Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Άλλα Projects

[AC] Grave of the Fireflies Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 10 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 25, 2007 8:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακόμα μία τέλεια, μέσα στο κλάμα ταινία... Sad
Crying or Very sad
από εχθες που την ειδα μου έχει μείνει ένας φόβος για τον πόλεμο.....
ευχομαι ποτε να μην τον ζήσουμε Sad
_________________
Μην μιλάς αν δεν είναι ανάγκη...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 286
Τοποθεσία: Thessaloniki




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 25, 2007 9:52 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακόμη δεν έχω πάρει απόφαση να δώ αυτή την ταινία.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 25, 2007 10:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντίθετα με όλα όσα λέγονται περί αυτής της ταινίας, εμένα μάλλον με άφησε αδιάφορο - μπορώ να πω ότι βαρέθηκα κιόλας. Sorry σε όσους τους το χαλάω, αλλά νομίζω ότι αν δεν είχε τη σφραγίδα του Ghibli δεν θα γινόταν και τόσο γνωστή.

Anyway, γούστα είπε ο πίθηκος και έφαγε το σαπούνι, περί ορέξεως κλπ.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 28, 2007 12:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Erisabetsu έγραψε:
Ακόμη δεν έχω πάρει απόφαση να δώ αυτή την ταινία.



>>ούτε και εγώ! Παρόλο που την έχω κατεβάσει, δεν την έχω δει ακόμα. Πρέπει να είναι λίγο καταθλιπτικιά και δεν μου πολυαρέσουν τα δράματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 19 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 52
Τοποθεσία: thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 28, 2007 2:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

_Sophia!!!_ έγραψε:
Erisabetsu έγραψε:
Ακόμη δεν έχω πάρει απόφαση να δώ αυτή την ταινία.



>>ούτε και εγώ! Παρόλο που την έχω κατεβάσει, δεν την έχω δει ακόμα. Πρέπει να είναι λίγο καταθλιπτικιά και δεν μου πολυαρέσουν τα δράματα!

'Οντως ο πόλεμος δεν θα μπορούσε να έχει και κάτι ευχάριστο, τώρα κατεβάζω την ταινία παρ' 'ολο που την έχω και στα αγγλικά. Ετσι και αλλιώς η ζωή έχει απ' όλα ,χαρά γέλιο ,θλίψη. Ανάλογα με την διάθεση που θα έχεις βλέπεις κάτι ανάλογο
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 28, 2007 3:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Α! ωραιότατα. Είχα την ταινία από κάποιο ξένο group αλλά η ποιότητα ήταν χάλια και δεν μου έκανε όρεξη να τη δω. Ευκαιρία να την κατεβάσω από εδώ.
Μπράβο παιδιά Worthy
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 08, 2008 5:11 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντε παλι να λεω την αποψη μου για ενα ανιμε, μετα απο πολλους μηνες που καποιος εδω μεσα ασχοληθηκε με αυτην. Και δεν ειναι οτι την ειδα τωρα. Ηταν το δευτερο ή τριτο downloading που εκανα απο AnimEclipse. Την πρωτη φορα που την ειδα, ημουν πολυ φορτισμενος συναισθηματικα για να γραψω (πηγε το δακρυ κορομηλο!). Την δευτερη φορα τα ιδια. Ε, τωρα ειρθε η ωρα να πω και εγω την γνωμη μου. Αριστουργημα. Πρωτα απ'ολα, ειναι μια απο τις λιγες, πραγματικα αντιπολεμικες ταινιες. Δεν καταλαβαινω γιατι χαρακτηριζουν μια ταινια (δεν μιλαω για ανιμε αποκλειστικα) αντιπολεμικη, οταν δειχνει συνεχεια μαχες και ηρωισμους. Θα μου πειτε, "ασφαλως για τα μυνηματα". Ενταξει, εκτος απο ταινιες του κ@λου, μαγκια κλανια, ολες οσες ασχολουνται με τον πολεμο, ειναι λογικο να μην τον εξυμνουν κιολας. Στην περιπτωση του Grave of the fireflies, ο ορος αντιπολεμικη, δικαιολογειται πληρως. Ρεαλιστικη, επομενως σκληρη(οπως ειναι η πραγματικοτητα του πολεμου), εστιαζει περα απο το δικαιο και αδικο των αντιμαχουντων πλευρων, στην καρδια αυτων που υποφερουν(ανωφελα ισως?).
Δειχνει με πολυ ωραιο τροπο, πως η αναγκη για επιβιωση "νομιμοποιει" παρανομες πραξεις(το πλιατσικο του Seita την ωρα των βομβαρδισμων για παραδειγμα), αλλα και πως αλλαζουν οι ηθικες προτεραιοτητες μεσα στην σκληρη ανατροπη που δημιουργει ο πολεμος σε μια κοινωνια. Η θεια δεν ειναι ακριβως κακια αν το παρουμε ψυχρα. Δρα αναλογα με τις νεες προτεραιοτητες και, επιβαλλομενες ισως, αξιες στο κλιμα του πολεμου. Ενταξει, και εμενα με εξοργισε με το πως φερθηκε στα παιδια, αλλα δεν νομιζω οτι ηταν απο κακια ή μισος. Οι συμβολισμοι της ταινιας ειναι προφανεις, και εκτελουν τον σκοπο τους μεχρι του σημειου που χρειαζεται, χωρις να γινεται η ταινια, ουτε πεζη, ουτε δυσνοητη. Τεχνικα, νομιζω οτι η ταινια ειναι εξαισια απο αποψεως animation, και το voice acting ειδικα στην περιπτωση της Σετσουκο ειναι εκπληκτικο. Η κινηση ουτε με motion capture δεν γινεται τοσο καλη. Αλλα το μεγαλο ζητημα ειναι τα συναισθηματα που δημιουργει. Την εχω δει τρεις φορες μεχρι τωρα, και καθε φορα η εμπειρια ειναι πολυ οδυνηρη(μαλλον μαζοχιζομαι, γιατι σκοπευω να την ξαναδω αυτες τις ημερες). Η αληθεια ειναι, οτι μπορει να μην ειμαι και πολυ αντικειμενικος. Εχοντας κορη στην ηλικια της Setsuko, μπορει να ειμαι περισσοτερο συναισθηματικα φορτισμενος απο το "φυσιολογικο". Αν και νομιζω οτι παλι το ιδιο θα ηταν. Ωρες ωρες σκεφτομαι πως ειναι δυνατον να συγκρινουν σε επιπεδο "μαυριλας" και καταθλιψης, το Grave of the fireflies με το Saikano. Ναι ενταξει, αποψεις ειναι αυτες θα μου πειτε, αλλα εγω αναρωτιεμαι παντως. Οπως αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να υπαρχουν reviews για το Grave of the fireflies (στο AniDB) που να συνοψιζουν στο εξης," People die in wars, both abroad and at home. This film is set during a war. Now that that's clear, you might as well not watch Hotaru no Haka as that's pretty much all there is to it. Παλι, "αποψεις" θα μου πειτε. Δεν θα ηθελα να "απαγορευσω" τετοιες αποψεις φυσικα, απλα αναρωτιεμαι για το πως γινεται να αισθανεται ετσι καποιος.
Επειδη σε τετοιες περιπτωσεις μπαινουν μοιραια τα στερεοτυπα " το δικαιο και το αδικο ειναι σχετικα", και αλλα τετοια(για το θεμα της ταινιας αναφερομαι, και για το δραμα αυτων που δεν φταινε σε τιποτα), θα ηθελα να πω και εγω την απολυτα-σχετικη βλακεια μου περι δικαιου και αδικου. Αδικο ειναι οτι δεν αφηνει τα παιδια να ονειρευονται...
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 86


