Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 10:16 am
Τίτλος: Τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασιζόμενο σε μια έρευνα από την υπηρεσία Πολιτιστικών Υποθέσεων (ή κάπως έτσι), το Υπουργείο Παιδείας της Ιαπωνίας εξέδωσε μια λίστα με τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας.

1 - Neon Genesis Evangelion
2 - Nausicaa of the Valley of the Wind
3 - Laputa: Castle in the Sky
4 - Mobile Suit Gundam
5 - Lupin III: The Castle of Cagliostro
6 - Mushi-shi
7 - Ghost in the Shell Stand Alone Complex
8 - My Neighbor Totoro
9 - Fullmetal Alchemist
10 - Ghost in the shell
11 - Dragon Ball
12 - Princess Mononoke
13 - AKIRA
14 - Spirited Away
15 - Doraemon
16 - Fullmetal Alchemist-Conqueror of Shamballa
17 - Porco Rosso
18 - Legend of the Galactic Heroes
19 - Crayon Shin-chan
20 - Gundam: Char’s Counterattack
21 - Card Captor Sakura
22 - The Melancholy of Haruhi Suzumiya
23 - Kamichu!
24 - Mobile Police Patlabor 2: the Movie
25 - Z Gundam
26 - Voices of a Distant Star
27 - Mobile Police Patlabor
28 - Galaxy Express 999
29 - Nadia: The Secret of Blue Water
30 - Manga Nippon Mukashi Banashi
31 - Crayon Shin-chan: Arashi wo Yobu Appare! Sengoku Daikassen (movie)
32 - Grave of the Fireflies
33 - Conan, The Boy in Future
34 - Howl’s Moving Castle
35 - Space Battleship Yamato
36 - Wings of Honneamise
37 - Slam Dunk
38 - Sailor Moon
39 - Gundam SEED
40 - Sgt. Frog
41 - Gunbuster
42 - Doraemon (Movie Series)
43 - Brave Series
44 - Cowboy Bebop
45 - Samurai 7
46 - Martian Successor Nadesico
47 - Heidi, Girl of the Alps
48 - Urusei Yatsura
49 - Astro Boy
50 - Lupin III (original TV series)

Με bold σημειώνονται project που έχουν υλοποιηθεί από την AnimeClipse.

Με μεγάλη μου χαρά πάντως είδα να περιλαμβάνεται στη λίστα το Hoshi no Koe (ή αλλιώς Voices of a Distant Star) του Makoto Shinkai, ενός νέου και ταχύτατα ανελισσόμενου δημιουργού. Και το Hoshi no Koe αλλά και άλλες δουλειές του έχουν βγει από την AnimeClipse (άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου...) ενώ σύντομα (tm) αναμένεται μία ακόμα! ^_^

Δεν θα πρέπει να κάνει εντύπωση σε κάποιον ότι συμπεριλαμβάνονται οι περισσοτερες ταινίες του Miyazaki / Ghibli - ενώ προσωπικά επιβεβαιώνει την θεωρία μου ότι πρόκειται περί παραμυθιών! ~_~
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 10:42 am
Τίτλος: Re: Τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel666 έγραψε:
το Υπουργείο Παιδείας της Ιαπωνίας

dizzy

Άμα έχεις λύσει τα προβλήματα στην παιδεία σου, λογικό είναι να ασχολείσαι με πιο sophisticated θέματα.

