Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Άλλα Projects

[AC] Iblard Jikan OVA Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 02, 2007 6:06 pm
Τίτλος: [AC] Iblard Jikan OVA
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδώ γράφετε τις εντυπώσεις σας από την OVA αυτή.

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Video
Codec: x264
Bitrate: 1.200 kbps
Resolution: 768x432
Framerate: 29,970 fps

Audio
Codec: AC3
Channels: 5.1 (surround)
Bitrate: 448 kbps

Να σημειωθεί ότι η αρχική πηγή ήταν το Blu-ray δισκάκι που κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Raziel666 στις Πεμ Αύγ 02, 2007 7:40 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 02, 2007 6:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν εχω ξεκινησει το κατεβσμα, μιας και περιμενω την ηιγηερ ρεσολθτιον εκδοση, αλαλ και παλι τα επαιξα οταν διαβασα οτ ιειναι blu-ray rip, καλη δουλει παιδες!Wink
Επιστροφή στην κορυφή


Ένταξη: 24 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 54


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 02, 2007 7:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arxizw to katevazma gia na dw ti pezei.Mborei kapoios na mou pei ti akribos einai?(seira?)Kata ta alla kali douleia.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 02, 2007 7:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως αναφέρεται και στη δημοσίευση που βρίσκεται στην πρώτη σελίδα, πρόκειται για OVA. Δηλαδή μια αυτοτελή μίνι-ταινία. Σε παρακαλώ να γράφεις στα Ελληνικά, σύμφωνα με τους κανόνες του forum.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 03, 2007 4:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι σαρπραιζ ηταν αυτο απο τον raziel-senpai;
Για να δουμε τι καλο μας εφερε..... Worthy
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: never, never, land




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 06, 2007 5:54 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έλεγα να γράψω τις εντυπώσεις μου (μια και έτσι για αλλαγή είδα αμέσως κάτι που κατέβασα από δω Razz )

βασικά με μπέρδεψε, μου άρεσε και δε μου άρεσε μαζί..
δηλαδή το σκηνικό ήταν πανέμορφο (αργότερα έπαιξα στην επίσημη ιστοσελίδα με μερικά jigsaw puzzles), έπιανα τον εαυτό μου να ονειρεύεται να έχει ένα σπιτάκι-ησυχαστήριο εκεί μέσα, και αυτό το τρενάκι-τραμ-τι-ήταν με τον απόκοσμο θόρυβο μου θύμησε myst και ξετρελάθηκα big smile στο τελευταίο πεντάλεπτο είχα ξεφύγει και σκεφτόμουν πόσο όμορφος θα ήταν ο κόσμος μας αν ήταν τόσο αγνός, σε αρμονία με τη φύση κλπ
το πρόβλημα ήταν πως όλο το μισάωρο το ένα μάτι μου ήταν καρφωμένο στο ρολόι, και μια δύναμη μέσα μου έτρωγε τα πόδια να εκτιναχθούν και να φύγω τρέχοντας μακριά από την οθόνη Embarassed
μετά από πολλή σκέψη κατέληξα στο ότι ή είμαι πολύ νευρικός άνθρωπος για να το παρακολουθήσω, ή πως το πρόβλημα είναι στο υπνωτικό new age τύπου soundtrack. Thumb Down νομίζω πως με οποιαδήποτε άλλη μουσική θα μπορούσε να αποτελεί το απίστευτο τριπάκι. (λέω να κάνω αυτό το πείραμα κάποια στιγμή) Rolling Eyes

φυσικά αυτή είναι η εντελώς προσωπική μου άποψη happy
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 3:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά το πολύ ωραίο μίνι-review της candicted, το σημερινό μενού έχει την HD έκδοση της συγκεκριμένης OVA.

