Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Ελληνικός στρατός και συναφι!!! Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 15 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Καλαμαριά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 2:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν είδα το θέμα δεν άντεξα να μην γράψω...( απολύθηκα και γω τον Νοέμβριο όπως η σειρούλα ο gpower2!) Πριν υπηρετήσω ρωτούσα τι παίζει στον στρατό (και συγκεκριμένα στις Ειδικές Δυνάμεις) και όσα άτομα ρώτησα τόσες διαφορετικές απαντήσεις πήρα, ώσπου ένας μου είπε: "δεν σου λέω τίποτα δεν έχει νόημα, θα πας και θα καταλάβεις από μόνος σου τι είναι ο στρατός". 'Οταν απολύθηκα κατάλαβα ότι αυτή ήταν η πιο σωστή απάντηση. Το τι άποψη σχηματίζεις για την θητεία σου ,και το πως περνάς κατα την διάρκειά της, είναι συνισταμένη πολλών παραγώντων όπως η τύχη, το βίσμα, η ζωή που έκανες πριν γίνεις φαντάρος, η ανατροφή κτλ κτλ μέχρι από το ποιόν είχες Διοικητή, Λοχαγό και πολλές άλλες λεπτομέριες.

Υπάρχουν όμως μερικά αξιώματα!

1. Ο σεβασμός προς κάποιον είναι υποχρεωτικός από την στιγμή που έχει ένα κομμάτι ύφασμα με ένα σύμβολο στον γιακά (άσχετα με τον αν αξίζει σεβασμό σου)
2. Ο στρατός ΔΕΝ παράγει έργο, κοινώς δεν προσφέρει τίποτα χρήσιμο και απτό στην κοινωνία.
3. Ο στρατός ΜΟΝΟ καταναλώνει (είτε χρήματα, είτε ενέργεια κτλ κτλ)
4. Ο ρόλος του στρατού είναι απλώς να υπάρχει και να εφαρμόζει το αξίωμα 2 και 3 και να επέμβει όταν υπάρξει εχθροπραξία εις βάρος της πατρίδας. (θέματα περί ΝΑΤΟ, εμφυλίου και άλλων περιπτώσεων χρησιμοποιήσης του στρατού τα αφήνω γιατί θα ξεφύγουμε.)
5. Επειδή ο σημερινός τακτικός στρατός δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνει κάτι (και είναι κοινό μυστικό που όλοι το ξέρουν, ακόμα και οι καραβανάδες-αξιωματικοί ) έχει φτάσει στη σημερινή του παρακμή. Βέβαια ούτε θα χριαστεί ποτέ να κάνει τίποτα ουσιατικό. Η εποχή τον κατακτητικών πολέμων πέρασε και ύπάρχουν άλλοι τρόποι να κατακτήσεις μια δυτικού τύπου κοινωνία.
6. Ο στρατός υπήρχε και θα υπάρχει για την παπάντζα απένατι στους Τούρκους, που δεν νομίζω αλλά ίσως ειναι απαραίτητη (τουλάχιστον για λίγα ακόμα χρόνια).
7. Στο στρατό τα μηδενικά άμα τους δωθεί η ευκαιρία γίνονται νούμερα.
8. Το πιο χαλαστικό πράγμα στο στρατό είναι το σκοπέτο και η εμπλοκή.

Γενικό συμπέρασμα είναι ότι ο στρατός έτσι όπως είναι σήμερα πρέπει να αλλάξει και να μην ξοδέυει τόσα χρήματα από τον προυπολογισμό του κράτους και 12 μήνες από την ζωή μας. Η λύση μπορεί να είναι ο μισθοφορικός στρατός, η μείωση της θητείας μπλα μπλα μπλα..........Λύσεις και προτάσεις μπορεί να βρει ο οπιοσδήποτε, αλλά τον λόγο που δεν γινονται σωστές και ουσιαστικές μεταρυθμίσεις στο στρατό δεν μπορεί κανένας να τον πει ή δεν θέλει κανένας να τον πει.
_________________
"I see dead people..."
"...with skullmasks"
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 286
Τοποθεσία: Thessaloniki




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 3:19 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωραίο thread για ξεκατίνιασμα παρακαλούνται τα αγοράκια που θα
ξεμαλλιαστούν να είναι ημίγυμνα και πασαλειμμένα με λάδι
και κατα προτίμηση να ξεκατινιαστούν στη λάσπη.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 127
Τοποθεσία: Ima, Sokoni Iru Boku.

