Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Games

Adventure gamers ενωθείτε Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 28 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 1:45 am
Τίτλος: Adventure gamers ενωθείτε
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

είμαι λάτρης των adventure games Worthy και η εντύπωση που έχω είναι οτι απλα δεν βγαινουν αρκετά πια!
Γι'αυτο θα ηθελα τη συμμετοχή των fan του ειδους.
Η Ερώτηση απλή- ποιό είναι το τελευταίο adventure που παίξατε, ποιό το αγαπημένο σας all time classic και ποιό εκείνο που περιμένετε πως και πως να κυκλοφορήσει.
Εγω τελειωσα το broken sword 4 και ομολογώ ότι με ψιλοαπογοήτευσε. Αντιθετα το dreamfall(the longest journey2) μου αρεσε αρκετα, αν και η ελλειψη επαρκους interraction ηταν καπως βαρετη. τα πρωτεία τα δινω μάλλον στο Dracula και στα πρώτα Αtlantis.
τώρα για επικείμενα... μάλλον χρειάζομαι βοήθεια!
links με πληροφορίες ευπροσδεκτα!
Thumb 2 Up
_________________

Θυμήσου ποιός είσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 02 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 304
Τοποθεσία: Αθήνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 2:37 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To τελευταίο που έπαιξα ήταν το Syberia 2. To dreamfall(the longest journey2) μου την έσπασε πολύ με το χειρισμό του, δε μπορώ να τον συνηθίσω... Αν και θα το ξαναρχίσω γιατί αξίζει πιστεύω να το τελειώσω (το longest journey 1 ήταν τρομερό, το σενάριό του ήταν από τα καλύτερα ever). Το αγαπημένο μου, δύσκολη επιλογή, μάλλον θα έλεγα το Amerzone του Benoit Sokal. Είμαι πορωμένος με τα έργα του τύπου. Λέω να πάρω το Paradise, που είναι το πιο πρόσφατο που έφτιαξε, φέτος κυκλοφόρησε. Έχετε ακούσει καθόλου κριτικές, ή καλύτερα αν το έχετε παίξει να μου πείτε εντυπώσεις. Ελπίζω να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με τα άλλα παιχνίδια του Sokal. Από all time classic adventures, το τελευταίο που έπαιξα ήταν το Beneath a steel sky, το οποίο μάλιστα το έπαιξα σε emulator για Amiga αν θυμάμαι καλά.
_________________

Loyalty comes at a price!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 02 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: In a bar under the sea



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 9:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν εξαιρέσουμε τα ALL ALL time classic της Lucasarts (σίγουρα θα έλεγα monkey islands και Fandago), παρατρίχα να με πείσει ο kakashi με το Beneath as steel sky αλλά θυμήθηκα το υπέρτατο adventure που έπαιξα όταν ήμουν μικρός στην amiga, το Darkseed. Όλες οι πίστες βασισμένες στην θεματολογία alien του Giger και ένα σενάριο αλλού για αλλού. Επίσης ήταν ένα από τα πρώτα adventure που ο χρόνος είχε σημασία και αν δεν έκανες τα σωστά πράγματα στην διάρκεια της ημέρας μπορεί και να έχανες. Από καινούργια άρχισα πριν από λίγες μέρες το Paradise (άλλαξα και τρία ολόκληρα δωμάτια ) και μπορώ να πω ότι δεν έχει καμία διαφορά με τα γραφικά του syberia και παραμένει η ίδια σπαστική κίνηση της ηρωίδας. Το σενάριο πάντως φαίνεται πολύ καλό. Δεν περιμένω κάποιο adventure αυτόν τον καιρό αν και είναι το μόνο είδος που παίζει πλέον το Pc μου.

Υ.Γ. Ας σηκώνει το παλιοPC μου το NWN2 dattebayo
_________________
http://www.pgworks.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 29 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 226
Τοποθεσία: Noir York City...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 1:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dracula Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 165
Τοποθεσία: ʼνω Γλυφάδα - Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 2:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ όπου να είναι παίζω το still live ... επίσης κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει τους 2 sherlocks (The mystery of the mummy - too hard, The case of silver earing) ...

All time classics θεωρώ Dracula & Phadasmagoria. To syberia καλό αλλά δεν εντυπωσιάστηκα όπως και τα Loch Ness, Necronomicon, Riven.

Έχω 2 που δεν έχω παιξέι και θέλω να βρω χρόνο να τα αρχίσω Nabiru & Agatha Christie ...

