Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία

Ποια βιβλία έχετε διαβάσει και ποια μας προτείνετε; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 28, 2012 8:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόλις διάβασα τον πρώτο βιβλίο του "the Hunger games". Πάρα πολύ καλό το διάβασα σε λιγότερο από μια μέρα. Πρώτη φορά το κάνω αυτό. Με απορρόφησε πλήρως και το συνιστώ σε όλους. Από βδομάδα πάω να πάρω και τα άλλα 2.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2012 10:38 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιάς και το είδα το θέμα να πω και εγώ τι έχω διαβάσει αλλά και για τι έχω πάρει μία καλή ιδέα

Διαβασμένα:
Το βιβλίο του νεκροταφίου (the graveyard book) του Neil Gaiman
Καθαρά βιβλίο για εφήβους (γι'αυτό και το διάβασα Razz ) χαλαρό και είναι ουσιαστικά μια παραλλαγη του βιβλίου της ζούγκλας. Γενικά ο Gaiman μου αρέσει γιατί είναι φοβερός μυθοπλάστης και παρουσιάζει τα πράγματα με μια... γλυκιά μακαβριότητα.
(By the way, άλλο φοβερό βιβλίο του που το είχα διαβάσει πριν χρόνια και ίσως και να το έχω αναφέρει και παλιότερα, ο Πόλεμος των Θεών (American Gods). Άλλο στυλ και βιβλίο για ενήλικες σε αρκετά σημεία του, αλλά πάλι, φοβερή μυθοπλασία.

Η φάρμα των ζώων (Animal Farm) του George Orwell.
Προφητική αλληγορίκη σάτιρα (γράφτηκε την δεκαετία του 40) για τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Αν και μικρό βιβλίο, οσάν αλληγορία, έχει άπειρα μυνήματα. Το βιβλίο θέλει οπωσδήποτε δεύτερη και τρίτη ανάγνωση. Δεν είναι βιβλίο που διαβάζετε χαλαρά, αν θέλεις να δεις τι και τι θέλει πραγματικά να πει. Διαβάστε οπωσδήποτε την προλόγιση.

Και συνεχίζω με ένα βιβλίο που διάβασε η κοπέλα μου και διάβασα και εγώ κάποια αποσπάσματα (και κάποια στιγμή θα το διαβάσω και όλο) και έμεινα άφωνος.

Περί φωτίσεως του Ζοζέ Σαραμάγκου
Πολιτικό μυθιστόρημα, το δεύτερο μέρος τριλογίας που απαρτίζεται από τα βιβλία "Περί τυφλώσεως" (Το 1ο το οποίο απλά δεν μπορούσαμε να το βρούμε πουθενά) και "Περί θανάτου" (3ο).
Σε αυτό το βιβλίο ουσιαστικά βλέπουμε τι θα γινόταν (μάλλον στην πραγματικότητα) αν όντως, στις εκλογές, πρώτο κόμμα έβγαινε... το λευκό.
Παρουσιάζονται οι αντιδράσεις και οι κινήσεις του κράτους και των κομμάτων από αυτό το αποτέλεσμα. Κάτι φουλ ενδιαφέρον αυτή την εποχή στον κόσμο.
Και τα άλλα δύο του βιβλία πραγματεύονται παρόμοιες "what if..." καταστάσεις από την πολιτική πλευρά τους όμως. Wink


_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 13 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 09, 2012 10:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα. Πρόσφατα διάβασα τα εξής: Αρκτικός Κύκλος, Μύθοι των Οτόρι το πρώτο βιβλίο και το Metro 2033. Θα ήθελα να μου προτείνεται 2-3 βιβλία που πιστεύετε βάσει αυτών που ανέφερα πως θα μ' αρέσουν. Και αν υπάρχει και κάτι σχετικό με cyborgs. Ρωτάω γιατί δεν παίρνω συχνά βιβλία. Να είναι στα ελληνικά. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 12:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cannibal1 έγραψε:
Καλησπέρα. Πρόσφατα διάβασα τα εξής: Αρκτικός Κύκλος, Μύθοι των Οτόρι το πρώτο βιβλίο και το Metro 2033. Θα ήθελα να μου προτείνεται 2-3 βιβλία που πιστεύετε βάσει αυτών που ανέφερα πως θα μ' αρέσουν. Και αν υπάρχει και κάτι σχετικό με cyborgs. Ρωτάω γιατί δεν παίρνω συχνά βιβλία. Να είναι στα ελληνικά. Ευχαριστώ.


