Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Πρόταση για 21-22" tft monitor Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 93


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 8:32 pm
Τίτλος: Πρόταση για 21-22" tft monitor
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες, θα ήθελα τις προτάσεις σας για αγορά ενός tft monitor μέχρι 22" wide. Παιχνίδια δεν παίζω αλλά ασχολούμε πολύ με αναπαραγωγή και κωδικοποίηση hd και full hd βίντεο. Σίγουρα θα μ'ενδιέφερε το monitor να έχει s-pva panel και να έχει κόστος μέχρι 500 ευρώ. Ένα που είχα βάλει στο μάτι ήταν το samsung syncmaster 215TW, αλλά διάβασα κάποια πράγματα που μ'έκαναν να το βάλω στην άκρη. Τα EISO είναι πιστεύω τα καλύτερα σε πολλά πράγματα αλλά είναι πανάκριβα. Αν μπορείτε ρίξτε λίγο φως κι εδώ. Thx-ex!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 8:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα σου πρότεινα αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168192

Samsung στισ 22" με πολύ καλές κριτικές, πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές, ειδικά με την τιμή που έχει!

Μετά υπάρχει και το αδερφάκι της στις 24" αλλά δεν έχω ψάξει για το συγκεκριμένο μοντέλο.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168190
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 93


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 10:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μ'αυτό το μοντέλο παίζετα το εξής: το ίδιο μοντέλο μπορεί να έχει s-pva panel και tn panel. Ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι από ένα μενού που εμφανίζει η οθόνη και σου βγάζει ένα κωδικό. Αναλόγος με τον κωδικό που θα σου βγάλει, κάνεις ένα google search, διαβάζεις κάποια threads που το εξηγούν και μετά κλαις ή χαίρεσε αναλόγος για τα χρήματα που έδωσες για το panel της! Σωστός;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 10:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να είμαι ειλικρινής, δε γνωρίζω αυτά τα panel που αναφέρεις, αν μπορούσες να μου στείλεις ένα λινκ θα σου ήμουν υπόχρεος!

Επίσης, φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιος τρόπος από το serial number ή από κάποιον άλλο κωδικό να βγάλεις άκρη ή κάνω λάθος;;;

ΕΔΙΤ:
Άκυρο τελικά, ξεβαρέθηκα και έψαξα το ζήτημα, πάρτε κι ένα λινκ. Τώρα για τα συγκεκριμένα μοντέλα θέλει κι άλλο ψαξιμο...

http://www.pchardwarehelp.com/guides/lcd-panel-types.php
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 10:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD
Δες εδω gpower.
Τα tn panels ειναι πιο φθηνά και έχουν πιο γρήγορη αποκριση, υστερουν όμως σε χρωματικη πιστότητα και γωνια θεασης. Στις περισσοτερες οθονες σημερα χρησιμοποιούνται tn panels.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 93


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 10:40 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά καμιά πρόταση; Άλλοι λένε πως με τα tn panel δεν έχουν κανένα πρόβλημα και παίζουν φοβερά ατα hd, άλλοι λένε πως υπάρχη διαφορά με τα s-pva panel, η EISO σ'ένα απ'τα "φτηνά" μοντέλα της έχει tn πάνελ και τελικά ο υποψήφιος αγοραστής κατεβάζει μερικά lexotanil και ησυχάζει! Σίγουρα δεν θα μπορώ να δω full hd μ'ένα monitor στις 22" λόγω ανάλυσης, αλλά ακόμη και όταν βλέπεις ένα full hd σ'ένα καλό hd monitor θα δεις καλή εικόνα. Σκέφτηκα πως επειδή εσείς στο animeclipse έχετε βγάλει full hd βίντεο κατά καιρούς, ίσως ξέρετε (είμαι σίγουρος πως ξέρετε) και με βοηθήσετε κι αυτή τη φορά. Άντε ρε παιδιά ρίξτε καμιά πρόταση.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 127
Τοποθεσία: Ima, Sokoni Iru Boku.

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 11:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpower2 έγραψε:
Εγώ θα σου πρότεινα αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168192

Samsung στισ 22" με πολύ καλές κριτικές, πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές, ειδικά με την τιμή που έχει!


Tην αγόρασα πριν 10 μέρες, πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. ΕΙΔΙΚΑ με HD video που την χρησιμοποιώ κυρίως...^^

badtoyz, αυτό με τον κωδικό για να βρω το panel τι είναι? Νόμιζα πως η οθόνη μου ερχόταν μόνο σε ΤΝ.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 93


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 11:46 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια λύση είναι αυτό: set brightness to 0, set contrast to 0, click menu button, hold source button for a few seconds. Μια καλή εξήγηση από κάποιο thread στο insomnia είναι αυτό: οι 2232 δεν είναι όλες S panels. στο κρυφό menu υπάρχουν 4 πιθανότητες. μπορεί να δείτε το "CAA" το οποίο σημαίνει S panel, το "CDA" που σημαίνει CMO panel, το "CLA" από AU Optronics και "CIA" που σημαίνει CPT panel. Σε όλες εκτός από τα S, υπάρχει αυτό το υπερτονισμένο μπλε που για να γίνει κάπως καλύτερο πρέπει να βάλεις το color temperature σε warm. Αν ψάξεις, θα βρει και εικόνες από τα παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 93


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 12:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δείτε κι αυτήν: http://www.slashgear.com/lenovo-22-inch-widescreen-hd-monitor-an-wuxga-industry-first-177437.php
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 12:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως οταν βλεπεις 2ms χρονο αποκρισης πρεπει να ειναι tn.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 127
Τοποθεσία: Ima, Sokoni Iru Boku.

