Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία

Ποια βιβλία έχετε διαβάσει και ποια μας προτείνετε; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 202


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 2:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το φυλαχτο που εχει γραωψει ο κινγκ με τον κραουμπ ,ειναι πολυ καλο ,η συνεχεια δε μου αρεσε τοσο ομως
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 7:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναυσικά έγραψε:
Μου άρεσε πολύ "Ο Μαύρος Πύργος" του Stephen King ο οποίος αποτελείται από 7 βιβλία και μιλάμε για πάνω από 4.000 σελίδες


Steven King ,ε? γκουχ,γκουχ.Εεεμμ,ναι.Λοιπόν.

Για δυο πράγματα είναι γνωστός ο Steven.
To πρώτο είναι ότι φτιάχνει εκπληκτική ατμόσφαιρα σε όλη τη διάρκεια του βιβλίου (μάλιστα για αυτό είναι παγκοσμίως γνωστός) που διαβάζεις κάθε σελίδα
λαίμαργα και με όρεξη χωρίς να σταματάς.
Το δεύτερο πράγμα για το οποίο είναι γνωστός (αυτό είναι προσωπική γνώμη και
όσων τους έπεισα) είναι ότι στο τέλος τα κάνει πάντα σκατά.Ναι σκατά.
Ο άνθρωπος είναι απίστευτος.Σκαρφίζεται πάντα μια εκπληκτική ιστορία,της βάζει
ατμόσφαιρα που ξεχειλίζει από τα μπατζάκια,η αγωνία κορυφώνεται,η ανατριχίλα
έχει φτάσει στα ύψη και εκεί που το βιβλίο/ταινία φτάνει στο τέλος και πρέπει
να κορυφωθεί, γίνεται κάτι πολύ κατώτερο των προσδοκιών ( π.χ. σκοτώνουνε τον κακό με ατομική βόμβα-έχει γίνει αυτό) και μένεις κάγκελο
και δεν το πιστεύεις που τελείωσε έτσι.
Βασικά είμαι τόσο προκατειλημμένος με τον King που δεν παίζει να διαβάζω 4000 σελίδες για πάθω το ίδιο.
Εκτός αν μου πείτε/εγγυηθείτε ότι το τέλος είναι αντάξιο
των 4000 σελίδων... Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 99


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 7:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι αντάξιο το τέλος και θα σε "στείλει" πραγματικά.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 286
Τοποθεσία: Thessaloniki




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 9:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον κύριο πιο πάνω,
επίσης ειναι γνωστός για τις περιγραφές του, αν αντέξεις να τις διαβάσεις και δεν σε πάρει ο ύπνος.

η δική μου πρόταση είναι ο Josten Gaarden
απλά τον λατρεύω.
Ο κόσμος της Σοφίας
Μέσα απο τον καθρέφτη
και το αγαπημένο μου
Το Μυστικό της τράπουλας (ή το μυστήριο?)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 9:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το παρόν νήμα εδώ και καιρό.
Δυστυχώς ο περιορισμένος χρόνος μου δεν επιτρέπει να διαβάζω και πολλά βιβλία.
Μέσα στις γιορτές αποφάσισα να ξεκινήσω 2 βιβλία:
1) Η βλακεία ως παράγων του ανθρώπινου βίου (Θ. Καρζής)
2) Γιατί και πως ζουν ανάμεσα μας (Δ. Λιακόπουλος)

Το πρώτο δεν το ξεκίνησα ακόμα, αλλά το δεύτερο με έχει καθηλώσει κυριολεκτικά!!!!!
Δεν το περίμενα αυτό από τον Λιακόπουλο. Είχα αποπειραθεί να διαβάσω πέρυσι τα Πρωτόκολλα της Νέας Τάξης και πραγματικά βαρέθηκα από τις πρώτες κιόλας σελίδες. Αντίθετα στο "Γιατί και πως ζουν ανάμεσα μας" ο Λιακόπουλος δίνει ρέστα. Απλό, κατανοητό νόημα και παραθέσεις με παραδείγματα που σε βάζουν σε προβληματισμό.
Δεν ξέρω αν αυτά που γράφει είναι αλήθεια, πάντως αξίζει να το δεις κανείς έστω και σαν μυθιστόρημα!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 10:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έγω πάλι θα πρότεινα δύο βιβλία που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να διαβαστούν το ένα μετά το άλλο.

Το πρώτο είναι το "Στρατιώτης των SS", και το δεύτερο είναι "Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου στρατου.

Εξαιρετικά βιβλία και τα δύο, αυτοβιογραφίες δύο στρατιωτών, πολύ και βαθύ νόημα. Το πρώτο βιβλίο αφορά ένα γερμανό στρατιώτη των SS και το δεύτερο για έναν Ρώσσο στρατιώτη. Αρκετή δράση ειδικά στο δεύτερο βιβλίο. Όποιος έχει σχετικές γνώσεις και είναι συνηθισμένος σε στρατιωτικές ορολογίες απλά θα ενθουσιαστεί.