Φιλική συμβουλή παράτα τον Dan Brown όσο είναι ακόμα καιρός. Πιάσε Έκο που είναι και πιο μεγάλος στις συνομωσίες του. Τώρα για τα άλλα δεν έχω να πω κάτι. Εαν σου αρέσει το action horror γτ το μετρο 2033 είναι παιχνίδι πιάσε και διάβασε Steven King να χεστείς πάνω σου και tom clancy splinter cell. Θα βρεις πολλά καλά εκεί. Για cyborg δεν ξέρω, δεν απαντώ.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 12:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση καθότι καινούρια στο τρομερά ενδιαφέρον αυτό forum! big smile

Συνιστώ ανεπιφύλακτα την σειρά βιβλίων Forgotten Realms του R.A. Salvatore για όλους τους fan του Fantasy. Ότι ωραιότερο έχω διαβάσει σε αυτό το genre! Επίσης στο ίδιο στυλ είναι και η Fantasy σειρά The Sword of Truth του Terry Goodkind το οποίο είναι κι αυτό πολύ καλό (τουλάχιστον τα 3 πρώτα βιβλία που έχω διαβάσει)!

Αυτό το διάστημα διαβάζω το The Amber Spyglass του Philip Pullman που είναι το τρίτο βιβλίο της τριλογίας His Dark Materials. Τα δύο προηγούμενα ήταν πολύ καλά με πολύ ωραίο story και αυτό για την ώρα φαίνεται να κυμαίνεται στο ίδιο επίπεδο. Μετά από αυτό λέω να συνεχίσω με το Hunger Games...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 3:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά αν θεωρείς τα βιβλία του Bob ό,τι καλύτερο έχεις διαβάσει από Fantasy, τότε δύο τινά συμβαίνουν.
πρώτον δεν έχεις διαβάσει και πολλά πράγματα, δεύτερον δεν το έχεις να ξεχωρίσεις το καλό από τον σάκο με την κοπριά (τα βιβλία του Bob).
επειδή δυσκολεύομαι να πιστέψω το δεύτερο, μάλλον ισχύει το πρώτο.

επίτρεψε μου λοιπόν να ρίξω λίγο φως στην υπόθεση.
τα βιβλία του Σαλβατόρε εξυπηρετούν μόνο ένα σκοπό, να δείξουν ότι το Fantasy δεν είναι μόνο ό,τι καθορίστηκε από τον Τόλκιν, ότι υπάρχει δηλαδή και μια άλλη όψη, και να χρησιμοποιηθούν για να εισαγάγουν κάποιον στην hyped πλευρά του είδους. και αυτό πριν ξεσπάσει ο πανικός με τον Άρχοντα σε πρώτη φάση και με το game of thrones σε δεέυτερη. γιατί εν έτη 1999 κανένας σχεδόν στην ελλαδάρα δεν ήξερε ατούς τους τίτλους. Πλέον δηλαδή ούτε για αυτό δεν είναι απαραίτητα. μπορείς να πεις ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να εισαγάγουν κάποιον στα Realms, αλλά και σε αυτό έχω να πω ότι αν θέλει κάποιος να πάρει μια πολύ καλή γεύση από Realms, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να διαβάσει τις νουβέλες του ίδιου του δημιουργού, του Greenwood. αν και τωρα τελευταία έχει σκύψει και αυτός κεφάλι στις προσταγές του marketing και το ξεχείλωσε το πράγμα. ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ το έκανε. η δεύτερη καλύτερη επιλογή είναι οι νουβέλες της Cunningham. και κάπου εκεί καλύτερα να σταματήσεις να διαβάζεις σαχλαμάρες. επιστρεφοντας στον Bob λοιπόν, πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που διαβάζει ακόμα ο κοσμάκης τα βιβλία του είναι γιατί η εταιρεία τον έχει διαφημίσει σε απεριόριστο βαθμό. είναι σαν την ασπιρίνη. αν η ασπιρίνη εφευρίσκονταν τώρα ο παγκόσμιος οργανισμός τροφίμων και φαρμάκων θα την απαγόρευε. γιατί είναι βλαβερή για τον άνθρωπο. και όμως εξακουλοθεί να κυκλοφορεί και να πουλάει καλά. γιατί ο κόσμος την έμαθε και δεν θέλει να την ξεμάθει.
δεν τα λέω στο βρόντο αυτά, έχω κοντά 350 βιβλία από realms και dragonlance. μακάρι να μην είχα.