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 7:44 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nah δεν βλέπω προσωπικά ξεκατίνιασμα πουθενά. Θα πρέπει κάποιος να είναι ολίγον στρατόκαυλος για να υπερασπίζεται τον ΕΣ, ειδικά αν έχει πάει και φαντάρος ήδη. Και ως γνωστόν, αυτοί σπανίζουν (αν και κάνουν πολύ θόρυβο).

Προσωπικά πάντως, αν και έκανα αντικειμενικά δύσκολη θητεία μου έχουν μείνει μόνο καλές αναμνήσεις, κυρίως λόγω του χαβαλέ που κάναμε με την μιζέρια μας, μαζί με γνωστούς και φίλους. Καλώς ή κακώς ο στρατός είναι οι τελευταίες διακοπές μεγάλου μήκους που κάνουμε, ΜΕΤΑ είναι που ξεκινάει το πραγματικό στύψιμο...Τ_Τ
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 10:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...

Εχτές λοιπόν μου έρχεται ένας στραταίος λοχαγός 45φεύγα χρονών για έφοδο στην σκοπιά μου, η οποία είναι να τονίσω υπερυψωμένη (περίπου 4 μέτρα) και ενώ έγινε η αναγνώριση και όλα καλά, πριν φύγει, σηκώνει το κεφάλι και μου λέει, "γιατί ΔΕΝ με σημάδευες όσο κάναμε την αναγνώριση και γιατί κοίταγες μέσα στο στρατόπεδο και όχι έξω;"

Δυστυχώς με μεγάλη λύπη μου το λέω, άτομα τα οποία δεν έχουν τελειώσει την στρατιωτική σχολή και είναι "κάπως" πιο μορφωμένα είναι τουλάχιστον κομπλεξικά. Το ευχάριστο είναι ότι υπάρχουν και κάποια άτομα που είναι εξαιρέσεις σε αυτόν τον τραγικό κανόνα! Στο στρατόπεδο ****** που βρίσκομαι και έχω την χαρά (sure) και την τιμή (sure) να υπηρετώ την μαμά πατρίδα, που τόσο καλά με τίμησε κι αυτή με 7 χρόνια σπουδών σε ΤΕΙ και ένα αβέβαια επαγγελματικά μέλλον, βλέπω ανθρώπους από όλα τα σώματα. Οι ναυταίοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι, οπλοασκήσεις, αγήματα και τυπικές διαδικασίες είναι άγνωστες λέξεις για αυτούς, οι αεροπόροι είναι ένα εκκολαπτήριο βησματίων ΕΠΟΠ οι οποίοι νομίζουν ότι επειδή έβαλαν στολή είναι και ΠΟΛΥ ΑΝΤΡΕΣ και ΚΟΜΑΝΤΑ καθούμενοι πίσω από tft οθόνες σε γραφεία εκτυπώνοντας και δακτυλογραφώντας έγγραφα (όταν αρχίσουν να βαράνε κι αυτοί 8ωρα σκοπέτα και μετράνε 4 εφόδους/ώρα όπως εμείς θα δούμε αν αλλάξουν γνώμη) και τέλος οι στραταίοι που είναι απλά με μία λέξη "απογοήτευση" και "κατάντια". Για τους στραταίους από που να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις, θα έπρεπε να γράφω για μέρες... Να τονίσω ότι υπηρετώ στην αεροπορία!

Τέσπα, ο στρατός είναι το μεγαλύτερο χάσιμο της ζωής ενός ενήλικα άντρα, δεν σου μαθαίνει τίποτα χρήσιμο αλλά απεναντίας σε μαθαίνει να βαριέσαι να κουνήσεις τον κώλο σου, σε μαθαίνει να κοιμάσαι όρθιος, σε μαθαίνει να κόβεις λάχανο-καρότο, σε μαθαίνει να κάνεις λάτζα, σε μαθαίνει να λουφάρεις 24/7, σε μαθαίνει να χώνεις του συναδέλφους σου για να την γλιτώσεις εσύ και τέλος σε μαθαίνει ότι ο σεβασμός δεν αποκτάται από έργα και πράξεις αλλά απαιτήτε από ένα υφασμάτινο σκατάκι στο πέτο κάποιου που τον κάνει ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΡΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Cougar στις Δευ Μάρ 16, 2009 10:24 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 15 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 315


