Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Emo και anime... Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 7:24 pm
Τίτλος: Emo και anime...
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα στις 7:30 πρίν φύγω για το σχολείο ανοίγω την TV
και ακούω σε κάποιο πρωιναδικο για τους emo και τις ανησυχητικές διαστάσεις που εχει λάβει το θέμα κυρίως στα μεγάλα αστικά κέντρα.
12:30 η ωρα και η καθηγήτρια της Κοινωνιολογίας μας λέει για τους emo
και την επιρροή που έχουν ασκήσει σε αυτούς τα ιαπωνικα κινούμενα σχέδια και την πλύση εγκεφάλου που εχουν υποστεί κυρίως οι νέοι της πρωτεύουσας και συμπρωτεύουσας...
(τη συμπληρώνω λέγοντας οτι λέγονται άνιμε)


Τα σχόλια δικά σας...

Το παραπάνω κείμενο μπορεί να το βρεί κανείς εύκολα γραφοντς ΕΜΟ στο Google...
Απο τις Δέσποινα Τριβόλη και Νάνσυ Μπλέτσα

{Κάθε απόγευμα, μόλις δύσει ο ήλιος, τα σκαλάκια της πλατείας Συντάγματος γεμίζουν μ’ ένα πλήθος που θυμίζει μαυροφορεμένο Στρατό της Σωτηρίας: Πιτσιρίκια ντυμένα με μαύρα ρούχα και βαμμένα μάτια παρατεταγμένα στα σκαλιά. Τα κορίτσια έχουν μαλλιά που θυμίζουν θημωνιές στολισμένες με υφασμάτινους φιόγκους, τα αγόρια φορούν γραβάτες, κολλητά τζιν και έχουν φράντζες που τους καλύπτουν το ένα μάτι (ενίοτε και τα δυο). Κοιτάνε το κενό, σιγοψιθυρίζουν, κάνουν επιδεικτικά βόλτες πάνω-κάτω. Καπνίζουν, όπως καπνίζουν όλοι γύρω στα 16, σαν να ξέρουν πως η ζωή τους τελειώνει αύριο και πρέπει να καπνίσουν το τελευταίο τους πακέτο. Συνυπάρχουν ειρηνικά με τους σκεϊτάδες που φωνάζουν δυνατά «σερβιεεεέττττεεεεες», κάθε φορά που επιχειρούν ένα άλμα από αυτά που τρομοκρατούν τους άτυχους περαστικούς. Αυτά -υποτίθεται- είναι τα παιδιά του emo.

To emo ξεκίνησε στα μέσα της δεκαετίας του ’80 στη Washington ως ένα παρακλάδι του hardcore punk. Τo όνομα σημαίνει «emotional» - κι όπως λέει και ο μουσικός παραγωγός Γιώργος Φακίνος, «περιέγραφε έναν punk ήχο με περισσότερο συναίσθημα». Τώρα πια ο όρος έχει διευρυνθεί τόσο πολύ που είναι δύσκολο να τον ορίσει κανείς. Η emo μουσική έγινε πιο mainstream, ενώ το emo άρχισε να ταυτίζεται και με την έννοια της γκρινιάρικης εφηβικής αυτοκαταστροφής: μελοδραματικοί στίχοι, βλέμματα στο κενό και χαρακωμένα χέρια.

Πάνω απ’ όλα όμως, στην Ελλάδα τουλάχιστον, το emo έγινε συνώνυμο μιας εφηβικής στυλιστικής επανάστασης: μαύρα ρούχα, κολλητά τζιν, βάψιμο για αγόρια και κορίτσια, περίπλοκα κουρέματα με τούφες βαμμένες σε ροζ, φούξια, μπλε και πράσινο, piercings, γραβάτες, νεκροκεφαλές κι αστράκια είναι μόνο μερικά από τα στοιχεία αυτού του στυλ. «Έχουν πολύ συγκεκριμένη αίσθηση του στυλ» λέει η Φραντσέσκα Σκαλίδη, ιδιοκτήρια του Black & Rose, αγαπημένου μαγαζιού των emo. «Κάθε φορά που έρχονται, ξοδεύουν σε αξεσουάρ, ρούχα και βαφές από 30 έως 120 ευρώ το άτομο».