δεύτερον, τα βιβλία του Goodkind...
δεν αρνούμαι ότι εκ πρώτης σε γοητεύουν. σιγά σιγά όμως ο λευτεράκης το χάνει το παιχνίδι. ειδικά μετά το τέταρτο βιβλίο. η μεγάλη κατηφόρα ξεκινάει στο πέμπτο, κάνει ένα ομολογουμένως καλό comeback στο 6ο και μετά κλάφτα χαράλαμπε. ο Richard παρουσιάζει φασιστικές τάσεις του κερατά, παραείναι superduper για να είναι αληθινός και ώρες ώρες (πολλές ώρες) ενώ ισχυρίζεται ότι ιδεολογικά είναι εκ διαμέτρου αντίθετος από τον Jagang χρησιμοποιεί ίδιες και χειρότερες μεθόδους για να επικρατήσει. το τέλος της σειράς είναι μια τεράστια απογοήτευση. είναι ολοφάνερο ότι ο συγγραφέας στέρεψε και κάνει επίκληση στην αμερικανιά για να σώσει τον πνιγμένο από τα μαλλιά.
ωστόσο, να σε αποθαρρύνω να συνεχίσεις να το διαβάζεις? χμμμμ... όχι, δεν πειράζει, αν μπορέσεις ολοήρωσε τη σειρά για να διαπιστώσεις μόνη σου αυτά που σου λέω. αν και το καλύτερο βιβλίο βρίσκεται πλέον πίσω σου.

τα βιβλία του Pullman είναι όντως καλά και για το hunger games ακούω από παντού καλά λόγια αλλά ειλικρινά σε τέτοιες περιπτώσεις με πιάνουν τα κομπλεξικά μου και αποφεύγω οτιδήποτε γύρω από το οποίο γίνεται πολύς ντόρος. ίσως κάποτε κάτσω να τα διαβάσω.

θέλεις καλό fantasy? πολυ καλό fantasy?
προτείνω:
Michael Moorecock-Elric
Robin Hobb-The Farseer trilogy/The Tawny Man trilogy
R.E.Feist-Magician
Joe Abercrombie-First Law trilogy

και γενικά, ρίξε μια ματιά σε αυτό το site http://www.bestfantasybooks.com/top25-fantasy-books.php ακόμη και αν δεν συμφωνείς με αυτά που λέει , ούτε εγώ συμφωνώ με όλα, θα πάρεις ιδέες για το τι να διαβάσεις. (δες στα 25 worst τι λεει για τον Goodkind, συμφωνώ απόλυτα μαζί του)
και εδώ: http://www.bardscorner.gr/
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 4:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Melkor ότι και να λες για τον Bob, ξέρεις ότι έχεις άδικο. 20 books and still drizzt is forever alone... Τhe man is a god!!!!
Πάντως πέρα από τις λαλακίες από το dark elf trilogy και μετά, αρχίζει αυτό που πολύ όμορφα αποκαλώ the douchebagginess of drizzt do urden που ολοκληρώνεται μεγαλοπρεπώς μέχρι το τwin blades. Απο εκεί και έπειτα κάτι πήγε να κάνει αλλά πάλι μέτρια πράγματα. Δεν έχω πιάσει ακόμα το neverwinter trilogy αλλά εαν κάποια στιγμή το καταφέρω ελπίζω να μην δω πάλι μια από τα ίδια.
Επίσης μακριά από cleric quintete. Ποιο άθλιο villain vampire παίζει να μην υπάρχει ούτε στο twilight...

