Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Death Note

Which L is smarter? Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 12, 2007 7:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
1ον α)το να σκοτωνει κακους δεν χρειαζοταν να εχει τα ματια καθως οτι μαθαινε ειχε τα αρχεια της αστυνομιας
1ον Β) μπορουσε να τα μαθει απο την τηλεοραση
1ον γ)το μυαλο του ηταν εξισου ισαξιο με τα ματια
1ον δ)το να δωσεις τη μιση σου ζωη καθως δεν ξερεις ποση ζωη σου απομενει ειναι κατι το οποιο ειναι πολυ σοβαρο δλδ αν του μεναν 10 χρονιας ζωης θα ειχε 5,σε 5 χρονια τι να κανεις, αυτην την παραμετρο την σκεφτηκεσ?
μην χαρακτηριζεις αυτο το σκεπτικο ως μη αλτρουιστικο καθως ολα αυτα ειναι απλες σκεψεις που σου αναλυσα...επιπλεον μονο το οτι σκοτωσε καλους ειναι ενα δειγμα θυσιας καθως δεν ηταν μεσα στο σκεπτικο του...το οτι ρισκαρε σε ολα αυτα την ζωη του δειχνει την αγαπη και την προστασια του για αυτο που θελει να κανει.


HaHa Ποιος είπε να πάρει τα μάτια για τους κακούς; Εδώ μιλάμε για L vs Light! Αν ήταν τόσο θαραλέος όσο θέλεις να πιστεύεις και ρίσκαρε σε όλα αυτά τη ζωή του, τότε πραγματικά δε θα φοβότανε να δώσει τη μισή ζωή του. Απλά είναι κότα. Και εγωιστής. Και ψυχικα διαταραγμένος. Και μη μου πεις ότι αν σε σταματήσει κάποιος στο δρόμο και σου πει είμαι ή θα γίνω θεός θα τον ακολουθήσεις. Αν το κάνεις τότε είσαι κύριος των πράξεων σου και καλά κάνεις που πιστεύεις ότι ο Light είναι αλτρουιστής και γενναίος και θεός.
Νομίζω πάντως χωρίς να είμαι σίγουρος ότι σε καμιά περίπτωση ο Light δεν ενδιαφέρεται για το σχέδιό του. Ακόμα και τότε που του φανερώθηκε ο L δεν τον ένοιαξε καθόλου για το "μεγάλο" του σχέδιο. Αυτό που είπε γυρίζοντας σπίτι ήταν με τσάκωσες και εξευτελίστηκα, αλλά τίποτα ότι κάποιος σαμποτάρει το νέο κόσμο. Μόνο τον εαυτό του σκέφτηκε.

devilmanson έγραψε:
2ον Μπορουμε ολοι να καταλαβουμε οτι αν δεν ηταν ο watari o L δεν θα υπηρχε ετσι και τα λεφτα που περνει για να χτιζεις εναν ουρανοξυστη 60 οροφους με τετοια συστηματα ξερεις τι λεφτα θα ηθελε?ποσες δλδ υποθεσεις αλυτες εχει λυση πλακα κανουμε??επιπλεον ο Λ διαλεγε τι υποθεση να παρει δεν του την ανεθεταν!


Ως απάντηση:
sunday έγραψε:
Ο Watari ίδρυσε τα ορφανοτροφία και μάζεψε χαρισματικά παιδιά. Αν το χάρισμα είναι κωλοφαρδία τότε ναι, ο L ήταν κωλόφαρδος.
Αντίθετα ο Light ήταν κωλόφαρδος που η Misa ήταν υποστηρικτής του!


devilmanson έγραψε:
3ον το τριτο σου επιχειρημα σορρυ κιολας αλλα μου φαινεται χαζο ,επρεπε δεν υπαρχει γιατι αν το λες αυτο και γω σου λεω επρεπε ο watari να μην εβρισκε τον L και οτι ο L ειναι οτι ειναι απο τυχη επειδη βρεθηκε σε ορφανοτροφειο!


Κοίτα αν ο L δεν είχε από την αρχή μυαλό όπου και να τον πήγαιναν το ίδιο στουρνάρι θα έμενε. Η Misa δεν ήταν από την αρχή υποστηρικτής του KIRA. Έγινε μετά την "τιμωρία" του δολοφόνου της οικογένειάς της. Λοιπόν κωλόφαρδος ήταν ο μικρός που έχαιρε την ευγνωμοσύνη της. Αυτό το 3ο δε το θεώρησα καν επιχείρημα για να υποστηρίξεις κάτι.


devilmanson έγραψε:
4ον) μια κοπελια η οποια εχει μια ευνωμοσυνη σε ενα ατομο το θαυμαζει και επιπλεον οταν το γνωριζει τις αρεσει και επιπλεον εχει μυαλο και αυτο το ατομο ειναι πολυ λογικο να τον ερωτευτει δεν εγινε απο το πουθενα υπηρχαν λογικα συναισθηματικα επιχειρηματα!δεν ξερεις ποιος απο τους δυο θα εκανε το λαθος οποτε να πεις οτι δεν θα το σκοτωνε δεν το ξερεις ειναι τελειως θεωρητικο


Δεν καταλαβαίνω την υπογραμμισμένη πρόταση. Ποιοι θα κάνουν λάθος, ποιος θα σκοτώσει ποιον; Whistling

devilmanson έγραψε:
5ον αν η ρεμ ηταν σαν to ruyk τοτε η μισα θα ειχε παει στα θυμαρακια απο το 17 επεισοδιο κιολας οποτε τοτε ειδικα θα ειχε πεθανει απο πολυ πολυ νωρις και ο L


Τώρα αυτό κι αν είναι επιχείρημα. Εγώ το λέω αυθαίρετο, εσύ; Πως δηλαδή θα πέθαινε ο L; Θα πήγαινε στον Light και θα του 'λεγε "να ξέρεις ήθελα να σου φανερώσω το όνομά μου, έτσι γράφεται, θα σου δώσω και μια φωτογραφία να μη με ξεχάσεις ακόμη και αμνησία να πάθεις". Ας λογικευτούμε λίγο.
Άσε που αν είχε σκοτώσει τη Misa στο 17 όπως λες θα έψαχνε ακόμα να βρει το κρυσφύγετο του Mello. Και μη μου πεις ότι δε θα πιεζόταν αφάνταστα να κάνει τη συμφωνία, την οποία και πάλι θα έκανε για να σώσει το τομάρι του.


devilmanson έγραψε:
6ον ο Light εχει ξεχασει οτιδηποτε αλλα δεν εχει και την πειρα του L ετσι...επιπλεον αν δεν ηταν και τοτε ο light να ασχοληθει με την υποθεση και να ανακαλυψει την yotsyba οταν ο L ξενερωσε επειδη η θεωρια του νομιζε οτι ηταν λαθος δεν θα γινοταν καν εκεινο το σκηνικο επιπλεον μιλας για μια στιγμη σκεψης οπου δεν δινει κανα σοβαρο στοιχειο για αυτο που πας να πεις .του την ειπε εμεσα αλλα παντα του την ελεγε δεν ειναι κατι καινουργιο...


Όπως είπες η θεωρία του L ήταν σωστή. Κάνεις λάθος ότι απλά του την είπε όπως άλλες φορές. Έμμεσα τον κατηγόρησε και πάλι σχεδόν λέγοντας ότι έτσι το σχεδίασε να χάσει τη δύναμη και τις αναμνήσεις του ώστε να μπορέσει να τις ξαναπάρει αφού χαθούν τα επιβαρυντικά στοιχεία εναντίον του. Μάλιστα ήταν ο ίδιος ο Light που φανέρωσε τις σκέψεις του L. Ξαναδες τα επεισόδια Και έπειτα αν είχε προλάβει να κάνει το τελευταίο τεστ θα είχε αποκαλύψει τον Light. Και μη σπεύσεις να μου πεις ότι δεν πρόλαβε γιατί είπαμε: αν δεν ήταν η Misa, και κατ' επέκατση η Rem ας μη τα ξαναλέμε...

devilmanson έγραψε:
7ον δεν ειδα εσυ που αποκαλεις καποια πραγματα αβασιμα να εχει δωσει κανα βασιμο λεγοντας στο 1ο αν στο 3, 4, 5 επρεπε και στο 6ο να αναλυεις κατι το οποιο ηταν δεδομενο εξαρχης!!!το να διαβασω προσωπικα το μανγκα δνε με συγκινει παντως Razz