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Video
Codec: x264
Bitrate: 1.800 kbps
Resolution: 1920x1080
Framerate: 29,970 fps

Audio
Codec: DTS
Channels: 5.1 (surround)
Bitrate: 768 kbps

Για να αποφευχθούν τα φαινόμενα τύπου "σε μένα δεν παίζει, τι να κάνω" κλπ., επισημαίνω ότι η συγκεκριμένη έκδοση είναι για αρκετά δυνατούς επεξεργαστές (τουλάχιστον 3.4GHz). Επομένως, ΜΗΝ την κατεβάσετε αν ο υπολογιστής σας δεν είναι τέτοιος. Φυσικά προτείνεται η χρήση CCCP + CoreAVC για το ομαλότερο decoding.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 05 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 08, 2007 12:38 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ματάκιας στον παράδεισο......
Νόμιζα πως έπαιρνα μάτι από κάποιο σημείο τον παράδεισο.τον παράδεισο άλλων. Φοβόμουν μάλιστα μη με πάρουν χαμπάρι γιατί το μόνο που θα μπορούσα να πω θα ήταν "αφήστε με λίγο ακόμα, να εδώ θα κάτσω ήσυχα και θα φύγω"...
Όσο περνάει η ώρα το σκηνικό γίνεται όλο και πιο σουρεαλιστικό με κύριο αίσθημα την απώλεια βαρύτητας, όπως θα άρμοζε βέβαια στην φαντασία μου βρισκόμενος θεατής σε ένα τέτοιο μέρος... Η μουσική βοηθάει σε αυτό το ολιγόλεπτο ταξίδι στα παστέλ λιβάδια, και σε κάποιες στιγμές σου δίνει ώθηση να ανέβεις και εσύ σε όμορφα άγνωστα κτίσματα που προβάλλουν στα πλάνα.
Η κύρια ωστόσο αίσθηση που μου μένει είναι αυτή που είχα από μικρός.. στις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που κάθισα εμπρός από έναν πίνακα ή είδα από κάποια οθόνη... Φανταζόμουν κάποιο μέρος του πίνακα να κινείται.. Αυτό συμβαίνει και στο OVA, καθώς εκεί που χάνεται το βλέμμα σου σε μια εικόνα ξεχειλισμένη από χρώματα, κάποιο πετούμενο κινείται εκέι στο βάθος, κάποιος φανοστάτης ανάβει ή λίγος καπνός βγαίνει από κάποιο παράθυρο κουζίνας.
_________________
NAI ΣΤΟΝ ΧΑΒΑΛΕ, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΑ
H Γλυκήτητα Νικά Τη Σκληρότητα

Dancing with my Loneliness
AtsouBaloi
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τοποθεσία: Greece - UK

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 09, 2007 1:28 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν και είχα κατεβάσει την "απλή" έκδοση στα 720, δεν το είδα περιμένοντας πως και πως τα 1080...

Τώρα αναμονή για το κατέβασμα, μόλις είναι έτοιμο θα σας πω εντυπώσεις!

Υπάρχει περίπτωση να δούμε κι άλλα project σε TrueHD;

Ευχαριστούμε παιδιά και πάλι, καταπληκτική δουλειά!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 09, 2007 9:00 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel-senpai: βλεποντας στο anidb καμια καταχωρηση απο group, θελησα να κανω add του release σου, αλλα κατα ενα περιεργο τροπο, μου βγαζει

ERROR:

ACCESS DENIED
A file with same hash and size already exists. You're probably trying to add an already existing file.

Μηπως εχεις κανει και συ καταχωρηση, και απλα δεν το ειδε καποιος Mod για να το ενταξει στη σελιδα;
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 09, 2007 9:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@xHATEBREEDx: Χμ... Συνήθως κάνω add στον anidb με το που τελειώσει το encode και οριστικοποιηθεί το CRC. Μόλις είδα το post σου μπήκα στο anidb και πατώντας το (+) στο Complete Movie εμφανίζει 2 καταχωρήσεις για την AnimeClipse - μία για τη στάνταρ έκδοση και άλλη μία για την HD.

@techy: Όταν λες TrueHD φαντάζομαι εννοείς rip από Blu-ray δισκάκια ή γενικά περιεχόμενο 1920x1080; Όσον αφορά τα Blu-ray δισκάκια, πρώτη φορά δούλεψα με αυτά, ευτυχώς ήταν κάτι απλώ για να πάρω το "κολλάει". Wink

Υπήρχε περίπτωση να βγάζαμε σαν AnimeClipse την καινούρια ταινία του Satoshi Kon, το Paprika, και γι'αυτό το σκοπό είχα κατεβάσει και το R2 DVD αλλά και το Blu-ray DVD. Δυστυχώς η Προοπτική μας πρόλαβε και κυκλοφορεί στα DVD club. Sad

Επίσης έχω σε Blu-ray το Innocence που βγάλαμε πριν λίγο καιρό. Αν κάποτε υπάρξει χρόνος θα δω τι μπορώ να κάνω γι'αυτό, μια και μιλάμε για απίστευτη ποιότητα δουλειάς, πολύ ανώτερη από το DVD που χρησιμοποιήσαμε.