Ανεβαίνοντας τα σκαλάκια συναντάμε τη Μαρίνα, τη Νικολίνα, την Τζούλη και την Ιωσηφίνα. Είναι όλες 15 χρονών και πάνε στο 2ο λύκειο Καλλιθέας, εκτός από την Ιωσηφίνα που πάει σχολείο στο Νέο Ψυχικό. Μαζί τους κάθεται και η 19χρονη Ελένη, που σπουδάζει αρχιτεκτονική εσωτερικών χώρων. Ως πιο μεγάλη μιλάει και πιο συχνά - οι υπόλοιπες τέσσερις την κοιτάνε με μάτια γουρλωμένα από το θαυμασμό. Τους αρέσει να κάθονται εδώ «γιατί εδώ μαζεύονται όλοι, εδώ είναι το στέκι», όπως μας λέει αποφασιστικά η Μαρίνα, που έχει μακριά μαύρα μαλλιά και φοράει ένα καπέλο με μια νεκροκεφαλή. Εδώ και στα MacDonalds. ʼντε και στο Bocca που γίνονται rave party τις Τετάρτες ή στο Closer και στο Underworld. Το καλοκαίρι πήγαν στο Schoolwave και στους Placebo. Ακούνε punk, screamo, emo, goth rock, glamour rock. Τους αρέσουν οι Panic at the Disco, oι Μy Chemical Romance, οι Fall Out Boy. Δεν κάνουν κάτι συγκεκριμένο εδώ, μας λένε. Απλώς κάθονται. Ξέρουν τους περισσότερους στα σκαλάκια, αλλά ακόμα κι αν δεν τους ξέρουν, τους αναγνωρίζουν από το MySpace και το hi-5 (έναν ακόμη δικτυακό τόπο social networking). Δεν πάνε στην άλλη μεγάλη φωλιά που συχνάζουν παιδιά αυτού του στυλ - στην Κηφισιά. «Στην Κηφισιά έχει πολύ περισσότερα ψωνάκια. Ε, είναι ποζέρια, μερικοί, όχι όλοι, έχει και μερικά καλά παιδιά» λέει η Ελένη και σταυρώνει τα πόδια της - φοράει ένα ριγέ ασπρόμαυρο παντελόνι. Το ξανασκέφτεται. «Ε, μάλλον έχει ωραία παιδιά. Όχι καλά. Ωραία» λέει και σκάνε όλες στα γέλια.

Η εμφάνισή τους τις κάνει να ξεχωρίζουν στο σχολείο. «Αυτοί είναι αλλού. Μας βλέπουνε ντυμένες στα μαύρα και νομίζουνε ότι είμαστε σατανίστριες» λέει η Τζούλη. «Πόσες φορές μας έχουν πει πανκ...» λέει η Μαρίνα κουνώντας αποδοκιμαστικά το κεφάλι της. «Πού και πού εμφανιζόμουν στο σχολείο με μαύρα νύχια και μου έλεγε ο διευθυντής “δεν είναι εμφάνιση αυτή για σχολείο”. Αλλά μετά συνήθισαν. Μόνο με μια καθηγήτρια είχα πρόβλημα. Ήθελε να με αφήσει στην ίδια τάξη γιατί είχα piercing» λέει η Μαρίνα.

Ψωνίζουν σε συγκεκριμένα μέρη στο Μοναστηράκι -στο Τopman, στο Αmber, το Primetimers- άντε και στην Κηφισιά. Όταν η κουβέντα φτάνει στο στυλ, ενθουσιάζονται - μιλάνε όλες μαζί. Φοράνε μαύρα, άσπρα, ροζ, φούξια, καρό, πουά, αστεράκια, καρδούλες, νεκροκεφαλές («Αν και τώρα γίνανε trendy. Γαμώτο»). Φτιάχνουν μόνες τους κορδέλες για τα μαλλιά και στέκες. «Εγώ έχω φτιάξει καμιά 20αριά» λέει η Τζούλη. Μας διαβεβαιώνουν πως δεν τους παίρνει πολύ ώρα για να φτιάξουν τα μαλλιά τους. Της Ελένης της παίρνει «μόνο» μισή ώρα. «Η μόδα» μας λένε «ορίζει πως τα emo πρέπει να έχουν περίεργο μαλλί».