Κοίταξε όλές οι σκέψεις μου υποστηρίχτηκαν από βάσιμα επιχειρήματα. Τον προβληματισμό που δημιουργείται από τα αν και έπρεπε σε οποιδήποτε θέμα τον θεωρείς αβάσιμο; Είναι σαν να μη θέλουμε να εξελιχθούμε. Τότε ας μη μιλήσουμε για τίποτα.
Κάθε τι που έγραψα ήταν σαφώς αναλυμένο, όπως και οι απαντήσεις μου στα δικά σου επιχειρήματα. όμως δε παύει να μου δημιουργείται η αίσθηση ότι είδες το anime πολύ επιπόλαια.
Δε θεωρώ τα επιχειρήματα σου χαζά όπως θεωρείς εσύ τα δικά μου. Απλά μου φαίνονται ελλειπή τόσο σε ποιότητα όσο και σε σθένος.
Δε θεωρώ ότι ο Light δεν είναι έξυπνος. Είναι και οι δύο έξυπνοι. Απλά θέλω μερικές σκέψεις να είναι ξεκάθαρες και να πάνε όλα ως εκεί που πρέπει, όχι χαμηλότερα, όχι ψηλότερα. Αυτά που είδαμε δεν μας επιτρέπουν να πούμε ποιος είναι πιο έξυπνος, μόνο ποιος ήταν πιο τυχερός (άντε να μη πω κωλόφαρδος). Laughing
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 12, 2007 10:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@lexalkon Respekt

Να συμπληρώσω κάτι:
Ο L κατάφερε να βρει τον Kira ανάμεσα σε 6 δισεκατομμύρια πιθανούς υπόπτους (αφού όποιος ζούσε πάνω στη γη θα μπορούσε να είναι δυνητικά ο Kira).
O Light όμως τι πέτυχε; Τίποτα. Ήρθε ο ίδιος ο L και του φανερώθηκε.
Από αυτό και μόνο το θέμα του ποιος είναι εξυπνότερος λύθηκε.
Τώρα το ότι ο L δεν πρόλαβε παρά τρίχα να τον αποκαλύψει και τελικά πέθανε οφείλεται σε εξωγενείς παράγοντες κι όχι στον ίδιο τον Light, τα είπε πιο πάνω ο lexalkon.

Τώρα μια φιλική συμβουλή προς τους υποστηρικτές του Kira.
Παρουσιάστε κάνα επιχείρημα της προκοπής μπας και του βρείτε κάνα ελαφρυντικό για τις βλακείες που λέει και κάνει.
Αν ανοίξεις ένα βιβλίο ψυχιατρικής θα δεις ότι αυτό που έχει ο Light λέγεται παράνοια με ιδέες μεγαλείου.
Το μόνο ελαφρυντικό που έχει (άντε σας δίνω επιχείρημα) είναι ότι αυτή η παράνοια του δημιουργήθηκε επειδή του δώθηκε μια υπερφυσική δύναμη μέσω του Death Note.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 12, 2007 10:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos έγραψε:
Το μόνο ελαφρυντικό που έχει (άντε σας δίνω επιχείρημα) είναι ότι αυτή η παράνοια του δημιουργήθηκε επειδή του δώθηκε μια υπερφυσική δύναμη μέσω του Death Note.

(συμπληρώνω) γεγονός που φαίνεται στην πρώτη απάρνηση του death note
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάι 12, 2007 10:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα οποιος παει κοντρα στον lexalkon την γ***σε Laughing
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 1:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πράγματι το σχέδιο του L για να ανακαλύψει τη θέση του KIRA ήταν πολύ καλό. Ωστόσο δεν ήταν απλά το σχέδιο που κάνει τον L έξυπνο, αλλά οι λεπτομέρειες στις οποίες βασίστηκε για να το καταστρώσει. Από πριν ξεκινήσει την όλη συνεργασία με την αστυνομία ο L είχε προβεί σε κάποιες υποθέσεις-συμπεράσματα: 1ο. υπέθεσε ότι για να σκοτώσει κάποιον ο KIRA έπρεπε να γνωρίζει το όνομα και το πρόσωπο κάποιου. Το ήξερε αυτό από το δεύτερο επεισόδιο, το μόνο που χρειζόταν ήταν η επιβεβαίωση, 2ο. και σημαντικότερο, με μόνο στοιχείο τους θανάτους κατάφερε να σκιαγραφήσει το προφίλ του KIRA ως άνθρωπο ανώριμο, αλαζόνα, που έχει συγκεντρώσει δύναμη στα χέρια του και έχει χάσει την αίσθηση του πραγματικού δικαίου, που δεν ξέρει να χάνει. Το περίμενε πως ο KIRA δεν ήταν στην πραγματικότητα δίκαιος και θα προσπαθούσε να τον σκοτώσει (έστω και αθώος) αν του δινόταν η ευκαιρία. Χωρίς αυτές τις υποθέσεις δε θα υπήρχε σχέδιο. Και ξέρουμε πως και οι δύο ήταν σωστές. Αν ο Light ήταν έξυπνος (αλλά και δίκαιος αφού ο L δεν ήταν κακοποιός) δε θα έπεφτε στην παγίδα. Θα καθόταν στα αυγά του και δε θα επέτρεπε στον αντίπαλό του και να ξεσκεπάσει την πραγματική προσωπικότητα του KIRA και να τον πλησιάσει.
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 1:44 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lexalkon έγραψε:
devilmanson έγραψε:
1ον α)το να σκοτωνει κακους δεν χρειαζοταν να εχει τα ματια καθως οτι μαθαινε ειχε τα αρχεια της αστυνομιας
1ον Β) μπορουσε να τα μαθει απο την τηλεοραση
1ον γ)το μυαλο του ηταν εξισου ισαξιο με τα ματια
1ον δ)το να δωσεις τη μιση σου ζωη καθως δεν ξερεις ποση ζωη σου απομενει ειναι κατι το οποιο ειναι πολυ σοβαρο δλδ αν του μεναν 10 χρονιας ζωης θα ειχε 5,σε 5 χρονια τι να κανεις, αυτην την παραμετρο την σκεφτηκεσ?
μην χαρακτηριζεις αυτο το σκεπτικο ως μη αλτρουιστικο καθως ολα αυτα ειναι απλες σκεψεις που σου αναλυσα...επιπλεον μονο το οτι σκοτωσε καλους ειναι ενα δειγμα θυσιας καθως δεν ηταν μεσα στο σκεπτικο του...το οτι ρισκαρε σε ολα αυτα την ζωη του δειχνει την αγαπη και την προστασια του για αυτο που θελει να κανει.


HaHa Ποιος είπε να πάρει τα μάτια για τους κακούς; Εδώ μιλάμε για L vs Light! Αν ήταν τόσο θαραλέος όσο θέλεις να πιστεύεις και ρίσκαρε σε όλα αυτά τη ζωή του, τότε πραγματικά δε θα φοβότανε να δώσει τη μισή ζωή του. Απλά είναι κότα. Και εγωιστής. Και ψυχικα διαταραγμένος. Και μη μου πεις ότι αν σε σταματήσει κάποιος στο δρόμο και σου πει είμαι ή θα γίνω θεός θα τον ακολουθήσεις. Αν το κάνεις τότε είσαι κύριος των πράξεων σου και καλά κάνεις που πιστεύεις ότι ο Light είναι αλτρουιστής και γενναίος και θεός.
Νομίζω πάντως χωρίς να είμαι σίγουρος ότι σε καμιά περίπτωση ο Light δεν ενδιαφέρεται για το σχέδιό του. Ακόμα και τότε που του φανερώθηκε ο L δεν τον ένοιαξε καθόλου για το "μεγάλο" του σχέδιο. Αυτό που είπε γυρίζοντας σπίτι ήταν με τσάκωσες και εξευτελίστηκα, αλλά τίποτα ότι κάποιος σαμποτάρει το νέο κόσμο. Μόνο τον εαυτό του σκέφτηκε.

devilmanson έγραψε:
2ον Μπορουμε ολοι να καταλαβουμε οτι αν δεν ηταν ο watari o L δεν θα υπηρχε ετσι και τα λεφτα που περνει για να χτιζεις εναν ουρανοξυστη 60 οροφους με τετοια συστηματα ξερεις τι λεφτα θα ηθελε?ποσες δλδ υποθεσεις αλυτες εχει λυση πλακα κανουμε??επιπλεον ο Λ διαλεγε τι υποθεση να παρει δεν του την ανεθεταν!


Ως απάντηση:
sunday έγραψε:
Ο Watari ίδρυσε τα ορφανοτροφία και μάζεψε χαρισματικά παιδιά. Αν το χάρισμα είναι κωλοφαρδία τότε ναι, ο L ήταν κωλόφαρδος.
Αντίθετα ο Light ήταν κωλόφαρδος που η Misa ήταν υποστηρικτής του!


devilmanson έγραψε:
3ον το τριτο σου επιχειρημα σορρυ κιολας αλλα μου φαινεται χαζο ,επρεπε δεν υπαρχει γιατι αν το λες αυτο και γω σου λεω επρεπε ο watari να μην εβρισκε τον L και οτι ο L ειναι οτι ειναι απο τυχη επειδη βρεθηκε σε ορφανοτροφειο!


