Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Web Radio

AC Podcast #3 Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 3:20 am
Τίτλος: AC Podcast #3
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδώ σχολιάζουμε το AC Podcast #3 Wink

Για το Top5: http://www.animeclipse.com/phpbb2/viewtopic.php?p=86800#86800
Για τη Μουσική Πρόταση: http://www.animeclipse.com/phpbb2/viewtopic.php?p=86799#86799
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 3:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχοντας ακούσει μόνο 20 λεπτά προς το παρόν έχω να πω τα εξής:
1. Λίγο δυνατά είναι το μικρόφωνο σε σχέση με τα τραγούδια
2. Κατερίνα να είσαι εκεί σε κάθε εκπομπή (κι ας είσαι λίγο τρακαρισμένη Razz ) γιατί ακούω ωραία κομματάκια.

Αν έχω κάτι να προσθέσω... λέιτερ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: never, never, land




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:00 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ακόμα είμαι στο πρώτο 5λεπτο, αλλά σνιφφ ευχαριστούμε πολύ πολύ που μας αναφέρατε Scared happy
_________________
srs bzns -->
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 07 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 102
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:06 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sunday έγραψε:
Κατερίνα να είσαι εκεί σε κάθε εκπομπή (κι ας είσαι λίγο τρακαρισμένη Razz ) γιατί ακούω ωραία κομματάκια.


Αν ημουν μια φορα τρακαρισμενη τοτε, τωρα ειμαι δυο, περιμενοντας τις εντυπωσεις σας..... Whistling

Ευχομαι να σας αρεσει το podcast.....
Enjoy Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sunday έγραψε:
Έχοντας ακούσει μόνο 20 λεπτά προς το παρόν έχω να πω τα εξής:
1. Λίγο δυνατά είναι το μικρόφωνο σε σχέση με τα τραγούδια
2. Κατερίνα να είσαι εκεί σε κάθε εκπομπή (κι ας είσαι λίγο τρακαρισμένη Razz ) γιατί ακούω ωραία κομματάκια.

Αν έχω κάτι να προσθέσω... λέιτερ


1. Σε μερικά σημεία έχεις δίκιο είναι λίγο δυνατά. Δεν πειράξαμε τίποτα (ρυθμίσεις) σε σχέση με τα προηγούμενα podcast, απλά επειδή ήμασταν μόνο 2 φαίνεται ότι ήταν πιο εύκολο να έχουμε το μικρόφωνο κοντά στο στόμα μας. Βέβαια δεν ξέρεις τι τραβούσαμε με την φωνή του left στα προηγούμενα Razz Razz

2. Ναι έχεις δίκιο, πολύ καλές επιλογές από την Κατερίνα Respekt. Βέβαια με τα παιδιά (Cougar και Morfea κυρίως) το είχαμε αποφασίσει ότι αυτό το podcast θα είχε rock ύφος. To διευκρινίζω για να μην αδικήσουμε τους απόντες Respekt και σε αυτούς.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:13 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos, τον Λευτέρη να τον μπριζώνετε λίγο πριν να μιλήσει για να ανεβάζει φωνή. Αν θέλετε βοήθεια φωνάξτε με. Το Podcast πάει πολύ καλά, καλά έκανες και ανέφερες και τους έταιρους. Βοηθάει πολύ στη ροή αν έχει συγκεκριμένο ύφος. Να το έχετε υπόψη. Στα επόμενα μπορείτε να είστε σε άλλο είδος...

katerina, δε δαγκώνουμε... πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:22 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι θέλει λίγο προενίσχυση ο Left64 Razz.
Εντάξει η ροκ μουσική είναι γενικά αποδεκτή και τα τραγούδια που επιλέξαμε ήταν από αυτά που αρέσουν σε όλους.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να πετύχουμε κάτι παρόμοιο και με άλλα είδη.
Βέβαια καλά κάνεις και προτείνεις. Όπως καταλάβατε ακολουθούμε το feedback σχεδόν κατά γράμμα.
Το παρόν να ξέρεις ότι έχει μερικά (λίγα) 5λεπτα και 10λεπτα διαλείμματα και με άλλα είδη π.χ. χορευτική μουσική ή metal (by left64 Razz). Αλλά όπως είπα είναι 85% rock.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:29 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η επιλογή όντως κυλάει πολύ καλά. Me likes.
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω πιο πάνω (δεν ξέρω αν το έχεις κάνει βέβαια) είναι να χρησιμοποιείς κανά compressor για να έρχονται καλύτερα οι εντάσεις μετά την ηχογράφηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Compressor σαν αυτούς που έχουν στα ραδιοφωνα (κάτι συσκευές σε διάφορα μεγέθη - συνήθως μεγάλες) ή υπάρχει και αντίστοιχο software;
Ενδιαφέρον πάντως αν υπάρχει και σε software. Γλιτώνεις το normalize.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 564



