Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Κυτίο Παραπόνων

Σχετικά με το Ratio και λοιπές διευκρινίσεις Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 07 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 11, 2007 11:08 am
Τίτλος: Σχετικά με το Ratio και λοιπές διευκρινίσεις
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά του animeclipse κατ'αρχας συγχαριτήρια για την εξαιρετική δουλεία που κάνετε. Έχω όμως μια ερώτηση σχετικά με το ratio, μου βγα΄ζει το μύνημα οτι σε λίγο καιρό θα μπω στη shitlist αλλά πραγματικά ότι anime έχω κατεβάσει απ'το site σας μέχρι τώρα έχει από 0 εως 1 leecher πράγμα που κάνει αδύνατο το seeding γι'αυτό θα ήθελα να προτείνω να είστε λιιιιιιιιίγο πιο επιεικής όσον αφορά το ratio. Και πάλι συγχαριτήρια για τι δουλεία σας και περιμένω απαντηση ευχαριστώ
Υ.Γ. πόσο πρεπει να είναι το ratio προκειμένου να αποφύγω την εισοδο μου στη shitlist?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 11, 2007 1:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενταξει ηρεμησε δεν θα συμβει τιποτα, απλα αφηνε τον υπολογιστη να ανεβαζει για κανενα βραδυ και το ratio θα ανεβει γρηγορα. Νομιζω αν φτασεις στο 0,6 περιπου θα φυγει το μηνυμα. Μην ανησυχεις παντως, δεν θα εχεις προβλημα. Thumbs UP
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 11, 2007 3:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω το 0,5 είναι το όριο.
Καλό είναι βέβαια να έχεις ratio 1 περίπου.
Στο θέμα της shitlist υπάρχει μεγάααλη επιείκεια... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 236
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 11, 2007 4:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πως μπορώ να δω το ratio για κάθε torrent ξεχωριστά; Όταν είμαι στους 30 τελευταίους μπορώ και το βλέπω, μετά; :wallbash:

Στο peers details λέει το ratio από τη στιγμή που συνδέθηκα και μετά. dizzy


Για παράδειγμα [AC] Plawres Sanshiro (1-37) το αφαίρεσα (έκανα format). Αργότερα που το έβαλα για seed το azureus εννοείτε πως δεν έγραφε το πραγματικό ratio. dizzy

EDIT: το post ήταν λίγο μπερδεμένο
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 11, 2007 11:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά δε νομίζω οτι μπορεις να επαναφερεις το παλιο σου ratio για να το βλεπεις. Αλλα και δε νομιζω οτι εχει τοση σημασια. Εσυ ξαναβαλε το Plawres Sanshiro για upload και απο εκει και περα οτι ανεβασες εδω και τοσο καιρο εχει καταχωρηθει και προστιθεται σε αυτα που θα ανεβασεις απο τωρα και υστερα.

Keep on seeding!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 12, 2007 3:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα πλαίσια μιας κοινότητας ανταλλαγών, που χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο Bit Torrent, ο κάθε χρήστης κατεβάζει από άλλους χρήστες. Άρα ο συνολικός όγκος που κατεβαίνει, είναι ίσος με τον συνολικό όγκο που ανεβαίνει. Αυτό σημαίνει ότι είναι πρέπον και δίκαιο, ένας χρήστης να ανεβάζει τόσα, όσα κατεβάζει. Είναι το αντίστοιχο με τις αλυσίδες ADN. Κάποιος σου δίνει ένα αρχείο, για να το πάρεις για τον εαυτό σου και να το δώσεις στον επόμενο. Οι χρήστες που έχουν λόγο ανεβάσματος προς κατέβασμα μεγαλύτερο από 1, αναπληρώνουν την διαφορά για τους χρήστες που έχουν λόγο μικρότερο από 1.

Εμείς έχουμε θέσει ένα όριο, ότι κάθε χρήστης είναι καλό να ανεβάζει τουλάχιστον τα μισά από όσα κατεβάζει. Γιατί ένας χρήστης που ανεβάζει τα μισά από όσα κατεβάζει αναπληρώνεται από έναν χρήστη που ανεβάζει τα διπλά από όσα κατεβάζει. Αλλά αν ανεβάζει πολύ παρακάτω από τα μισά που κατεβάζει, είναι πιο δύσκολο να αναπληρωθεί η διαφορά. Κάποιος θα πρέπει να ανεβάζει πολύ παραπάνω, και να παρέχει συνεχώς. Ευτυχώς αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλά άτομα με μεγάλη προσφορά.