Κοίτα αν ο L δεν είχε από την αρχή μυαλό όπου και να τον πήγαιναν το ίδιο στουρνάρι θα έμενε. Η Misa δεν ήταν από την αρχή υποστηρικτής του KIRA. Έγινε μετά την "τιμωρία" του δολοφόνου της οικογένειάς της. Λοιπόν κωλόφαρδος ήταν ο μικρός που έχαιρε την ευγνωμοσύνη της. Αυτό το 3ο δε το θεώρησα καν επιχείρημα για να υποστηρίξεις κάτι.


devilmanson έγραψε:
4ον) μια κοπελια η οποια εχει μια ευνωμοσυνη σε ενα ατομο το θαυμαζει και επιπλεον οταν το γνωριζει τις αρεσει και επιπλεον εχει μυαλο και αυτο το ατομο ειναι πολυ λογικο να τον ερωτευτει δεν εγινε απο το πουθενα υπηρχαν λογικα συναισθηματικα επιχειρηματα!δεν ξερεις ποιος απο τους δυο θα εκανε το λαθος οποτε να πεις οτι δεν θα το σκοτωνε δεν το ξερεις ειναι τελειως θεωρητικο


Δεν καταλαβαίνω την υπογραμμισμένη πρόταση. Ποιοι θα κάνουν λάθος, ποιος θα σκοτώσει ποιον; Whistling

devilmanson έγραψε:
5ον αν η ρεμ ηταν σαν to ruyk τοτε η μισα θα ειχε παει στα θυμαρακια απο το 17 επεισοδιο κιολας οποτε τοτε ειδικα θα ειχε πεθανει απο πολυ πολυ νωρις και ο L


Τώρα αυτό κι αν είναι επιχείρημα. Εγώ το λέω αυθαίρετο, εσύ; Πως δηλαδή θα πέθαινε ο L; Θα πήγαινε στον Light και θα του 'λεγε "να ξέρεις ήθελα να σου φανερώσω το όνομά μου, έτσι γράφεται, θα σου δώσω και μια φωτογραφία να μη με ξεχάσεις ακόμη και αμνησία να πάθεις". Ας λογικευτούμε λίγο.
Άσε που αν είχε σκοτώσει τη Misa στο 17 όπως λες θα έψαχνε ακόμα να βρει το κρυσφύγετο του Mello. Και μη μου πεις ότι δε θα πιεζόταν αφάνταστα να κάνει τη συμφωνία, την οποία και πάλι θα έκανε για να σώσει το τομάρι του.


devilmanson έγραψε:
6ον ο Light εχει ξεχασει οτιδηποτε αλλα δεν εχει και την πειρα του L ετσι...επιπλεον αν δεν ηταν και τοτε ο light να ασχοληθει με την υποθεση και να ανακαλυψει την yotsyba οταν ο L ξενερωσε επειδη η θεωρια του νομιζε οτι ηταν λαθος δεν θα γινοταν καν εκεινο το σκηνικο επιπλεον μιλας για μια στιγμη σκεψης οπου δεν δινει κανα σοβαρο στοιχειο για αυτο που πας να πεις .του την ειπε εμεσα αλλα παντα του την ελεγε δεν ειναι κατι καινουργιο...


Όπως είπες η θεωρία του L ήταν σωστή. Κάνεις λάθος ότι απλά του την είπε όπως άλλες φορές. Έμμεσα τον κατηγόρησε και πάλι σχεδόν λέγοντας ότι έτσι το σχεδίασε να χάσει τη δύναμη και τις αναμνήσεις του ώστε να μπορέσει να τις ξαναπάρει αφού χαθούν τα επιβαρυντικά στοιχεία εναντίον του. Μάλιστα ήταν ο ίδιος ο Light που φανέρωσε τις σκέψεις του L. Ξαναδες τα επεισόδια Και έπειτα αν είχε προλάβει να κάνει το τελευταίο τεστ θα είχε αποκαλύψει τον Light. Και μη σπεύσεις να μου πεις ότι δεν πρόλαβε γιατί είπαμε: αν δεν ήταν η Misa, και κατ' επέκατση η Rem ας μη τα ξαναλέμε...

devilmanson έγραψε:
7ον δεν ειδα εσυ που αποκαλεις καποια πραγματα αβασιμα να εχει δωσει κανα βασιμο λεγοντας στο 1ο αν στο 3, 4, 5 επρεπε και στο 6ο να αναλυεις κατι το οποιο ηταν δεδομενο εξαρχης!!!το να διαβασω προσωπικα το μανγκα δνε με συγκινει παντως Razz


Κοίταξε όλές οι σκέψεις μου υποστηρίχτηκαν από βάσιμα επιχειρήματα. Τον προβληματισμό που δημιουργείται από τα αν και έπρεπε σε οποιδήποτε θέμα τον θεωρείς αβάσιμο; Είναι σαν να μη θέλουμε να εξελιχθούμε. Τότε ας μη μιλήσουμε για τίποτα.
Κάθε τι που έγραψα ήταν σαφώς αναλυμένο, όπως και οι απαντήσεις μου στα δικά σου επιχειρήματα. όμως δε παύει να μου δημιουργείται η αίσθηση ότι είδες το anime πολύ επιπόλαια.
Δε θεωρώ τα επιχειρήματα σου χαζά όπως θεωρείς εσύ τα δικά μου. Απλά μου φαίνονται ελλειπή τόσο σε ποιότητα όσο και σε σθένος.
Δε θεωρώ ότι ο Light δεν είναι έξυπνος. Είναι και οι δύο έξυπνοι. Απλά θέλω μερικές σκέψεις να είναι ξεκάθαρες και να πάνε όλα ως εκεί που πρέπει, όχι χαμηλότερα, όχι ψηλότερα. Αυτά που είδαμε δεν μας επιτρέπουν να πούμε ποιος είναι πιο έξυπνος, μόνο ποιος ήταν πιο τυχερός (άντε να μη πω κωλόφαρδος). Laughing



1on εχεις σκεφτει ποτε τι παει να πει η εννοια ζωη?απο τι στιγμη που ειχε τις δυνατοτητες να τα καταφερει με αλλες μεθοδους εκτος των ματιων και τα καταφερε επαξαια δεν μπορεις να μου πεις οτι ειναι κοτα,ειναι σαν να σου προσφερω την ευκολη λυση και εγω διαλεγω την δυσκολη αν εσυ νομιζεις οτι καποιος ειναι μαγκας να ακολουθαει την ευκολη λυση ε τοτε δεν μπορω να σου πω τπτ αλλο καθως θα εχουμε διασταση αποψεων ειναι το τι πιστευει κανεις...επιπλεον σου επινθυμιζω οτι πολυ λογικο στην συναντηση τους να το πει αυτο καθως ηταν ενα στοιχημα μεταξυ τους και ο L οταν στο 18 επεισοδιο ελευθερωθηκε ο Light ειδες πως εκανε δεν σκεφτοταν πως θα πιασει τον κιρα αλλα το οτι ενιωθε ασχημα που δεν ηταν ο Light o kira και βαριοταν να κανει οποιαδηποτε αλλη αναζητηση(ασε που το ειπε ξεκαθαρα οτι ανακαλυψε οτι ο an o Light δεν ηταν ο κιρα δεν θα ικανοποιηοταν...δεν ειναι αυτο εγωιστο θα τρελαθουμε τωρα!!!!) εδω και 2 μηνες καθως τοσος καιρος περασε μεχρι ο LIGHT ανκαλυψει για την yotsuba και θα μου πεις τωρα για μια φραση που ειπωθηκε...

2ον το οτι μονο τον βρηκε ο watari τον L για μενα ηταν κολοφαρδος και δεν μαζευε χαρισματικα παιδια ιδρουσε ορφανοτροφεια αλλιιως για την θεση του L δεν θα ταν μονο 2 ατομα το οποιο το ενα ηταν και 15 χρονων τοτε.μετα εμενα λετε οτι δεν εχω δει τα επεισοδια που ειδατε να λεει οτι ο watari epairne μονο χαρισματικα παιδια...επιπλεον αν ο Light ηταν και αυτος ορφανος δεν ξερεις αν θα γινοταν να ειναι ιδιος με τον L...το οτι ηταν η μισα υποστηρικτης ηταν προσωπικοι της λογοι και εσενα αμα σου σκοτωναν τους γονεις σου και ο δολοφονος τιμωρουντα απο καποιον και συ θεο θα τον ειχες και μην μου πεις οχι και ειδικα αμα ηταν και γυναικα ωραια!!!η τυχη του Light ηταν οτι βρηκε το death note αλλα αυτο τζαμπα το αναλυουμε καθως αυτο ηταν το στορυ

3ον εγω δεν ειπα οτι ο L δεν ειχε μυαλο αλλα ενα 20 χρονων ατομο λεφτα δεν κανει τοσα πολλα για να ναι τετοιου ειδος πρακτορας οσο μυαλο και αν εχει εκει ηθελα να καταληξει το επιχειρημα μου για αυτο και λεω τυχη που ειχε τον watari τον σεβομαι μαλιστα ως αντιπαλος τοθ κιρα...και να το ξεκαθαρισουμε καλυτερα η μισα ηταν μια παραμετρος βοηθειας στην οποια δεν οφειλεται ο Light αλλα ενας shinigami...

