Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία

Ποια βιβλία έχετε διαβάσει και ποια μας προτείνετε; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 05, 2010 11:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναυσικά έγραψε:


1. Κάποια στιγμή προς το τέλος του βιβλίου ο πρωταγωνιστής λέει ότι του αρέσει κάποιος να μένει στην ουσία των όσων θέλει να πει, αλλά όχι όλη την ώρα, ότι του αρέσει πότε πότε να ξεφεύγει κανείς κ.λπ. Όταν το διάβασα σκέφτηκα ότι αυτή είναι η θέση του συγγραφέα, όχι μόνο του πρωταγωνιστή, την οποία την έχει υποστηρίξει με το ίδιο του το βιβλίο και τον τρόπο που το έγραψε, στο κάτω κάτω ο τίτλος αναφέρεται στον "Φύλακα στη σίκαλη" άρα για αυτό δεν έπρεπε να είναι το θέμα; όμως μας μιλάει αλλά και δεν μας μιλάει


Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έλεγα για περιγραφή απλών - γήινων καταστάσεων. Με το να σου μιλάει για απλά πράγματα που "θα τα έλεγε σε κάποιον κολλητό του" όπως πολύ εύστοχα παρατήρησες, πρώτον, "ξεφεύγει" παίρνει τα πράγματα κάπως πιο ανέμελα, και δεύτερον φεύγουν οι σελίδες χωρίς να το καταλάβεις! Ως δια μαγείας βέβαια, όλα αυτά που ήθελε να σου περάσει ο συγγραφέας, σου αποτυπώνονται ανεξίτηλα στην ψυχή (όχι απλά στο μυαλό, θα έλεγα), και αυτό είναι το μεγαλείο αυτού του βιβλίου (και αρκετών άλλων, για παράδειγμα ακριβώς έτσι ένιωσα σε κάποια βιβλία του Χαρούκι Μουρακάμι).

Για την δεύτερη παρατήρησή σου τώρα. Φαντάζομαι οτι κάθε συγγραφέας, έχει κάποια συγκεκριμένη αφετηρία όταν αρχίζει να γράφει ένα πεζογράφημα (αν αυτό είναι κανόνας, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις, π.χ. "Ο Γλάρος Ιωνάθαν" του Ριτσαρντ Μπάχ). Με αυτή την λογική ναι, η εικόνα του "Φύλακα στην σίκαλη" μπορεί κάλλιστα να ήταν η αφετηρία του.

Ναυσικά, αφού σε ενθουσίασε τόσο αυτό το βιβλίο, δείξε μου εμπιστοσύνη και διάβασε το "Νορβηγικό Δάσος" του Χαρούκι Μουρακάμι. Αν εξαιρέσεις την ιδιαίτερη νοοτροπία των Ιαπώνων, που αποτυπώνεται πολλές φορές στις σελίδες του, θα σου αφήσει παρόμοιες εντυπώσεις. Εναλλακτικά, για να μείνεις στον Αμερικάνικο τρόπο γραφής, θα σου πρότεινα το "Ρώτα τον άνεμο" του Τζων Φάντε. Αρκετά πιο "μαύρο", αλλά με τον ίδιο τρόπο επιδραστικό (τουλάχιστον για εμένα).
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 147
Τοποθεσία: πέρα από τα πέρατα, πέρα από τα πέρα μέρη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 06, 2010 10:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nadir ευχαριστώ για την πρόταση, ήδη έχω στα υπ' όψιν "Το Νορβηγικό δάσος" γιατί παρατήρησα ότι το πρότειναν πολλοί, τώρα προσθέτω και την δική σου επιλογή το "Ρώτα τον άνεμο", θα τελειώσω κάποια άλλα που έχω να διαβάσω και θα συνεχίσω με αυτά Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 08, 2010 7:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σίγουρα πολλοί θα έχετε δει video στο youtube του Randy Pausch.

Όσοι δεν έχετε δει ,δείτε αυτό το 10λεπτο video.Πραγματικά αξίζει το χρόνο σας.Ακόμα συγκινούμαι όταν το ξαναβλέπω.

http://www.youtube.com/watch?v=BODHsU3hDo4&feature=related

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι ο Paush έβγαλε και βιβλίο.

Όπως θα διαβάσετε παρακάτω ή ψάξετε λίγο μόνοι σας, το θέμα πια φαίνεται να ξεφεύγει από το "αθώο" και γίνεται πιο "εμπορικό".

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_24_09/04/2008_228596

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το βιβλίο θα είναι πολύ καλό και θα του δώσω μια ευκαιρία μόλις πέσει στα χέρια μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2011 11:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lexalkon έγραψε:
Hajate έγραψε:
lexalkon έγραψε:
Hajate έγραψε:
Πως ξέχασα ότι πιο σχετικό με Ιαπωνία έχω διαβάσει?