Αλλά γούστα είναι αυτά πάνε και έρχονται.

ΥΓ Drizzt is still my childhood hero. Damn u BOB!!!!
YΓ2 Μystra is dead! Time for new edition of DND!!!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 5:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Terry Pratchett και ξηρός άρτος.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 6:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



Psofia, εαν μπορείς να μου διευκρινήσεις ως μεγάλη φαν , τι σκατά τρώνε οι ελέφαντες και που χέζουν xd?
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 7:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

melkor, μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει αρκετά στον χώρο του Fantasy. Να μου έλεγες για manga, ναι το παραδέχομαι είμαι πρωτάρα, αλλά στο Fantasy όχι.

Κατ' αρχήν ο κόσμος των Forgotten Realms είναι απίθανος!! Κατ' εμέ είναι μακράν καλύτερος από αυτόν του Tolkin και του A Song of Ice and Fire και του WOW (τραγικά βιβλία τα WOW). Μιας και αναφέρεσαι σε Tolkin μπορώ να πω ότι το μόνο βιβλίο του που πραγματικά με μάγεψε είναι το silmarillion. Μάλλον είχα την ατυχία να διαβάσω τον Άρχοντα σε μεγαλούτσικη ηλικία και δεν το εκτίμησα όσο προφανώς του άξιζε (πολλά τραγουδάκια και χαρούλες). Τα πρώτα βιβλία που διάβασα από Forgotten Realms ήταν της Cunningham (αξιοπρεπέστατα) που με ώθησαν να το ψάξω περισσότερο και έτσι έφτασα στον Salvatore. Τα Dark Elf Trilogy και Icewind Dale Trilogy είναι εκπληκτικά, με πρωταγωνιστή τον μοναδικό ήρωα που κατάφερε να ξεπεράσει στην καρδιά μου τον Elric. Είναι αλήθεια ότι στα υπόλοιπα βιβλία λίγο το ξεχείλωσε το πράγμα αλλά όσο υπήρχε Drizzt στο προσκύνιο τα διάβαζα ευχάριστα (μέχρι το The Hunter's Blades Trilogy έχω φτάσει).

Τα Elric ήταν τα πρώτα βιβλία Fantasy που διάβασα και το έναυσμα όλων από εκεί και πέρα. Ο Elric ο καλύτερος αντιήρωας ever που δεν είναι μόνο action και σφαγές αλλά έχει και μια φιλοσοφική πλευρά που τον έκανε μοναδικό. Το μόνο που με χαλούσε λιγάκι στον Elric ήταν ότι η μαγεία του περιοριζόταν σχεδόν αποκλειστικά στο summoning. Διάβασα όμως πριν κανένα μήνα το The Revenge of the Rose (είχα πολύ καιρό να διαβάσω Elric και ήμουν μέσα στην τρελή χαρά όταν πήρα το βιβλίο στα χέρια μου) και δυστυχώς διάβασα ένα σχεδόν εξ' ολοκλήρου φιλοσοφικό βιβλίο με ανύπαρκτη πλοκή και χωρίς καμία απολύτως ουσία. Μάλλον γενικά όλοι οι συγγραφείς πρέπει να σταματούν ένα franchise όταν έχει φτάσει πλέον στο τέρμα!

Όσαν αφορά τον Goodkind έχω διαβάσει μόνο τα 3 πρώτα βιβλία (γι'αυτό και το διευκρίνισα στο πρώτο μου post) τα οποία ήταν ανέλπιστα καλά (και δεν ήταν ποτέ ο Richard αυτός που τα έκανε καλά αλλά μάλλον ο Zed και οι Mord Sith). Από εκεί και πέρα δεν έχω άποψη αλλά δεν αμφιβάλλω ότι θα το ξεφτιλίζει κάποια στιγμή γιατί είναι και πάρα πολλά τα βιβλία οπότε λογικό κάπου να στερέψει ο συγγραφέας.

