Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά

Θα δούμε ποτέ anime όπως naruto, one piece, στην Ελλάδα; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 25, 2007 7:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστούμε για την (πλήρη; ) ενημέρωση περί των anime που έχουν παίξει σε ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς, όμως το θέμα του topic έχει να κάνει με το λόγο/τους λόγους για τον οποίο/για τους οποίους δεν πρόκειτα να δούμε κάτι καινούριο στην τηλεόρασή μας.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 27 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 217
Τοποθεσία: boreia...polu

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 08, 2007 12:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο λογος που δεν βλεπουμε anime ειναι γιατι κοστιζει λιγοτερο
να κανει dub ο μπιμπιλας και ο ακινδυνος κινδυνης σε παλια καρτοον τυπου
bugs bunny,scooby doo κτλ παρα να πληρωσουν για ενα καλο anime.
αυτη ειναι η αποψη μου.
_________________
everything has two sides.keep the good one learn from the bad one.
http://anathemanga.forumotion.com/index.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 08, 2007 2:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχμμ νομίζω ότι οι ίδιοι ηθοποιοί κάνουν dub στα άνιμε.
Σπύρος Μπιμπίλας, Βασίλης Καϊλας, Κατερίνα Γκίρκης (αν το έγραψα σωστά), Μαρία Ζήση κτλ κτλ κτλ.

Θυμάστε πότε σταμάτησαν τα περισσότερα ιδιωτικά κανάλια (εκτός Star, Alter) να δείχνουν παιδικό πρωινό πρόγραμμα τα Σαββατοκύριακα;
Όταν ξεκίνησαν τα reality shows.

Όταν ξοδεύεις τόσα πολλά χρήματα για reality που να βρεις να δώσεις για anime (έστω και παιδικά) ή καρτούν.

Τα reality ξεκίνησαν την season 2001-02 και η τελευταία χρονιά που είδαμε παιδικό πρωινό πρόγραμμα σε ANT1 MEGA ήταν η season 2002-03.

Από τότε και μετά μείναμε με τα Pokemon (μπλιάχ) και τα Yugioh, Shaman King του Σταρ και τα Bayblades του Άλτερ.

Προσωπικά είχα την τύχη να μεγαλώσω βλέποντας σε τοπικά κυρίως, αλλά και σε πανελλαδικά κανάλια anime και cartoon όπως, kabamaru, Voltes V, Voltron, Candy Candy (Embarassed), Ροζ Πάνθηρας, Sport Billy, Captain Tsubasa, Lazertag Academy, Dragonball, Βugs Bunny, Micky Mouse και πολλά άλλα, ενώ τα παιδιά σήμερα μεγαλώνουν με τον Τσάκα, τον Καραφώτη για τον οποίο τελικά δεν ξέρουμε αν τα έφτιαξε με εκείνη την περίεργη πως την λένε να δεις;;; αααααα ναι την Μάρω Λύτρα και τέτοια συναφή.

Πραγματικά λυπάμαι τα σημερινά παιδιά.

Συμβουλή: Πέρα από τα ενήλικα anime να αρχίσουμε να μαζεύουμε και μερικά πιο παιδικά (κατά προτίμηση αυτά που βλέπαμε κι εμείς) για τα δικά μας παιδιά.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 217
Τοποθεσία: boreia...polu

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 08, 2007 2:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@gpanos αν και δεν σκοπευω να κανω παιδια τωρα στα κοντα, εχω την ιδια σκεψη με εσενα.
εχω ηδη ξεκινησει να μαζευω anime που παρακολουθουσα οταν ημουν παιδι για τα παιδια που προκειται να κανω καποια μερα.
και χαρηκα πολυ οταν η γειτονισσα μου που δεν αφηνει την μικρη της να παρακολουθει πολυ tv, μου ζητησε candy candy.
η 3χρονη κορη της με παρακαλουσε για μερικα ακομη επεισοδια.
ετσι σας βρηκα (εννοω την AnimeClipse),και μετα απο μια ενημερωση ενος φιλου για την δουλεια σας .
γιαυτο παιδια συνεχιστε την καλη δουλεια και να ξερετε πως πολυ απο εμας εχουμε σε εκτιμηση αυτο που κανετε.
_________________
everything has two sides.keep the good one learn from the bad one.
http://anathemanga.forumotion.com/index.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Νεα Ιωνια/Αθηνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 09, 2007 9:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@gpanos Να αγιασει το στοματακι σου φιλε μου!!!