Εδώ στο ελλαδιστάν ακόμα προφυλακίζουν φοιτητές και επικαλούνται ζαρτινιέρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 97
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 11:09 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνώμη Raziel666 που δεν το στέλνω με PM και κάνω POST αυτή την απάντηση αλλά το να βάζεις το ΑΚΙRA στην 13η θέση είναι σχεδόν « εγκληματικό ».
Εγώ το ΑΚΙRA το βάζω πάνω από όλα, γιατί από θέματα σεναρίου, σχεδίου και συναισθημάτων ξεπερνά πολλά από αυτά που έγραψες στον κατάλογο( για την εποχή που βγείκε είναι σχεδόν τέλειο ).
Πράγματι δεν είναι το καλύτερο αλλά σίγουρα θα μείνει στην ιστορία των anime για πάντα.
Αυτή είναι προσωπική άποψη και δεν θέλω να δημιουργήσω παρεξηγήσεις .
Αν δημιουργήθηκαν ζητώ ταπεινά συγνώμη .
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 11:19 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικα δεν θα επρεπε να υπηρχε αν οχι πρωτο τουλαχιστον το death note μεσα στην 50αδα δλδ ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Thumb Down Thumb Down Thumb Down RTFM
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 97
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 11:34 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
βασικα δεν θα επρεπε να υπηρχε αν οχι πρωτο τουλαχιστον το death note μεσα στην 50αδα δλδ ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Thumb Down Thumb Down Thumb Down RTFM


Σωστός Worthy
Το Deathnote είναι ενα απο τα πιο έξυπνα, ωραία και « σατανικά » σχεδόν τέλεια anime του τελευταίου χρόνου για μένα και σίγουρα μέσα στην 50δα . Deathnote Rules Respekt
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 11:45 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Neochaos έγραψε:
Συγνώμη Raziel666 που δεν το στέλνω με PM και κάνω POST αυτή την απάντηση αλλά το να βάζεις το ΑΚΙRA στην 13η θέση είναι σχεδόν « εγκληματικό ».

Ναι μόνο που δεν νομίζω να το έβαλε ο Raziel με δική του πρωτοβουλία. Απλά έτσι είναι η λίστα Wink

Τώρα που το βλέπω συνειδητοποιώ ότι αν και έχω δει κάμποσα από αυτά δεν φτάνω ούτε το ένα τρίτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 12:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Neochaos έγραψε:
Συγνώμη Raziel666 που δεν το στέλνω με PM και κάνω POST αυτή την απάντηση αλλά το να βάζεις το ΑΚΙRA στην 13η θέση είναι σχεδόν « εγκληματικό ».


Νομίζω το ξεκαθάρισα ότι πρόκειται για κατάταξη από το Υπουργείο Παιδείας της Ιαπωνίας και όχι δικιά μου.

devilmanson έγραψε:
βασικα δεν θα επρεπε να υπηρχε αν οχι πρωτο τουλαχιστον το death note μεσα στην 50αδα δλδ ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Thumb Down Thumb Down Thumb Down RTFM


Neochaos έγραψε:
Σωστός Worthy
Το Deathnote είναι ενα απο τα πιο έξυπνα, ωραία και « σατανικά » σχεδόν τέλεια anime του τελευταίου χρόνου για μένα και σίγουρα μέσα στην 50δα . Deathnote Rules Respekt


Καλά αν το πάμε έτσι προφανώς η λίστα για πάρα πολύ κόσμο είναι ελλιπής. Το θέμα ήταν απ'ότι κατάλαβα να κάνουν μια λίστα με anime που έχουν να περάσουν κάποιο εκπαιδευτικό νόημα (εξού και Υπουργείο Παιδείας) και όχι αυτά που είναι πλέον δημοφιλή.

@Neochaos: Για το Death Note δεν το έχω δει οπότε δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη, αλλά δεν νομίζω το Υπουργείο Παιδείας της Ιαπωνίας να ήθελε να προάγει κάτι "σατανικό", σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

Κι επίσης, μιλάμε για μία σειρά που τελείωσε πριν από ένα χρόνο; Δεν νομίζω ότι είναι αρκετό διάστημα για να χαρακτηριστεί "κλασσική" μία σειρά. Στο πέρασμα του χρόνου φαίνονται αυτά.

Βέβαια υπάρχει και το Haruhi. Αλλά νομίζω ότι δημιούργησε πολύ μεγαλύτερο πάταγο από το Death Note.