Από Farseer Trilogy έχω διαβάσει το Assassin's Apprentice το οποίο ήταν όντως καλό και στο μέλλον σκοπεύω να διαβάσω και τα υπόλοιπα. Τα Magician και First Law Trilogy δεν τα έχω διαβάσει και σε ευχαριστώ που τα επισήμανες!! Θα τα ψάξω σίγουρα. big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2012 8:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gianna έγραψε:
Κατ' εμέ είναι μακράν καλύτερος από αυτόν του Tolkin και του A Song of Ice and Fire και του WOW (τραγικά βιβλία τα WOW).


Όπως είπες και εσύ, κατ' εσέ. Ούτε εσύ μπορείς να μας αλλάξεις την γνώμη, ούτε εμείς την δικιά σου. Αλλά η μεγάλη πλειοψηφία που έχει εντρυφήσει σε αυτά τα βιβλιά, αν έβλεπε την άποψή σου, θα ούρλιαζε ένα τεράστιο όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.

Να πω την αμαρτία μου βέβαια, δεν έχω ασχοληθεί με τη σειρά Forgotten Realms. Τα έχω δει, τα έχω ξεφυλλίσει, έχω διαβάσει αποσπάσματα για να δω τι λένε, αλλά ο μεγάλος τους αριθμός και όγκος με κάνει να το αναβάλλω συνεχώς. Ωστόσο, πιστεύω ότι μιλάμε για διαφορετικές κατηγορίες βιβλίων. Ναι υπάρχει αυτή η γενίκευση να τα βάλουμε όλα κάτω από την κατηγορία "Fantasy", αλλά ουσιαστικά το θέμα και το περιεχόμενό τους είναι εντελώς διαφορετικό. Ο Τolkien έχει γράψει έργα που μοιάζουν με αρχαίο ελληνικό έπος (Τριλογία Άρχοντα, Silmarillion) αλλά και παραμυθάκια (Roverandom), η σειρά Song of Ice and Fire επικεντρώνεται αποκλειστικά στους χαρακτήρες, ο Pratchett γράφει παραμύθια για μικρούς και μεγάλους. Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν πράγματα διαφορετικά μεταξύ τους και ας μην μειώνουμε τα ασύγκριτα (βλ Tolkien). Wink

Tώρα όταν λες WOW, εννοείς το World of Warcraft ή κάτι άλλο; Αν εννοείς αυτό πάντως, δεν το λες και τραγικό. Σίγουρα κατώτερο από τα υπόλοιπα που ανέφερες, αλλά καθόλου τραγικό. Αν έχει κάνει ένα μόνο πράγμα σωστό η Blizzard, αυτό είναι η ιστορία και το lore, όχι μόνο για το Warcraft αλλά και τα υπόλοιπα franchise της (Diablo, Starcraft). Ειδικά, το lore του Warcraft είναι ανυπέρβλητο. Ναι, έχει δανειστεί πραγματάκια από εδώ και από εκεί και ναι, υπάρχουν και μερικά "κουφά" πράγματα - αλλά ποιος δεν έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο την σήμερον ημέρα; Εντάξει, τα καινούργια βιβλία δεν λένε τόσο όσα τα παλιότερα, αλλά υπάρχει μία σταθερότητα και ένα υψηλό επίπεδο σε όλη την σειρά. Δεν πρέπει να ψάχνεις καλά στοιχεία στην αφήγηση και στους χαρακτήρες, αλλά κυρίως στο ότι μπροστά στα μάτια σου χτίζεται ένας ολόκληρος κόσμος και διαμορφώνεται η πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία του. Γι' αυτό είπα και πριν, δεν μοιάζει καθόλου μία φανταστική σειρά με μια άλλη.

Gianna έγραψε:
Μάλλον είχα την ατυχία να διαβάσω τον Άρχοντα σε μεγαλούτσικη ηλικία και δεν το εκτίμησα όσο προφανώς του άξιζε (πολλά τραγουδάκια και χαρούλες)




Εγώ πάλι είχα την ατυχία να διαβάσω την τριλογία σε πολύ μικρή ηλικία και πραγματικά δεν την εκτίμησα όπως έπρεπε.

