Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία

Σειρά βιβλίων: Harry Potter της J.K. Rowling
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 07 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 11


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 10, 2008 3:39 pm
Τίτλος: Σειρά βιβλίων: Harry Potter της J.K. Rowling
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η σειρά βιβλίων του Harry Potter αποτελείται από τα εξής 7 βιβλία:

1. Harry Potter and the Philosopher's Stone
2. Harry Potter and the Chamber of Secrets
3. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
4. Harry Potter and the Goblet of Fire
5. Harry Potter and the Order of the Phoenix
6. Harry Potter and the Half-Blood Prince
7. Harry Potter and the Deathly Hallows

Προσωπικά τα διάβασα όλα, και περίμενα πως και πως κάθε φορά να βγεί το επόμενο. Το γράψιμο της Rowling γίνεται καλύτερο με κάθε βιβλίο. Ενώ στο πρώτο βιβλίο, το γράψιμό της ήταν απλό, με μικρές φρασούλες και δεν είχε πολύπλοκους διαλόγους γενικά, σιγά σιγά με κάθε βιβλίο βλέπουμε το γράψιμο να γίνεται πιο πολύπλοκο και τολμηρό. Αυτό είναι πολύ καλό για την ίδια την συγγραφέα.

Χαρακτήρες: οι χαρακτήρες δεν μένουν στάσιμοι σε μία ηλικία, κάτι που το κάνουνε μερικοί συγγραφείς παιδικών βιβλίων, αλλά μεγαλώνουν, αλλάζουν, μαθαίνουν από τα λάθη τους, θυμούνται το παρελθόν...

Σενάριο: μία κλασσική θα έλεγα ιστορία καλού ενάντια κακού, αν και οι χαρακτήρες δεν είναι όσο απλοί όσο φαίνονται με την πρώτη ματιά. Αγαπημένοι μου χαρακτήρες είναι ο Severus Snape και ο Sirius Black.

Μου άρεσαν πολύ τα βιβλία, και βλέποντας ολόκληρο section για βιβλία είπα να ανοίξω ένα θεματάκι...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 10, 2008 3:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ισως γινω κακος.....μονο το 3 ηταν αρκετα καλο.....η γνωμη μου ειναι πως απο το 4 και μετα το γυρισε λιγο σε βραζιλιανικο.....σχολικοι ερωτες,μαγοι,κακια οικογενενεια...μοιαζει λιγο με κοριτσιστικο manga σεναριακα.....το 7 δεν θελω να το διαβασω.εχω ακουσει τοσα ακυρα πραγματα που δεν εχω καμια ορεξη....ενα μεγαλο λαθος σ'αυτα τα βιβλια ειναι πως ειναι μια ιστορια,το καθενα,9 μηνων.....ακομα και το LOTR ειναι πιο μικρο χρονικα!!!!πολλες χαζες και νεροβραστες λεπτομερειες,επαναληψη...το σεναριο του καθενος ειναι γυρω στις 100 σελιδες και αυτα ειναι 600 το καθενα!!!τεσπα....η γνωμη μου ειναι πως η αρχη ηταν μοναδικη και το τελος πολυ ασχημο....συγνωμη αν γινομαι κακος...... Thumb 2 Up
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 10, 2008 3:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κάποτε ήμουν φανατικιά, τώρα κατάλαβα ότι δεν αξίζει σχεδόν τίποτα... ειδικά το τελευταίο βιβλίο ήταν πολύ κακογραμμένο. Thumb Down
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 10, 2008 10:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δε συμφωνω οτι ηταν κακογραμμενο,ολη η σειρα και αν σκεφτουμε οτι εβγαλε τοσα βιβλια σε συντομο σχετικα διαστημα ,κρατηθηκε σε πολυ καλο επιπεδο
στα δυο τελευταια επελεξε να ξεκιναει αθορυβα και οσο προχωραγε η δραση γινοταν ολο και πιο ενδιαφερον
ειδικα στο τελευταιο δεν ηταν απλα μια ιστοριουλα ,αλλα εθιγε και καποια θεματα ευρυτερου κοινωνικου ενδιαφεροντος,καλα εκανε μην ειναι μονο ενα απλο παραμυθακι ,να σε υποψιαζει κιολας
καποιες εκφρασεις ηταν χαζες κατα τη γνωμη μου ,αλλα μαλλον επιτηδες το εκανε με καποια δοση αυτοειρωνιας
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 99


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 10, 2008 11:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα μου άρεσε όλη η σειρά όπως και το 7ο βιβλίο,που κατά την γνώμη μου ήταν πολύ καλό.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: Ath

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2008 3:27 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαβασα καποτε το πρωτο κ το δευτερο, αλλα ελεος... Κανενα ταλεντο στην περιγραφη κ στη μεταδοση της ατμοσφαιρας, η κυρια. Βεβαια, η τεχνη της περιγραφης εχει χαθει οριστικα, πιστευω, απο τη γενια μας και περα, εφοσον λογω τηλεορασης-ραδιοφωνου εχει χαθει η περιγραφη σαν μερος της τεχνης σε μεγαλο ποσοστο (π.χ. αν σου πω "πηγα Λονδινο, στην πλατεια Τραφαλγκαρ" λογικα ή θα εχεις περιπου μια εικονα στο μυαλο σου ή θα σου δειξω φωτο. μεχρι την εποχη, πες π.χ. του joyce δεν υπηρχε αυτο. Θα την περιεγραφα. Σκεψου tolkien κιολας. σελιδες για ενα μονο τοπιο). Γενικα, μονο για σεναριο φραγκο-ταινιας κανει, και παλι καλα που κατεληξε εκει. Αυτο δεν ειναι λογοτεχνια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Salonika(origin-Lefkada)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 13, 2008 11:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχας μην κανετε το λαθος να συγκρινετε Tolkien και Rowling.Ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.Τωρα οσον αφορα τα βιβλια της Rowling,εγω ειχα παθει τρελη πορωση,περιμενα καθε βιβλιο σα τρελη να βγει,ετρωγα ολα τα spoiler στη μαπα απο καθε site που μπορουσα να βρω και μολις βγηκε το εβδομο βιβλιο,εκει που περιμενα να πεθανει ο μιστερ Ποτερ,εζησε.Το τελος πρεπει να πω οτι με απογοητευσε,γιατι καταλαβα οτι η συγγραφεας συμβιβαστηκε και δεν εκανε αυτο που επρεπε και που κατα τη γνωμη μου ειχε σχεδιασει να κανει.Παντως ηταν το μοναδικο βιβλιο που με εκανε να τα διαβαζω ξανα και ξανα και να το ψαχνω γενικοτερα. Thumbs UP
_________________

