Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

Nabari no ou
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2008 11:20 am
Τίτλος: Nabari no ou
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



Set in the modern age, the story is about Rokujo Miharu, who just wanted to live a normal life and inherit a Okonomiyaki restaurant. At the moment, his biggest problem was the constant pestering from Kouichi Aizawa and Durandal Thobari Kumohira, who started a Nindō (, Nindō? lit. "Way of the Ninja") Club. Miharu wanted nothing to do with "ninjas" and turns them down every time. But soon, he is attacked by an actual group of ninjas and is protected by Kouichi and Kumohira. There, Miharu learns of the hidden ninja world Nabari, the roles of his classmate and teacher in that world, and of the hijutsu Shinrabanshō (, Shinrabanshō? lit. "all things in nature") within him. The hijutsu, containing all the world's knowledge, is sorely coveted after in Nabari. And because of that, Miharu cannot return to his normal life. He must become the "Ruler of Nabari" to survive.
Taken from wikipedia


Το Nabari no ou δεν θα ελεγα οτι ανηκει στην αγαπημενη μου θεματολογια. Δεν λεω οτι απεχθανομαι τις ιστοριες Νιντζα, αλλα δεν τις κυνηγαω κιολας. Το Nabari no ou ξεκινησα να το βλεπω, οπως και τις περισσοτερες σειρες της εαρινης περιοδου. Μετα τα πρωτα 3 επεισοδια ημουν ετοιμος να την παρατησω. Χαιρομαι που δεν το εκανα. Μετα το εβδομο με ογδοο επεισοδιο, φανηκε να αξιζει περισσοτερο απ'οτι φαινοταν αρχικα.
Το animation δεν μου αρεσει και τοσο, οι χαρακτηρες ειναι τοσο ψιλολιγνοι, που δειχνουν αφυσικοι, στα ορια της νευρικης ανορεξιας. Η μονη σειρα στην οποια εχω δει πιο λεπτους χαρακτηρες, ειναι το Special A(αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει τιποτα αλλο για να σωσει την κατασταση). Τα background ειναι αρκετα καλα, και το voice acting ανωτερο του μεσου ορου. Η ιστορια τιποτα το προτωτυπο οπως καταλαβαινει καποιος απο το κειμενο της wikipedia. Αυτο που με εκανε να συνεχισω να το παρακολουθω, ειναι η περιεργεια για το πληθος των χαρακτηρων που φαινονται στο ΟP, και δεν τους ειχε δειξει καθολου στα πρωτα επεισοδια. Τελικα το ενδιαφερον της σειρας εγκειται ακριβως στους χαρακτηρες. Μιλαμε για πολλους χαρακτηρες, περαν των κεντρικων ηρωων, οι οποιοι δεν ειναι καθολου διακοσμητικοι. Οι περισσοτεροι εχουν κατι να κρυψουν απο το παρελθον τους. Μοιραια εχουμε πολλα side stories. Μεχρι τωρα (επεισοδιο 14) τα εχουν ζυγισει καλα μεσα στην κεντρικη πλοκη. Στα επεισοδια 12,13 και 14, συμβαινουν τοσα πολλα στους χαρακτηρες, που πλεον με εχει φαει η αγωνια. Αν λοιπον θεωρειτε την εξελιξη των χαρακτηρων σημαντικο παραγοντα για να παρακολουθεισετε μια σειρα, προλαβαινετε. Η εκδοση των AonE-Conclave (μετα το dropping των Animanda, αυτη η επιλογη ειναι μονοδρομος) ειναι στο επεισοδιο 14, και η σειρα θα ολοκληρωθει σε 26 επεισοδια. Το μονο που με ανησυχει, ειναι το οτι το manga ειναι ongoing και δεν ξερω αν θα το κλεισουν ωραια το ανιμε.[/i]
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2008 11:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ούτε εγώ είμαι μεγάλος οπαδός των ninja (νεότερος ναι ήμουν, αλλά πολύ νεότερος Razz ). Ξεκίνησα να το βλέπω και γω μαζί με τα υπόλοιπα εκείνης της περιόδου. 'Οχι κάτι συγκλονιστικό. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το σχέδιο του περιβάλοντος. Σίγουρα πρόκειται για διαφορετική νοοτροπία κι αυτό είναι θετικό. Όπως είπε κι ο Νadir έχει αρκετούς χαρακτήρες, όλοι έχουν δικά τους μυστικά και παρελθόν, αλλά και διαφορετικές επιθυμίες, πιστεύω και όνειρα. Άλλο ένα θετικό στοιχείο της σειράς είναι το γεγονός ότι η κατάσταση μεταξύ καλού και κακού συνεχώς περιπλέκεται και η τόση μυστικοπάθεια κι από τις 2 πλευρές κάνει πολλές φορές τα όρια μεταξύ τους δυσδιάκριτα. Μπορεί επομένως να μην έχει την τρελή ιστορία αλλά υπάρχουν ενθαρρυντικά στοιχεία, αρκετό συναίσθημα και καλό σχέδιο. Προσωπικά το βλέπω ευχάριστα, αλλά δεν περιμένω πως και πως να βγει το επόμενο επεισόδιο.
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2008 12:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνησω μαζι σου lex σε αυτο που λες για το δυσδιακριτο μεταξυ καλου και κακου(ηθελα να το γραψω αλλα το ξεχασα). Ουσιαστικα δεν μπορεις να πεις ποιος ειναι κακος. Εμενα με εφαγε η αγωνια, μετα το 13 και το 14 που ειναι τα πιο προσφατα.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 09 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 837




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2008 12:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Well, είχα δει και εγώ μέχρι το 5 αλλά σπάστικα γιατί το concept ήταν same ol' και ο κεντρικός χαρακτήρας πολύ θηλυπρεπής(θα έλεγα homo αλλά δεν θα το πω XD)
Τεσπα, ίσως του δώσω μια ευκαιρία αν βρω το χρόνο και την όρεξη κάποια στιγμή.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2008 1:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shiroikage έγραψε:
Well, είχα δει και εγώ μέχρι το 5 αλλά σπάστικα γιατί το concept ήταν same ol' και ο κεντρικός χαρακτήρας πολύ θηλυπρεπής(θα έλεγα homo αλλά δεν θα το πω XD)


Αυτο με την θηλυπρεπεια τελικα, δεν ειναι και σπανιο(αντιθετως θα ελεγα) σε πολλα ανιμε. Αν και στην περιπτωση του Rokujou, δεν μπορω να πω οτι τον βρισκω ιδιαιτερα θηλυπρεπη, περισσοτερο emo θα ελεγα(αυτη η αδιαφορια για τον κοσμο και τους αλλους, αυτο το "αφηστεμε μονο μου στην ησυχια μου") αν και οσο προχωραει το ανιμε, περιοριζεται αυτη η πλευρα του χαρακτηρα του.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 28, 2008 2:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειδα και το επεισοδιο 15. Πολυ καλο, οι ψυχολογικες(και οχι μονο) συγκρουσεις κρατησανε αμειωτο το ενδιαφερον μου σε ολο το επεισοδιο.

Εχω την εντυπωση οτι τωρα θα αρχισουνε τα πιο ενδιαφεροντα να συμβαινουν.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01656 seconds with 5 queries