Για αυτό το λόγο, έχουμε θέσει στα μέλη της κοινότητας το όριο 0.5 ανεβάσματος προς κατέβασμα. Για τους επισκέπτες (Guest), οι οποίοι μπορεί να αδιαφορούν για το share ratio τους, έχουμε βάλει τον κανόνα να είναι στάνταρ ο μέγιστος αριθμός επισκεπτών που μπορούν να εξυπηρετηθούν, δίνοντας προτεραιότητα στα μέλη, που το share ratio αναγράφεται και τους ενδιαφέρει. Έτσι, πολλές φορές οι guests μπαίνουν στην ουρά, όταν υπάρχει μεγάλη κίνηση.

Τώρα, σχετικά με το shitlist, ίσως θα μπορούσε να διατυπώνεται με λίγο διαφορετικό τρόπο. Η πλήρης απομάκρυνση του μηνύματος πιθανόν να έκανε κάποια μέλη να επαναπαύονται, και να έχουν μικρότερο ενδιαφέρον για τη συνεισφορά τους στην κοινότητα.

Βέβαια, δεν το κάνουμε επειδή έχουμε κάτι να κερδίσουμε. Αλλά για την καλύτερη διεξαγωγή των ανταλλαγών και την καλύτερη εξυπηρέτηση όλων, αποφασίσαμε να βάλουμε κάτι σαν υπενθύμιση. Κατανοώ ότι πολλά torrents έχουν μικρή ζήτηση. Αυτό γίνεται συνήθως στα επεισόδια και τις σειρές που έχουν εκδοθεί πριν καιρό, και τα έχουν προμηθευτεί ήδη οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι. Και κατανοούμε ότι επειδή έχουμε πολλούς εθελοντές seeders, πολλά νέα μέλη δυσκολεύονται να αυξήσουν το share ratio τους. Αλλά πάνω σε αυτό, σε διαβεβαιώνω ότι όπως ανέφερε και ο gpanos, είμαστε πολύυυυυυ επιεικείς, και δεν κατηγορούμε κανέναν. Εκτός φυσικά αν έχεις κατεβάσει 40 GB και δεν έχεις ανεβάσει ούτε 100 MB Razz

Boss : Το upload/download αποθηκεύεται στην βάση μας μόνο σαν συνολικός αριθμός, και όχι ανά torrent Sad

Και μια σημείωση: Το share ratio ανανεώνεται κάθε φορά που σταματάτε ένα torrent. Μια δεύτερη εκδοχή, που δεν υπάρχει σε όλα τα προγράμματα Bittorrent, είναι το re-announce. Αλλά σε μερικές περιπτώσεις το share ratio δεν ανανεώνεται με re-announce, μέχρι να σταματήσει το torrent. Ο λόγος που η ανανέωση δεν είναι συνεχής και άμεση, είναι για να μην υπερφορτώνεται ο ήδη καταπονημένος server μας (ο οποίος γονατίζει σε κάθε νέο release Rolling Eyes )

Πάντως, συνήθως άμεση ζήτηση σε seeders έχουν τα νέα releases, και οι χρήστες που συμβάλλουν στην άμεση διάδοση αυτών, αυξάνουν δραματικά το share ratio τους. Το ίδιο συμβαίνει και σε torrent με πολλούς guests, όπου απορρέει μεγάλος όγκος δεδομένων έξω από την κοινότητα, χωρίς να αναπληρώνεται επαρκώς.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 340


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 23, 2007 8:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι να κανω που εχω μικρο ratio τωρα..Thumb Down δεν εχω ουτε ενεργο torrent για να ανεβαινει....
_________________


Devil May Cry
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 23, 2007 8:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μη σε απασχολει αυτο! Η μπαρα δε μπηκε για λογους εκφοβισμου, νομιζω, αλλα για να παρακινει τον καθε χρηστη να διαμοιραζεται τα αρχεια που κατεβασε. Απο την εμπειρια που εχω την μεγαλυτερη κινηση εχει το Sanshiro...τωρα βεβαια πως θα κατεβασεις 7,37 Gb αυτο ειναι αλλο θεμα! Υπομονη!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 340