Δεν κατάλαβα τίποτα, μου φάνηκε πολύ βαρύ βιβλίο, ήμουν σε φάση "δεν διαβάζεται". Όταν μεγάλωσα λίγο όμως, είχα δει και τις ταινίες και μου άρεσαν, τότε το ξαναπροσπάθησα και μου άρεσε πολύ και το διάβασα και δύο και τρεις φορές. Και μετά διάβασα και όλα τα υπόλοιπα βιβλία του Tolkien και αγάπησα το Silmarillion.

Τώρα εσύ λες για τραγουδάκια (πόσα είχε σε όλη την τριλογία, 5-6? και αυτά κάποιο ρόλο βαράνε) και χαρούλες (ποιες????), μάλλον πρέπει να το ξαναδιαβάσεις με περισσότερη προσοχή και σεβασμό.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2012 12:35 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συγνώμη, και μόνο που ισχυρίζεσαι ότι ο Drizzt ξεπερνάει τον Elric, όσο και αν πιστεύω ότι ο καθένας έχει τα γούστα του και γούστο του και καπέλο του, δεν έχω κάτι άλλο να συζητήσω μαζί σου.
στα περι Tolkien, με πρόλαβε/κάλυψε η Psofia.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2012 4:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτα απ’ όλα ποτέ δεν είχα σκοπό να αλλάξω ή να επηρεάσω την γνώμη κανενός. Είχα την εντύπωση ότι σκοπός του topic είναι να μιλήσει ο καθένας για τα αγαπημένα του βιβλία κατά την προσωπική του άποψη και όχι κατά την γενική παραδοχή. Προσωπικά λοιπόν πάντα, έχω αγαπήσει τον κόσμο των Forgotten Realms περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο κόσμο μέσα από τα φανταστικά βιβλία του Salvatore που διαδραματίζονται σε αυτόν και μέσα από άπειρες ώρες ενασχόλησης με AD&D. Δεν είπα ποτέ ότι ο κόσμος του Tolkien δεν είναι καλός, ίσα ίσα είναι πάρα πολύ καλός και πολύ προσεγμένος. Ο άνθρωπος δημιούργησε μέχρι και τις γλώσσες που μιλάνε οι κάτοικοι του κόσμου του!! Γι’ αυτό και λάτρεψα το silmarillion που αναφέρεται σε όλη την μυθοπλασία του κόσμου. Όσον αφορά τoν Άρχοντα, μου άρεσαν πάρα πολύ οι ταινίες, μου άρεσε η πλοκή, μου άρεσαν οι χαρακτήρες αλλά δεν μου άρεσε τόσο ο τρόπος που είναι γραμμένα τα βιβλία. Και επαναλαμβάνω ότι αν τα διάβαζα στα 15 μου θα τα απολάμβανα σίγουρα πολύ περισσότερο. Ούτε το έργο του Tolkien θέλω να μειώσω με αυτό μου το σχόλιο ούτε τίποτα άλλο. Η σύγκριση των Tolkien, Forgotten Realms και Song of Ice and Fire αναφερόταν αποκλειστικά και μόνο στην μυθοπλασία των αντίστοιχων κόσμων και δεν σύγκρινα το περιεχόμενο των βιβλίων. Φυσικά και το καθένα είναι ξεχωριστό.

Σχετικά με το Warcraft και πάλι ο κόσμος μια χαρά είναι και μπράβο στην Blizzard και γι’ αυτό το lore και για το Diablo φυσικά (my personal favorite). Απλά, και πάλι προσωπικά, μου αρέσει περισσότερο ο κόσμος των Forgotten Realms για τους λόγους που προανέφερα. Επίσης τραγικό δεν χαρακτήρισα τον κόσμο και γενικά το lore του Warcraft αλλά την τριλογία των βιβλίων War of the Ancients του Richard Knaak (ατελείωτες βαρετές περιγραφές και πληκτικοί χαρακτήρες που ουδεμία σχέση έχουν με τους αντίστοιχους του game). Η Christine Golden τα πήγε σίγουρα πολύ καλύτερα με το δικό της εγχείρημα. Ο κόσμος που ξετυλίγεται μπροστά σου διαβάζοντας ένα fantasy βιβλίο μπορεί να είναι όντως μαγευτικός αλλά αυτή τη μαγεία πρέπει να σου την μεταδώσει ο συγγραφέας με τον κατάλληλο τρόπο, οπότε η απόδοση των χαρακτήρων και ο τρόπος γραφής παίζουν τεράστιο ρόλο σε ένα βιβλίο.

