Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Hajime no Ippo (STALLED)

Manga - Anime: Διαφορετικοί δρόμοι;
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 521
Τοποθεσία: Βόρεια

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 11:55 pm
Τίτλος: Manga - Anime: Διαφορετικοί δρόμοι;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξεκίνησα το manga και παρατηρώ πάρα πολλές διαφορές.
Πρώτα από όλα εντύπωση μου είναι ή οι χαρακτήρες είναι λίγο διαφορετικοί στο anime?Μιλάω κυρίως για Takamura, Ichiro και ο γέρος jiji που τρόμαξα να τον αναγνωρίσω.Και όχι μόνο από εξωτερικά γνωρίσματα.Από το manga ο Ichiro μου έδωσε την εντύπωση του "Ξέρω ότι είμαι καλός στο box για αυτό αν μου κολλήσεις θα σε ξεφτυλίσω" ενώ στο anime ήταν λίγο πιο απόμακρος και αμίλητος.Στο manga πιο ψιλομαγκάκι μου φάνηκε.

Γενικώς manga anime ακολουθούν διαφορετικούς δρόμους?Μήπως το anime φτιάχτηκε κατά τέτοιο τρόπο ώστε να σου ανοίξει την όρεξη και μετά να αγοράσεις το manga όπως έγινε με το Berserk?

Τώρα βρίσκομαι στο σημείο που ο Ichiro βοηθάει τον Ippo να αγοράσει παπούτσια και επειδή δεν σκοπεύω να διαβάσω πέρα από το αντίστοιχο chapter του 9ου επισοδείου προσέξτε μην μου κάνετε κανένα spoiler.
Όσοι θέλουν μπορούν να επωφεληθούν της ευκαιρίας και να κατεβάσουν από lolipower.org αρκετά volumes του manga.
_________________


.::My Cartoon List::.


BUGGY IS BACK!!!OP FTW!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 1:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου ένα μικρούλι spoiler θα στο ρίξω... αν διαβάσεις παραπέρα θα δεις ότι ο σχεδιασμός των χαρακτήρων αλλάζει... μετα το 110 τεύχος νομίζω... ή τελοσπάντων κάπου εκεί οι χαρακτήρες θα πάρουν τη μορφή που βλέπεις στο anime... πίστεψε με ο Gerolykos είχε δίκιο που ζητάει να συνεχιστεί δέυτερη σαιζόν του Ippo... το manga συνεχίζει πολύ πολύ περισσότερο και τραβάει ακόμα και σήμερα... και να σου πω την αλήθεια δε ξέρω ποιο από τα δύο είναι πιο διασκεδαστικό... το anime ή το manga... έχοντας δει το anime ξεκίνησα το manga... οι δρόμοι όπως το λες δεν είναι διαφορετικοί... ξεκίνησαν ίσως διαφορετικοί... όσο προχωράμε θα δεις ότι θα μοιάζουν ολοένα και περισσότερο... απλά στο manga φαίνεται η διαφορά... σε καμια... 15ρια επεισόδια θα καταλάβεις τι εννοώ Whistling ...
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 242
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 2:23 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το manga του Ippo ειναι του 1989 ενω το anime ξεκινησε να προβαλετε το 2000. Δηλαδη μια δεκαετια και κατι. Αυτο σημαινει πως οι animators δεν μπορουσαν να ακολουθησουν το σχεδιο διοτι ηταν αρκετα παλιο αλλα εχουν δωσει πολλα στοιχεια του manga. Το hajime no Ippo εχει ενα ιδιαιτερο σχεδιασμο σε σχεση με αλλα anime της ιδιας περιοδου.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 168


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 7:38 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο Manga οι χαρακτήρες ειναι μικροί και πολύ παιδικοι. Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 1:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμμ... είσαι σίγουρος ότι έχεις φτάσει μέχρι σήμερα Itachi; Το manga εμένα μου φαίνεται κάπως πιο βίαιο... και τα σχέδια των τελευταίων ετών δε θα τα έλεγα ακριβώς παιδικά... δες αυτά αν θες από το 675 τεύχος... απλά ένα δείγμα...

