Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Προτάσεις για Anime Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 14 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 9


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2012 3:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Melkor1431 έγραψε:
Casshern Sins
Now and then, here and there
Texhnolyze
Ergo Proxy
Gilgamesh

Tonari no Kaibutsu-kun
Kare kano

Honey and clover
Tokyo Magnitude
ef a tale of memories

και βλεπουμε...


Ευχαριστώ πολύ το μόνο που έχω δει είναι το Ergo Proxy. Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2012 9:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ με τη σειρά μου να συμπληρώσω στα του Melkor από πλευράς shounen. Hokuto no ken (για τα manly tears), yu yu hakusho, saint seiya, hunter x hunter (νεό και παλιό), μετά ashita no joe (πρόγονος του hajime no ippo - αλλά με πιο μαύρη ατμόσφαιρα), get backers, slayers, trigun, outlaw star και από shounen νέας γενιάς σίγουρα kenichi, reborn, d gray man.
Νομίζω να σου καλύψουν αρκετά πράγματα εαν δεν έχεις ήδη δει τα περισσότερα.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 9


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2012 10:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kelborn3 έγραψε:
Εγώ με τη σειρά μου να συμπληρώσω στα του Melkor από πλευράς shounen. Hokuto no ken (για τα manly tears), yu yu hakusho, saint seiya, hunter x hunter (νεό και παλιό), μετά ashita no joe (πρόγονος του hajime no ippo - αλλά με πιο μαύρη ατμόσφαιρα), get backers, slayers, trigun, outlaw star και από shounen νέας γενιάς σίγουρα kenichi, reborn, d gray man.
Νομίζω να σου καλύψουν αρκετά πράγματα εαν δεν έχεις ήδη δει τα περισσότερα.


OOO ευχαριστώ πολύ kelborn3 κατέβασα τώρα μόλις στην τύχη(αμπεμπαμπλομ) ένα anime από τη λίστα σου το yu yu hakusho θεε μου i loved it big smile αυτό το animation δεν υπάρχει πια... Thumb 2 Up
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Invain στις Τετ Οκτ 16, 2013 8:54 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2012 11:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή είμαι της άποψης, ότι βλέπεις να το βλέπεις ολόκληρο σίγουρα μην χάσεις τα ova που έχει βγάλει και τη δεύτερη ταινία. Η πρώτη είναι 30 λεπτά και ψιλομούφα, αλλά η δεύτερη αρκετά πωρωτική.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 3


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2012 6:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέχρι πρόσφατα, ο,τιδήποτε είχε σχέση με anime περνούσε τα ψιλά γράμματα μες το μυαλό μου. Θεωρούσα τους τύπους που κάθονταν και περίμεναν με αγωνία π.χ. το νιοστό επεισόδιο του One Piece τουλάχιστον περίεργους. Και γενικά, οτιδήποτε χωρίς κανονικούς ηθοποιούς με απωθούσε. Μέχρι που ένα παιδί απ' την σχολή μου πρότεινε το Death Note, ως ένα κράμα ψυχολογικού/ αστυνομικού θρίλερ και ιστορία φαντασίας. Εγώ αυτό που είδα ήταν κάποιες επικές μάχες μνημειωδών χαρακτήρων, με εξαιρετική πλοκή που δεν κάνει κοιλιά πουθενά, κορύφωση της ανθρώπινης ματαιοδοξίας, σχεδιασμός που αφήνει να εκδηλωθούν όλα τα συναισθήματα χωρίς πολλές υπερβολές (δύσκολα μπορώ να χωνέψω τα τεράστια γουρλωμένα μάτια, τουλάχιστον ακόμα), και ένας Ryuk που και μόνο το σαρδόνιο γέλιο του έφτανε να τον γουστάρω, έστω κι' αν ο ρόλος του ήταν εκείνος του απλού παρατηρητή. Αποτέλεσμα, κατέβηκε απλά για δοκιμή (με hardcoded αγγλικούς υπότιτλους) και βγήκε μέσα σε 5 μέρες.

Δεν κάθησα με σταυρωμένα χέρια, και έψαξα αμέσως κάτι καινούργιο. Και έπεσε στην αντίληψή μου το Kaiji: Gambling Apocalypse. Αρκετοί το παρουσίαζαν ως το anime alter-ego της σειράς Liar Game. Και μιας και η τελευταία ήταν η πρώτη τόσο ιαπωνική όσο και ασιατική τηλεοπτική σειρά που είδα, και συγχρόνως την λάτρεψα απολυτα, η επιλογή φάνταζε μονόδρομος.