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 10:14 am
Τίτλος: Re: Ελληνικος στρατος και συναφι!!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mago9 έγραψε:

Για φαντάσου να ήσουν και μόνιμος, ή σε καμιά Αυλώνα ή Εβρο ή όπου αλλου έχει σφίξιμο...Τότε τι θα λεγες?Rolling Eyes


Τι εχει η Αυλώνα? HaHa [ο Αυλωνας επι το ορθοτερον] εκει υπηρετω, σειρα 306..

Η γνωμη μου για το στρατο οπως ειναι σημερα ειναι οτι ειναι ενας χαμενος χρονος απο την ζωη μας. Αν ειχε λιγο διαφορετικη μορφη ισως να μας χρησιμευε λιγο..

Εχει και τις καλες και αστειες στιγμες, πχ :
Η φατσα ενος φανταρου οταν τον ρωτησεις αν βλεπει ανιμε
Razz
μα κανεις δεν τα ξερει?!!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 580
Τοποθεσία: Ηράκλειο











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 11:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυο πράγματα αξίζουν απ' όλο το thread.
1) Τελευταίες μεγάλου μήκους διακοπές, μετά αρχίζει το πραγματικό στύψιμο
2) Καλές αναμνήσεις (εδώ πρέπει να το έχεις και σαν άνθρωπος, να μπορείς μέσα στη μιζέρια της θητείας σου να περνάς καλά. Οι περισσότεροι το καταφέρνουν)
Όλα τα υπόλοιπα είναι για την ανάλωση της σκέψης για πράγματα ανάξια.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 25 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 184
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 12:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακριβώς.
Μόλις πήρα το χαρτί της απόλυσης στα χέρια μου τα ξέχασα όλα, σαν να μην είχα πάει ποτέ.
Τέλος είπα κι έφυγα.
Μόνο κανα δυο καλά φιλαράκια κράτησα κι αυτό ήταν όλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 2:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη ο στρατος ειναι πραγματι χαμενος χρονος, το μονο που μπορει να κανει καποιος, ειναι να περισυλλεξει οτι θετικο ή ενδιαφερον βρει. Και οποιος μου πει οτι δεν υπαρχει τιποτα, θεωρω οτι ειναι υπερβολικος. Αυτο το κατι, μπορει να ειναι μια δυνατη φιλια, καποιες πρακτικες εμπειριες αναλογα με την ειδικοτητα(εγω τουλαχιστον που ειμουν ναρκαλιευτης ειχα), αλλα και η σφυρηλατυση προσωπικης αποψης, ισως και ιδεολογιας, εχοντας (ατυχως) την ευκαιρια να δει κοσμο και καταστασεις, που δεν θα εβλεπε σε αλλη περιπτωση.
Οπως προειπαν καποιοι, τα πιο σημαντικα ειναι, οτι η στρατιωτικη θητεια ειναι η τελευταια ανεμελη περιοδος στην ζωη ενος αντρα, και ως παρελκομενο σε αυτο, τον χαβαλε που εκανα οταν ημουν φανταρος, ουτε φοιτητης δεν τον εκανα!
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 4:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον στρατό, τον υπερασπίζομαι σαν θεσμό, δεν υποστηρίζω σε καμιά περίπτωση ότι δουλεύει σωστά.

Αλλά όταν ακούμε απόψεις του τύπου "αν μπορεί να μην πάει κλπ κλπ" ε τότε τι να πω.

Εγώ είμαι σίγουρος και έτοιμος ότι δεν θα περάσω καλά ούτε παραγωγικά. Δε παύω να πίστευω όμως, ακόμα και σε κάτι που έχει σαπίσει. Ο στρατός και η υπηρεσία στην πατρίδα είναι κάτι ιερό και αρχέγονο και πρέπει να το σεβόμαστε. Σας μιλάει άνθρωπος που τρώει σουβλάκι με τον φίλο του, και μαζεύει τη χαρτοπετσέτα που ο φίλος του έριξε κάτω, ακόμα και αν καταντάει να μοιάζει με απροσάρμοστο μέσα σε τρέντηδες.