«Εmο κανονικά δεν είναι μόνο η εμφάνιση» λέει η Νικολίνα. «Μα δεν είναι κανείς emo στην ουσία. Λίγα είναι τα emo. Όλοι ποζέρια είμαστε στην ουσία. Το κάνουμε γιατί μας αρέσει αυτό το στυλάκι και θέλουμε να είμαστε πιο ωραίες» συμπληρώνει η Ελένη. Κοροϊδεύουν αυτούς που κάνουν τους καταθλιπτικούς και κοιτάζουν δήθεν συντετριμμένοι το πάτωμα ή χαρακώνονται στις πλατείες μπροστά στους φίλους τους για να δείξουν πόσο emo είναι. «Αυτοί που το κάνουν επειδή έχουν ψυχολογικά προβλήματα είναι ΟΚ. Αυτοί που το κάνουν στην πλατεία μπροστά σε όλη τους την παρέα, για να δείξουν πόσο σκληροί είναι, είναι ηλίθιοι» λέει η Ελένη.

Ανεβαίνοντας προς τα πάνω, ένα αγόρι γύρω στα 16 που φορά μια λεπτή μαύρη γραβάτα μιλά σε μια κοπέλα με κυνηγετικό χακί καπέλο. «Μου είπε η μητέρα μου πως αν δεν ξεβάψω τα μάτια μου δεν θα μου δίνει λεφτά. Έτσι κι εγώ ξεβάφομαι, μου δίνει λεφτά και μετά, όταν φεύγω, ξαναβάφομαι». Στο τελευταίο σκαλί, πίσω από δυο αδέσποτα που κοιμούνται, κάθονται αγκαλιά ο Γιάννης, 16 χρονών, που πάει σχολείο στο Καλαμάκι, και η Μαριλένα, 14 χρονών, που πάει στο 5ο γυμνάσιο Αθηνών. Δίπλα τους ακριβώς, κρυμμένος πίσω από τη φράντζα του, βρίσκεται ο Φώτης που είναι 18 και πάει στο Επαγγελματικό Λύκειο Γλυφάδας. Ο καθένας τους έχει τις δικές του μουσικές προτιμήσεις, τις οποίες υποστηρίζει με μανία, και ακούει και τα δικά του συγκροτήματα. Επιμένουν να τα καθαρογράψουμε. Slipknot, Korn, In flames, Trivium (Γιάννης), Alesana, Atreya και Silverstein (Μαριλένα), Good Charlotte, Funeral for a friend (Φώτης). Συχνάζουν στα Starbucks, στο Galea και στο Bocca. Και στα σκαλάκια. Είναι και αυτοί στο MySpace, στο hi-5 και φυσικά στο msn. Kαι παίζουν και ένα διαδικτυακό παιχνίδι που λέγεται Line H. Όχι, δεν κάνουν τίποτα· απλώς κοιτάζουν - τους αρέσει. Ούτε κι αυτοί είναι emo, λένε - τους φαίνεται πολύ μαύρο. «Ελάχιστοι είναι πραγματικά emo» μου λέει η Μαριλένα. «Μπορεί να είσαι emo απ' έξω αλλά λίγοι είναι κι από μέσα».

Όταν ρωτάμε τα παιδιά τι θέλουν να κάνουν στο μέλλον, μας λένε: Θέλουν να γίνουν πάμπλουτοι. Να φτιάξουν ένα ροκ συγκρότημα. Η Ελένη σε 5 χρόνια θα ασχολείται αποκλειστικά με τη διακόσμηση. Ο Φώτης θέλει να γίνει σεφ.

«Άλλα όνειρα, έτσι, κάτι λίγο διαφορετικό;»

«Ναι» λέει ο Φώτης. «Θα ήθελα να πηγαίνω σε κρουαζιέρες». }

Sad Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 7:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αμάν πια για όλα τα προβλήματα τα anime φταίνε...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 315


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 9:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο μ τζ τι ποζερια HaHa
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 9:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έλα ρε και 'συ τι ποζέρια...
Λες και δεν περάσαμε όλοι μας από παρόμοιες φάσεις Laughing Laughing Laughing
Στην Τελική όλα γίνονται για τον Ενθουσιασμό των άλλων προς εμάς.
Αλλά.........ακόμα δεν κατάλαβα πως κολλάνε τα anime σε όλα αυτά.

