Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Κυτίο Παραπόνων

Νομίζω πως οι υπότιτλοι πρέπει να μπαίνουν πιο πάνω
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 07 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 5


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 6:17 pm
Τίτλος: Νομίζω πως οι υπότιτλοι πρέπει να μπαίνουν πιο πάνω
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalispera. Metetrepsa me to VSO convertX se DVD ta prota epeisodia tou Ergo Proxy, kai blepontas sta sti tileorasi, paratirisa oti oi upotitloi einai polu xamila (opos kai oi pano upotitloi einai polu psila) me apotelesma na kobetai i kato seira ton upotitlon sti mesi (to idio kai otan einai pano). Dokimasa tin metatropi kai se 16:9 kai se 4:3. To 8ema einai oti kobontai kai stis 2 tileoraseis pou exo, mia Sony Bravia 55 ich wide kai se mia Sony 29 ich 4:3. Safos kai einai 8ema metatropea, alla nomizo oti an exoun kialloi to idio problima, isos kalutera oi upotitloi na empainan ligo pio pano (i pio kato).
Sugnomi giauto to parapono, min fano kai axaristos, kanete idi katapliktiki douleia.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 6:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατά πρώτον ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

Κατά δεύτερον σε παρακαλώ να γράφεις στα Ελληνικά, σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum.

Όσο για το ψητό: δεν έχω δοκιμάσει μετατροπή (γιατί θα έπρεπε άλλωστεWink για το Ergo. Ίσως να έχεις δίκιο σ'αυτό που λες. Ένας από τους λόγους που αρχίζουμε να υιοθετούμε τα softsub είναι και αυτός. Δε σου αρέσει το font/position/χρώμα/οτιδήποτε; Το αλλάζεις και είσαι πρώτος! Wink

Για τα hardsub το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα μετατροπής σε DVD που μπορεί να προσθέσει μαύρες μπάρες γύρω από το κάδρο ώστε να μην έχεις πρόβλημα απεικόνισης. Ως τέτοιο, θα πρότεινα το TMPEGEnc. το οποίο και έχω δοκιμάσει.

Ξαναλέω όμως, ότι όταν φτιάχνεται ένα fansub, φτιάχνεται να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο στη μορφή που είναι και όχι για κάποια (πιθανή) μετατροπή του.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 6:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1. Καλησπέρα
2. Διάβασε τους κανόνες.
Παράθεση:
Τα μηνύματα σας θα πρέπει να είναι γραμμένα στα Ελληνικά και όχι greeklish

3. Ισως χρειάζεται κατά τη μετατροπή να προσθέσεις black borders στο πάνω και κάτω μέρος της εικόνας. Δεν ενδείκνυται να βάλουμε πιο πάνω τους υπότιτλους (ή πιο κάτω) καθώς αυτό συνεπάγεται απόκρυψη μεγαλύτερου τμήματος της εικόνας. Κάτι που δεν ευνοεί κανέναν πιστεύω...
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 19 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 165
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 9:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή το χρησιμοποιώ κατά κόρον αυτό το πρόγραμμα να σου πω τι μπορείς να κάνεις και τι έκανες "πιθανόν" λάθος και έβγαλες τέτοιο αποτέλεσμα.

Καταρχάς να μαντέψω πως χρησιμοποιείς την τελευταία stable version 3.0.0.1?
Υποθέτω πως ναι. Έχει πάντως ακόμη bugs αυτή η version.

1.Η μια περίπτωση, είναι να άφησες να σου κάνει "recommended" crop/borders. Σε αυτή τη περίπτωση, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σου έκανε "crop" μέρος της εικόνας αυτόματα με αποτέλεσμα να σου έκοψε από πάνω και κάτω και έτσι να έχασες μέρος της εικόνας. Ξανακάνε το encode και αυτή τη φορά κάνε edit το video-resize method, και φρόντισε να μην κάνει crop.