Τα πέρι αναρχίας δε μου κινούν το ενδιαφέρον. Αναρχία δεν είναι μέγεθος μετρήσιμο, ή είναι ή δεν είναι. ΜΑΓΚΙΑ είναι να πατήσεις κάτω τον εγωισμό σου και να δείξεις στον άλλο ότι κάνει λάθος, αδιαφορώντας για το τι θα πει ο καθένας, και όχι να πας να παραστήσεις τον καραγκιόζη σε μια πορεία, να σπάσεις, να δείρεις και να καταδυναστεύσεις. Δεν έχω χάσει την ελπίδα μου στην ανθρωπότητα, απλά πιστεύω ότι καθένας είναι άξιος της μοίρας του...

Ήμουν ήδη σίγουρος για το περιεχόμενο κάποιων posts πριν αυτά γίνουν. Εξ άλλου ποιος είναι προτιμότερο να ακουστεί; Η χαριτωμένη και αξιαγάπητη Geutella ή ο παλιόκαφρος ο bezdim; Φυσικά το πρώτο. Γιατί τη σήμερον ημέρα δεν έχει σημασία τι λες, αλλά ΠΟΙΟΣ είσαι και ΠΩΣ το λες...
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 4:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:

Ήμουν ήδη σίγουρος για το περιεχόμενο κάποιων posts πριν αυτά γίνουν. Εξ άλλου ποιος είναι προτιμότερο να ακουστεί; Η χαριτωμένη και αξιαγάπητη Geutella ή ο παλιόκαφρος ο bezdim; Φυσικά το πρώτο. Γιατί τη σήμερον ημέρα δεν έχει σημασία τι λες, αλλά ΠΟΙΟΣ είσαι και ΠΩΣ το λες...