Ειλικρινα εχω την εντυπωση πως στα 21 μου ειμαι ο τελευταιος της γενιας μου!!

Βλεπω παιδια 17-20 και νομιζω οτι ερχονται απο αλλο πλανητη!!

Ειναι δυνατον ρε γμτ 2 μολις χρονια να αλλαξουν τον τροπο σκεψης ολης της νεας γενιας???

Με θεωρω ευτυχισμενο και τυχερο που μπορεσα απο νηπιο να ερθω σε επαφη με μια πολυ πιο διαφορετικη τν!!

Με ανιμε σειρες,ολοκληρα καναλια αφιερωμενα σε αυτην την κατευθυνση και οχι κατι "υποκαταστατα"(κανω και καταχρηση της λεξης) που κυκλοφορουν σημερα...

Η πλακα ειναι οτι ξεφτιλιζονται μεχρι και οι διαχρονικοι ηρωες!!
Τα λουνεϋ τιουνς(νταφυ ντακ,κτλ κτλ) ετσι οπως "επανασχεδιαστηκαν" και ολοι οι υπολοιποι καρτουνιστικοι ηρωες εχουν καταντησει κακεκτυπα!!

Αφου δεν επενδυουν σοβαρα,γιατι να δωσουν και χρηματα(λιγα) και να παραγεται και να συντηρειται αυτη η αθλιοτητα??
Στην τελικη βαλτε τα παλια ανιμε που δεν στοιχιζουν τιποτα πλεον!!
Να βλεπουμε Καντυ(αν και δεν ειμαι φαν),Περιοχη 88,μεχρι και το "Δεινοσαυροι και Καντιλακ"!!

(Και γινεται και φτηνοτερα,εδω η Ζηνα και αλλες σειρες προβαλλονται με αντιτιμο ψιχουλα)

Αλλα το μυαλο μαλλον εξαντλειται στην αβυσσο του εκαστοτε μπουστου σε καποιο ριαλιτι...


Υ.Γ. God Bless the (fast) Internet!!Αν και με 768...μπορω να ξεφευγω απο την στρεβλη και στειρα πραγματικοτητα που μου επιβληθηκε χωρις να το ξερω...με εκανε να βρω τα κομματια που μου στερησαν οταν ημουν μικρος..

Ελληνικη τν....αααααααααντε γειααααααααα
_________________


NIHIL VERUM,NISI MORS

PS: Hey emo's....go kill yourselves... ----->There is no need for y'all!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 14 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 14, 2007 12:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορώ να πω ότι κάποια κανάλια κάνουν φιλότιμες προσπάθειες για την ευρεση διαφόρων παιδικών προγραμμάτων αλλά εφόσον έχουν και κάποια ευρέως - παγκόσμια απήχηση προς τους τηλεθεατές.

Σε ανύποπτο χρόνο μπορεί να βρεθεί το κατάλληλο υλικό εφόσον υπάρξουν κατά τη γνώμη μου άνθρωποι από το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο μεταφραστές και κατάλληλες συμφωνίες για να φέρουν στην Ελλάδα μας τα γιαπωνέζικα αυτά καλούδια!
Whistling
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 04 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 23
Τοποθεσία: Πειραιάς


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 14, 2007 1:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos έγραψε:
Συμβουλή: Πέρα από τα ενήλικα anime να αρχίσουμε να μαζεύουμε και μερικά πιο παιδικά (κατά προτίμηση αυτά που βλέπαμε κι εμείς) για τα δικά μας παιδιά.