Όσοι διαβάσουν αυτά τα δύο βιβλία απλά θα καταλάβουν το χάσμα ανάμεσα στη μια χώρα και στην άλλη, σε πολλαπλά επίπεδα. Αν και "βαριά" για τον μέσο αναγνώστη, τα συστήνω ανεπιφύλακτα Thumbs UP .
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related


Έχει επεξεργασθεί από τον/την bezdim στις Τετ Σεπ 08, 2010 8:37 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 147
Τοποθεσία: πέρα από τα πέρατα, πέρα από τα πέρα μέρη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2007 10:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

anim έγραψε:
το φυλαχτο που εχει γραωψει ο κινγκ με τον κραουμπ ,ειναι πολυ καλο ,η συνεχεια δε μου αρεσε τοσο ομως


Φίλε/η anim συμφωνώ μαζί σου, όντως το Φυλαχτό ήταν πολύ καλό βιβλίο, ενώ η συνέχειά του το Μαύρο Σπίτι είχε κάτι που και εμένα δεν μου πολυάρεσε. Αν πάντως σου άρεσε το Φυλαχτό τότε πιστεύω ότι σίγουρα θα σου αρέσει ο Μαύρος Πύργος Thumbs UP .

Επίσης φίλε/η Hajate καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς σχετικά με το τέλος σε κάποια έργα του και προβληματίζομαι αν πρέπει να σε παροτρύνω να διαβάσεις κάτι περισσότερο από 4.200 σελίδες με αυτά που μας έγραψες, η αλήθεια είναι όμως ότι μετά από τόοοοοοσες σελίδες δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να ικανοποιήσεις όλους τους αναγνώστες του, μπορώ μόνο να σου πω ότι όταν εγώ το διάβαζα και όταν έφτασα μια ανάσα από το τέλος, κατάλαβα δυστυχώς που το πήγαινε ο συγγραφέας και ήθελα να σταματήσω για να μην δω το τέλος που ένιωθα ότι θα έδινε, νομίζω ότι στο συγκεκριμένο βιβλίο το τέλος έρχετε, για 'μένα τουλάχιστον, ως φυσικό επακόλουθο, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει καταλήξει κάπως αλλιώς.

Πάντως και στους δυο σας έχω να πω ότι οι 4.200 σελίδες είναι οι "καθαρές" σελίδες του Μαύρου Πύργου, αν σκεφτεί κανείς πως συναντάει πάρα πολλούς πρωταγωνιστές/δευτεραγωνιστές ή κανόνες/μέρη από άλλα έργα του, τα οποία δεν πειράζει αν δεν τα έχει διαβάσει αλλά σίγουρα είναι καλύτερα αν ήδη τα ξέρει, π.χ. Φυλαχτό, Καρδιές στην Ατλαντίδα, Σάλεμς Λοτ, Οχυρό (εδώ είναι που σκοτώσε τους κακούς με πυρινική βομβα, αν θες να μαθεις κατα κάποιον τρόπο κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό το έργο διάβασε Μαύρο Πύργο) κ.α.

Το ταξίδι στον Μαύρο Πύργο είναι μία πρόκληση, εγώ σας λέω να την δεχθείτε ... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 99


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 28, 2007 12:45 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει να προτείνει κάποιος κανένα βιβλίο σε στυλ "To τραγούδι της φωτιάς και του πάγου" (A song of ice and fire);Δηλαδή βιβλίο φαντασίας με μεσαιωνικά στοιχεία,ιππότες κτλ. χωρίς όμως να έχει ορκ,ξωτικά,τρολ... Whistling Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 19 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 10


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 28, 2007 10:55 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Animeniac έγραψε:
Έχει να προτείνει κάποιος κανένα βιβλίο σε στυλ "To τραγούδι της φωτιάς και του πάγου" (A song of ice and fire);Δηλαδή βιβλίο φαντασίας με μεσαιωνικά στοιχεία,ιππότες κτλ. χωρίς όμως να έχει ορκ,ξωτικά,τρολ... Whistling Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Wink


Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος πος ειναι αυτο που ζιτας, δοκιμασε το Tigana, ειδικα να σου αρεσουν τα βιβλεια με γερους χαρακτιρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 99


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 28, 2007 10:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα το κοιτάξω το Tigana γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Wink Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 10:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναυσικά έγραψε:


Επίσης φίλε/η Hajate καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς σχετικά με το τέλος σε κάποια έργα του και προβληματίζομαι αν πρέπει να σε παροτρύνω να διαβάσεις κάτι περισσότερο από 4.200 σελίδες με αυτά που μας έγραψες, η αλήθεια είναι όμως ότι μετά από τόοοοοοσες σελίδες δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να ικανοποιήσεις όλους τους αναγνώστες του, μπορώ μόνο να σου πω ότι όταν εγώ το διάβαζα και όταν έφτασα μια ανάσα από το τέλος, κατάλαβα δυστυχώς που το πήγαινε ο συγγραφέας και ήθελα να σταματήσω για να μην δω το τέλος που ένιωθα ότι θα έδινε, νομίζω ότι στο συγκεκριμένο βιβλίο το τέλος έρχετε, για 'μένα τουλάχιστον, ως φυσικό επακόλουθο, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει καταλήξει κάπως αλλιώς.