Naruto Eledia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 20 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 203
Τοποθεσία: Greece-Pireaus-Keratsini-Home


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 08, 2008 2:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετα απο 10 χρονια ξερω γω κανω ποστ αλλα τεσπα...

Λοιπον παιδια καταρχην για να πει καποιος οτι δεν υπαρχει ταλεντο πρεπει να δει την Αγγλικη μορφη του βιβλιου...Για την μεταφραση δε μπορουμε να πουμε πολλα(αν και ειναι σχετικα καλη για μενα).

Τα βιβλια και τα 7 ηταν απο τα καλυτερα ενω ετοιμαζεται να εκδοθει βιβλιο και να δωθει σε δημοπρασια(λογικα σε καποιον εκδοτικο οικο)για τους ανθρωπους της Κινας με το σεισμο το οποιο εχει σαν περιεχομενο τι εκαναν ολοι στην προ Χαρρυ ποτερ εποχη...Καποτε ειχε πει η Ροουλινγκ οτι σκεφτοταν να βγαλει και τη ζωη τοσο του Νταμπλντορ οσο και του Βολντεμορτ αλλα το βλεπω λιγο δυσκολο και ραδιο αρβυλα(αν και ειλικρινα ηταν χρυσωρυχειο και ισως απλα περιμενει το καταληλο ταιμινγκ για να τα βγαλει).

Το 7ο βιβλιο ηταν ισως το πιο κακογραμμενο οντως με τη δραση να πετιεται σε ακυρες στιγμες απο δω και απο εκει αλλα ηταν και το πιο συναρπαστικο μιας και εφτανε το κυκνειο ασμα της...σειρας.

Αυτα τα ολιγα
_________________
Ό,τι είναι ο νους και η καρδιά για τον άνθρωπο είναι και η Ελλάδα για την ανθρωπότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 05 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 123


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 08, 2008 3:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα μου άρεασν όλα βασικά big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 70
Τοποθεσία: Back from the abyss


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 09, 2008 1:15 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΚ, πρώτον εγώ θεωρώ δεδομένο ότι στην κριτική μπαίνει μόνο το αγγλικό πρωτότυπο. Εντάξει, παίδες, για να έχουμε πορωθεί όλοι μας με τα anime από αγγλικούλια κάτι ξέρουμε, οπότε φροντίστε να τα διαβάζετε στα αγγλικα μόνο τέτοια βιβλία.

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτή τη λεπτομέρεια, εγώ πιστεύω ότι σαν βιβλία δεν είναι κι άσχημα. Εντάξει, τον Tolkien δεν τον πιάνει ούτε σε εκατό χρόνια, αλλά πέρασα ένα ευχάριστο διήμερο κάθε φορά που έβγαινε κι ένα καινούριο. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι καθάριζε κόσμο στα κουλά αριστερά και δεξιά χωρίς να εκμεταλλεύεται τις δραματικές προοπτικές (τις περισσότερες φορές εγώ είχα μείνει "Εεεεε; Καλέ πέθανε αυτός τώρα;". Επίσης στο 7ο βιβλίο κάπου ψιλοβαρέθηκα.


Πέραν αυτού, υπήρχαν μερικοί χαρακτήρες που τους λάτρεψα. Πρώτος-πρώτος ο Snape, που είναι ο πιο απολαυστικός καλός-κακός που έχω διαβάσει ποτέ μου. Όταν εμφανίζεται ο άνθρωπος στη σκηνή, τα πράγματα αποκτούν ενδιαφέρον. Οι δε ατάκες που έχει πετάξει είναι απίστευτες.

"The mind is a complex and many-layered thing, Potter -- or at least, most minds are." Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Και φυσικά, νομίζω ότι μεγάλο μέρος της αξίας του είναι το fandom του και ιδίως ορισμένοι εξαιρετικοί συγγραφείς fanfiction που έχει. Ξεχάστε βέβαια το fanfiction.net, εκεί έχουν ξεμείνει τα 13χρονα, αλλά αν έχει κάποιος διάθεση και χρόνο να ψάξει βρίσκει διαμάντια. Οι περισσότεροι (με μέσο όρο ηλικίας τα 30-40 παρακαλώ) έχουν μεμονωμένα site στο Livejournal/Insanejournal ή ιδιωτικά archive sites, αλλά τουλάχιστον 2 από τις αγαπημένες μου συγγραφείς Harry Potter fanfiction τώρα εκδίδουν και δικά τους βιβλία.
_________________

Δίνω κατατακτήριες ιαπωνικών στο Διδασκαλείο του ΕΚΠΑ... για να δούμε τι στο καλό έχω μάθει. :P
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01404 seconds with 5 queries