Μυθοι των Οτόρι (τριλογία) της Λίαν Χερν

Μεσαιωνική Ιαπωνία,τιμή,εκδίκηση,μαγεία,αγάπη,δράση,ανατροπές,
δολοπλοκίες,πολιτική,προφητείες.

Τα χει όλα και τα σπάει.Προσοχή και τα 3 βιβλία διαβάζονται μονορούφι.


Ω, ναι ναι. Πολύ καλή τριλογία. Αλλά το τρίτο βιβλίο όχι ακριβώς ό,τι περίμενα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θέλω να βγάλει και συνέχεια ή όχι. Ξέρεις τίποτα γι' αυτό το θέμα;


Και ναι φίλε μου lexalcon μετά από 2.5 χρόνια ( Laughing ) θα σου απαντήσω ότι είδα το 4ο τομο στα βιβλιοπωλεία.
Α ρε Tzolis τι ξέθαψες Laughing


Το έχω ήδη αγοράσει εδώ και κάτι μήνες, αλλά στα σουηδικά, οπότε και δεν το ξεκίνησα ακόμα Razz Razz Razz




LETS REVIVE THIS THREAD.

Μόλις τελείωσα τον 4ο τόμο.
Κορυφαίο.Μου άρεσε απίστευτα.Δεν υπάρχει αυτό που γίνεται στα τελευταία κεφάλαια και ποια τροπή παίρνει η ιστορία.Έχω βέβαια κάποιες ενστάσεις και θα ήθελα να ανταλλάξω κάποιες σκέψεις αν το έχει διαβάσει κάποιος ( lexalkon? )

Eπίσης


Nadir έγραψε:


"Διψα για αιμα" - Σαϊμον Κλαρκ. Αλλο ενα βιβλιο που θα παραθεσω τα λογια του οπισθοφυλλου για να κινησω το ενδιαφερον.
Είναι Σάββατο. Το πρωί βγαίνετε για ψώνια. Το βράδι πηγαίνετε στον κινηματογράφο ή ίσως για φαγητό σε κάποιο εστιατόριο. Όλα είναι απολύτως φυσιολογικά. Σωστά; Ξημερώνει Κυριακή και ο ανθρώπινος πολιτισμός έχει καταρρεύσει. Σε κάθε γωνιά του κόσμου, οι ενήλικοι έχουν κυριευθεί από μια δολοφονική παραφροσύνη. Στο μυαλό τους υπάρχει μόνο μία σκέψη: να σκοτώσουν τα παιδιά τους! Και αυτή τους η δίψα για αίμα είναι ανεξέλεγκτη. Υπάρχει διέξοδος από αυτόν τον εφιάλτη που απειλεί να καταβροχθίσει το ανθρώπινο γένος ή μήπως είναι αυτό το τέλος του κόσμου;



Ναι το δίαβασα.Ο Nadir και η Ναυσικά μου κίνησαν την περιέργεια.Και τα'σπασε.Τόσο απλά.Διαβάζεται μονορούφι.Δεν έχω διαβάσει πολλά του είδους.Πιθανότατα υπάρχουν πολλοί καλύτεροι συγγραφείς στη λογοτεχνία τρόμου αλλά "who cares?".Κόλλησα και και το καταευχαρηστήθηκα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2011 11:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο τα καλύτερα που εχω διαβάσει:

1)Ομήρου Ιλιάδα
2)Απολογία Σωκράτους
3)Συμπόσιον
4)Αντιγόνη
5)Ο Έρωτας στα χρόνια της χολέρας(απλά τρομερό)
6)Οι άθλιοι
7)Το όνομα του ρόδου
8)Ο κόμης Μοντεκρίστο
9)Ο Ηγεμόνας(πολλές πληροφορίες για την ιταλική ιστορία 12ου-15ου αιωνα)
10)Εγκλημα και τιμωρία
11)Ο δωδεκάλογος του γύφτου
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2011 12:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωραία λίστα youzhi.

@ Nadir και Ναυσικά,

διάβασα κι εγώ το "catcher in the rye".
(πέρσι αλλά τώρα ανακάλυψα τη συζήτηση )

Razz

συμφωνώ με τα λεγόμενα σας και κυρίως στο ότι φεύγουν οι σελίδες χωρίς να το καταλάβεις!

ωστόσο προσωπικά δεν βρήκα υψηλά νοήματα.

Περισσότερο μαστοριά στην περιγραφή και μια συμπάθεια για το φιλόσοφο έφηβο (που κρύβουμε μέσα μας ?) Whistling

ένα εξίσου καλογραμμένο βιβλίο είναι το Dinner at the homesick restaurant της Anne Tyler.
Ψίθυροι της καρδιάς ο ελληνικός τίτλος.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2011 8:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

twin έγραψε:

Ψίθυροι της καρδιάς ο ελληνικός τίτλος.


Με τον Γκλέτσο και τη Παπαχαραλάμπους???Το 'χουμε δει... Razz Shocked xD
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2011 9:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing 40 κύματα;

χαχαχα τι μου θύμισες τώρα.