Edit: BTW οι περισσότεροι Ιάπωνες είναι grindάδες Laughing Laughing Laughing
Worthy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Shiroikage στις Τετ Δεκ 05, 2007 10:09 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 9:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rock n roll, rock, punk, heavy metal αρχικά και metal καθέ μορφής αργότερα, ψυχεδελική μουσική και άλλου είδους μουσικής έχουν δημιουργήσει μία δικιά τους ''επανάσταση'' στην εμφάνιση και την συμπεριφορά των ακροατών τους (εφήβων κυρίως) την εποχή που πρωτοβγήκαν και έκαναν πάταγο. Έτσι και τώρα έχουμε τους emo ... nothing more nothing less από ένα νέο κύμα ''επανάστασης'' της νέας γενιάς που θέλουν να δείξουν διαφορετικοί από τις προηγούμενες γενιές, θέλουν να δείξουν ότι διαμορφώνουν άποψη και γενικά θέλουν να αφήσουν το δικό τους αποτύπωμα σε αυτήν την περίοδο.
Τώρα που κολλάνε τα άνιμε δεν καταλαβαίνω...ωραία καθηγήτρια Κοινωνιολογίας, έχει δει ποτέ καμία anime σειρά ή τα διάβασε όλα από κάποιο τυχαίο άρθρο κάποιου επίσης άσχετου με τα anime Κοινωνιολόγου;
_________________
My AMV

''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.''
Το Σιλμαρίλλιον
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 10:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι το είδα και εγώ σήμερα το πρωί, συγκεκριμένα ήταν στην "Κοινωνία Ώρα Mega".
Το άρθρο που έβαλε ο mago9 είναι από τον "Ταχυδρόμο", νομίζω. Επίσης, για τους emo έχει γράψει και το free press "Lifo".
H emo αδερφή μου πάντως σχολίασε αυτολεξεί: "Τι λαλακίες λένε!! Επειδή το μαλλί των περισσότερων αγοριών είναι σαν αυτουνού του Σασούκε, δεν σημαίνει ότι αντιγράφουμε τα άνιμε! Και αυτοί που δείχνουν είναι κάτι άκυροι wanna be!"
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 47


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 11:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το συγκεκριμεννο θεμα επαιξε και στις βραδινες ειδησεις του ΣΚΑΙ αλλα δεν ακουσα να το συνδεουν με τα anime ή μπορει να το ειπαν και να μην το ππρολαβαν απο την αρχη.Παντως αν κατι τετοιο υποθηκε τι να πω δεν ξερω ,μου φαινεται περισσοτερο σαν κατσε να τα ριξουμε καπου ετσι ωστε αν γινει τιποτα θα πουμε οτι φταινε αυτοι που βλεπουν τετοια ασχημα πραγματα.Τι να πεις? Εμενα μου φαινεται σαν το θεμα με το αρθρο του Death Note στο ΜΑX ,οι φυλλαδες και τα καναλια μας λενε ασχετα για να μην ασχολουμαστε με πιο σημαντικα Thumb Down Thumb Down Thumb Down
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 2:44 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι emo ήταν ένα κύμα όπως ήταν οι punkάδες, οι metalάδες, οι rockάδες, οι gothάδες κλπ... τους ένωνε η μουσική που άκουγαν. Όλοι μας ακολουθήσαμε ένα στυλ μουσικής, ντυθήκαμε και μερικές φορές αναλόγως όταν μας την βάραγε, αυτό μας έκανε ζώα που έχουν πάθει πλύση εγκεφάλου; (θα τρίζουν τα κοκαλάκια των "Kiss" δηλαδή επειδή ντύνονταν "κάπως"...)

Το κακό που συμβαίνει συνήθως στην Ελλάδα όμως είναι πως όταν είσαι emo είσαι και trendy και αυτό αρέσει στα κοριτσάκια και στα αγοράκια δυστυχώς μικρής συνήθως ηλικίας... Οπότε για να αρέσει ο Γιωργάκης στο Μαράκι και η Βασούλα στον Γιαννάκη πρέπει να γίνουν trendy.... και τι είναι πιο trendy σήμερα...
όοχι δεν είναι το διάβασμα,
όοοχι ούτε να έχεις ενδιαφέροντα και hobby.....
σωστααά, είναι full trendy να είσαι emo.....