4ον εσυ θεωρησες αν καταλαβα καλα οτι η μισα τον βοηθησε για να σκοτωσει τον L.εγω θα σου πω οτι η μισα ηταν ενα εμποδιο καθως εκει οι υποψιες προς το ατομο του σιγουρευτηκαν επιπλεον εκανα πολλα λαθη εξαιτιας της μισα...

δεν ξερω πως θα τον σκοτωνε αλλα θεωρω τον Light αρκετα εικανο ωστε να εβρισκε την λυση η στην τελικη θα μπορουσε να ειχε παρει και τα ματια οπου και αυτο το μυστικο μαθευτηκε χαρις της μισα αλλα μια ζημια που του εκανε.
ο Μελλο που κολλαει με την μισα εξηγησε μου γιατι αυτο δεν το καταλαβα...

επιπλεον για το κοτα οσον αφορα ενας ανθρωπος που ειναι κοτα και δεν εχει το πιστευω οτι μπορει να καταφερει κατι μονος του δεν θα απαρνιοταν το death note χανωντας αυτην την υπερτατη δυναμη οπου οπως λες ηταν για τον εγωισμο του εχοντας την πεποιθηση οτι θα κυνηγησει τον κιρα και θα τον βρει πριν τον L.και ολο αυτο εγινε παλι εξαιτιας της αναθεματισμενης μισα...

επιπλεον για μενα ο L ειναι τα ιδια σκατα γιατι και αυτος με το death note τα ιδια πανω κατω θα εκανε αφου στο 25 για μια θεωρια του ηταν ικανος να βαλει ανθρωπο να σκοτωσει αλλον....μπορει σε τριτοκοσμικη χωρα αλλα δεν παυει να αφερει ζωη αν το θεωρεις σωστο αυτο τοτε θεωρησε και τους αθωους του fbi και τους αλλους θανατους ως σωστο καθως η ιδια σκεψη ειναι...και παλι εκει εκανε το παιχνιδι του Light καθως ολο ηταν στημενο γιατι πως πιστευω καταλαβες δεν ηταν το 13 μερες για να αθωωθει αλλα για να κερδισει χρονο ωστε να χωσει σε αυτο το τρυπακι τον L ωστε να πεθανει και η ρεμ σκοτωνοντας τον!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 1:54 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lexalkon έγραψε:
Πράγματι το σχέδιο του L για να ανακαλύψει τη θέση του KIRA ήταν πολύ καλό. Ωστόσο δεν ήταν απλά το σχέδιο που κάνει τον L έξυπνο, αλλά οι λεπτομέρειες στις οποίες βασίστηκε για να το καταστρώσει. Από πριν ξεκινήσει την όλη συνεργασία με την αστυνομία ο L είχε προβεί σε κάποιες υποθέσεις-συμπεράσματα: 1ο. υπέθεσε ότι για να σκοτώσει κάποιον ο KIRA έπρεπε να γνωρίζει το όνομα και το πρόσωπο κάποιου. Το ήξερε αυτό από το δεύτερο επεισόδιο, το μόνο που χρειζόταν ήταν η επιβεβαίωση, 2ο. και σημαντικότερο, με μόνο στοιχείο τους θανάτους κατάφερε να σκιαγραφήσει το προφίλ του KIRA ως άνθρωπο ανώριμο, αλαζόνα, που έχει συγκεντρώσει δύναμη στα χέρια του και έχει χάσει την αίσθηση του πραγματικού δικαίου, που δεν ξέρει να χάνει. Το περίμενε πως ο KIRA δεν ήταν στην πραγματικότητα δίκαιος και θα προσπαθούσε να τον σκοτώσει (έστω και αθώος) αν του δινόταν η ευκαιρία. Χωρίς αυτές τις υποθέσεις δε θα υπήρχε σχέδιο. Και ξέρουμε πως και οι δύο ήταν σωστές. Αν ο Light ήταν έξυπνος (αλλά και δίκαιος αφού ο L δεν ήταν κακοποιός) δε θα έπεφτε στην παγίδα. Θα καθόταν στα αυγά του και δε θα επέτρεπε στον αντίπαλό του και να ξεσκεπάσει την πραγματική προσωπικότητα του KIRA και να τον πλησιάσει.

ηταν πολυ καλο για αυτο λεει δημοσια στην τv οτι δεν περιμενε να πετυχει και οτι απο τυχη τον βρηκε στο kantho,
επιπλεον ο L βλεπουμε οτι ξερει να χανει επεισοδιο 18 οταν ο Light θεωρουνταν αθωος ειδαμε πως εκανε η ωριμοτητα στο μεγαλειο. επιπλεον οπως ειπα και πιο πανω ειδαμε τον L ποσο δεν ειχε χασει την πραγματικοτητα δικαιου στο επ 25 θελωντας για μια θεωρια απλως για μια θεωρια να σκοτωσει ανθρωπο μεσου αλλου κιολας δεν μπορουσε να το ρισκαρει ο ιδιος μετα ο Light ειναι κοτα...και επιπροσθετως αν εσενα καποιος σε κυνηγαει για σε καταδικασει σε θανατο να κατσεις στα αυγα σου μην υπερασπιστεις τον εαυτο σου ειναι και αυτο επισης λογικο... Whistling τον εαυτου ενας ανθρωπος τον υπερασπιζεται στο δικιο ΑΚΟΜΑ και στο αδικο αλλιως ειναι φαγωμενος απο χερι!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 82
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 2:31 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lexalkon, μπορώ να πω οτι παθιάστηκες πολύ με το άνιμε και ίσως κάπου εκεί έγινε το λάθος. Για έναν εξωτερικό παρατηρητή όπως εμένα, παρακολουθώ την συζήτηση απο την αρχή, είναι μεν ωραία και κατανοητή η πορεία σκέψης σου αλλά επέτρεψε μου να πώ οτι δεν βασίζεται σε επιχειρήματα, ή τελος πάντων επιχειρήματα του τύπου

Ο Watari ίδρυσε τα ορφανοτροφία και μάζεψε χαρισματικά παιδιά. Αν το χάρισμα είναι κωλοφαρδία τότε ναι, ο L ήταν κωλόφαρδος.

Αντίθετα ο Light ήταν κωλόφαρδος που η Misa ήταν υποστηρικτής του!

και

3ο. Έπρεπε η Misa να μην είναι υποστηρικτής του Light, να πήγαινε το death note στις αρχές και τον L και θα βλέπαμε αν σε εκείνο το σημείο με τις όσες υποψίες και τη γνώση αυτού του όπλου που θα βρισκόταν ο Light. Έπρεπε να είχε και η άλλη μεριά ένα death note...κι ας μη το χρησιμοποιούσαν. Απλά να το είχαν.
4o. Έπρεπε η Misa να μην είναι ερωτευμένη με τον Light και να μαρτυρούσε τα πάντα στην πρώτη ανάκριση. Αλλά όχι ήταν εμπόδιο. Που αν δεν ήταν η Misa και κατ' επέκταση η Rem ακόμα θα προσπαθούσε να βρει τρόπο να σκοτώσει τον L.
5ο. Έπρεπε η Rem να είναι σαν τον Ryuk και ο Light ακόμα θα έψαχνε στα τυφλά το όνομα του αντιπάλου του.


είναι πολύ αδύναμα. Τα πράγματα έχουν ως έχουν. Παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ που τα νιώθεις και τα υποστιρίζεις, Cool

devilmanson μαζί σου, lighto rules Thumbs UP γιατί ο παράγοντας τύχη πάντα παίζει στη ζωή. Σκοπός είναι να μπορείς να εκμεταλευτείς τις καταστάσεις που προκύπτουν προς όφελός σου. Η πρασαρμοστηκότητα είναι μια μορφή εξυπνάδας άλλωστε.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 5:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
1on εχεις σκεφτει ποτε τι παει να πει η εννοια ζωη?