Αυτή είναι και η απάντηση στο ερώτημα που θέτει το thread.

Ποιοτικό (ή έστω καλό) anime θα δούμε στην ελληνική τηλεόραση (ή ό,τι άλλο έχουν εκείνη την εποχή) όταν έρθει η ώρα να μεγαλώσει η γενιά μας τα παιδιά της. Μπορεί να ακούγεται λίγο προφητικό, αλλά φανταστείτε τον Χ καναλάρχη να διαπιστώνει ότι οι γονείς κατεβάζουν για τα παιδιά τους επεισόδια Ιαπωνικών σειρών από το δίκτυο. Βέβαια το πιο πιθανό είναι κάτι τέτοιο να μη γίνει ποτέ, καθώς η πλειοψηφία αντί να μεγαλώνει με αρχές, μεγαλώνει με σκουπιδοκάναλα (δε θα κατονομάσω κανένα), προπαγάνδες, ίντριγκες, έρωτες και reality. Αλλά ποιος ξέρει; Μπορεί και μετά από 10 χρονάκια να έχει βελτιωθεί ο μέσος όρος νοημοσύνης στη χώρα μας... HaHa HaHa HaHa HaHa HaHa
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 135
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 14, 2007 11:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και μένα δεν μ αρέσει αυτό που βλέπω στην σημερινή τηλεόραση. Εμείς μεγαλώσαμε γαμάτα παιδικά. Τα αναφέρατε πιο πάνω να μην τα λέω και γω. Πραγματικά δεν υπάρχει κανάλι που να μ αρέσει τα τελευταία χρόνια
στην Ελλάδα (όχι μόνο γι αυτόν τον λόγο). Τα έχουν παρατήσει όλοι τα παιδικά και είναι κρίμα γιατί χρειάζονται στα μικρά παιδιά για αναπτύξουν τη φαντασία τους κλπ... Μόνο το
σταρ κάνει κάτι αλλά και πάλι δεν φτάνει τα δικά μας....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 15, 2007 12:47 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικα αυτα τα 4 τελευταια χρονια στα ιδιωτικα μεγαλα καναλια η πρωινη καθημερινη ζωνη λογω ανταγωνιστικοτητας τα σαββατοκυριακα μετατραπηκε απο κινουμενων σχεδιων ζωνη σε κουτσομποληστικες ή πρωινες ενημερωτικες εκμπομπες.Για αυτο οι εποχες που περασαμε,που για μενα δεν ηταν και οι καλυτερες αλλα δεν ηταν και τοσες αθλιες,δυστυχως δεν γινεται να ξαναερθουν.

Για μενα το dragonball ηταν αυτο που ανοιξε το δρομο στα ανιμε κατα κυριο λογο αλλα δυστυχως αλλα αξιολογα ανιμε δεν τα εκμεταλευτηκαν οι μεγαλοι σταθμοι ωστε συνεπως να χαθουν.

πλεον οπως αναφερθηκε εχει μεινει μονο η πρωινη ζωνη του σταρ αλλα επικεντρωντεται σε ηλικιες κατω των 15 οποτε βαζει κανα yugioh και αλλα τετοια ηλιθια οποτε ας ειναι καλα η animeclipse που προσπαθει να βαλει ενα λιθαρακι στον κοσμο των ανιμε για την ελλαδα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 4:37 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:

πλεον οπως αναφερθηκε εχει μεινει μονο η πρωινη ζωνη του σταρ αλλα επικεντρωντεται σε ηλικιες κατω των 15 οποτε βαζει κανα yugioh και αλλα τετοια ηλιθια οποτε ας ειναι καλα η animeclipse που προσπαθει να βαλει ενα λιθαρακι στον κοσμο των ανιμε για την ελλαδα!!!!