Και τα αρνητικά συναισθήματα που έβγαλε ο πρώτος κύκλος -σημείωση, έφυγε σε λιγότερες από 2 μέρες- είναι κάτι που δύσκολα συναντάς ακόμα και στα πιο ψαγμένα horror movies. Εντάξει, δεν έχει πέσει τόση πολύ δουλειά στους χαρακτήρες, με αποτέλεσμα να μην έχουν την συμβατική μορφή των ανθρώπων όπως την έχω στο μυαλό μου (πολλές γωνίας ρε παιδιά). Και αυτός ο εκφωνητής ώρες ώρες θέλει σκότωμα. Όμως η απίστευτη φόρτιση που έβγαζε η κάθε μάχη, τα αλλεπάλληλα πισώπλατα μαχαιρώματα και η διαρκής αμφιβολία πως κάτι θα πάει στραβά από το δεύτερο κιόλας επεισόδιο (παρόλο που, διάολε, ο πρωταγωνιστής πρέπει να την σκαπουλάρει μέχρι και το 52) χτύπησαν αμέσως ευαίσθητη χορδή. Simple as that.

Και εδώ έρχεται η απορία. Πώς είναι δυνατόν μια τόσο καλή σειρά να μην διαθέτει ελληνικούς υπότιτλους; Να φανταστώ ότι δεν θα ήταν διαθέσιμο καθαρό αρχείο (χωρίς hardcoded), αλλά και πάλι πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί για άτομα με σίγουρες άκρες, όπως λογικά θα υπάρχουν στο Animeeclipse; Ίσως βέβαια να μιλάει το οπαδιλίκι του Liar Game και τα concept που έχουν αρκετά κοινά σημεία επαφής (αλλά και ουσιαστικές διαφορές). Διότι δεν είδα να το αναφέρει κάποιος στο παρόν thread. Ας είναι.

Τέλος, Θα επιθυμούσα, όποιος/ όποια έχει να προτείνει ο,τιδήποτε στον τομέα του ψυχολογικού/ αστυνομικού/ τρόμου/ σκατοψυχιάς, αντίστοιχης με εκείνη του Kaiji, να ρίξει στο τραπέζι κάθε αξιόλογη πρόταση που θα του έρθει στο μυαλό. Και όντας (ακόμα) αμάθητος στις ιδιαιτερότητες του είδους, καλό θα ήταν να αποφύγω για αρχή την "πολλή" επιστημονική φαντασία, τα ρομπότ, τα... πλοκάμια του καρχαρία, τις υπεράνθρωπες δυνάμεις και τις μάχες από το εξώτερο διάστημα. Με άλλα λόγια, προσγειωμένα πράγματα (όσο αυτό είναι δυνατό), που να μην ξεπερνούν για αρχή την αισθητική του Death Note. Εν κατακλείδι, χαίρομαι που βρήκα επιτέλους ενδιαφέρον στα anime και συγχρόνως έναν χώρο ταγμένο σε αυτά. Ελπίζω (όχι να τα ξαναπούμε, αλλά) να τα λέμε όσο συχνότερα γίνεται. Εξομολόγηση τέλος.

ΥΓ: Πείτε μου ότι μεταφράζετε στα ελληνικά απευθείας από το ιαπωνικό audio. Αν ναι, δια αναφωνίσεως "I'm not worthy!" σας καταθέτω άμεσα τον "αιώνιο" σεβασμό μου. Τον οποίο τον έχετε ούτως ή άλλως.
_________________
ΔΕΥΤΕ ΛΑΒΕΤΕ FORCE
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2012 9:00 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και μιλάμε για προσγειωμένα και αληθοφανή άνιμε σίγουρα θα σου πρότεινα

Legend of the Galactic Heroes, νομίζω είναι η επιτομή του space opera στο χώρο των άνιμε χωρίς πολλά πολλά.

Monster, η επιτομή του μυστηρίου και ένα από τα καλύτερα manga και άνιμε που έχουν δημιουργηθεί ποτέ.

Με μια επιφύλαξη το eve no jikan.

Genshiken και Welcome to the NHK, τα οποία δείχνουν με πολύ παραστατικό τρόπο την καθημερινή ζωή otaku στην Ιαπωνία.

Μετα από ταινίες Jin Roh, The place promised in our early days, 5 centimeters per second.

Mετά αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα σου αρέσει παρεμφερές με την σκοτεινή ατμόσφαιρα του death note αλλά σε διαφορετικό στυλάκι series experimental lain, technolyze,

Μετά από shounen σίγουρα εαν θες να ευχαριστηθείς black lagoon, hajime no ippo και hikaru no go.

