σταματησε η παραγωγη IDE σκληρων δισκων.
http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=23&category=69978200
Ετσι οπως θα διαπιστωσετε δε βρισκεις απλη θήκη για SATA 3.5αρη
Πριν απο κατι μηνες είχε, αλλα τωρα πρεπει να "σπρωξουμε" θήκες IDE λες και ο πελατης ειναι βλακας...
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 17, 2007 8:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εεεμ... παίδες... στο Multirama από όπου πήρα τον Lacie τον 120άρη Usb powered, δίνουν ένα χρόνο εγγύηση KAI ΓΙΑ DATA... τουλάχιστο έτσι μου είπαν... ακόμα δε μου παρουσίασε κάνα πρόβλημα (φτου φτου) οπότε δε χρειάστηκε να το διαπιστώσω...
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01723 seconds with 5 queries