Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Encoding - Codec - Εργαλεία - Οδηγίες Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 10, 2007 4:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

omg, χιλια Respekt gpower-san.
Τυφλα να χει το greek.doom9.org big smile
Ειμαστε ολοι ευγνωμων για τον χρονο και γνωσεις που προσφερεις στο ελληνικο κοινο Thumb 2 Up
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 18, 2007 7:57 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ωραίο το post σου gpower2, πολλά συγχαρητήρια!!! Πραγματικά, είναι φτιαγμένο με πολύ μεράκι και περιέχει πολλές λεπτομέρειες. Μακάρι να είναι το έναυσμα για να ασχοληθεί περισσότερος κόσμος με τον δύσκολο αλλά συναρπαστικό κόσμο του encoding....

(Ακολουθούν οι πρώτες γραμμές από τη Βίβλο του encoding)
In the beginning there was darkness and void. And then The Encoder said 'BlankClip(color=$FFFFFF)' and there was light. The Encoder looked upon the light and saw that it was good, for it was RGB32.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 21, 2007 7:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω με ασφάλεια container σε MKV χρησιμοποιώντας το MKVToolnix.

Ο λόγος για παράδειγμα που θέλω να αλλάξω container είναι για τα releases των AHQ που χρησιμοποιούνε το OGM+soft-subs σε ξεχωριστό αρχείο. Οπότε με το MKVToolnix μπορώ να κάνω mux τους υπότιτλους και αλλαγή στο Container.

Ένας ακόμη λόγος είναι με μερικά videos που έρχονται με AVI συν H264 και καθιστά το seeking στο video πολύ δύστροπο ενώ με την αλλαγή του container σε MKV το seeking είναι απρόσκοπτο.

Παρόλο που το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές το MKVToolnix για αλλαγή container με επιτυχία ρωτάω τους πιο έμπειρους αν αυτή η διαδικασία είναι πάντα ασφαλής, αν δουλεύει για όλα τα videos ανεξαρτήτου container/codecs κτλ. και τέλος αν μερικά videos χρειάζονται μερικές φορές παραπάνω ρυθμίσεις στο MKVToolnix καθώς το μόνο που κάνω είναι να φορτώσω το video μέσω του Input στο MKVToolnix και να κάνω save, τίποτα άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 21, 2007 10:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρητικά υποστηρίζει σχεδόν όλα τα container και codec. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να είναι κρυμμένο ένα bug! Razz
Παντως σε γενικές γραμμές μπορείς να πεις ότι είναι ασφαλές σε αυτές τις μετατροπές. Ειδικά για την περίπτωση avi-H264 ->mkv-H264 κάνει πολύ καλή δουλειά και μειώνεις πάρα πολύ το seek time!

Παρατήρηση:
Αν έχει ήδη κάποιο mkv με VFW περιεχόμενο (δλδ mkv φτιαγμένο με το Vdubmod) τότε, ακόμα και να το ξανακάνεις mux σε καινούριο mkv, δεν γλιτώνεις το VFW.

Όσο για τις ρυθμίσεις, όταν αλλάζεις απλά container, ανιχνεύει μόνο του τις απαραίτητες ρυθμίσεις για κάθε track, οπότε δε χρειάζεται κάτι. Βέβαια μπορείς να αλλάξεις ή και να προσθέσεις δικές σου ρυθμίσεις (γλώσσα, aspect ratio).
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 17 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 24, 2007 3:38 am
Τίτλος: Help
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνώμη επειδή δεν τα ξέρω αυτά καλά μήπως αν δεν σας είναι δύσκολο
μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κατεβάσω για να καταφέρω να δω το
Bleach γιατί κάποιο πρόβλημα μου εμφανίζετε όταν παω να τα τρέξω.
Έχω δοκιμάσει 2-3 προγράμματα εκτός του Windows Media Player 11
και συνεχίζει το πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 311
Τοποθεσία: Athens





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 24, 2007 7:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά είσαι σε λάθος θέμα:P
Υπάρχει υποστήριξη για τέτοιες περιπτώσεις στο playback faq του site
http://animeclipse.com/phpbb2/viewtopic.php?t=2158
Kατά τα άλλα σου λείπει ένα πακέτο με codecs για να παίξουν τα βίντεο. Οπότε ακολούθησε τις οδηγίες από το link ή κατέβασε το CCCP που είναι το καλύτερο πακέτο που κυκλοφορεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: The other side of the gate

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 24, 2007 11:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο gpower, super post!! Respekt Μακάρι να γίνει αφορμή για αρκετά άτομα να ασχοληθούν με το δύσκολο αλλά επωφελές για όλους θέμα του encoding! Έχω να προτείνω και εγώ ένα πρόγραμμα για DVD-->mp4, avi compression: το handbrake. Το χρησιμοποιώ εδώ κ αρκετό καιρο (όσο καιρό έχει που βγήκε σε windows GUI) και μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, είναι αρκετά απλό και αποτελεσματικό! Τσεκάρετέ το και πείτε μου εντυπώσεις: http://handbrake.m0k.org!! (Btw, αν δεν επιτρέπεται να ποστάρω Links ας ενημερώσει κάποιος mod για να αλλάξω την διεύθυνση η να την σβήσω εντελώς!)
_________________
life is flair
a brittle dress we wear
a fleeting sigh
but though pointless it may seem...
live as death were but a dream