Θυμισε μου να σε κερασω καφεδακι αυριο (και μια νικη στο Risk) Razz
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Salonika(origin-Lefkada)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 8:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν καταλαβαινω γιατι το θεωρουμε τοσο δυσκολο να ερθουν αυτα τα ανιμε στην Ελλαδα.Και εν παση περιπτωσει,δεν ειναι αναγκη να κανουν μεταγλωτιση-πραγμα που πραγματικα ειναι σπαστικο Evil or Very Mad -μονο ελληνικους υποτιτλους χρειαζεται.Μου φαινεται πρεπει να κανουμε καμμια μαζικη ζητηση... RTFM
_________________

Naruto Eledia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 06 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 15


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 07, 2007 2:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ακούστε ή μάλλον διαβάστε

Οι μαθητές στην Ελλάδα είναι 1.888.746 περίπου δηλαδή τα παιδιά ηληκίας 7-12 και οι έφηβοι ηληκίας 13-18

τα κανάλια προτιμάν να βάζουνε reality κλπ και ελατώνουνε το παιδικό πρόγραμα γτ αν έχετε υπόψη σας το δημογραφικό πρόβλημα τα παιδιά είναι λίγα

τα παιδιά μικρής ηληκίας δν καταλαβαίνουνε την υπόθεση των anime.ο εξάχρονος ξαδελφός μου δν καταλάβαινε την υπόθεση του yugioh

ένας 30 + που δν έχει ξαναδεί anime θα γυρίσει το κανάλι λέγοντας α τι έχει ??μίκυ μάου

εμένα με λένε οι γονείς μου

καλά ρε ολόκληρος μαντράχαλος αυτά βλέπεις??άλλοι στην ηληκία σου γαμπρίζουνε

αυτή η γενιά δν ξεχωρίζει anime από μίκυ μάου
ίσως η επόμενη γενιά να βλέπει anime

αλλά αρκεί μία σύνδεση adsl και ένα pc .άστην την tv με τα reality
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 29 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 13


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 10:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παίδες τί το ζορίζετε ; big smile Απλώς πετάξτε την τηλεόραση και στήστε ένα ωραίο συστηματάκι στη θέση της με μόνιμη σύνδεση στο veoh big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 71
Τοποθεσία: Σέρρες - Ιεράπετρα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 1:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα΄ρθω να συμφωνήσω με όλους. Τα ελληνικά κανάλια έχουν ξεχάσει οτι υπάρχουν και παιδιά που περιμένουν τα πρωινά του σαβ/κου για να χαλαρώσουν λίγο, ύστερα από ένα δύσκολο 5μερο στο σχολείο και τα φροντιστήρια. Ας είναι καλά όμως τα μικρά τοπικά κανάλια, που έχουν τις παλιές βιντεοκασέτες. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ οι ομάδες του Animeclipse που συνεισφέρουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Να'στε καλά παιδιά Respekt Respekt Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 6


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 23, 2008 11:37 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xHATEBREEDx έγραψε:
Θα χτυπουσε τεραστια τηλεθεαση, στο εγγυωμαι φιλε.
Κατα την γνωμη μου, αυτη τη στιγμη τα καναλια που μπορουν να κανουν αυτο το βημα, ειναι το cine+ (με την πανελλαδικα πρωτη προσπαθεια προβολης συγχρονου anime, και μαλιστα υποτιτλισμενου^^ ) και το ΣΚΑΙ, το οποιο δειχνει επι το πλειστον ξενες σειρες - ταινιες Thumb 2 Up

το ΣΚΑΙ φίλε μου έχει τα λεφτά για να αγοράσει δικαιώματα και ίσως τώρα που διανείουμε το 2008 δούμε κανα ανίμε και στην ελληνική τηλεόραση!
_________________
CONICHIWA !!!
NADE DE BAIO !!
NANI??
NI-CHAN!!
THE ART OF JAPANESE LANGUAGE!!
IF ITS ME ITS JUST ME (SHIKAMARU)
ARRIGATO!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01466 seconds with 5 queries