Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά

Βοήθεια για παλιό cartoon
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 21 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 11
Τοποθεσία: England

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 04, 2008 1:52 am
Τίτλος: Βοήθεια για παλιό cartoon
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θέμα που ακολουθεί με απασχολεί αρκετό καιρό και αυτή η στιγμή είναι μια λαμπρή ευκαιρία να μοιραστώ και με εσάς την απορία μου. Αν και το θέμα θα ταίριαζε περισσότερο σε μέρος του site το οποίο αναφέρεται σε παλιά anime-cartoon σας το παραθέτω εδώ πέρα.Πριν από πολλά πολλά χρόνια, όταν δηλαδή η κρατική τηλεόραση παρουσίαζε και άλλα cartoon-anime(βλέπε τρεις σωματοφύλακες) εκτός από περιπέτειες του Μίκυ Μάους, υπήρχε ένα cartoon(anime?) στο οποίο πρωταγωνιστής ήταν μια λευκή αρκούδα σε ένα αερόστατο, η οποία είχε και ένα βοηθό(δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν) όπως και ένα πνεύμα μέσα σε ένα μπουκάλι.Αντίπαλοι τους,τουλάχιστον στα πρώτα επεισόδια, ήταν κάτι πειρατές μέσα σε ένα zeppelin.Αργότερα,όχι πολύ μετά, εχθροί τους γινόταν μία ομάδα "κακών"οι οποίοι ονομάζονταν Τέσσερις Κυρίαρχοι του Καιρού.Πιο συγκεκριμένα:Το Πουλί της Θύελλας(μπλε η γαλάζιου χρώματος με ιδιότητα να προκαλεί καταιγίδες και να διαλύεται σε πολλά μικρότερα πουλιά,αυτό το θυμάμαι καλά),η νεράιδα Κλοντίν,η Μάγισσα Μαρμπελίνα και ένας χρυσός πίθηκος.(τα ονόματα μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι αλλά μοιάζουν αρκετά τουλάχιστον έτσι όπως είχαν μεταφραστεί δεν ξέρω εάν οι Έλληνες μεταφραστές ασέλγησαν για άλλη μια φορά σε προτότυπο κείμενο)).Το πιο πιθανό είναι να ήταν γαλλικής προέλευσης.Φυσικά δεν έχω την απαίτηση να μου πείτε τον γαλλικό τίτλο.Εάν θυμάστε τον ελληνικό ή έστω κάποιο όνομα( του πρωταγωνιστή π.χ.).Οτιδήποτε θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο.Κλείνοντας είμαι σχεδόν 99% σίγουρος ότι δεν ήταν anime, αλλά από ότι είχα παρατηρήσει στο παρελθόν σε παρόμοια συζήτηση έχετε πολύ καλή μνήμη και όταν διάβαζα τη συζήτηση ξεθάψατε πολλές αρχαιολογίες από το υποσυνείδητο μου.Ελπίζω λοιπόν να θυμάστε οτιδήποτε θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο για τη σειρά που σας ανέφερα.Ευχαριστώ. Wink
_________________
-Vegeta what's his power level?
-IT'S OVER 9000!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 18, 2008 2:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρουπερτ το μικρό αρκουδάκι ο ελληνικός τίτλος

Rupert Bear ο πρωτότυπος


http://en.wikipedia.org/wiki/Rupert_Bear

Νομίζω αυτό είναι που ζητάς φίλε... Αν κατάλαβα λάθος πες μου και θα σου βρω τη λύση Wink
_________________
After all we are stardust...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 11
Τοποθεσία: England

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 30, 2008 3:46 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λυπάμαι φίλε αλλα δεν ήταν αυτό Sad Το θυμάμαι το Rupert, παιζόταν αν θυμάμαι καλά στο Star.Αυτό που ψάνχω είχε διαφορετικό σχέδιο και animation. Ευχαριστώ πάντως πολύ για την απάντηση σου. Ευελπιστώ πως κάποια στιγμή, που θα πάει, θα το βρούμε.Πίστεψε με, ξέρω πολύ κόσμο που το ψάχνει.Θα βρεθεί όμως. Και πάλι ευχαριστώ! big smile
_________________
-Vegeta what's his power level?
-IT'S OVER 9000!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 1


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 22, 2008 12:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια, ψαχνω και εγω τους τιτλους απο 2 παλια anime που εδειχνε η τηλεοραση.

Το ενα ηταν οι περιπετιες ενος κοριτσιου πανω σε ενα μικρο αεροπλανακι, που προσπαθουσε μαζι με τον Σουπερ Φαλαινα να σωσει τον πλανητη απο την μολυνση.

Το 2ο ειναι ενα παραμυθι με τους δωδεκα μηνες. Ενα κοριτσακι, σαν την σταχτοπουτα, βρισκει ενα δαχτυλιδι το οποιο οταν το πεταξει στην λιμνη, βγαινουν τα πνευματα των δωδεκα μηνων και μιλαει μαζι τους.
Θυμαμαι οτι οταν πετουσε το δαχτυλιδι, ελεγε:

"Κυλα κυλα δαχτυλιδι, περνα απο της ανοιξης την πυλη, περνα απο το καλοκαιρι, περνα απο το φθινωπορο και φτασε στο χειμωνα..." και κατι ακομα.


Καμια βοηθεια?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 22, 2008 12:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 1ο anime που αναφέρεις είναι το Nausicaa Of The Valley Of The Wind και κυκλοφορεί στα ελληνικά από την Audio Visual σε DVD. Οπότε μπορείς να το βρείς εύκολα σε όλα τα καλά ντιβιντάδικα.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 14 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 147
Τοποθεσία: πέρα από τα πέρατα, πέρα από τα πέρα μέρη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 22, 2008 1:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skywalker333 έγραψε:

Το 2ο ειναι ενα παραμυθι με τους δωδεκα μηνες. Ενα κοριτσακι, σαν την σταχτοπουτα, βρισκει ενα δαχτυλιδι το οποιο οταν το πεταξει στην λιμνη, βγαινουν τα πνευματα των δωδεκα μηνων και μιλαει μαζι τους.
Θυμαμαι οτι οταν πετουσε το δαχτυλιδι, ελεγε:

"Κυλα κυλα δαχτυλιδι, περνα απο της ανοιξης την πυλη, περνα απο το καλοκαιρι, περνα απο το φθινωπορο και φτασε στο χειμωνα..." και κατι ακομα.


Καμια βοηθεια?



Είναι "Οι δώδεκα μήνες", εδώ θα βρεις το πρώτο μέρος:

http://ca.youtube.com/watch?v=XLdlZYihRoU&feature=related

big smile
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00919 seconds with 5 queries