_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 168


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 2:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά δεν έχω φτάσει σε εκείνο το σήμειο Embarassed απλα ειχα κατεβασει το 1 Volume και το σχεδιο ηταν λιγο παιδικο(πολυ θα το ελεγα σε ενα φανταστικο anime.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 3:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα το manga μου φαίνεται μια χαρά.
Το ξεκίνησα από το σημείο που σταματάει η ιστορία στο anime.Φυσικά και υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές αλλά μετά από λίγο το συνιθίζεις.Τα volumes διαβάζονται μονορούφι.

θα είναι μεγάλη απογοήτευση αν δεν συνεχιστεί το anime το οποίο δεν ήταν και πολύ γνωστό αλλά τώρα πια έχει πάρα πολλούς οπαδούς.
Aκολουθούν πολλοί φοβεροί αγώνες στο manga και άπειρες φάσεις με τον Takamura και είναι κρίμα να μην τις δούμε ποτέ στην οθόνη.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 5:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πλάκα μου κάνεις; οι καλύτερες μάχες είναι μετά το τέλος του anime... ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει Razz ... Άσε που η ιστορία του Takamura και οι αγώνες του οι "μεγάλοι" έρχονται μετά Crying or Very sad τα volumes θέλουν τον χρόνο τους αλλά τώρα που τα έχω τελειώσει έχω ξενερώσει... περιμένω κάθε βδομάδα Crying or Very sad ...

Μείνετε συντονισμένοι... σύντομα θα σας φτιάξουμε κι άλλο... και αν μπορέσουμε θα έχουμε και άλλα "καλούδια" Twisted Evil ...

Βασικά είχα ξεκινήσει ο μικρός και άμυαλος να μεταφράζω το manga... για να είμαι ειλικρινής έχω το πρώτο volume έτοιμο... αλλά μετά είδα το σύνολο των σελίδων και τρόμαξα... πάνω από 14.500 σελίδες!!!! Και όπως είναι φυσιολογικό, το παράτησα και κόλλησα με το anime που ελπίζω να το προχωρήσουμε με καλούς ρυθμούς Whistling
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 18 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1099
Τοποθεσία: Unknown

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 2:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας ανοιχτεί κάπου ένα thread για να συζητάμε για το manga.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 521
Τοποθεσία: Βόρεια

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 09, 2008 5:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί έχουν κόψει τόσα πραγματάκια από το manga?

Την pervert συνομιλία Takamura-Ippo (Το βράδυ έλα να σου δείξω ένα video [hentai])
Το IPO που κέντησε η μάνα του.

Κρίμας.Είχαν γέλιο.
_________________


.::My Cartoon List::.


BUGGY IS BACK!!!OP FTW!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 194
Τοποθεσία: Στους δρόμους


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάι 09, 2008 6:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί αν δε τα κόβανε ούτε 150 επισόδεια δε φτάνανε!!! Razz
_________________

Ωωωω... με φωνάζουνε τρελό,
γιατί πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Γαμώ το διδακτορικό
Πίνω μπάφους και παίζω Pro.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 22 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 521
Τοποθεσία: Βόρεια

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 22, 2008 4:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μα είναι δυνατόν να μην βάλανε τον Aoki που βάφτηκε μαύρος?? Laughing Laughing
Δηλαδή βλέπω τα απίστευτα επισόδεια, και μετά διαβάζω το manga και σκέφτομαι πόσο ακόμα καλύτερα θα μπορούσαν να γίνουν αυτά τα φοβερά επισόδεια.

Παιδιά ξεκινήστε το manga.Χάνετε απίστευτες φάσεις γέλιου!
Thumb 2 Up Respekt
_________________


.::My Cartoon List::.


BUGGY IS BACK!!!OP FTW!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Hajime no Ippo (STALLED) Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01911 seconds with 5 queries