Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Encoding - Codec - Εργαλεία - Οδηγίες Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 20, 2007 1:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το %3 του CDex πόσα kbps βγάζει? Βασικά στα πόσα kbps μου προτείνεις να ριπάρω τα Audio CD's? Λες να χρησιμοποιήσω ABR ή VBR?

Σκεφτόμουνα αν πάω για ABR να βάλω 160 και αν πάω για VBR 0.4 ή το πολύ 0.45 καθώς σε 0.5 VBR το τελικό μέγεθος του αρχείου είναι λίγο μεγαλύτερο από ότι το MP3 CBR 192 kbps. Εντάξει μπορεί να βγάζει καλύτερη ποιότητα αλλά θα προτιμούσα τα αρχεία να έχουνε λίγο μικρότερο μέγεθος από ότι το MP3 192 kbps CBR και συνάμα λίγο καλύτερη ποιότητα. (Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να το πραγματοποιήσει αυτό το AAC)

Επίσης (αφήνοντας στην άκρη όλα σχετικά με το CD-ripping, aac κτλ.) μου το έκανες σε άσπρα γράμματα αλλά σε εντόπισα!Laughing

gpower2 έγραψε:
μάλλον θα βγάλουμε οδηγό για encoding σύντομα!


Κάνα comment πάνω σε αυτό? Προχωράν τα πράγματα? big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 35
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2007 3:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Haruspex έγραψε:
gpower2 έγραψε:
μάλλον θα βγάλουμε οδηγό για encoding σύντομα!


Κάνα comment πάνω σε αυτό? Προχωράν τα πράγματα? big smile


Αν βγει ο οδηγός θα μπορούνε όλοι μετά λογικά (όσοι θα τον έχουν διαβάσει), να βοηθάνε στα project που θα θέλει να ξεκινίσει ο κάθε-ένας και θα είναι μια τεράστια βοήθεια πιστεύω για όλα τα καλά παιδιά-members του Forum(+ την ομάδα) και όλο το κόσμο που αγαπάει τα Anime. Worthy Respekt clapping

_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 1:23 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πιο καλο παιδί θα μου δώσει ένα link για οδηγίες τι κάνει το κάθε φίλτρο του avisynth? big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 1:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περίμενε θα σου απαντήσει λογικά κανένας gpower2, lexalkon, xHatebreedx
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 2:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To κάθε φίλτρο έχει συνήθως και κάποιο txt/html που είναι και το manual του με τις οδηγίες. Όσο για τα built in φίλτρα, μπορείς να πας Start->All Programs->Avisynth->AviSynth Documentation

Τέλος, γίνεται μια προσπάθεια οργάνωσης των φίλτρων από την ίδια τη σελίδα του Avisynth δηλαδή www.avisynth.org και πιο συγκεκριμένα:

http://avisynth.org/mediawiki/Main_Page#Filters.2C_external_plugins.2C_script_functions_and_utilities

Ελπίζω να βοήθησα, τελευταίο ποστ πριν ξεκινήσω για Αλεξανδρούπολη, θα κάνετε να με δείτε κάποιο καιρό λογικά, εκτός και αν παίρνω πολλές εξόδους! big smile
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 2:05 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpower2 έγραψε:
To κάθε φίλτρο έχει συνήθως και κάποιο txt/html που είναι και το manual του με τις οδηγίες. Όσο για τα built in φίλτρα, μπορείς να πας Start->All Programs->Avisynth->AviSynth Documentation

Τέλος, γίνεται μια προσπάθεια οργάνωσης των φίλτρων από την ίδια τη σελίδα του Avisynth δηλαδή www.avisynth.org και πιο συγκεκριμένα:

http://avisynth.org/mediawiki/Main_Page#Filters.2C_external_plugins.2C_script_functions_and_utilities

Ελπίζω να βοήθησα, τελευταίο ποστ πριν ξεκινήσω για Αλεξανδρούπολη, θα κάνετε να με δείτε κάποιο καιρό λογικά, εκτός και αν παίρνω πολλές εξόδους! big smile

ευχαριστώ πολύ! καλή χρονια και με πολλές εξόδους!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 01 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 02, 2008 6:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kalhspera sas eimai kainoyrgios kai ua huela ligi boi8eia exo katebasei to area 88 kai moy to deixnei kanonika kai me ypotitloys (programa VLC vistax32)eno to Plawres Sanshiro to deixnei kanonika alla xoris ypotytloys mhpos den exei ypotitloys h exei problhma to programa kai prepei na xrhsimopoiiso alo programa
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 311
Τοποθεσία: Athens





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 02, 2008 6:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή το plawres έχει δύο αρχεία softsub υποτίτλων μέσα του, ένα αγγλικό και ένα ελληνικό, πρέπει να διαλέξεις από τα options στην κατηγορία video νομίζω, καθώς παίζει, ποιο από τα 2 θες.

Ελπίζω να κατάλαβες, δεν μπορώ να τα γράψω καλύτερα, βιάζομαι! Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 03, 2008 2:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tidus έγραψε:
Επειδή το plawres έχει δύο αρχεία softsub υποτίτλων μέσα του, ένα αγγλικό και ένα ελληνικό, πρέπει να διαλέξεις από τα options στην κατηγορία video νομίζω, καθώς παίζει, ποιο από τα 2 θες.

Ελπίζω να κατάλαβες, δεν μπορώ να τα γράψω καλύτερα, βιάζομαι! Razz

nai ayto einai se eyxaristo . Thumb 2 Up Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 22 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 27


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 12:29 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικά δεν έχω διαβάσει όλο το τοπικ και δεν ξερω άμα είμαι οφφ...