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 12:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

-=S=- έγραψε:
Παντως οταν βλεπεις 2ms χρονο αποκρισης πρεπει να ειναι tn.


Ε να....εγώ για ΤΝ την πήρα...δεν θα με χάλαγε να βγεί S... big smile

badtoyz, thanks, θα το δοκιμάσω...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 93


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 1:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε -=S=-, παντού αναφέρουν πως έχει s-pva panel. Το θέμα είναι να μπορείς να τη δεις κάπου ζωντανά, αλλά υπάρχει μόνο σ'ένα ελληνικό site και μόνο κατόπιν παραγγελίας. Είναι η μόνη οθόνη στις 22" που είναι fullhd. dante80, αυτή που πήρες, πρέπει να έχει glossy panel αν δεν κάνω λάθος. Δε μου λες, επιρεάζει αυτό στο πως φαίνεται το βίντεο; Γενικά θα ήθελα να μου πεις μερικές εντυπώσεις για την οθόνη για διάφορα πράγματα όπως απεικόνηση hd βίντεο, αν είναι κουραστική και κυρίως αν έχει καμένα pixels. Έκανες αυτό που σου έγραψα για να δεις ποιο πάνελ έχει; Από που την αγόρασες και πόσο;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 127
Τοποθεσία: Ima, Sokoni Iru Boku.

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 8:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι έχει glossy panel αλλά δεν έχω πρόβλημα αντανάκλασης εδώ που είμαι. Η επιφάνεια είναι μεν πιο glossy από αυτή των κανονικών αλλά παραμένει αρκετά ματ για να μην αντανακλά πηγές φωτός.

Τώρα για εντυπώσεις. Την οθόνη την πήρα για 2 λόγους.

Α> Μιας και έχω xp και δεν χρησιμοποιώ widgets, σε περιβάλλον desktop με βολεύει για ταυτόχρονο browsing και παίξιμο AMV + MSN. Στην αρχή σκεφτόμουν να κρατήσω την 19άρα και να έχω και τις 2 οθόνες πάνω, αλλά αφού είδα την πραγματική επιφάνεια εργασίας νομίζω πως θα ήταν overkill, για αυτό την έβγαλα.




Πλεονέκτημα για desktop use είναι το ότι έχει tilt στον κάθετο άξονα γύρω στις 20μοίρες, οπότε οταν είσαι στο γραφείο σου και κοντά στην οθόνη την ανασηκώνεις λίγο προς τα πίσω για να ταιριάζει τέλεια η γωνία που κάνει με τα μάτια σου.

Δεν είναι καθόλου κουραστική, τουλ. στα δικά μου μάτια. Βέβαια, τις πρώτες 2 μέρες ένοιωθα λίγο περίεργα μιας και ο FF δεν έπιανε όλη την οθόνη, αλλά συνήθισα.

Β> Για αναπαραγωγή fansubs κυρίως. Τόσο σε 4:3, όσο και σε anamorphic και HD η αναπαραγωγή είναι πάρα πολύ καλή. Ghosting δεν υπάρχει, η οθόνη είναι γρήγορη, τα view angles είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και στους 2 άξονες (με αποτέλεσμα να βλέπουμε κάτι με φιλαράκια και να μην μας νοιάζει τόσο πολύ που θα κάτσει ο καθένας, η απόδοση των χρωμάτων τουλ σε μένα φαίνεται μια χαρά, οι λάμπες δεν bleedάρουν στην οθόνη, το μαύρο είναι αρκετά ζεστό και βαθύ, και σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Have in mind though, πως πρίν από αυτή είχα μια διαλυμένη 19άρα σε 15πινο αντί για DVI, οπότε είναι λογικό για μένα να βλέπω την μέρα με την νύχτα. Δεν ξέρω ποιά είναι τα δικά σου στανταρ man....

Η οθόνη αγοράστηκε από e-shop 318 euro νομίζω, και ήρθε χωρίς καμμένο sub-pixel (lucky!)... Thumbs UP
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 9:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tn panel ειναι...
Κώδικας:
http://www.samsung.com/us/system/consumer/product/2007/10/18/ls22pebsfvxaa/C0700962_932_2232GWBW_1sheet_final_LowRes.pdf

_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 93


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 08, 2008 11:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απ'το link -=S=-, θεωρείς πως το 2232BW δεν βγαίνει και με s-pva panel; Αν όντως κατάλαβα σωστά, θα πρέπει να δεις τ'ανάλογα threads και εικόνες σε ελληνικά site γι'αυτό το θέμα. Το μοντέλο αυτό βγαίνει και σε s-pva panel. Πέρα απ'αυτό, τις προάλες που ήμουν στο e-shop για παραλαβή, είδα να τις πέρνουν δύο-δύο. Οπότε, είτε έχουν s-pva ή tn πάνελ, η οθόνη θα πρέπει να είναι όντως καλή.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01503 seconds with 5 queries