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:36 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει σε διάφορα software (cooledit, adobe audition είναι πολύ απλά για μη εξοικιωμένους χρήστες), όπως και το normalise, limiter κλπ κλπ. Συνδυασμός των τριών θα σας βγάλει καλό αποτέλεσμα. Λίγο πειραματισμό θέλει.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sunday στις Δευ Μάι 12, 2008 4:40 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 102
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:37 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σου βρω εναν τροπο gpanos.....



edit: τετοια ωρα που ειναι ακομα και το ονομα μου μπερδευω HaHa
τι gpanos τι gpower...... Whistling (σαλατα τα εκανα)
_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την katerina στις Δευ Μάι 12, 2008 4:57 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:45 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H ηχογράφηση γίνεται live μέσω του ASIO της κάρτας ήχου (για καλύτερη ποιότητα και για να μην ηχογραφούνται τα monitor -ακουστικά-). Το software είναι το Traktor DJ Studio (με hardware external DJ midi controllers) και το Sony Soundforge για ηχογράφηση.
Στη συνέχεια γίνεται επεξεργασία (όχι εκτεταμένη, δηλαδή όχι κόψε - ράψε) με Sony Soundforge και Cool edit. Κυρίως αυξομοιώσεις, normalize κτλ στη φωνή. Με το soundforge ασχολούμαι κυρίως εγώ και Cool edit ο Λευτέρης. Για να είμαι ειλικρινής επειδή μέχρι το 2ο podcast κάναμε μόνο volume up (φωνή left64 Razz) σε αυτό δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στην μεγάλη ένταση που έχει κυρίως η δική μου φωνή.
Καλά έκανες και το επισήμανες πάντως για τα επόμενα. Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 925
Τοποθεσία: Inside a frozen thunderfield




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos-sama ξέρω ότι κάτι χρωστάω εγώ αλλά τόσο μαστίγιο που πέφτει αυτό τον καιρό αναρωτιέμαι πως προλαβαίνω και μπάινω και στο forum να γράψω το κατιτίς μου...

Για το podcast3 είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που ήταν rock και αυτό που συζητάτε με το sunday-sama για διαφορετικό ύφος του κάθε podcast ακούγεται ωραίο!

Τώρα ήρθε η ώρα να μεταδώσω λίγο τις γνώσεις μου... Γενικά η σωστή απόσταση να μιλάς σε ένα μικρόφωνο που δεν έχει φίλτρο μπροστά (όπως στους σταθμούς) είναι σχεδόν μια ανοιχτή παλάμη...Έτσι katerina, ανοίγεις το χέρι, μουτζώνεις τον gpanos από το ύψος του μικροφώνου και αρχίζεις και μιλάς... Razz

Όσο αστείο και αν φαίνεται-ακούγεται έτσι είναι...Α!! gpanos, εσύ μουτζένεις τον τοίχο όχι την katerina... Razz

Αυτά...Ό,τι άλλο έχω να πω θα το πω αργότερα γιατί με δέρνουν τώρα!
_________________
After all we are stardust...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Howl στις Δευ Μάι 12, 2008 4:22 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 4:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου ρε Howl.
Λοιπόν άκουσε το ολόκληρο και πες μας τελικές εντυπώσεις.
1) Το μικρόφωνο μου έχει φίλτρο εντάξει;;;; Razz Razz Razz Razz
2) Σε ό,τι αφορά το ύφος για σκέψου τη μέρα που θα έρθει να έχει το podcast disco στυλ... (θα παίζω 2 ώρες non stop italo/euro και Hi NRG), μάλλον δεν σας ακούγεται καλό (καλά μερικοί θα γουστάρουν π.χ. jimakos, anim, deyaklionas17, mago9 κτλ κτλ) Razz Razz Razz
Γενικά τα podcasts καλό είναι να έχουν μια σχετική ποικιλία, με έμφαση στα "ραδιοφωνικά τραγούδια".
Για το τι σημαίνει "ραδιοφωνικό τραγούδι" μπορώ να σας δώσω αν θέλετε έναν μπακάλικο ορισμό.
Αυτό ακριβώς κάναμε σε αυτό το podcast. Wink
(Τα ροκάκια που ως επί των πλείστων ακούσατε είναι radio hits)
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 10
Τοποθεσία: χαμένος στο διάστημα(Βέροια ενοώ)

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάι 12, 2008 6:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω και 'γω την γνώμη μου...

Για μένα αυτό το podcast ήταν το καλύτερο από τα 3.No offence στους απώντες.Ίσως να έφτεγε το ότι παράλληλα έγραφα και την εργασία για την τεχνολογία Crying or Very sad (πάντως βοήθησε πάρα πολύ Razz Razz )

Όσο για το διαφορετικό θέμα σε κάθε podcast... οραίο ακούγεται αλλά δεν πιστεύω πως μπορεί να γίνει με όλα τα είδη μουσικής.

PS:sorry για τα ορθογραφικά αλλά δεν προσέχω καθόλου οταν γράφω στο PC Embarassed
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Web Radio Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01898 seconds with 5 queries