γιατί ρε σεις να κάνουμε όλη αυτην την διαδικασία με τα διαφορετιψά codecs και δεν χρησημοποιούμαι έναν γενικό encoder του τύπου tmpgenc, canupus και τόσα άλλα που τα κάνουν όλα αυτόματα ;;;

κι εγώ στην αρχή πάλευα με avisynth, virtualdub και έσπαγα το κεφάλι μου. προσωπικά οι τελευταίεσ εκδόσεις των γενικών προγραμμάτων για encoding μου έλυσαν τα χέρια!

και κάτι άλλο:
επιλέγουμε την κωδικοποίηση του βίντεό μας βάση του player που έχουμε. προσωπικά δεν ξέρω καμοία συσκευή που να παίζει ogg, ova και γενικά αυτού του τύπου τα αρχεία σε tv ! άρα μιλάμε μόνο για pc players έτσι;
_________________
no guts - no glory!
no risk - no fun!
no martini - no party!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 12:46 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλοί λόγοι που έχουν ξαναειπωθεί:
Ποιότητα και σημεία των καιρών.
Αν έχεις 264 codecs και χρησιμοποιείς ακόμα divx, ε μάλλον είσαι λίγο πίσω, πως να το κάνουμε... Razz
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 11, 2008 9:21 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

theo έγραψε:
γιατί ρε σεις να κάνουμε όλη αυτην την διαδικασία με τα διαφορετιψά codecs και δεν χρησημοποιούμαι έναν γενικό encoder του τύπου tmpgenc, canupus και τόσα άλλα που τα κάνουν όλα αυτόματα ;;;


Το TMPEGEnc που αναφέρεις, κάνει encode σε MPEG-1 και MPEG-2. Ακόμα και το DivX (όπως και τα XviD και x264) ανήκουν στην κατηγορία των MPEG-4 codecs, δηλαδή πιο εξελιγμένοι. Και σαφώς ποιοτικά καλύτεροι.

theo έγραψε:
επιλέγουμε την κωδικοποίηση του βίντεό μας βάση του player που έχουμε. προσωπικά δεν ξέρω καμοία συσκευή που να παίζει ogg, ova και γενικά αυτού του τύπου τα αρχεία σε tv ! άρα μιλάμε μόνο για pc players έτσι;


Επιλέγουμε την κωδικοποίηση του video βάσει του ποιος codec θα μας δώσει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Συσκευή που παίζει mkv αρχεία υπάρχει, όπως επίσης υπάρχουν και πολλές συσκευές που παίζουν mp4 αρχεία.

Δεν νομίζω να είχε όρεξη κανείς να κατευάσει 1 επεισόδιο σε ποιότητα 720x480 (είτε 4:3 είτε 16:9) που να είχε μέγεθος γύρω στο GB (μιλάμε για MPEG-2 ή DVD-combatible επεισόδιο) και να ήταν χειρότερο ποιοτικά από ένα κωδικοποιημένο σε MPEG-4 (κατά προτίμηση x264) που κυμαίνεται μεταξύ 170-350MB.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 2
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 9:08 am
Τίτλος: Βοηθεια για αναπαραγωγη βιντεο
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην καλημερα σε ολους! ειμαι πιθανοτατα το νεοτερο μελος (γραφτηκα πριν 5 λεπτα) . Δεν γνωριζα οτι υπηρχε τετοια ομαδα και θελω να δωσω συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια που ασχολουνται mε αυτο το site . Κανετε εκπληκτικη δουλεια! Ξεκινησα να βλεπω τα claymore και death note αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα . Στο 1ο εχω κατεβασει τα 10 πρωτα επεισοδια αλλα παιζουν μονο το 1ο και το 10ο . Προσπαθησα με ολα τα players και εκανα και τα βηματα που εξηγουνται στο playback faq(με το CCCP) αλλα τπτ. Υπαρχει περιπτωση να εχουν κατεβει κατεστραμμενα??(corrupted files?) Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει .
_________________
Rock29
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 9:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς τον!
Ένας γρήγορος τρόπος τσεκαρίσματος είναι να ξανακατεβάσεις το τόρεντ, να το φορτώσεις στον torrent client σου και στην επιλογή προορισμού να διαλέξεις τον τοποθεσία του φακέλου/αρχείων. Θα σου βγει μήνυμα πως υπάρχουν ήδη (στον azureus τουλάχιστον, για utorrent δε θυμάμαι) και τότε επιλέγεις συνέχεια για να τσεκάρει τα αρχεία σου. Έπειτα κοιτάς στο files του client σου αν είναι ολοκληρωμένα τα αρχεία (αν δεν είναι θα κάνει download ό,τι λείπει ούτως ή άλλως).
Άλλος τρόπος είναι με ενα CRC check πρόγραμμα (π.χ. Hash calc) να τσεκάρεις τον crc αριθμό των αρχείων με αυτόν που είναι μεταξύ των [] στο όνομα του κάθε επεισοδίου. Αν είναι ίδιο τότε δεν έχεις πρόβλημα αρχείων και θα πρέπει να απευθυνθείς στο thread του playback.

Προς mods: Move to right thread plz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 14, 2008 1:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά τι εννοείς δεν παίζουν; Δεν παίζουν καθόλου με την έννοια ότι κανένας player δεν τα ανοίγει, ή απλά παίζουν κομματιαστά; Αν δεν τα ανοίγει κανένας player, τότε μάλλον δεν έχουν κατέβει σωστά. Ακολούθησε τις οδηγίες του sunday-sama. Σε αντίθετη περίπτωση, δώσε μας περισσότερα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 4 από 10

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01247 seconds with 5 queries