Daniel Gildenlow - Leaving Entropia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 24, 2007 11:48 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κατέβασα από περιέργεια. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα δίνει (δεν κάθισα να κάνω encode), πάντως δε σου δίνει και πολύ έλεγχο στο αποτέλεσμα, μια και δεν βλέπω να χρησιμοποιεί Avisynth, και γενικά δουλεύει με presets - όχι απαραίτητα κακό για κάποιον που δεν ξέρει / δεν έχει χρόνο να σχοληθεί.
Επομένως, φίλτρα κλπ. τα ξεχνάμε. Δεν είδα κάτι για IVTC / VFR. Επίσης δουλεύει μόνο με DVD sources. Άρα, για τους anime-encoders μάλλον δεν είναι και πολύ χρήσιμο.
Γενικότερα πάντως, πιστεύω ότι το mp4 δεν είναι και τόσο βολικό όσο το mkv.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 17 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: The other side of the gate

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 24, 2007 3:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις δίκιο raziel, η χρήση του είναι αυστηρά για encoding-compressing dvd source οπότε είναι γενικά άχρηστο όσον αφορά raw anime και recoding από άλλα formats (πιάστηκε το χέρι μου από τα συνεχή alt+shift!! HaHa) Επίσης, όπως γράφει και στο site, έχει ένα προβληματάκι με το .mkv format οπότε προς το παρόν μένουμε στο .mp4. Θα δοκιμάσω και το πρόγραμμα που πρότεινε ο (G)Gpower (dota version) και μετα έχει ο Θεος.. Thumbs UP

EDIT: Τα presets δεν είναι απαραίτητο να τα χρησιμοποιήσεις (προσωπικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, μπορείς κάλλιστα να παίξεις μπάλα με custom settings! Είναι σχετικά new release για windows, δεν ξέρω αν στην έκδοση για mac υπάρχουν, μιας και ξεκίνησε ως πρόγραμμα για OSX..
_________________
life is flair
a brittle dress we wear
a fleeting sigh
but though pointless it may seem...
live as death were but a dream

Daniel Gildenlow - Leaving Entropia
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 24, 2007 5:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Δυστυχώς δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα τον κανονικό οδηγό, αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα τελειώσει και θα ανέβει στο site!

Όσο για το πρόγραμμα που αναφέρεις, γενικά αποφεύγω τη χρήση τέτοιων ολοκληρωμένων λύσεων (one click solutions), προτιμώ να χρησιμοποιώ προγράμματα που μου δίνουν ΟΛΕΣ τις δυνατές επιλογές! Ούτως ή άλλως, μετά από τις πρώτες χρήσεις, οι πιο πολλές ρυθμίσεις γίνονται σχεδόν μηχανικά, οπότε δεν είναι τόσο χρονοβόρα. Βέβαια, σε περίπτωση που κάποιος δεν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με encoding, και απλά θέλει να αποθηκεύσει τα DVD σε συμπιεσμένη μορφή, αυτά τα προγράμματα είναι οι πιο ενδεδειγμένες λύσεις.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 10, 2007 12:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το γνωστό site HDBits.org έχει φτιάξει ένα wiki σχετικά με το encoding και το decoding HD περιεχομένου καθώς και άλλα ενδιαφέροντα πραγματάκια. Όσοι ενδιαφέρεστε τσεκάρετε εδώ.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 12:06 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Raziel666 έγραψε:
Το γνωστό site HDBits.org έχει φτιάξει ένα wiki σχετικά με το encoding και το decoding HD περιεχομένου καθώς και άλλα ενδιαφέροντα πραγματάκια. Όσοι ενδιαφέρεστε τσεκάρετε εδώ.


Έλα όμως που το site απαιτεί register και αυτή την περίοδο είναι full Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 9:00 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμ... my bad. Νόμιζα ότι τουλάχιστον το wiki θα ήταν publically available. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να το κατεβάσω με κάποιο πρόγραμμα offline browsing και να το ανεβάσω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 29 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 1


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 29, 2007 9:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω χρησιμοποιω το k-lite codec pack αλλα δεν εχω ηχο στην ταινια Laputa - Castle in the sky Sad Sad Δοκιμασα και χωρια codec για Acc αλλα τπτ. Καμια βοηθεια?

edit: Μετα απο πολλα βγαλε/βαλε των codecs και καμποσα restarts επιτελους εποιασε ο ηχος!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 3:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελπίζω να μην βγω πολύ off-topic...

Θέλω ένα πρόγραμμα που να μετατρέπει wav σε aac αλλά πρέπει να έχει οπωσδήποτε batch δυνατότητα. Άμα είναι και freeware ακόμη καλύτερα.

Επίσης ποιο Bitrate πρέπει να βάλω σε AAC ώστε να ισοδυναμεί με τα 192 kbps του MP3 από άποψη ποιότητας?

p.s. Οτιδήποτε εκτός nero. Το να χρησιμοποιεί τον nero codec δεν με πειράζει πάντως.

Edit- Είδα ότι γίνεται και από το MeGUI αυτό που ζητάω. Βέβαια η batch δυνατότητα είναι λίγο δύσχρηστη καθώς πρέπει να φορτώνω τα αρχεία που θέλω ένα-ένα και να πατάω enqueue. Τέσπα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει τι να επιλέξω ανάμεσα σε αυτές τις "ωραίες" επιλογές του Nero Digital AAC codec όπως εμφανίζονται στο MeGUI ώστε όπως είπα να βγάζει εφάμιλλη ποιότητα MP3 192 KBPS.

Εκτός βέβαια και αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο από το MeGUI που να ενδεικνύεται περισσότερο με τις μετατροπές ήχου.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 2 από 10

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01457 seconds with 5 queries