νομίζω εκείνο δεν είχε της ήταν σκέτο ψίθυροι καρδιάς.

Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιούν 2011
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 11, 2011 2:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα βιβλίο που προτείνω είναι "The Mortal Instruments" της Cassandra Clare Thumbs UP .
Είναι μια σειρά βιβλίων, εγώ έχω διαβάσει μέχρι στιγμής το πρώτο βιβλίο" City of Bones και τώρα απολαμβάνω την ανάγνωση του δεύτερου "City of Ashes"Niar.
http://www.mortalinstruments.com/


Και εννοείται θα διαβάσω και τα υπόλοιπα (να είμαστε καλά μόνο) . Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 60
Τοποθεσία: στο ∞ & -->

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 22, 2012 2:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι έγινε σταματήσατε να διαβάζεται βιβλία; Razz Razz

Αυτό τον καιρό διαβάζω το Ψηφιακό Οχυρό του Dan Brown(Είναι αυτός που έγραψε τον Κώδικα Da Vinci,Illuminati etc.), όποτε όταν ξεκίνησα να το διαβάζω είχα μεγάλες προσδοκίες.

Ωραίο βιβλίο, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά αν είστε τύποι που τους αρέσει η πληροφορική θα το αγαπήσετε!

Μέτα από μια κοπιαστική έρευνα(10sec Razz )στο google βρήκα ένα site που έχει όλο το βιβλίο (ελαφρός διαφορετικό από αυτό που έχω).


_________________


Μερικές φορές δεν έχει σημασία τι ζητάς
ή πόσα ζητάς, αλλά πως το ζητάς!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 22, 2012 3:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απόλυτο must για αυτούς που ενδιαφέρονται να εντρυφήσουν στην κλασική Ιαπωνική κουλτούρα: "Το βιβλίο του τσαγιού" του Οκάκουρα Κακούζο. Διαφορές και συνάφειες του Δυτικού και του Ανατολικού τρόπου σκέψης αλλά και της φιλοσοφίας και του πολιτισμού γενικότερα, αρχές του Ταοϊσμού και του Ζεν, και όλα αυτά με κοινό παρονομαστή την αισθητική του δημοφιλέστερου ροφήματος στον κόσμο, του τσαγιού.

_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 22, 2012 4:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

trane7free έγραψε:
Τι έγινε σταματήσατε να διαβάζεται βιβλία; Razz Razz

Αυτό τον καιρό διαβάζω το Ψηφιακό Οχυρό του Dan Brown(Είναι αυτός που έγραψε τον Κώδικα Da Vinci,Illuminati etc.), όποτε όταν ξεκίνησα να το διαβάζω είχα μεγάλες προσδοκίες.

Ωραίο βιβλίο, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά αν είστε τύποι που τους αρέσει η πληροφορική θα το αγαπήσετε!

Μέτα από μια κοπιαστική έρευνα(10sec Razz )στο google βρήκα ένα site που έχει όλο το βιβλίο (ελαφρός διαφορετικό από αυτό που έχω).



Δοκίμασε το IluminatI,το καλύτερο του Dan Brown κατά τη γνώμη μου...

_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 08 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 60
Τοποθεσία: στο ∞ & -->

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 22, 2012 5:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το έχω διαβάσει, παρόλα αυτά πιστεύω και εγώ ότι πρέπει να είναι το καλύτερο του, από όσα έχω ακούσει και από φίλους που το έχουν διαβάσει.

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι έφαγα μεγάλο spoiler καθώς είδα την ταινία.(Η οποία πρέπει να είναι έτη φωτός πίσω από το βιβλίο, όπως γίνεται και με τις περισσότερες ταινίες που βασίζονται σε βιβλία, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα).
_________________


Μερικές φορές δεν έχει σημασία τι ζητάς
ή πόσα ζητάς, αλλά πως το ζητάς!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 22, 2012 6:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

trane7free έγραψε:
Δεν το έχω διαβάσει, παρόλα αυτά πιστεύω και εγώ ότι πρέπει να είναι το καλύτερο του, από όσα έχω ακούσει και από φίλους που το έχουν διαβάσει.

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι έφαγα μεγάλο spoiler καθώς είδα την ταινία.(Η οποία πρέπει να είναι έτη φωτός πίσω από το βιβλίο, όπως γίνεται και με τις περισσότερες ταινίες που βασίζονται σε βιβλία, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα).


Ισχύει τόσο με τα βιβλία που γίνονται ταινίες όσο και με τα manga που γίνονται anime...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 28 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 23, 2012 1:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

The Devil Rides Out. Απο τα καλυτερα βιβλια τρομου με σατανιστες, μαγια κτλ σε μια Αγγλια του προηγουμενου αιωνα.

Επισης πολυ καλη και η ταινια με πρωταγωνιστη τον Christopher Lee
_________________



Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Βιβλία Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 9 από 11

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0165 seconds with 5 queries