Είδωμεν ... θυμάμαι μια παιχνιδάρα adventure στο Amiga με τον Indiana Jones ...
_________________
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
Some people are so ungrateful to be alive, but not you ... NOT ANY MORE ... - Saw
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 6:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκτός από το Dracula που ήταν ένα κλασσικό adventure και μου άρεσε, το μοναδικό ίσως adventure που έμεινε χαραγμένο στην μνήμη μου σαν το Best of the best, ήταν σίγουρα και με διαφορά το Ripper! Αυτό που θυμάμαι ακόμα σαν να ήταν εχτές είναι όταν είδα την εισαγωγή για πρώτη φορά και είχε για μουσική το Don't Fear The Reaper, ότι απλά με πόρωσε! Το μόνο κακό που είχε, ήταν πάρα πολύ δύσκολο! Γενικά είχε εντυπωσιακές σκηνές, δύσκολο walkthrough, τεράστιο storyline (6-7cd νομίζω, έχουν περάσει και πολλααά χρόνια), με 4 διαφορετικά τέλη αναλόγως από τις επιλογές που έκανε ο παίχτης, και με κανονικούς ηθοποιούς (πχ Kristofer Walken). Respekt
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 28 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 15, 2006 3:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Xθες επεσε στα χερια μου το "Secret files:Tunguska". Ειχα καιρο να δω ενα τοσο καλοφτιαγμενο point and click adventure(απο το Nibiru).
Αν εξαιρεσεις την υποκριτικη ικανοτητα των ηθοποιων που ειναι λιγο αστεια σε μερικα σημεια, ειναι αρκετα αξιολογο παιχνιδι (τουλαχιστον μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο το "broken sword:the angel of death" -απο τεχνικης αποψης ).Αν και το σεναριο επισης δεν ειναι ο,τι πιο ενδιαφερον και δεν μπορει να προσφερει δυνατες συγκινησεις, η πλοκη σωζει το παιχνιδι αφου ειναι ενδιαφερουσα και δεν σε αφηνει στιγμη να βαρεθεις ή να κουραστεις. Οι γριφοι ειναι ευκολοι και δεν θα σε κανουν να κολλησεις.
Give it a try!

Εικόνες:


torrent link:
http://torrentportal.com/details/721265/www.ubb.to...Secret.Files.Tunguska-RELOADED.torrent
_________________

Θυμήσου ποιός είσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 01 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 18


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 15, 2006 7:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Grim Fandango(επικό σενάριο)
Monkey Island Series(απλά το καλύτερο χιουμοριστικό παιχνίδι ποτέ... Hey look! A three-headed monkey! :P)
Broken Sword Series(κορυφαίο σενάριο σε συνδυασμό με χιούμορ)
Leisure Suit Larry Series(τα λόγια περιττεύουν - όχι το τελευταίο και άθλιο Magna Cum Laude αφού δεν είναι adventure)
Syberia Series(από τα καλύτερα των τελευταίων χρόνων)
Day of the Tentacle(επικό χιούμορ)

Και ένα ακόμα που μου είχε κάνει εντύπωση: Post Mortem(ομορφό ντετεκτιβικό σενάριο).
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 28 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 15, 2006 10:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λατρευω τη σειρα broken sword Thumb 2 Up (αν και οπως ειπα το τελευταιο ηταν πολυ φτωχο τεχνικα, θα προτιμουσα να ειχε prerendered περιβαλλοντα) γιατι πραγματικα εχει πολυ ενδιαφερον σεναριο σε καθε παιχνιδι.
οσο για το monkey island απλα υποκλινομαι Worthy . το αγαπημενο μου παραμενει το 3. ειχαν αλλη ατμοσφαιρα τα 2d(τελικα τα προτιμω στα adventures!)!

ένα δυνατο παιχνιδι για οσους βαριουνται το πολυ μπλα μπλα και ζητανε γριφους-γριφους-γριφους, ειναι το φρεσκο

Safecracker της Adventure Company στο οποίο καλείστε να ξεκλειδωσετε δεκαδες χρηματοκιβώτια(οπως φαινεται και απο τον τιτλο) απλά με ενα στοιχειωδες σεναριο που δικαιολογει αυτό το εγχείρημα! πολυ προκλητικος τιτλος που θα σας κανει να στιβετε το μυαλο σας για ώρες!

εικόνες:



torrent link:
http://btjunkie.org/torrent?do=stat&id=3780dc680f98594f8f37e79c61fae0d88d31b3558692
_________________

Θυμήσου ποιός είσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 29 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 226
Τοποθεσία: Noir York City...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 15, 2006 11:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και αλλο ενα πολυ καλο adventure που ειχα παιξει παλιοτερα, το 1999 ειχε βγει νομιζω.Τοτε ημουν 9 χρονων Razz Gabriel Knight 3...Να και το εξωφυλλο και καποια in-game πλανα...