Άρα προσωπικά καταλήγω στο γεγονός πως η πλύση εγκεφάλου δεν γίνεται στο να είσαι emo, γίνεται στο να είσαι trendy...
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: never, never, land




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 7:53 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το μεγαλύτερο κακό είναι να σε ανακαλύψουν οι δημοσιογράφοι και να σε κάνουν κατηγορία.. Thumb Down
και άντε τα έντυπα του κ. Τσαγκαρουσιάνου, που προσπαθούν να περάσουν ένα τύπου εναλλακτικό lifestyle συνδεδεμένο με μουσική, τέχνη, λογοτεχνία, και ρομαντικές (γκέι) ψυχές. ή ένα μουσικό περιοδικό όπου θα βρεις δυο καινούρια γκρουπάκια που ν' αξίζουν τον κόπο (από τα δέκα που θα σου παρουσιάσει φυσικά ως αντιπροσώπους του νέου "κινήματος" γιατί αυτό το μήνα έτσι προστάζει η εταιρία).
αν όμως καταλήξεις στα υπόλοιπα αστραφτερά περιοδικά για τον άντρα και τη γυναίκα του σήμερα ή στα δελτία ειδήσεων, ε τότε προφανώς πρόκειται για αποτυχημένη προσπάθεια προσέγγισης και εντυπωσιασμού και πλήρη διαστρέβλωση της πραγματικότητας, αντίστοιχα. ας ασχοληθούν με αυτά που ξέρουν καλύτερα Evil or Very Mad δυστυχώς όμως τέτοια θέματα εξάπτουν σε υπερβολικό βαθμό το περιεχόμενο των παντελονιών των εκεί εργαζομένων... Razz
_________________
srs bzns -->
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 48



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 10:45 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να παραθεσω καποιες φωτο που βρηκα σε αλλο φορουμ σχετικα με αυτην την ταση της μοδας- ζωης-- γιατι κατα την ταπεινη μου γνωμη περι αυτου προκειται. Thnx kellygatoula Thumbs UP !





(Εμ, αμα βλεπεις μονοκοπανια ολα τα επεισοδια Death Note δεν θα επηρεαστει αυτος ο καψερος ο εγκεφαλος Embarassed ; Δεν θα θες να ντυθεις σαν τους ηρωες της σειρας ή να αρχισεις να καταναλωνεις απειρους τονους γλυκων με την δικαιολογια οτι δεν θα παθεις τιποτα απο την τοση ζαχαρη γιατι τα καις επειδη σκεφτεσαι πολυ-- ποιος εισαι ρε φιλε, ο L Rolling Eyes ; )
Παω στοιχημα οτι αυτα τα παιδια ειναι τα ιδια παιδια που θα εβρισκες καθισμενα στην πλατεια Συνταγματος πρν απο λιγα χρονια ντυμενα "ραππάδες", μιας και αυτο ηταν της μοδας τοτε. Και ολη αυτη η ταση εκεινης της εποχης-- την εποχη του 1999- απο ενα τραγουδι ειχε ξεκινησει, το Freestyler των Bomfunk MC's.
Ετσι και αυτη η ταση μοδας-ζωης ξεκινησε απο μερικα anime που εγιναν πολυ διασημα στον κοσμο, και καταφεραν να φτασουν και στην Ελλαδιτσα μας, και οπως ηταν λογικο επηρεασαν τα μυαλα των εφηβων-- γιατι αυτο το πραγμα το βλεπεις κυριως σε ατομα ηλικιας 14-18 .

Προς απαντες τους γονεις που ανησυχουν βλεποντας τα παιδια τους να φορανε μαυρα, να τρυπανε μυτες και φρυδια και τα ρεστα, ενα εχω να τους πω:

Dont worry, μπορα ειναι και θα περασει...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 109
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 11:59 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το μονο σιγουρο αν το καλοσκευτειτε ειναι πως μας εχουν βαλει ολους και ασχολουμαστε μαζι τους...

Ακομα και ατομα που ειναι πολυ εναντια σ'αυτη την ταση βλεπω ολη την ωρα να μιλανε γι'αυτους (ποσο ταδε ειναι,ποσο gay φαινονται κ.λ.π)

Το βασικο πραγμα που θελει αυτο το ντυσιμο να πετυχει αλλα και γενικα η μοδα ειναι την προσοχη ολων των γυρω ανθρωπων και αυτο το πετυχενει τελεια.