Συγγνώμη, το λέει αυτό κάποιος που υποστηρίζει κάποιον που αφαιρεί ζωές και αθώων. Πλάκα μου κάνεις; Αν είναι πες μου να αρχίσω να κάνω και γω πλακίτσες. Ας προσέχουμε τι γράφουμε!

devilmanson έγραψε:
επιπλεον σου επινθυμιζω οτι πολυ λογικο στην συναντηση τους να το πει αυτο καθως ηταν ενα στοιχημα μεταξυ τους και ο L οταν στο 18 επεισοδιο ελευθερωθηκε ο Light ειδες πως εκανε δεν σκεφτοταν πως θα πιασει τον κιρα αλλα το οτι ενιωθε ασχημα που δεν ηταν ο Light o kira και βαριοταν να κανει οποιαδηποτε αλλη αναζητηση(ασε που το ειπε ξεκαθαρα οτι ανακαλυψε οτι ο an o Light δεν ηταν ο κιρα δεν θα ικανοποιηοταν...δεν ειναι αυτο εγωιστο θα τρελαθουμε τωρα!!!!) εδω και 2 μηνες καθως τοσος καιρος περασε μεχρι ο LIGHT ανκαλυψει για την yotsuba και θα μου πεις τωρα για μια φραση που ειπωθηκε...

devilmanson έγραψε:
επιπλεον ο L βλεπουμε οτι ξερει να χανει επεισοδιο 18 οταν ο Light θεωρουνταν αθωος ειδαμε πως εκανε η ωριμοτητα στο μεγαλειο


Μάλλον δεν προσέχεις τι γράφω. Δεν αναφέρθηκα καθόλου στην ωριμότητα και τον εγωισμό του L. Κι αν μου ζητούσες τη γνώμη μου θα σου έλεγα ότι δεν είναι ώριμος και έχει εγωισμό για διάφορους λόγους όχι μόνο αυτό που γράφεις, με τη διαφορά ότι δεν είχε άδικο σ'αυτά που πίστευε. Οι υποθέσεις του ήταν όλες σωστές.

devilmanson έγραψε:
2ον το οτι μονο τον βρηκε ο watari τον L για μενα ηταν κολοφαρδος και δεν μαζευε χαρισματικα παιδια ιδρουσε ορφανοτροφεια αλλιιως για την θεση του L δεν θα ταν μονο 2 ατομα το οποιο το ενα ηταν και 15 χρονων τοτε.μετα εμενα λετε οτι δεν εχω δει τα επεισοδια που ειδατε να λεει οτι ο watari epairne μονο χαρισματικα παιδια...επιπλεον αν ο Light ηταν και αυτος ορφανος δεν ξερεις αν θα γινοταν να ειναι ιδιος με τον L.


και ξαναλέω αν ο L από μικρός δεν ήταν έξυπνος στα καλύτερα σχολεία να τον πήγαιναν τόσο έξυπνος δε θα γινόταν. Και γω σου λέω ότι ήταν άτυχος ο L που πήγε στο ορφανοτροφείο. Μπορεί έξω αν δεν ήταν ορφανός να έπαιρνε καλύτερη μόρφωση και να γινόταν ακόμα πιο έξυπνος.. Τι το συζητάμε το συγκεκριμένο θέμα;

devilmanson έγραψε:
το οτι ηταν η μισα υποστηρικτης ηταν προσωπικοι της λογοι και εσενα αμα σου σκοτωναν τους γονεις σου και ο δολοφονος τιμωρουντα απο καποιον και συ θεο θα τον ειχες και μην μου πεις οχι και ειδικα αμα ηταν και γυναικα ωραια!!!η τυχη του Light ηταν οτι βρηκε το death note αλλα αυτο τζαμπα το αναλυουμε καθως αυτο ηταν το στορυ


Τώρα κοροϊδευόμαστε; Εσύ ο ίδιος το λες. Προσωπικοί λόγοι..επειδή σκότωσε το δολοφόνο των γονιών της. Ρε παιδιά αν αυτό δεν είναι τυχαίο τότε τι είναι; Θα τρελαθούμε; Δηλαδή αν το death note έπεφτε στα χέρια ενός τύπου σαν τον πατέρα του Light και το κοινοποιούσε δε θα έλεγες ότι είναι άτυχος ο KIRA; Εμένα μου φαίνεται ότι τα λεγόμενά σας είναι γεμάτα αντιφάσεις

devilmanson έγραψε:
3ον εγω δεν ειπα οτι ο L δεν ειχε μυαλο αλλα ενα 20 χρονων ατομο λεφτα δεν κανει τοσα πολλα για να ναι τετοιου ειδος πρακτορας οσο μυαλο και αν εχει εκει ηθελα να καταληξει το επιχειρημα μου για αυτο και λεω τυχη που ειχε τον watari τον σεβομαι μαλιστα ως αντιπαλος τοθ κιρα

Δε θα ασχοληθώ άλλο με αυτό το θέμα. Δε με ενδιαφέρει αν θες να καταλάβεις ή όχι

devilmanson έγραψε:
...και να το ξεκαθαρισουμε καλυτερα η μισα ηταν μια παραμετρος βοηθειας στην οποια δεν οφειλεται ο Light αλλα ενας shinigami...

ωραία, και τι θες να πεις μ'αυτό;

devilmanson έγραψε:
4ον εσυ θεωρησες αν καταλαβα καλα οτι η μισα τον βοηθησε για να σκοτωσει τον L.εγω θα σου πω οτι η μισα ηταν ενα εμποδιο καθως εκει οι υποψιες προς το ατομο του σιγουρευτηκαν επιπλεον εκανα πολλα λαθη εξαιτιας της μισα...


Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δε φταίει η Misa αλλά ένας shinigami, παρόλα αυτά η συμμετοχή τους στην ιστορία εξασφάλισε στον Light το θάνατο του L.

devilmanson έγραψε:
δεν ξερω πως θα τον σκοτωνε αλλα θεωρω τον Light αρκετα εικανο ωστε να εβρισκε την λυση η στην τελικη θα μπορουσε να ειχε παρει και τα ματια οπου και αυτο το μυστικο μαθευτηκε χαρις της μισα αλλα μια ζημια που του εκανε.


καλά κρασιά. Κι αν ο παππούς ήταν γιαγιά μου... Sorry, αλλά δεν τον έχω για τόσο ικανό να έβρισκε τη λύση. Είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθείς ότι αν δεν ήταν η Misa δεν θα είχαν εμπλακεί οι shinigamis και ο L δε θα πέθαινε; Όσο εμπόδιο και να ήταν σε καλό του γύρισε. Αν δεν υπήρχε Misa ακόμα και να σκότωνε τον L θα ήταν σαν να φώναζε σε εκείνο το σημείο ότι αυτός ήταν ο KIRA!

devilmanson έγραψε:
ο Μελλο που κολλαει με την μισα εξηγησε μου γιατι αυτο δεν το καταλαβα...

Αυτό άστο θα το καταλάβεις σύντομα Embarassed κατά λάθος το έγραψα

devilmanson έγραψε:
επιπλεον για το κοτα οσον αφορα ενας ανθρωπος που ειναι κοτα και δεν εχει το πιστευω οτι μπορει να καταφερει κατι μονος του δεν θα απαρνιοταν το death note χανωντας αυτην την υπερτατη δυναμη οπου οπως λες ηταν για τον εγωισμο του εχοντας την πεποιθηση οτι θα κυνηγησει τον κιρα και θα τον βρει πριν τον L.και ολο αυτο εγινε παλι εξαιτιας της αναθεματισμενης μισα...

devilmanson έγραψε:
επιπλεον οπως ειπα και πιο πανω ειδαμε τον L ποσο δεν ειχε χασει την πραγματικοτητα δικαιου στο επ 25 θελωντας για μια θεωρια απλως για μια θεωρια να σκοτωσει ανθρωπο μεσου αλλου κιολας δεν μπορουσε να το ρισκαρει ο ιδιος μετα ο Light ειναι κοτα


Από ότι φαίνεται βλέπουμε τελείως διαφορετικά το συγκεκριμένο θέμα. Μάλλον βολικό του ήταν να απαρνηθεί το death note όχι γενναίο. Αυτό που σκέφτηκε ήταν πραγματικά ευφυές, αλλά μέχρι εκεί. Ήταν η εύκολη λύση (τη στιγμή που παραπάνω γράφεις ότι δεν προτιμά τις εύκολες λύσεις) για την οποία μάλιστα ευθύνεται η "αναθεματισμένη" Misa. Προσωπικά δε θα ήθελα να κυβερνήσω έναν κόσμο που με υπακούει από φόβο. Προτιμώ να με σέβεται ο άλλος. Αν το να χρησιμοποιείς το φόβο ως μέσο για να πετύχεις κάτι είναι γενναίο τότε πρέπει να επιβραβεύσουμε όλους όσους επιβιώνουν σε βάρος των αδυνάτων.
Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα να θέλεις να φτιάξεις έναν νέο κόσμο από το να λύνεις μια υπόθεση. Αν είσαι αλτρουιστής και νοιάζεται πραγματικά για τους άλλους αλλά δε μπορείς να διαθέσεις κομμάτι της ζωής σ'αυτό που κάνεις για να τους κυβερνήσεις τότε είσαι υποκριτής. Αν είσαι ντετέκτιβ και είσαι καλός και με τις υποθέσεις που λύνεις βοηθάς κόσμο και θέλεις να λύσεις κι άλλες υποθέσεις με τον ίδιο σκοπό στο μέλλον, τότε το να μη πεθάνεις λέγεται σωστή κίνηση για σένα και τους υπόλοιπους.

devilmanson έγραψε:
επιπλεον για μενα ο L ειναι τα ιδια σκατα γιατι και αυτος με το death note τα ιδια πανω κατω θα εκανε αφου στο 25 για μια θεωρια του ηταν ικανος να βαλει ανθρωπο να σκοτωσει αλλον....μπορει σε τριτοκοσμικη χωρα αλλα δεν παυει να αφερει ζωη αν το θεωρεις σωστο αυτο τοτε θεωρησε και τους αθωους του fbi και τους αλλους θανατους ως σωστο καθως η ιδια σκεψη ειναι...και παλι εκει εκανε το παιχνιδι του Light καθως ολο ηταν στημενο γιατι πως πιστευω καταλαβες δεν ηταν το 13 μερες για να αθωωθει αλλα για να κερδισει χρονο ωστε να χωσει σε αυτο το τρυπακι τον L ωστε να πεθανει και η ρεμ σκοτωνοντας τον!