Και φυσικα τα αγαπημενα μου Dracula και Monkey Island 3 Respekt Respekt RespektΑπο τωρινα μου αρεσε τo Still Life...καλη φαση.Παντως θα συμφωνησω με αυτο που λεει ο George T στο πρωτο post του,σαν τα παλια καλα δεν βγαινουν.Οχι πως δεν βγαινουν πολυ καλα και σημερα, απλα δεν εχουν το ιδιο ομορφο συναισθημα με τα παλια και κλασσικα.Ετσι παντως νιωθω εγω Wink !
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 18


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 16, 2006 1:56 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τεράστια παράλειψη το The Longest Journey το οποίο είχε απίστευτο σενάριο(μάλλον καλύτερο από το Grim Fandango, αλλά στο τελευταίο ο συνδυασμός όλων των στοιχείων με κορυφαίο την ατμόσφαιρα, το κάνει για μένα το καλύτερο adventure όλων των εποχών).
Το Dreamfall ήταν επίσης πολύ ωραίο αλλά μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση αφού το παιχνίδι μένει στη μέση ουσιαστικά. Δεν μου άρεσε το trick των developers όπου στο τέλος η Zoe(έτσι δεν ήταν το όνομά της; :P) λέει κάποια πράγματα του στυλ "Όλα εξαρτώνται από εσάς" κλπ. Και καλά πρέπει να διαδώσουμε το παιχνίδι ώστε να έχει επιτυχία για να βγει και 3ο και να μάθουμε τελικά τι γίνεται; Πολύ φτηνό trick προώθησης του game κατά τη γνώμη μου. Thumb Down
Και ναι, το ξέρω, είμαι ελεϊνός... Πως θα μπορούσα να ξεχάσω το υπερμέγιστο Indiana Jones & the Fate of Atlantis...; Επικό παιχνίδι. Πραγματικά στεναχωριέμαι που ήταν το 1ο adventure που έπαιξα και χωρίς να έχω την ωριμότητα αλλά και την απαραίτητη εμπειρία στα adventure είδα τη λύση του σε πολλά σημεία... Embarassed



Και μόλις τώρα θυμήθηκα το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ(βγαλμένο από άλλες εποχές θα έλεγα) Runaway: A road adventure. Παραγωγής 2003(ή 2004, κάπου εκεί), point & click με καρτουνίστικα γραφικά απίστευτης ποιότητας. Cell shaded χαρακτήρες(3D με εφέ ώστε να φαίνονται 2D) σε 2D πανέμορφα backgrounds. Παίχτε το και θα με θυμηθείτε. Μέσα στο φθινόπωρο θεωρητικά αναμένεται και η συνέχεια του! Ανυπομονώ! big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 28 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 16, 2006 2:04 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Runaway: A road adventure- και ομως, δεν το ξερω! εχεις υπ'οψην κανενα seeded torrent??? Wink
_________________

Θυμήσου ποιός είσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 12 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 16, 2006 8:35 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Diskola zitas mias kai einai kapos palio.Eixe kikloforisei sinodeutiko tou pc master.Pragmati einai fovero.Para poli oraio andventure.Kai ego anipomono gia ti sinexeia.... Wink
nestor sorri pou tha diafoniso alla to gabriel knight einai misito paixnidi.Gia mena. Razz
episis to safecracker einai pragmatika fovero.Na sas thimiso kai ego ena paixnidaki,enonomati toonstruck.Cartoonistiko perivallon kai genika exei poli fasi!!! Thumb 2 Up
_________________
God didn't send me to earth to shine.He put me here to show you how it's done...

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 28 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 40
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 16, 2006 12:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ξεχασα να αναφερω το Αura:Fate of the ages, πολυ καλο αλλα συντομο.. και θα συμφωνησω με οσουν ανεφεραν το still life -αν και επισης συντομο Sad -για την απιστευτη ατμοσφαιρα του, τα φοβερα ηχητικα εφε, και εναν απο τους αγαπημενους μου δολοφονους ever! Respekt
_________________

Θυμήσου ποιός είσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 01 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 18


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 17, 2006 1:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κατεβάζω και εγώ αυτή τη στιγμή αφού είχα το είχα χάσει. Πιάνει στην καλύτερη 20KB/s αλλά την κάνει τη δουλειά του. Thumbs UP

Torrent Link:
http://thepiratebay.org/tor/3517057/Runaway_-_A_road_Adventure_%5Bby_condor81%5D


Edit: Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε προβλήματα με αυτό το torrent, απλώς κάντε ένα search στο google: "runaway road adventure torrent". Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Games Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0107 seconds with 5 queries