Τέλος, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και τον αγγίζουν και του αρέσουν διαφορετικά πράγματα, επηρεασμένος ο καθένας από τα δικά του ξεχωριστά βιώματα και τις δικές του προσωπικές εμπειρίες. Δεν είναι δυνατόν να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος σε αυτή τη διαφορετικότητα και δεν είναι πρέπον να απαξιώνεται κάποιος γι’ αυτό το λόγο. Η κάθε άποψη πρέπει να γίνεται σεβαστή. Άλλωστε, οι «κοπριές» τους ενός μπορεί να είναι ο θησαυρός κάποιου άλλου κι αυτό είναι απλά ανθρώπινο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2012 4:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες chillάρετε. Δεν είμαι αρμόδιος να πεταχτώ στη συζήτηση καθώς πέρα από Tolkien δεν έχω διαβάσει τίποτα από τα παραπάνω που συζητάτε. Αλλά δεν θα μιλήσω για το περιεχόμενο της συζήτησης αλλά για το ύφος. Θεωρώ ότι χώνετε πολύ στην Gianna. Ο καθένας έχει την άποψή του και υποχρεούστε (ναι υποχρεούστε το λέει αυτή η παλιοφυλάδα το σύνταγμα) να την σεβαστείτε. Κανείς δεν συμφωνεί με κανένα απόλυτα και αυτό είναι δόκιμο. Αλλά υπάρχουν διαφορετικά γούστα και μυαλά και δεν αρέσουν τα ίδια σε όλους. Οπότε ας κατεβάσουμε λίγο τους τόνους. Άλλωστε η Giana είναι νέο μέλος στην παρέα μας και ακριβώς χάρη σε τέτοιες συζητήσεις που αρπάζουμε τα νέα μέλη από τα μούτρα, τελικά δεν έχουμε νέα μέλη. Οπότε chill, peace και όλα τα σχετικά. Καλή συνέχεια στην κουβέντα σας. Thumbs UP

Υ.Γ:Giana καλωσήρθες στην παρέα μας. Δεν στο είπα στο κατάλληλο μέρος, οπότε στο λέω τώρα! big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 28


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2012 7:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Deukaliona και τη Γιάννα, με το ότι όλα είναι τελικά στον άνθρωπο. Απλά ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του γούστα και τις δικές του προτιμήσεις. Μακάρι όλοι να τα βλέπουμε όλα τα ίδιο αλλά δεν γίνεται δυστυχώς έτσι. Αν και προσωπικά μου αρέσει να διαβάζω κυρίως μυθιστορήματα και δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμμένο είδος δεν μπορώ να πω ότι κάτι είναι καλύτερο από κάτι άλλο επειδή δεν το έχω διαβάσει.
Με dnd η wow δεν έχω ασχοληθεί πολύ (τι πολύ καθόλου δλδ ) οπότε δνε μπορώ να εκφέρω και την πιο αξιόπιστη γνώμη αλλά σίγουρα θα έχουν πολλά να προσφέρουν σαν είδος αφού τόσοι ασχολούνται μαζί τους.

Στα των βιβλίων, μόλις τελείωσα το κοιμητήριο της πράγας και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους φίλους του Έκο, και το ιστορία δύο πόλεων( είμαι τρελή για κλασσικα happy. Επίσης τώρα με παρότρυνση ενός φίλου μου ξεκίνησα το Gates of Fire και προς το παρόν με έχει αφήσει με τα καλύτερα.

Γιάννα καλωσόρισες και από μένα και εύχομαι να μείνεις αρκετά μαζί μας. Αυτό το φόρουμ έχει έλλειψη από γυναικείες παρουσίες. Μόνο εγώ και η psofia μιλάμε, οπότε έλα να αυξηθεί η παρέα μας happy
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 10 από 11

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01552 seconds with 5 queries