Αυτοί που θα πέθαιναν ήταν ήδη προγραμματισμένο να πεθάνουν. Το μόνο που άλλαζε ήταν ο τρόπος της θανατικής ποινής, αλλά νόμιζα το είχες καταλάβει. Κι όπως προανέφερα το σχέδιο του Light ήταν ευφυές, δε μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς, απλά πολύ τυχαίο. Είναι το μοναδικό πράγμα που παραδέχομαι από τον Light και αν είχες διαβάσει το manga θα έβλεπες πως φαίνονται πολύ καλύτερα οι επιδιώξεις του εκεί. Μη μου το χτυπάς λοιπόν αν το κατάλαβα ή όχι, το γνωρίζω πολύ καλύτερα από σένα.

devilmanson έγραψε:
ηταν πολυ καλο για αυτο λεει δημοσια στην τv οτι δεν περιμενε να πετυχει και οτι απο τυχη τον βρηκε στο kantho,


Καλά είσαι απίστευτος. Όταν κάνεις την πιο απίστευτη υπόθεση τότε ανάλογα μικρές είναι και οι πιθανότητες να είναι σωστή. Ωστόσο οι δικές του ήταν σ'αυτό το μικρό ποσοστό.
Τον βρήκε από τύχη στο Καντο; HaHa Laughing Βρε άνθρωπε έψαχναν συγκεκριμένα στην Ιαπωνία και την χώρισαν σε τμήματα. Τυχερός ήταν ο L που τον βρήκε με την πρώτη. Αν δεν ήταν στο Κάντο θα τον έβρισκε με τη δεύτερη, τρίτη, όσες χρειαζόταν. Ακόμα και η επιλογή του Κάντο ως πρώτη δεν ήταν τυχαία, εξαιτίας της πληθυσμικότητάς του(δεύτερο επεισόδιο 19.58). Αντε να ξαναδούμε επεισόδια Laughing

devilmanson έγραψε:
και επιπροσθετως αν εσενα καποιος σε κυνηγαει για σε καταδικασει σε θανατο να κατσεις στα αυγα σου μην υπερασπιστεις τον εαυτο σου ειναι και αυτο επισης λογικο... τον εαυτου ενας ανθρωπος τον υπερασπιζεται στο δικιο ΑΚΟΜΑ και στο αδικο αλλιως ειναι φαγωμενος απο χερι!

Δε θα φτάσω στο σημείο να με κυνηγά κάποιος επειδή έχω άδικο. Κι αυτό είναι έξυπνη κίνηση. Ο Light όπως έστρωσε κοιμήθηκε. Έκανε ό,τι έκανε και θα έπρεπε οι πράξεις του να φέρουν το θάνατο και σε άλλους. Μια φορά άδικα δεν τον κυνηγούσαν. Έχασε και το τελευταίο σημάδι δικαιοσύνης τη στιγμή που σκότωσε τον ψεύτικο L. Αν και μόνο αυτό δεν σε προβληματίζει τοτε δεν έχουμε λόγο να συζητάμε. Η δική μου ηθική πρέπει να είναι τρομερά διαφορετική από τη δική σου.


ismia έγραψε:
lexalkon, μπορώ να πω οτι παθιάστηκες πολύ με το άνιμε και ίσως κάπου εκεί έγινε το λάθος. Για έναν εξωτερικό παρατηρητή όπως εμένα, παρακολουθώ την συζήτηση απο την αρχή, είναι μεν ωραία και κατανοητή η πορεία σκέψης σου αλλά επέτρεψε μου να πώ οτι δεν βασίζεται σε επιχειρήματα, ή τελος πάντων επιχειρήματα του τύπου


Έχω δει αρκετά anime και αυτό δεν είναι το αγαπημένο μου. Βαρέθηκα να ακούω ο Light έτσι κι ο Light αλλιώς χωρίς να ισχύουν. Αν τα επιχειρήματά μου σου φαίνονται αδύναμα και δε σου δημιούργησαν τον παραμικρό προβληματισμό τότε μάλλον είναι επειδή δεν κατάλαβες σε τι αποσκοπούσαν ή επειδή εσύ είσαι αρκετά παθιασμένος με τον KIRA
ismia έγραψε:
lighto rules
για να δεις λιγάκι παραπέρα. Αντε βρε παιδια.

Τη διαφορά μας πάντως δεν την καταλάβατε. Εσείς θέλετε να βγάλτε τον Light ντε και καλά πιο έξυπνο ενώ εγώ σας λέω ότι από αυτά που είδα δεν έχω αρκετά στοιχεία για να κρίνω παρά μόνο ποιος ήταν πιο τυχερός. Τώρα ποιος είναι πιο παθιασμένος και άλλους χαρακτηρισμούς μάλλον άλλους θα πρέπει να βαρύνουν κι όχι εμένα.

Και σταματήστε να βάζεται όλο το post σε quotes. Απαντήστε σε συγκεκριμένα λεγόμενα τη φορά, μην ανεβοκατεβαίνουμε για να μπορούμε να παρακολουθούμε τις σκέψεις σας.
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 340


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 2:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δυσκολο Crying or Very sad
μαλλον L
_________________


Devil May Cry
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 3:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1on φυσικα και υποστηριζω αυτον που αφαιρει ζωες δολοφονων και οχι αθωων ε, φυσικα σε ενα παιχνιδι θανατου θα υπαρξουν και αθωοι θανατοι...και επιπλεον καποιος που υποστηριζει για μενα τον L οπου ειναι ο υπερμαχος της δικαιοσυνης οπως πιστευετε ακομα και το να βαζεις μελοθανατους τις τελευταιες στιγμες της ζωης τους ειναι επισης αθλιο και τυποτενιο αυτο το ηξερε και ο L και φανηκε απο τα λογια του στο επεισοδιο 25 οπου ειπε ειναι κατι περα απ αυτο και οτι μονο ετσι θα ανακαλυψει τον κιρα.ηξερε το λαθος του και παρολα αυτα το κανε,ηταν καραντι απομιμηση κινησης κιρα αυτο και αν ημου με τον L θα το θεωρουσα κακη κινηση του L δεν τον εκανε καλυτερο απο τον κιρα.

2ον αυτο ακριβως λεω πολυ καλα καταλαβα το ποστ σου.μιλας για ανωριμοτητα του κιρα ενω δεν μιλας καθολου για την ανωριμοτητα του L δεινοντας προς τα εξω μια κακη εικονα μονο του ενος πρωταγωνιστη...λειτουργεις με καθαρη υποκειμενικη γνωμη δεινοντας την εντυπωση οτι ο L ηταν ο θεος αν το διαβαζε καποιος ο οποιος δνε ηξερε..ασχετος αν ηταν οι υποθεσεις του σωστες θα σο.
υ πω αυτο που ειπε στο 18 ο L ''το οτι ο Light yagami ηταν ο κιρα δεν επαρκουσε για να το πιασει'''.
αλλα χαιρομαι οτι τουλαχιστον παραδεχεσαι οτι και ο L ειχε κακα γιατι προς στιγμην νομιζα οτι τον ειχε ως τον τελειο.

3ον θες να μου πεις οτι ο κιρα εγινε εξυπνος στα σχολεια? η εξυπναδα η την εχεις η δεν την εχεις δεν την αποκτας απο καπου...και δεν ηταν καθολου αμορφωτος ο L πιστευεις δλδ ο watari θα αφηνε τον προερχομενο απολυτο ντετεκτιβ αμορφωτο χωρις να τον χορηγησει με τα τοσα φραγκα που ειχε?μην σου πω οτι η μορφωση του βαση οικονομικης αποψης θα πρεπει να ναι πολυ ανωτερη απο του κιρα.