Καλέ μου bezdim, δεν χρειάζεται να τα βάζεις μαζί μου, στο κάτω κάτω εγώ απλώς την γνώμη μου είπα, η οποία ίσως και να μετράει λιγότερο από όλες εφόσον ως γυναίκα δεν θα πάω στρατό (προς ώρας δεν υποχρεώνουν τις γυναίκες). Αλλά η εικόνα που εισπράττω από το περιβάλλον μου είναι από τις χειρότερες για τον ελληνικό στρατό και ως θεσμό τον έχουν καταστρέψει εδώ και καιρό, οι ίδιοι οι στρατιωτικοί έχουν δημιουργήσει στον κόσμο αυτήν την απέχθεια προς τον στρατό, ε λοιπόν εφόσον είναι έτσι τα πράγματα γιατί κάποιος να χαραμίσει ένα χρόνο από την ζωή του όταν θα μπορούσε να συνεχίσει σπουδές, να δουλέψει να κάνει οικογένεια κλπ κλπ. Εντάξει δεν λέω είναι μια εμπειρία και σίγουρα κάτι θετικό μπορεί να μείνει σαν ανάμνηση αλλά δυστυχώς ξέρω ανθρώπους που καταστράφηκαν από τον στρατό ψυχολογικά και ίσως δεν έπρεπε να πάνε ποτέ, τουλάχιστον σήμερα θα είχαν την υγεία τους.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 5:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν Peace!! big smile
Είπαμε δυο κουβέντες παραπάνω και κάποιοι θίχτηκαν.Για να δούμε,γιατι θα υπάρχουν ανούσιες παρεξηγήσεις...
Bezdim@:Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Υπερασπίζομαι και εγώ το θεσμό και όχι την λειτουργία του στρατού αυτή καθ'αυτή.
gpower:μάλλον δεν έπρεπε να τοποθετηθώ πάνω στο θέμα του στρατού ξηράς,όπου υπηρέτησες όπως και οι περισσότεροι.
Λένε ότι εκεί τους "ανοίγουν" το κεφάλι,τους βάζουν μέσα ότι σκ@τα θελουν να τους περάσουν και ύστερα τους το ξαναράβουν.Πρωτοβουλία μηδέν.
Έχοντας υπηρετήσει όμως στην αεροπορία και μάλιστα απο το πόστο του ιπταμένου,
δεν μπορώ να μην υπερασπιστώ κάθε ιπτάμενο αξιωματικό απο Eπγό και κάτω...Wink Έτσι για να εξηγούμαστε.Από εκεί και πάνω είναι άλλη ιστορία.Οι σχέσεις είναι διαφορετικές σ'αυτό το κομμάτι και γιάυτό η ΠΑ ξεχωρίζει απο τα άλλα σώματα πιστεύω.
Tέλος,λυπάμαι πραγματικά για τη μέση σου.
Chojin Locke @
1.Ναι(δυστυχώς)
2.Λάθος.Απο διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ κρατών μέχρι άλλα πιο μικρά πράγματα.
3.ε όχι, προσφέρει και έργο το 'παμε.Whistling
4.Φαντάσου δηλαδή να μην επέμβαινε...Οι Τούρκοι θα είχαν φτάσει στην Αθήνα και εμείς θα ήμασταν στον δέκατο ύπνο.
5.Χρειάστηκε απλά δεν έστειλαν τον τακτικό στρατό που εσύ λες.
6.Πιο πολύ η αεροπορία και οι φρεγάτες είναι τη δεδομένη στιγμή,καθώς οι Τούρκοι αφηνιάζουν στο Αιγαίο.
7.Και αυτό λόγω έλλειψης αξιοκρατίας.δυστυχώς...
Όπως λες χρειάζεται αλλαγή απόλους μας.
Cougar@Που υπηρέτησες εσύ?Razz
Σωστά όσα λές,αν και κάτι που έγραψες κάνω ότι δεν το είδα...
Sugata@Έχεις πιάσει το νόημα!
Ότι άλλο θέλει να κάνει κάποιος ας το κάνει για την κ΄@@λα του.Ότι περάσει μέσα δεν χρειάζεται να το ματαδώσει και στην προσωπική του ζωή,ώστε να φέρεται αυταρχικά.Εκεί είναι που ξεχωρίζει ο σωστός και αυτός που κρίνει.
Κλείνοντας θα ήθελα να πω:
Σε λίγα χρόνια θα είμαστε οικογενειάρχες.Κάποιοι είναι ήδη.
Όταν τα παιδιά μας θα μας ρωτάνε λοιπόν(άγια αυτή η ώρα Rolling Eyes ):
"Mπαμπά εσύ τι έκανες στο στρατό?"εμείς θα απαντάμε αμήχανα:
"Eγώ παιδί μου προσπαθούσα να το "σφάξω" με την πρώτη ευκαιρία,δεν ήμουν ποτέ εκεί που έπρεπε και δήλωνα αντιρρησίας συνείδησης ή έβγαινα τρελός ή Ι5 ή έπαιρνα αναβολές μέχρι τα...50 μου μέχρι που με έστελναν πίσω.Τους ξεγελούσα και ήμουν περήφανος".
Πραγματικά,σκέφτομαι το μέλλον και τρομάζω...Αν χαθεί αυτή η ελπίδα και το ΦΙΛΟΤΙΜΟ τότε τελείωσε...
Φιλικά,χωρίς στρατοκ@@λιές,για ένα καλύτερο σύστημα,mago9.
ΥΓ:Geutella,τη γλίτωσες μιλάς και απο πάνω??!!big smilebig smile Laughing Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 6:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@mago9... η ΠΑ ξεχωρίζει από τα άλλα σώματα γιατί είναι το σώμα στο οποίο κατεξοχήν υπηρετούν οι βυσματίες, όπως και το ναυτικό (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις). Εκεί λοιπόν υπηρετούν όλοι εκείνοι που αν υπηρετούσαν εκεί που έπρεπε δε θα έλιωναν κάποια κορόιδα στα νησιά της παραμεθορίου, 20 μέρες μέσα και έξοδοι με υπηρεσιακό.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 159
Τοποθεσία: Εξω...Γιδοβοσκέ,catch me if you can!!!

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 6:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

-=S=- έγραψε:
@mago9... η ΠΑ ξεχωρίζει από τα άλλα σώματα γιατί είναι το σώμα στο οποίο κατεξοχήν υπηρετούν οι βυσματίες, όπως και το ναυτικό (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις). Εκεί λοιπόν υπηρετούν όλοι εκείνοι που αν υπηρετούσαν εκεί που έπρεπε δε θα έλιωναν κάποια κορόιδα στα νησιά της παραμεθορίου, 20 μέρες μέσα και έξοδοι με υπηρεσιακό.