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 23, 2007 8:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η βλακεια ειναι οτι οταν κατεβαζα τα death note episodes δεν το εκανα σαν μελος..ειχα αφησει για 2 εβδομαδες να ανεβαινουν για να ανεβει το ratio...και μολις ειδα οτι δεν ανεβηκε τρελα8ηκα... Laughing
_________________


Devil May Cry
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 02 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 304
Τοποθεσία: Αθήνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 24, 2007 4:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο καλύτερος τρόπος να ανεβάσει κάποιος το ratio του σε κάποιον tracker είναι να κατεβάζει τα καινούρια releases μόλις βγαίνουν και στη συνέχεια να τα αφήσει να ανεβαίνουν λίγες μέρες. Με αυτό τον τρόπο το συνολικό upload θα ανέβει κατακόρυφα.
_________________

Loyalty comes at a price!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 340


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 24, 2007 4:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

thanks Worthy
_________________


Devil May Cry
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 28 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 340


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 31, 2007 4:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kakashi έγραψε:
Ο καλύτερος τρόπος να ανεβάσει κάποιος το ratio του σε κάποιον tracker είναι να κατεβάζει τα καινούρια releases μόλις βγαίνουν και στη συνέχεια να τα αφήσει να ανεβαίνουν λίγες μέρες. Με αυτό τον τρόπο το συνολικό upload θα ανέβει κατακόρυφα.


ειχες δικιο..απο 0.17 το εφτασα 0.56 μονο με το ergo proxy...thanks again
8α το παω 1 , που 8α μου παει
_________________


Devil May Cry
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 13 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 45
Τοποθεσία: Αθήνα-Μεσολόγγι

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2007 12:41 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχάς συγχαρητήρια παίδες για την καλή δουλεία σας.

Να σας ρωτήσω κάτι κι εγώ, που έχω πρόβλημα με το ratio;
Στην αρχή που ήμουν νιάτο και δεν ήξερα, κατέβασα ως guest το elfen lied και τα death note. Τώρα κατεβάζω το batch του death note και εννοείται πως θα το αφήσω για Upload, όλο και τα 4,5gb. Το θέμα είναι από που μπορώ να δω το ratio health μου για να ξέρω;

Και κάτι άλλο. Όταν κατεβάζω 1 τορεντ πρέπει να είμαι και παράλληλα συνδεδεμένος με το site, όπως γίνεται και στο greek tracker, ή δεν είναι αναγκαίο;


Edit: Για το που θα δω το Ratio health το βρήκα! Thumb 2 Up Κάθε πότε ενημερώνεται; Πρέπει πρώτα να κάνω παύση στο τορεντ στο Azureus, για να ενημερωθεί, ή η διαδικασία είναι αυτόματη;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2007 8:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να αναγνωρίζεσαι από τον Tracker και να καταγράφεται το ratio σου, πρέπει όταν πάρεις το torrent από τη σελίδα να είσαι logged in. Εκείνη τη στιγμή, καταγράφεται πάνω στο torrent το PID σου, ώστε να σε αναγνωρίσει ο tracker και να γράψει ότι ανεβάσεις/κατεβάσεις, όταν θα τρέξεις το torrent στο azureus. Αν έχεις ήδη κατεβάσει το torrent από τη σελίδα, δε χρειάζεται να ξανακάνεις login κάθε φορά που συνεχίζεις να τρέχεις το torrent, γιατί ούτως ή άλλως το torrent έχει ενσωματωμένo το PID σου για να αναγνωριστείς από τον Tracker.

(Προσοχή: Δεν τίθεται θέμα διάδοσης ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων. Το PID είναι ένας μοναδικός αριθμός-κλειδί, με τον οποία ο tracker αντιστοιχίζει εσωτερικά τις μεταφορές με τα ονόματα των χρηστών. Σε καμία περίπτωση δεν μεταφέρεται κάποιο προσωπικό σου δεδομένο. Το PID είναι ένας τυχαίος αριθμός που σου έδωσε ο Tracker την 1η φορά που κατέβασες κάποιο torrent, και γι'αυτό δεν αποτελεί προσωπικό δεδομένο)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 19 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 20, 2007 9:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιατι πρεπει να κανω καθε φορα που τελειωνει ενα αρχειο ενημερωση του tracker για να πιασει το σωστο ration?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Κυτίο Παραπόνων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01575 seconds with 5 queries