4ον εδω θα σου πω την φραση τη δικια σου καλα κρασια...ας μην το πηγαινουμε στο αν καθως μπορουν να υπαρξουν χιλιες δυο υποθεσεις καλυτερα στο να μεινεις οτι το σημειωματαριο επεσε στον Light.ξαναλεω πηγαινε βαση το στορυ αν θες να λες οτι το ξερεις καλυτερα απο ολους μας θα πρεπει να βασιζεσαι πανω σ αυτο οχι σε υποθεσεις...την αντιφαση που την ειδες για πες μου.??

5ον δεν θα ασχοληθεις αλλο με το θεμα μηπως επειδη εχω δικαιο πανω σε αυτο βαση μαθηματικης λογικη θεωρεις οντως οτι ενας 20 χρονος οσο εκυπνος και αν ειναι μπορει να κανει τοσα λεφτα τοσο γρηγορα αν ναι πες μου να το ξερω...

6ον τι θελω να πω με αυτο οτι πολυ απλα τις παραμετρους δεν μπορεις να τις κρινεις και παρολα αυτα θεωρεις οτι ηταν τυχη του Light και γω σου λεω οτι οσο τυχη ηταν αλλη τοση ατυχια ηταν...

7ον εξασφαλισε το θανατο του L συμφωνω με αυτο απολυτα αλλα μην ξεχνα οτι υπηρχε ακομη μια λυση η οποια ο L δεν θα την ηξερε αν δεν εμφανιζοταν η μισα,τα ματια, και οπως του εμφανιστηκε του κιρα ο L καλιστα τον σκοτωνε υστερα απο καιρο καθως οι σκεψεις του L ηταν ο κιρα για να σκοτωσει ηθελε προσωπο και ονομα...και ο Light θα θεωρουνταν αθωος...

8ον κανεις δεν ειχε ικανους για τπτ αυτους τους 2 και ομως ηταν ικανοι για πολλα οπως ειδαμε στο ανιμε οποτε το να το λες αυτο ειναι καθαρα θεωρητικο οποτε δεν χωραει συζητηση ας μεινουμε σ αυτα που εγιναν οχι που θα γινονταν... σωστα? και οπως ειπα πιο πανω αν δεν υπηρχε η μισα υπηρχαν τα ματια και με τις παραμετρους που ειχε βαλει ο λ για τον κιρα θα θεωρονταν αθωος καθως δεν ηξερε ονομα.

για το μελλο ας πουμε αργοτερα καθως δεν ξερω Razz

το βλεπουμε διαφορετικα αλλα δεν βλεπω να λες οτι εχω αδικο αρα συμφωνει σωστα?και ενας ανθρωπος ο οποιος λες οτι ειναι κοτα δεν θα το κανε αυτο οτι και να λες γιαιτ ειναι μεγαλο ρισκο για αν θα το ξαναπαρεις και αν θα το παρεις πρωτος.βολικο δεν ηταν καθολου ισα ισα τον εκανε να φτασει στα ορια να θερειται ο πλεον υποπτος μεχρι να βρεθει αλλος κατοχος του σημειωματαριου...ευκολη λυση θεωρεις να μεινει 50 μερες ενας ανθρωπος σε φυλακη και να πηγαινει χερι χερι με τον L? ελεος δλδ?και θα σου πω οτι ο κιρα για να καταλαβεις οτι κατι εχεις παραβλεψει στον κοσμο δεν κυβερναει τον κοσμο ετσι?σκοτωνει δολοφονους το να κυβερνας τον κοσμο και να τον κανεις οτι θελεις και γω το θεωρω αθλιο αλλα δεν πιστευω οι αθωοι οτι τον ειχα ως κυβερνητη η τυρανο,ουτε οτι εκανε αυτο ο κιρα,σε ενα δολοφονο εσυ πες του να σε σεβαστει αμα το καταφερεις αυτο τα ευσημα μου τοτε,τετοια ατομα θελουν φοβο για να μην κανουν αυτες τις ενεργειες,και αν θυμασαι καλα ο κιρα ειχε απειρους θαυμαστες και στην πορεια αλλους τοσους δεν ειδα κανενας εκτος εγκληματιων η της κυβερνησης να τον απεχθανεται...υποκριτης εισαι οταν λες οτι κανεις κατι και κανεις κατι αλλο για οφελος σου.δεν ειδα πουθενα εκτος του οτι εβαζε σε κινδυνο τη ζωη του μη το πιανοντας να επωφελειται ο Light εκτος εσυ αμα ειδες να χει απο πουθενα κανα κερδος...και σου ξαναλεω για μενα ο L τα ευσημα...

9ον εδω θα σου πω οτι σου ειπα και στο 1ον λογο το να παιζεις με μελοθανατους ειναι επισης αθλιο καθως αυτοι η ζωη τους μετραει αντιστροφα και ο L τους ειχε για πειραματοζωα... επισης ο L ξερει οτι εχει λαθος πανω σ αυτο το παραδεχεται ο ιδιος στο 25 λεγοντας οτι ειναι περα απ αυτο και θες να μου πεις εσυ οτι δεν ειναι ετσι ερχεσαι σε αντιφαση με τα λεγομενα αυτου που υποστηριζεις δλδ?...οντως βασιζοταν και στην τυχη πολυ σωστο αυτο αλλα οταν μπαινεις σε ενα τετοιο τρυπακι πρεπει να βασιστεις και στην τυχη.ισως και εκει το εχασε ο L δεν νομιζεις?
πωε κρινεις οτι το γνωριζεις πολυ καλυτερα απο μενα και γω μπορω να σου πω αν θες να το παμε θεμα γνωσειις ρωτα και εδω τον piccolo junior οτι απο το λιωσιμο που εχω ριξει ακουγωντας μονο το επεισοδιο καταλαβαινω πιο ειναι αλλα εδω τι κανουμε διαγωνισμο κριτικης η ποιος το δε η το καταλαβε καλυτερα? αναλυουμε σκεψεις για μενα το να λες τωρα Μη μου το χτυπάς λοιπόν αν το κατάλαβα ή όχι, το γνωρίζω πολύ καλύτερα από σένα.
δεν μου λεει τπτ αν το πιστευεις μπραβο σου εγω θα σου πω οτι μπορει και να χεις δικιο και αδικο ομως.και οτι λεω το λεω βαση του ανιμε οχι του μανγκα λυπαμαι αλλα δεν μ αρεσουν τα μανγκα

10ν με αυτο εννοουσα οτι δεν περιμενε να πετυχει γιατι δεν περιμενε να την πατησει ο κιρα οχι οτι δεν θα το εβρισκε λαθος καταλαβες...δεν ξερεις αν δεν την πατουσε τοτε πως θα τον εβρισκε και αν τον εβρισκε.

11ον γνωμη σου αλλα για μενα αδικα κυνηγουσαν τον κιρα δεν εκανε στην ουσια κατι κακο στον κοσμο φανηκε και απο τους υποστηρικτες του...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: somewhere in oblivion

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 4:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson καλά είναι να δεχτείς και εσύ ότι ο L είχε τα λεφτά από υποθέσεις που έλυνε. Έτσι είναι το story...δεν θα μπούμε στην φιλοσοφία πόσο έπερνε για την κάθε υπόθεση που έλυνε...είναι ανόητο. Επίσης η αστυνομία δεν είχε ιδέα για το ποσο χρονών ήταν! Άρα τα έσκαγε! Wink


Κ καλά θα ήταν να διαβάζεις πριν postαρεις αυτά που γράφεις γιατι έχεις πολλές ασυνταξίες που δεν βγάζουν νοημα και οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα Whistling

_________________
where death is most alive...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 6:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ήσουν άτυχος. Είχα ετοιμάσει ένα ωραίο post αλλά λίγες στιγμές πριν την υποβολή του έπεσε το ρεύμα! Thumb Down Crying or Very sad Κάπως έτσι πήγαινε:

Υποθέτω βλέπεις επεισόδια μόνο όταν βγάζει η animeclipse. Έχω δει δύο παραπάνω και ίσως επηρεάστηκα σε μερικές σκέψεις μου. Whistling

Υπενθυμίζω ότι σε προηγούμενο post δεν ανέλυα την ανωριμότητα του KIRA αλλά την ευφυΐα του L να σκιαγραφήσει σωστά το προφίλ του Light και να ανακαλύψει τη θέση του με τα ελλειπή στοιχεία που είχε στη διάθεσή του. Είπες ότι είχες καταλάβει το post μου, είναι έτσι σίγουρα; Όπως έγραψα θεωρώ και τους δύο ανώριμους και εγωιστές απλά για πολύ διαφορετικούς λόγους. Συνεχίζεις να θεωρείς ότι θα ψήφιζα τον L για πιο έξυπνο τη στιγμή που ξεκαθάρισα τη θέση μου σ’ αυτό το θέμα. Δε θες να το χωνέψεις. Δικαίωμά σου. Αλλά θα είμαστε καλύτερα αν δε με κατηγορείς άδικα.