Συμφωνώ αλλά...για τους σμηνίτες ο λόγος.Όχι για τους δόκιμους.
Σε 1-2 χρόνια όμως θα καταργηθεί.Όσοι προλαβαίνετε και μπορείτε
να μπείτε σαν σμηνίτεςRazz
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 7:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mago9 έγραψε:
-=S=- έγραψε:
@mago9... η ΠΑ ξεχωρίζει από τα άλλα σώματα γιατί είναι το σώμα στο οποίο κατεξοχήν υπηρετούν οι βυσματίες, όπως και το ναυτικό (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις). Εκεί λοιπόν υπηρετούν όλοι εκείνοι που αν υπηρετούσαν εκεί που έπρεπε δε θα έλιωναν κάποια κορόιδα στα νησιά της παραμεθορίου, 20 μέρες μέσα και έξοδοι με υπηρεσιακό.

Συμφωνώ αλλά...για τους σμηνίτες ο λόγος.Όχι για τους δόκιμους.
Σε 1-2 χρόνια όμως θα καταργηθεί.Όσοι προλαβαίνετε και μπορείτε
να μπείτε σαν σμηνίτεςRazz

Είσαι απλά προκατειλημμένος Γιώργος αλλά εντάξει λογικό είναι. Στο στρατόπεδο που βρίσκομαι όπως προείπα είναι και τα 3 σώματα του στρατού και είναι πολύ εύκολο για μένα να συγκρίνω κάποιες καταστάσεις. Δίνω 24 με 32 ώρες σκοπιά την εβδομάδα σαν σμηνίτης, την στιγμή που ο στρατιώτης δίνει 18 με 24 μέσα στις οποίες μπορεί να είναι και πεζά περίπολα, εποχικό περίπολο (κοιμούνται πίσω σε ένα τζιπάκι) τα οποία είναι υπηρεσίες 2 μόλις ωρών την ημέρα μειώνοντας έτσι τις ώρες/βδομάδα κατά ΠΟΛΥ! Είναι μεγάλη συζήτηση αυτό που λες... Και μη μου πεις "ξέρω μία μονάδα που τους πάει έτσι κι έτσι..." γιατί κι εγώ ξέρω μονάδες για τον στρατό και το ναυτικό "που τους πάει έτσι κι έτσι..." και παρεπιπτώντως και η Αεροπορία έχει πάνω από 10 νησιά παραμεθορίου με βάσεις, αλλά όταν μου συγκρίνεις τον στρατό ξηράς με τα 4000 άτομα και την ΠΑ με τα 800, είναι λίγο διαφορετικά τα νούμερα και οι υποχρεώσεις του κάθε σώματος... Βύσματα έχει και ο στρατός και τεράστια μάλιστα, μην τα απομυθοποιούμε όλα δηλαδή....

Το ναυτικό όπως είπα είναι αλλιώς, είναι απλά ένας "άλλος", διαφορετικός στρατός, πρόσκοποι.
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 7:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cougar, η αλήθεια είναι όμως οτι στην Αεροπορία δεν μπαίνεις εύκολα χωρίς βύσμα. Τώρα αν δεν έχεις καλό βύσμα μπορεί να βγεί εις βάρος σου (αφου οι περισσότεροι έχουν).
Όσο για τη σκοπιά... πίστεψε με, ήρθαν στιγμές που η μόνη ξεκούραση που μπορούσα να βρω στη διάρκεια της ημέρας ήταν το 2ωράκι στη σκοπιά. Όργανο υπηρεσίας στην Κύπρο 12 μέρες αντί 7 που προβλέπεται (σε εμπλοκή), με 80 άτομα υπ' ευθύνη σου όλη μέρα (Βέγγος κανονικά και με το νόμο). Και το βράδυ νουμεράκι 2-4. 18 μέρες μέσα έβγαινα συνοδηγός με το σκατουλατζή του στρατοπέδου για να αλλάξει λίγο παραστάσεις το μάτι μου.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενη
Σελίδα 2 από 13

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00801 seconds with 5 queries