2.Επίσης μπορείς από τα ίδια options να προσθέσεις borders (όσα pixels θες-αλλά καλύτερα να το κάνεις evenly αν δε θες να stretch-αριστεί η εικόνα) είτε πάνω κάτω είτε αριστερά δεξιά. Γενικά δε προτείνω τα recommended settings οπότε πάντα χρησιμοποιώ custom crop/borders. Οπότε καλό να τα κάνεις πάντα edit γιατί από video σε video υπάρχουν διαφορές.

3.Μήπως τα recommended options στο έκαναν 4-3 τελικά το encode αποτέλεσμα; Γιατί έχει ένα τέτοιο bug η 3.0.0.1 με κάποια 16-9 video files. Έχει ήδη διορθωθεί στην beta 3.0.0.2 βέβαια. Σε τέτοια περίπτωση απλά βάλε από μόνος σου στο πρόγραμμα να το κάνει σε 16-9.

4.Υπάρχει και η άλλη περίπτωση να φταίνε τα settings του DVD player σου. Δοκίμασε απ'τα options του DVD να βρείς και να αλλάξεις το πάνω και κάτω μέρος ωφέλιμης εικόνας αλλάζοντας από "Pan and Scan"(ή ότι άλλο έχεις βάλει) σε "Wide screen 16-9" ή αλλιώς δοκίμασε και το option "4-3 Letterbox". Σε μερικά encodes βοηθάει για να μην χάνεις τους υπότιτλους.

5. Τέλος ξέχασα να πω πως το Ergo Proxy είναι σε HD 720p δλδ 1280x720. Αυτό σήμαίνει πως ότι μα ότι κι αν κάνεις, αν πας να το μετατρέψεις σε DVD (vob files) αυτό που καταφέρνεις είναι να χαλάς τρομερά την ποιότητα και να το κάνεις 720x576 (Pal). Δλδ το αποτέλεσμα μόνο high definition δεν είναι. Επίσης δε θα έλεγα πως το convertxtodvd υποστηρίζει HD αρχεία. (use at your own risk)
Ο μόνος τρόπος για να μην γινόταν αυτό θα ήταν να έχεις κάποιο επαγγελματικό software που να υποστηρίζει high definition format και να σου βγάζει αποτέλεσμα σε Bluray Δισκάκι. (και να έχεις ανάλογo player φυσικά αλλά και δισκάκια.) Κάτι που θα πάρει λίγα ακόμη χρόνια τουλάχιστον για να γίνει στην Ελλάδα.

Αν με όλα αυτά πάλι έχεις πρόβλημα τότε τι να πω, παραιτούμαι. Καλή τύχη. Thumbs UP
_________________
My swords are said to instill in their
wielders the urge to kill, once they grip the hilt.
In the end, they are demonic swords.
A sword that cuts one free from one’s karma and does not cut people…
That is what I consider the ultimate sword.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 5


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 4:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρησεις και συγνώμη για τα greeklish, το ειχα υπόψη μου, αλλα τη δεδομένη στιγμή βιαζόμουν, δεν θα επαναληφθεί όμως. Σχετικα με την ποιότητα, έχεχε απόλυτο δίκιο, αλλα πρόσφατα αγόρασα τη τηλεόραση και ακόμη δεν εχω προλάβει να οργανωθώ, ωστε να τη συνδέσω με το PC και να δω τα anime σας σε ολο τους το μεγαλείο.
Οσο για τη νέα έκδοση του VSO, μόλις χτες την εγκατέστησα και ψάχνοντας βρήκα όλα οσα χρειάζομαι για να φέρνω τους υπότιτλους στη θέση που θέλω (χειροκίνητα μικραίνω λίγο την εικόνα).
Σε λιγο καιρό ομως χάρη στο HMDI θα απολαμβάνω την ποιοτητα, χωρίς να χρειάζεται να τη χαλάω με μετατροπές.
Επομένως θεωρείστε το "παράπονο" μου ως μη γενόμενο, παιδια σας ευχαριστώ και πάλι. Καλή συνέχεια και ευχαριστούμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 3
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 10, 2008 11:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ νομίζω ότι το κάνει η τηλεόραση σου(Overscan)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Κυτίο Παραπόνων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0197 seconds with 5 queries