Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

(preview) Bounen no Xamdou
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 26 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 127
Τοποθεσία: Ima, Sokoni Iru Boku.

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 14, 2009 5:26 pm
Τίτλος: (preview) Bounen no Xamdou
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος





Τo Βounen no Xamdou αποτελεί το πρώτο μεγάλο ΟΝΑ (Οriginal Network Animation) project της βιομηχανίας, και ένα στοίχημα τόσο για τους δημιουργούς του (κοινοπραξία μεταξύ της Sony και του studio BONES) όσο και για το ίδιο το μέσο διάδοσης που χρησιμοποιεί. Είναι η πρώτη φορά που μια high budget prime hour σειρά διακινείται αποκλειστικά μέσω του web, και ειδικότερα του playstation network της SONY. Και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ εύκολα καλύτερο ξεκίνημα για το μέσο διάδοσης, από την συγκεκριμένη σειρά...^^


Το studio που μας έδωσε υπέροχα original concept projects όπως τα Rahxephon και Eureka7 χτυπάει ξανά, και απειλεί τις αισθήσεις μας με υπερφόρτωση. Το Xam'd είναι σίγουρα από τις καλές σειρές στο ντουνιά, και το δείχνει από το πρώτο δευτερόλεπτο. Δεν είναι όμως ο ένας σκασμός λεφτά στο budget του που σε κάνει να το πιστεύεις αυτό, ούτε το οργιώδες animation και η καταπληκτική μουσική (που έτσι και αλλιώς θεωρούνται standard για BONES production). Αυτό που συναρπάζει (και υπό προϋποθέσεις) μας κρατάει κυριολεκτικά κολλημένους στην καρέκλα μας είναι οι χαρακτήρες του, καθώς και η υπόθεση που ξεδιπλώνεται μπροστά μας όχι σαν το κερασάκι στην τούρτα αλλά ως πυλώνας του έργου συνολικά.


Υπάρχουν πολλές δουλειές που έχουν όμορφο artwork, καλοδουλεμένο animation και ατμοσφαιρική μουσική υπόκρουση. Μια από τις κατάρες του Japanimation όμως, είναι πως συνήθως τα παραπάνω δεν συνοδεύονται από την απαραίτητη ποιότητα σε σκηνοθεσία, scripting, pace και υπόθεση ώστε το τελικό έργο να δένεται σε ένα ενιαίο σύνολο, και να μην γίνεται φλύαρο ή μονοδιάστατο. Το Xam'd αποτελεί μια από τις λαμπρές εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον παραπάνω κανόνα. Και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό για τον θεατή τρόπο.


Αν σας άρεσαν δουλειές σαν το υπεράρμα Nausicaa του Miyazaki, το Εureka 7, το Rahxephon και το Last Exile τότε μην το χάσετε, σας ταιριάζει και θα το ευχαριστηθείτε τα μάλα. Το show δεν είναι τέλειο φυσικά, και μερικά ψεγάδια του είναι τόσο εμφανή, όσο και ενοχλητικά υπό προϋποθέσεις. Αλλά σε κάθε περίπτωση, απλά δευτερεύοντα. Προτείνεται με χέρια και με πόδια, βλέπεται ευχάριστα και ανταμείβει την υπομονή σας. BOYΡ!!...

Σας αφήνουμε με το καταπληκτικό OP του "Shut up and Explode", το οποίο αποτέλεσε για μένα το νέο Tank! σαν αίσθηση (ok, το Tank δεν πιάνεται, αλλά λέμε τώρα...XD)

http://www.youtube.com/watch?v=qVk4hgt11nU


_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 14, 2009 10:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καταπληκτικο review για ενα καταπληκτικο ανιμε.....εγραπσεσ φιλε dante80.... Respekt Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 14, 2009 10:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πραγματικα, ενα απο τα καλυτερα ανιμε των τελευταιων 2 ετων. Απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο επεισοδιο, το ειδα με αμειωτο ενδιαφερον. Τεχνικα ειναι εκπληκτικο, αλλα στα αρνητικα θα καταλογισω την απουσια εξηγησεων για το background της πλοκης, με αποτελεσμα, μεχρι το τελος να μενουν βασικα πραγματα στο εντελως φλου. Παντως ειναι ενα ανιμε που θα ενθουσιασει τους περισσοτερους που θα το δουν.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 286
Τοποθεσία: Thessaloniki




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 4:03 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το βλέπω αυτή την περίοδο...
ωραίο raw ωραίοα σχέδιο ωραίο animation δεν μπορώ όμως
να καταλάβω τι είναι αυτό που με χαλάει στην όλη υπόθεση
και δεν μπορώ να το δω όμως...

κάτι με χαλάει και μάλιστα πάρα πολύ
απλά δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω ακόμη.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Miskatonic University


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 01, 2009 2:03 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα μεγάλο μπράβο για αυτό το review έστω και λίγο καθυστερημένα. Το Bounen no Xamdou το έπιασα πρίν λίγο καιρό, επηρεασμένος απο τις φοβερές στιγμές που μου πρόσφεραν τα Eureka Seven και Rahxephon. Μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητέυσει καθόλου, παρόλο που κάθε επεισόδιο σου δημιουργεί νέα ερωτηματικά χωρίς απαραίτητα να εξηγεί προηγούμενα. Το σχέδιο με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο, αν και θεωρώ οτι η μουσική υπόκρουση θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη όπως και ότι υπάρχει χώρος για βελτιώσεις και σε άλλους τομείς (π.χ παρατηρείται ένα γνώριμο μοτίβο σε ορισμένα σημεία της πλοκής και σε σχέση με τα Eureka Seven, Rahxephon). Βέβαια εμένα προσωπικά τα στοιχεία αυτά δέν με ενοχλούν καθόλου σε τελική ανάλυση. Θεωρώ λοιπόν οτι πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο anime με αρκετό βάθος και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όλους τους fans του είδους. Καταλήγοντας όμως διαπιστώνω οτι το συγκεκριμένο review με τον κατάλληλο (άψογο) συνδυασμό λέξεων και εικόνων, αποτελεί το καλύτερο ερέθισμα για να ξεκινήσει κάποιος να το παρακολουθεί. Respekt Thumbs UP
_________________
''We shall dive down through black abysses....
and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever''
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01538 seconds with 5 queries