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 08, 2008 9:50 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι ίσως το μόνο πραγματικό αντιπολεμικό anime που έχω δει! Ακόμα ειναι καταπληκτική ταινία!!! Worthy και μπράβο στην AC που μας έδωσε την ευκαιρία να δούμε 1 τέτοιο διαμάντι στα ελληνικά! Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 23 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 8


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 11:10 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οντως αψογη ταινια!!!!! την εχω κατεβασει με αγγλικους υποτιτλους εδω και χρονια, αλλα την ηθελα οπωσδηποτε και με ελληνικους! Λιγη βοηθεια στο seeding ομως παιδια;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 11:31 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ κι εγώ απολύτως!
Εμφανίζονται οι αρνητικές προεκτάσεις του πολέμου χωρίς να χρειάζεται να δείχνει ψυχοπαθείς στρατιωτικούς, όπλα, σκοτωμούς και αίματα. Εστιάζει σε αυτούς που πραγματικά πλήττονται, στον άμαχο πληθυσμό.
Συγχαρητήρια AnimeClipse για την επιλογή Respekt Respekt
_________________
...I'm not breaking down, I'm breaking out...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 156


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 12:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με την ευκαιρία καταθέτω κι εγώ τα συγχαρητήρια μου για την καταπληκτική δουλειά της AnimeClipse στο συγκεκριμένο.

Μπράβο Nadir που το επανέφερες!

Δε θυμάμαι να κατάφερα να το δω ποτέ ολόκληρο με τη μια. Πάντα τμηματικά γιατί δεν αντέχω. Ήδη από τα πρώτα λεπτά η συναισθηματική φόρτιση είναι αφόρητη (αλλά και υπέροχη). Παρόμοια συναισθήματα μου δημιούργησε μόνο η "Πρώτη Αγάπη" του Κονδυλάκη.
Λέγεται, και μάλλον ισχύει, ότι είναι η πιο λυπητερή ταινία όλων των εποχών. Να το χετε υπόψην όσοι σκέφτεστε να το δείτε. Crying or Very sad

Isao Takahata for ever.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 6:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

twin έγραψε:
Παρόμοια συναισθήματα μου δημιούργησε μόνο η "Πρώτη Αγάπη" του Κονδυλάκη.


Παρομοια συναισθηματα... χμμμμ θα το τσεκαρω οπωσδηποτε. Thanks for the hint twin Thumbs UP
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 147
Τοποθεσία: πέρα από τα πέρατα, πέρα από τα πέρα μέρη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 04, 2009 4:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

(χωρίς λόγια)

Crying or Very sad Respekt Thank you
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Άλλα Projects Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01146 seconds with 5 queries