Πραγματικά θέλω να σε δω να υποστηρίζεις κάποιον που αφαιρεί ζωές δολοφόνων, όταν στο «παιχνίδι θανάτου» όπως το αποκαλείς οι αθώοι που θα θυσιαστούν είναι ο πατέρας σου, η μητέρας σου, τα αδέρφια σου, η γυναίκα σου ή το παιδί σου. Ενδιαφέρον, ε; Μη λες μεγάλα λόγια. Κάθε ζωή έχει ανεκτίμητη αξία όχι μόνο για τον κάτοχό της αλλά και για τους γύρω του. Δε μπορώ σε καμία περίπτωση να δικαιολογήσω την αφαίρεση μιας αθώας ζωής.
Κοίτα τώρα αν είμαι θανατοποινίτης καταδικασμένος σε θάνατο στις 13/5/2007 ώρα 19:00 στην ηλεκτρική καρέκλα και πεθάνω 13/5/2007 ώρα 19:00 με το death note δε νομίζω ότι έχω χάσει κάτι. Ούτε ένα λεπτό από την αντίστροφη μέτρηση που αναφέρεις. Μάλιστα ο ένας από τους δύο μετά από 13 ημέρες θα κέρδιζε τη ζωή του! Ήταν ωστόσο σωστή κίνηση; Προσωπικά θα είχα πολλά ηθικά διλήμματα. Πάντως σε καμία περίπτωση δε πλησιάζει καν στο να χαρακτηριστεί απομίμηση KIRA! Οι λόγοι είναι έτη φωτός μακριά!

Για το θέμα εξυπνάδα, μόρφωση, λεφτά ( αν και η παρέμβαση του sofos11 ήταν κατατοπιστικότατη): Λες ότι ο L είχε τον Watari. Και ο Light ήταν γιος του διευθυντή της αστυνομίας και είχε πρόσβαση σε όλα τα αρχεία της αστυνομίας. Αυτό κι αν δεν τον βοήθησε! Μη μου λες λοιπόν ότι ο L ήταν κωλόφαρδος. Για έναν λόγο που βρίσκεις για τον L, αναφέρονται δύο για τον Light από άλλα μέλη του forum.

Την αντίφαση την είδα γιατί από τη μια λες ότι δεν ήταν τυχερός ο Light και στη συνέχεια υποστηρίζεις μια κατάσταση η οποία βασίζεται στο απόλυτο τυχαίο γεγονός! Σε λίγο θα μας πεις ότι ήταν σχέδιο του Light να φτάσει ένα δεύτερο death note στη γη και μάλιστα σε υποστηρικτή του! HaHa Laughing Να κάνω και γω λίγο πλακίτσα. Laughing

Ναι, συμφωνώ ότι είναι πολύ θεωρητικό να πούμε τι θα συνέβαινε αν δεν υπήρχε η Misa. Δεν μπορώ σε καμιά περίπτωση να αποκλείσω ότι ο Light θα τα κατάφερνε και αλλιώς. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον πάντως να βλέπαμε εκείνη την εξέλιξη, μπορεί κάποιος να ζούσε ακόμα τώρα. Razz Μη με κάνεις να επαναλαμβάνομαι στο θέμα πιο έξυπνου, είπαμε δε μπορώ να κρίνω από αυτά που είδα. Απλά δε μου φαίνονται αρκετά για να βγάλω τέτοιο συμπέρασμα.

Το βλέπουμε διαφορετικά σημαίνει ότι για μένα έχεις άδικο αλλά σέβομαι την άποψή σου. Για μένα ήταν εύκολη λύση. Αυτό δεν αλλάζει. Ας ήταν τόσο έξυπνος να κρατούσε το death note να τον παραδεχόμουνα. Και ας μη ξεχνάμε την περίοδο της κράτησης δεν κακοπέρασε σαν KIRA. Τα πράγματα ήταν δύσκολα από τη στιγμή που έχασε τη μνήμη του. Εκείνες τις ώρες δεν ήταν ο KIRA. Ήταν ο Light ο γιος του διευθυντή της αστυνομίας, με δυνατή αίσθηση της δικαιοσύνης, κατηγορούμενος άδικα, ισχυρός πολέμιος του KIRA. Ο KIRA την είχε κάνει και άφησε ένα νεαρό να τα τραβήξει όλα. Αν αυτό δεν είναι εύκολη λύση τότε τι;

Για το θέμα κυβερνήτης. Στο τέλος του 25 τι λέει ο Light; Είμαι ο θεός του νέου κόσμου. Τώρα αυτό πως σου φαίνεται; Εμένα μου φαίνεται κάπως. Αποφασίζουμε και διατάζουμε; Κι όποιος δε συμφωνεί μαζί μου θα πέφτει; Δικτάτορας είναι! spoiler (αυτό με το Mello πριν δεν το πρόλαβα): μη ξεχνάς έχω δει και δύο επεισόδια παραπάνω. Θα απειλήσει για να πετύχει το σκοπό του. Μπορεί και συ να αλλάξεις γνώμη μετά. end of spoiler
Η ύπαρξη μιας τέτοιας υπερφυσικής δύναμης δεν μπορεί να αποπνεύσει τίποτα άλλο παρά φόβο για τον κάτοχό της. Δεν είναι ο σεβασμός από τον οποίο πηγάζει ο θαυμασμός των υποστηρικτών αλλά από το φόβο. ʼποψή μου είναι ότι ένας τέτοιος κόσμος δομημένος στο φόβο είναι τουλάχιστον καταδικασμένος αργά ή γρήγορα να καταρρεύσει αν όχι και να υποβιβαστεί σε κατάσταση χαμηλότερη από το σημείο που ξεκίνησε.

Επειδή οι υποθέσεις που έκανε ο L για τον Light ήταν σωστές θα τον έβρισκε σε όποιο σημείο της Ιαπωνίας και να βρισκόταν. Κατάλαβέ το ότι δεν τον βρήκε τυχαία. Το σχέδιο ήταν τέλειο και ο Light την πάτησε άγρια. Συγγνώμη δηλαδή αλλά υπάρχει κι άλλος που θεωρεί ότι ο L βρήκε τον Light τυχαία;

Το ότι έχεις δει κάτι πολλές φορές και το έχεις «λιώσει» δε σημαίνει απαραίτητα ότι το κατάλαβες και ότι έχεις εξαντλήσει κάθε λεπτομέρεια. Δε μου λέει τίποτα αυτό.

Δεν ασχολούμαι άλλο σημαίνει βαρέθηκα να σου εξηγώ τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά. Μάλιστα αυτό είναι το τελευταίο post τέτοιου τύπου και έκτασης. Εσύ υποστηρίζεις για πιο έξυπνο τον Light, εγώ κανέναν. Αν θεωρείς ακόμα ότι είμαι υποκειμενικός στο συγκεκριμένο θέμα και συ αντικειμενικός τότε δεν επικοινωνούμε και ίσως δε θα έπρεπε κιόλας.. Αυτές είναι οι απόψεις μου, όλα είναι αρκετά αναλυτικά γραμμένα και θέλω να πιστεύω με τρόπο που αυτός που διαβάζει να τα καταλαβαίνει και να βγάζει νόημα. Απαντήσεις του τύπου δεν ασχολείσαι γιατί δεν έχεις δίκιο κλπ, ή απαντήσεις που προκαλούν προς απάντηση του τύπου δεν έχεις και τίποτα να πεις θα τις θεωρήσω τουλάχιστον φτηνές και παιδιάστικες. Οι απαντήσεις είναι όλες παραπάνω όποιος θέλει τις βλέπει. Δε θα κάθομαι να γράφω τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά. Ας συνεχίσουν άλλοι τώρα. Έχουμε και δουλειές. big smile
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 236
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 7:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας βαρέθηκα! (lexalkon και devilmanson). Evil or Very Mad

Δεν με ενδιαφέρει ποιος ξεκίνησε, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσετε. Topic Closed

Ειδικά αυτή η σελίδα είναι σιδηρόδρομος (η διαδρομή Καλαμάτα-Ορμένιο).

Δεν θα κάνω τον κόπο να διαβάσω τι γράφετε... Yawn
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 13, 2007 8:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Whistling Έχεις δίκιο Boss αν διαβάσεις μόνο την τελευταία παράγραφο θα δεις ότι ήταν το τελευταίο μου big smile
Topic Closed Το emoticon ήταν τέλειο Laughing Laughing Laughing ας προσθέσουμε κι αυτά dizzy suicide Lips Sealed
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Death Note Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 3 από 5

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01671 seconds with 5 queries