Όπως και το Mushi-shi. Μπορεί να μην έτυχε τόσο μεγάλης αναγνώρισης, αλλά πρέπει να παραδεχτεί κανείς ότι πρόκειται για ένα ποιοτικά άρτιο αποτέλεσμα, βασισμένο σε κάποια βιβλία αν θυμάμαι καλά (ο lexalkon που είναι ειδικός μπορεί να διαφωτίσει).

Στην τελική, φαντάζομαι υπάρχουν και πολλοί Ιάπωνες otaku που διαφωνούν με τη λίστα, αλλά σε τέτοιες λίστες ποτέ δεν μπορείς να ικανοποιείς τους πάντες.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 1:26 pm
Τίτλος: Re: Τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και τέτοιες λίστες δεν μπορούν να ικανοποιήσουν πολλούς, είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος που βλέπω τους παρακάτω, κυρίως Gundam και Patlabor τίτλους.

Raziel666 έγραψε:

2 - Nausicaa of the Valley of the Wind
4 - Mobile Suit Gundam
11 - Dragon Ball
12 - Princess Mononoke
14 - Spirited Away
18 - Legend of the Galactic Heroes
20 - Gundam: Char’s Counterattack
24 - Mobile Police Patlabor 2: the Movie
25 - Z Gundam

26 - Voices of a Distant Star
27 - Mobile Police Patlabor
32 - Grave of the Fireflies
35 - Space Battleship Yamato
39 - Gundam SEED
43 - Brave Series
45 - Samurai 7


Επίσης πριν αρχίσετε όλοι να φωνάζετε για το Death Note, καλό θα ήταν να δείτε έστω και τα μισά από τα προαναφερθέντα anime. Και εμένα δεν μου αρέσει που δεν βλέπω το Berserk, το Gantz και το Fist Of The North Star στην λίστα, αλλά δεν μπορούμε να τα θέλουμε και όλα δικά μας. Αυτήν την στιγμή μιλάμε κυρίως για κλασικούς τίτλους.
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 1:47 pm
Τίτλος: Re: Τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Και εμένα δεν μου αρέσει που δεν βλέπω το Berserk, το Gantz


ε οχι και το gantz το ξεφτελισες Razz το manga ναι συμφωνω!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 344
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 1:51 pm
Τίτλος: Re: Τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Phantom Duck έγραψε:
Και εμένα δεν μου αρέσει που δεν βλέπω το Berserk, το Gantz και το Fist Of The North Star στην λίστα, αλλά δεν μπορούμε να τα θέλουμε και όλα δικά μας.


Απ'ότι κατάλαβα αυτή είναι λίστα καλύτερων anime που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας της Ιαπωνίας, οπότε σειρές όπως το Gantz και το Berserk αποκλείονται έτσι κι αλλιώς, λόγω του ακατάλληλου περιεχομένου τους.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 2:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Legend of the Galactic Heroes Worthy Worthy Worthy
Πολυ κριμα που δεν το χαν προβαλλει στην Ελλαδα.
Πιστευω πως αν γινοταν αυτο, θα αλλαζε παρα πολυ ο τροπος σκεψης των Ελληνων περι anime.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 26 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 133
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 3:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε όχι και στη θέση 46 το Martian Successor Nadesico. Μακράν το καλύτερο στόρυ twist που έχω δει ποτέ http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=180 .Κατά τα άλλα λείπουν αρκετά καλά animes.
_________________
You're not getting in my way.
Besides,i really don't want to leave you.-Hayami -Gunparade March
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 3:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel666 έγραψε:
Όπως και το Mushi-shi. Μπορεί να μην έτυχε τόσο μεγάλης αναγνώρισης, αλλά πρέπει να παραδεχτεί κανείς ότι πρόκειται για ένα ποιοτικά άρτιο αποτέλεσμα, βασισμένο σε κάποια βιβλία αν θυμάμαι καλά (ο lexalkon που είναι ειδικός μπορεί να διαφωτίσει).