Είναι αυτό που σου λέω.Το βιβλίο δεν κορυφώθηκε στο τέλος και σου άφησε
την εντύπωση ότι κάτι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει.Εγώ τις πιο πολλές φορές έχω σκεφτεί ένα καλυτερο τέλος ( HaHa ) από αυτό που δίνει ο Κινγκ
και μένω πολλές φορές με την απορία γιατί διάλεξε να το τελειώσει έτσι .

Ναυσικά έγραψε:

Το ταξίδι στον Μαύρο Πύργο είναι μία πρόκληση, εγώ σας λέω να την δεχθείτε ... Wink


Παρόλα αυτά σκέφτομαι να του δώσω μια ευκαιρία.Αν το πετύχω βέβαια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2008 8:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω δεν εχω πειρα με βιβλια φαντασιας...
Εχω να προτεινω με τα 3000 ομως τα εξης:

Η τριλογια του κοσμου

Το αστερι του βορρα
Ο Αρχοντας των κοσμων(νομιζω...)
Το κεχριμπαρενιο τηλεσκοπιο

Μην σας φαινονται παιδικα.Μπλεκονται τα παντα εκει μεσα.

Επισης...

Αρτεμης Φαουλ....΄νταξει αυτο ειναι καπως πιο ελαφρυ(μαλλον πολυ!!) αλλα αξιζει τον κοπο...εχει καλο χιουμορ και ωραια πλοκη.Ειναι 5 βιβλια(το 5ο βγηκε τωρα τις γιορτες) και βαριεμαι να γραψω τους τιτλους!!
Whistling
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Salonika(origin-Lefkada)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 10, 2008 11:42 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προτεινω τα βιβλια του Χαρουκι Μουρακαμι,ειναι παρα πολυ ψαγμενα,οι χαρακτηρες εχουν πολυ βαθος οχι αστεια.Προσφατα διαβασα το Νορβηγικο Δασος μονοκοπανια μεσα σε μια νυχτα.
_________________

Naruto Eledia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 4
Τοποθεσία: Noir York City

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 4:04 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Μαύρος Πύργος είναι απλά απίστευτη σειρά! Thumbs UP

Δεν είχα ιδέα ότι ο Stephen King είναι ικανός για τέτοιο είδος...

Πάντως για να λέμε και την σκληρή αλήθεια, πολλές μεταφορές απο βιβλίο σε ταινία είναι, πως να το πω..... ελεινές! RTFM


Επίσης τα βιβλία του Μαικλ Μουρκοκ είναι κοριφέα! Thumbs UP
[/b]
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2008 10:37 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν παιδιά να προτείνω και εγώ κάποια βιβλία και μάλιστα εντελώς διαφορετικού είδους από αυτά που έχουν αναφερθεί ως τώρα.

Μιλάω για μια τριλογία του Bernand Cornwell που αφορά τον εκατονταετή Πόλεμο μεταξύ Αγγλίας και Γαλλίας κατά τον Μεσαίωνα. Σε αυτά τα τρία βιβλία θα ακολουθήσετε ένα νεαρό Άγγλο ο οποίος ζούσε ήρεμα σ'ένα παραλιακό χωριό της Αγγλίας μέχρι που αυτό, δέχτηκε επίθεση από Γάλλους επιδρομείς. Σ'αυτήν την επιδρομή χάνει όλη του την οικογένεια και καταστρέφεται όλο του το χωριό. Έτσι αποφασίζει να καταταγεί στον Αγγλικό στρατό ώς Longbowman (τοξότης) το ποιο θανατηφόρο στρατιωτικό σώμα εκείνης της εποχής, για να πάρει εκδίκηση. Όμως μην νομίσετε πως το story είναι τόσο περιορισμένο. Όχι. Στην συνέχεια μπλέκεται και με Θρησκευτικές διαμάχες, γίνεται αιρετικός, τον κυνηγάνε όλοι, φτάνει να ψάχνει για το Άγιο Δισκοπότηρο... γενικώς γίνεται ο Χαμός!!!. Σας συμβουλεύω να διαβάσετε αυτά τα τρία βιβλία. Είναι φοβερά! Εγώ τα βρήκα το φέτος το καλοκαίρι που είχα πάει διακοπές και την βδομάδα που τα διάβασα δεν έβγαινα με τίποτα απ'το σπίτι. Ούτε για αχαλήνωτο... Clubbing!!! ρε πονηρά μυαλά, δεν σταματούσα να τα διαβάζω...

Λοιπόν οι τίτλοι είναι:

1)Οι Καβαλάρηδες της Σκιάς
2)Οι Τοξότες της Πίστης
3)Οι Αιρετικοί
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 3 από 11

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01823 seconds with 5 queries