Αυτά για αρχή και τα ξαναλέμε. Εαν ξέχασα κάτι my good friend Melkor1431 θα συμπληρώσει.

ΥΓ Σε μερικά ναι και σε μερικά μαζί και με συμπαραγωγή των αγγλικών υποτίτλων. Αν και μετά από τόσα χρόνια που τα βλέπεις ενα 80% από λέξεις φράσεις προτάσεις και νοήματα σου αποτυπώνεται στο μυαλό και χωρίς να ξέρεις ιαπωνικά.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2012 11:27 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο Melkor1431 θα σχολιάσει: ρε Saito-kun, αρχίσαμε τις τρολλιές τώρα? Razz
μια χαρά μποροκοιλιά είχε το Death Note.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 3


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 27, 2012 3:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον/ την kelborn3 για τις προτάσεις του. Απ' όλες τις προτάσεις, έψαξα και βρήκα το Monster (δυστυχώς όχι εδώ, αλλά) σε ξένο τράκερ με αγγλικούς υπότιτλους (μικρό το κακό) και... freeleech (αυτά είναι). Θα μεταφέρω εντυπώσεις, αν και κάτι μου λέει από το σενάριο κιόλας ότι έχουμε να κάνουμε με σιγουράκι.

ΥΓ: Απεταξάμην την μεταγλώττιση (σε anime και όχι μόνο). Γιατί... έτσι.
_________________
ΔΕΥΤΕ ΛΑΒΕΤΕ FORCE
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 6:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Liimatainen έγραψε:
Καταρχήν να ευχαριστήσω την kelborn3 για τις προτάσεις της. Απ' όλες τις προτάσεις, έψαξα και βρήκα το Monster (δυστυχώς όχι εδώ, αλλά) σε ξένο τράκερ με αγγλικούς υπότιτλους (μικρό το κακό) και... freeleech (αυτά είναι). Θα μεταφέρω εντυπώσεις, αν και κάτι μου λέει από το σενάριο κιόλας ότι έχουμε να κάνουμε με σιγουράκι.

ΥΓ: Απεταξάμην την μεταγλώττιση (σε anime και όχι μόνο). Γιατί... έτσι.


Η kelborn3 γενικά ασχολείται και έχει δει πολλά animu! Να την ακούς!
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 6:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



GANBARIMASU

_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 3


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 8:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σε όλους . είμαι καινούρια στο χώρο του anime και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τους πιο "ψαγμένους" για ποιες σειρές προτείνουν κτλ. Μέχρι τώρα έχω δει bleach, fate stay night και έχω ξεκινήσει το death note. Γενικώς είμαι ανοικτή σε προτάσεις και μου αρέσουν πολλά και διαφορετικά είδη.

φαντάζομαι ότι σε ένα θέμα 15 σελίδων πολλοί θα έχουν κάνει τέτοιες ερωτήσεις. δε σας πειράζει φαντάζομαι να απαντήσετε ακόμη μία φορα ... Embarassed ή να με παραπέμψετε σε μία παλαιότερη απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 9:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επειδή ή εγώ ή ο αδερφός μάκης θα την κάνουμε πάλι τη δουλειά, ας την κάνω εγώ καθότι αδερφός μάκης είναι απασχολημένος.

βοήθησέ με λίγο.
θέλεις να είναι καινούριας κοπής (μετά το 2005 δλδ) ή δεν έχεις πρόβλημα?
επίσης, αυτά πάνε και λίγο ανάλογα με την ηλικία, οπότε, αν έχεις την ευγενή καλοσύνη? στο περίπου έστω.
αυτό το "ανοικτή σε προτάσεις" άστο καλύτερα, υπάρχουν πολλοι διεστραμμένοι τίτλοι εκεί έξω. περίπου, τι θέλεις να δεις? μπορείς να μου αραδιάσεις όσες κατηγορίες θέλεις/φαντάζεσαι.

παράδειγμα: σίγουρα θα σου πω να δεις οπωσδήποτε τα Trust and Betrayal OVAs. θα ήσουν όμως διατεθειμένη να δεις πρώτα το Rurouni Kenshin για να μπορέσεις να τα εκτιμήσεις καλύτερα?
το πρώτο
το δεύτερο
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 10:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

o αδερφός; νόμιζα ότι πλέον είναι η αδερφή Μάκαινα. (no homo)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 10:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ ζω ακόμα στο alternative universe
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 11:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περιμένω οσονούπω και το ροζέ banner Razz


_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17  Επόμενη
Σελίδα 15 από 17

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00791 seconds with 5 queries