Αν όποιος έβλεπε ένα anime γινόταν ειδικός σ' αυτό... τότε... Whistling Whistling Whistling HaHa

Αν και δεν έχω δει τα περισσότερα από αυτά, χαίρομαι που στη λίστα βρίσκονται τουλάχιστον κάποια που αγάπησα big smile

Όσον αφορά το Mushi-shi: είναι βασισμένο και αυτό όπως πολλά anime στο αντίστοιχο τίτλο manga. Χωρίς να υπάρχει μία συνεχής ροή στην ιστορία, ούτε καν τελικός προορισμός, μοναχά το ταξίδι σ' έναν αλλόκοτα όμορφο κόσμο (σημασία δεν έχει η Ιθάκη, αλλά το ταξίδι σου για να τη φτάσεις - αναπολώντας ποιήματα του Καβάφη HaHa ). Οι ιστορίες που πραγματεύεται είναι αρκετά καθηλωτικές κι ενδιαφέρουσες. Οι χαρακτήρες είναι απλοί άνθρωποι με χαρές, λύπες, βάσανα, προβληματισμούς, που αποδίδονται πολύ όμορφα. Οι μουσικές που ακούγονται σχεδόν διαφορετικές σε κάθε επεισόδιo ενισχύουν την είσοδο σου στον κόσμο του anime, να ζήσεις μαζί με τους ήρωες την ιστορία τους. Το τέλος κάθε ιστορίας αφήνει το θεατή άλλες φορές χαρούμενο, άλλες λυπημένο κι άλλες φορές με ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που σε κάνει να σκέφτεσαι "εγώ τι θα έκανα;". Ίσως υπερβάλλω λίγο λέγοντας ότι κάποια επεισόδια μου έφεραν στο μυαλό αρχαία ελληνική τραγωδία, όχι εξαιτίας του περιεχομένου τους αλλά εξαιτίας του χαρακτήρα τους. Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική άποψη και μόνο.
Wink
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 97
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 3:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel666 έγραψε:


@Neochaos: Για το Death Note δεν το έχω δει οπότε δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη, αλλά δεν νομίζω το Υπουργείο Παιδείας της Ιαπωνίας να ήθελε να προάγει κάτι "σατανικό", σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

Κι επίσης, μιλάμε για μία σειρά που τελείωσε πριν από ένα χρόνο; Δεν νομίζω ότι είναι αρκετό διάστημα για να χαρακτηριστεί "κλασσική" μία σειρά. Στο πέρασμα του χρόνου φαίνονται αυτά.


Η θανατική ποινή είναι ένα σημαντικό θέμα που για πόλους είναι ένα ταμπού.
Τα περισσότερα anime ασχολούνται με χαζούς συναισθηματισμούς.
Καλό εναντίον Κακό και πάει λέγοντας. Στο Death Note βλέπουμε μια διαφορετική άποψη στο τι θεωρείς «κακό και τι καλό». Δες το και μετά πες μου τη γνώμη σου σχετικά με το αν κάνω λάθος που το θεωρώ τουλάχιστον μέσα στην 50δα . Να σου θυμίσω πως η Ιαπωνία στη μονοθεσία της επιτρέπει την θανατική ποινή σαν τιμωρία (αν κάνω λάθος διορθώστε με).
Χωρίς παρεξηγήσεις και πάντα με σεβασμό.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 07, 2007 3:40 pm
Τίτλος: Re: Τα 50 καλύτερα anime της ιστορίας
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kgot έγραψε:
Phantom Duck έγραψε:
Και εμένα δεν μου αρέσει που δεν βλέπω το Berserk, το Gantz και το Fist Of The North Star στην λίστα, αλλά δεν μπορούμε να τα θέλουμε και όλα δικά μας.


Απ'ότι κατάλαβα αυτή είναι λίστα καλύτερων anime που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας της Ιαπωνίας, οπότε σειρές όπως το Gantz και το Berserk αποκλείονται έτσι κι αλλιώς, λόγω του ακατάλληλου περιεχομένου τους.


Σωστός! Wink Τι,θα βλέπουν τα Γαπωνεζάκια διαμελισμούς στην τρυφερή τους ηλικία?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0188 seconds with 5 queries