Νομιζεται οτι τ'ατομα αυτα ειναι τοσο χαζα που να μην εχουν επιγνωση αυτου του γεγονοτος? Αντε και το 10%-15% να ειναι και καποιοι τρελαμενοι που κοβουν τις φλεβες τους για να δειξουν κατι...

Εγω πιστευω οτι το πειραμα EMO μπορει να θεωρηθει ακρως επιτυχημενο ,με εκαναν μεχρι και μενα ν'ασχοληθω μαζι τους...ισως ως anime fan ασυνηδειτα να μου αρεσει αυτο το στυλακι παρολο που δεν θα το υιοθετουσα με τιποτα...

Η μοδα εχει δημιουργηθει για να κανει τους ανθρωπους να φαινονται (εξωτερικα παντα) μοναδικοι ,δηλαδη να μπορει καποιος/α ασχημος/η να δειχνει ξεχωριστος και να μην περνα αδιαφορος απο τους γυρω...ειναι για πολλους αναγκη κατι τετειο και ειδικα για τις κοπελες.
_________________


http://www.cool-stuff.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 1:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η μόδα των Emo συνεχίστηκε χτες το βράδυ στον ΣΚΑΪ και σήμερα το πρωί σε Αυτιά και Μενεγάκη ("πείτε μου και εμένα, τι είναι αυτό το emo?!").
Βασικά, οι emo έχουν μια ηλίθια ιδεολογία, την οποία και καλά ακολουθούν και εδώ. Βασικά, το κάνουν μόνο για το style και μάλιστα έχουν το θράσος να "κράζουν" όσους δεν είναι σαν και αυτούς...
Άσχετο: η sister μου τους ξέρει αυτούς τους 3 παραπάνω... θα τη δούμε καμιά μέρα σε κανα περιοδικό και θα γελάμε! Rolling Eyes Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 1:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και έχω προσωπικά εμπειρία με άτομα περισσότερο στυλ punk ή gothic το μόνο που πραγματικά έκαναν να είναι αντιρρησίες(συνείδησης δε ξέρω αλλά με τους καθηγητές συνέχεια γινόταν....σκέτη κόλαση Twisted Evil) έντονο ντύσιμο, ακούσματα μουσικής σε μεγάλη ένταση και βαρέα βαρών... για τους emo...What..? δεν ξέρειRazz....
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 30 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 98
Τοποθεσία: Warwickshire...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 1:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή αυτή η κατάσταση έχει αρχίσει να μου την δίνει στα νεύρα και θεωρώ το θέμα ένα τεράστιο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙ θα ήθελα τουλάχιστον να μην συγκρίνεται το παρόν trend με τους μεταλλάδες, τους gothαδες κτλ. Οι ΕΜΟ είναι ένας αχταρμάς επιρροών που προσπαθούν να αποκτήσουν ταυτότητα απο τα μαλλιά και τα εκατοντάδες αξεσουάρ που φοράνε.

Καταρχήν ένα τέτοιο στυλ ξεκινάει απο την μουσική και το image-life style που περνάνε τα συγκροτήματα που το καθιερώνουν. Μουσικά είναι ανύπαρκτο κίνημα (emotional punk my @##) HaHa και γι αυτό το λόγο άρχισαν να μπαίνουν σε χωράφια άλλων, και εδώ άρχισε να μου την δίνει η κατάσταση στα νεύρα. 'Αρχισαν να μπαίνουν στα χωράφια του goth, metal (άκους εκεί In Flames... Respekt ), darkwave ktl με αποτέλεσμα να βλέπω τέτοιες φατσούλες στα αντίστοιχα clubs και να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Και όλα αυτά κυρίως με το άλλοθι των Cure (που δεν είναι καν gothic μπάντα). Καμία σοβαρή Goth - Electro ktl μπάντα (π.χ Covenant, Mesh Respekt ) δεν εμφανίζεται με τέτοιο γλοιώδες στυλάκι.