Κάτι άλλο σε Blu-ray δεν θυμάμαι να κυκλοφόρησε (από anime μιλάω). Σε κάποια στιγμή του Αυγούστου νομίζω θα βγει το πρώτο Ghost in the Shell σε Blu-ray, αλλά και πάλι, δεν ξέρω τι γίνεται με το license αυτής της ταινίας.

Όσον αφορά τα γενικότερα release σε 1080p, αφενός τα περισσότερα είναι upscales (οπότε δεν υπάρχει λόγος). Αφεδύο (κι αυτό πάει και στα Blu-ray rips), πόσοι από εδώ μέσα μπορούν να αναπαράγουν κανονικά το TrueHD; Απλά σε αυτό έτυχε. Τώρα μελλοντικά βλέπουμε...
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τοποθεσία: Greece - UK

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 09, 2007 1:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι αναφέρομαι σε ανάλυση 1920x1080 είτε από BluRay είτε από HD-DVD είτε από οποιαδήποτε άλλη πηγή (τηλεοπτικό σήμα).

Θα ήταν καταπληκτικά αν βγάζατε το Innocence σε 1080!

Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 03 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 10, 2007 9:16 pm
Τίτλος: Slow PC + Linux test report.
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel666 έγραψε:

Για να αποφευχθούν τα φαινόμενα τύπου "σε μένα δεν παίζει, τι να κάνω" κλπ., επισημαίνω ότι η συγκεκριμένη έκδοση είναι για αρκετά δυνατούς επεξεργαστές (τουλάχιστον 3.4GHz). Επομένως, ΜΗΝ την κατεβάσετε αν ο υπολογιστής σας δεν είναι τέτοιος. Φυσικά προτείνεται η χρήση CCCP + CoreAVC για το ομαλότερο decoding.


Από geek curiosity και μόνο κατέβασα και την 1080 έκδοση για να δω αν θα παίξει στο pc μου. Ένας P4@2.8 με 1.5GB RAM, Linux Slackware 12, kernel 2.6.22.1.

Παραδόξως ο mplayer (SVN-r23709) κατάφερε με λίγο tuning στα options να το παίξει, έστω και με σποραδικά κολλήματα. Βέβαια η ανάλυση του αρχείου είναι μεγαλύτερη από της οθόνης μου (1600x1200), οπότε βάζοντάς το fullscreen έκανε downscale... big smile Παρ' όλα αυτά, η εικόνα ήταν αισθητά καλύτερη. Όσο για τον ήχο, εκεί είχα πρόβλημα καθώς έχω μόνο 4 ηχεία και ο DTS decoder τα κάνει μαντάρα στο downmix - είχα το front center πίσω αριστερά. Ίσως σε τέτοια release και με δεδομένες τις δυνατότητες του Matroska να ήταν καλή ιδέα να συμπεριλαμβάνατε και το AC3 audio track.

Οι άλλοι δύο δεν τα καταφέρανε: ο xine ήταν πολύ αργός, ο δε vlc έβγαζε ένα (παραμορφωμένο) frame το δευτερόλεπτο.

Πάντως η ταινία είναι εκπληκτική. Είδα άνθρωπο που δεν βλέπει anime να μένει στην κυριολεξία άφωνος. Την έχω δει κάμποσες φορές μέχρι τώρα... Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 41


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 10, 2007 11:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει παίδες, τι να πεις κανείς για αυτο το site! Περιμένω πως και πως να το κατεβάσει ένας φίλος μου που έχει dsl γιατί εγώ είμαι στο πατρικό μου και έχω 56Kbps(σφαίρα πάει η άτιμη)!!
Άντε να δούμε!!
Τα συγχαρητήρια μου σε όλα τα παιδία!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 11, 2007 2:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαίρομαι που αν και κάτι τόσο έξω από τα συνηθισμένα, φαίνεται να έχει πιάσει τόπο (κρίνοντας και από τον αριθμό των downloads και δεδομένου του διπλού release). big smile
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και stay tuned για περισσότερα releases πάσης φύσεως στο μέλλον! Cool
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Άλλα Projects Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01633 seconds with 5 queries