Βέβαια θα μου πεις και τι σε κόφτει εσένα πως ντύνεται ο άλλος και που συχνάζει. Με κόφτει όταν όλη του η ζωή είναι μια επίδειξη και αναγκάζομαι να βλέπω τα μούτρα του 24/7 όπου και να πηγαίνω "πρώτο τραπέζι πίστα". Γιατι αυτά τα παιδιά ζούνε δυστυχώς για τους άλλους, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποζέρια, οι 9 στους 10 δεν παίζει να έχουν πάνω απο 10 cds σπίτι τους, αλλά πρέπει να το παίζουν "ψαγμένοι" και "underground" και το κακό τους τον καιρό. Evil or Very Mad

Αν ήταν κανένα σοβαρό κίνημα θα είχαν την δική τους σοβαρή underground μουσική σκηνή και τα δικά τους μέρη. Ανταυτού χώνονται εμβόλιμα σε χώρους άλλων με αποτέλεσμα να βλέπω πλέον αρκετούς διαδικτυακούς τόπους σιγά σιγά και χαριτολογώντας να αναγράφουν "NO EMOs ALLOWED". Και όλο αυτό γιατι απλά είναι fake και σε λίγα χρόνια οι περισσότεροι θα ανεβαίνουν στα τραπέζια... Συμφωνώ στο οτι και αρκετοί μεταλλάδες πλεον τα ίδια κάνουν αλλα τουλάχιστον αυτοί στα νιάτα τους ποτέ δεν ασχολούνταν με τους άλλους και με το image τους. Απλά κοιτούσαν πως να γράψουν καμία κασσέτα παραπάνω και πως θα μαζέψουν κανένα φράγκο παραπάνω να πάρουν κανένα σπάνιο βινύλιο. Crying or Very sad Crying or Very sad

Αυτά όλα τα παιδάκια (γιατί περι αυτού πρόκειται) απλά βγάζουν τα αποθυμένα τους έχοντας φάει τρελή πλύση εγκεφάλου απο χολλιγουντιανές ταινίες 3ης κατηγορίας όπου στο σχολείο πρέπει να είσαι cool, να έχεις ανησυχίες και να ζεις στην κατάθλιψη, έχοντας ζήσει την απόρριψη suicide και μη μιλώντας στους συμμαθητές σου (που σε βλέπουν σαν φρικιό επειδή δεν σε καταλαβαίνουν και καλά) ώστε λίγο πριν το τέλος της ταινίας με επιφοίτηση θα βρούν το νόημα της ζωής και ξεφύγουν απο τη μιζέρια (που οι ίδιοι έχουν επιφέρει πάνω τους). Λοιπόν Guess What. Η ζωή δεν είναι Hollywood.

PS Σύνδεση με τα άνιμε σαφώς και υπάρχει...τα ανιμε άρχισαν να γίνονται και στην χώρα μας cool και "ψαγμένα", οπότε θα χωθούν και εκεί, δεν υπάρχει περίπτωση.

PS2 Ότι λέω είναι άκρως ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και αναφέρεται στο 90% των περιπτώσεων...
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ulver στις Πεμ Δεκ 06, 2007 2:49 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 315


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 06, 2007 2:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kixemta έγραψε:


Dont worry, μπορα ειναι και θα περασει...



_Sophia!!!_ έγραψε:

Άσχετο: η sister μου τους ξέρει αυτούς τους 3 παραπάνω... θα τη δούμε καμιά μέρα σε κανα περιοδικό και θα γελάμε!


Πες στην αδερφή σου να πει στον μεσσαίο τύπο της φωτογραφίας^^ την επόμενη φορα να βγάλει τις καλτσες Embarassed HaHa Laughing big smile Laughing Razz Laughing
χαχααχχαχαχααχαχαχχαχαχαχααχχαχαχαααχαχαχαχχααχχχαχααχαχχααχχα Wink


πιστεύω οτι η συσχέτιση με τα ανιμ γίνεται κυρίως λόγω της κόμμωσης και πιθανον κάποιων ιδιαίτερων χαρακτήρων ηρώων..
αλλα όπως και να χει αν θες να γίνεις γκαούγκαλος σε κάποιον θα βρεις να μοιάσεις.


Γνώμη μου: η ιδεολογία των ΕΜΟ (καταθλιψη,αντίδραση κλπ) έρχεται σε τεράστια αντίφαση με τον ρουχισμό μιας και πρέπει να σκάνε πολλά λεφτά για να γινονται ετσι...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01429 seconds with 5 queries