Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Καινούριο Ελληνικό fansub group
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 28, 2008 10:51 am
Τίτλος: Καινούριο Ελληνικό fansub group
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπέπεσε στην αντίληψή μου σήμερα το πρωί. Μέχρι στιγμής έχει βγάλει μια OVA με τίτλο Megaman X: The Day of Σ και έχει ξεκινήσει το Paranoia Agent. Επίσης στα σχέδια είναι το NGE και το Noein.

Ιθύνων νους (και μοναδικό μέλος) είναι ένας τύπος ονόματι Kain. Δεν ξέρω αν είναι συνωνυμία με ένα δικό μας μέλος.

Όπως και να έχει, καλή επιτυχία να έχει το παλικάρι. Γράφτηκα στο forum του και κατεβάζω το πρώτο επεισόδιο του Paranoia Agent. Εντυπώσεις αργότερα.

Το forum βρίσκεται στη διεύθυνση http://peiramatismos.forumup.gr
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 369
Τοποθεσία: Karlshamn






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 28, 2008 12:41 pm
Τίτλος: Re: Καινούριο Ελληνικό fansub group
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βέβαια θα προτιμούσα x264 αλλά για να δούμε. Κατεβάζω κι εγω το 1ο επεισόδιο.
_________________

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 28, 2008 1:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχοντας δει το πρώτο επεισόδιο του Paranoia Agent, παρατήρησα τα εξής αρνητικα:

1) Χρήση XviD και όχι x264.
2) Χρήση AVI container και όχι mkv / mp4.
3) Hardsub αντί για softsub.
4) Κίτρινο χρώμα στη γραμματοσειρά.
5) Χρονισμός από DVD (δηλαδή scene timing ανύπαρκτο).
6) Πηγή το PAL DVD στα 25fps, δηλαδή σπατάλη bitrate αφού το natural ειναι 23,976fps (σημείωση: όσοι προσπάθησαν να μετατρέψουν 25άρια PAL DVD σε 23.967 απέτυχαν οικτρά στις περισσότερες φορές, γι'αυτό και δεν συνίσταται η χρήση τους για anime encodings).
7) Το Paranoia Agent είναι anime με λόγο πλευρών 16:9. Ο συγκεκριμένος εκτός από το ότι έχει χρησιμοποιήσει κάδρο 640x480 προσθέτωντας μαύρες λωρίδες (σπατάλη bitrate), το έχει κάνει downsize ενώ θα μπορούσε να είναι ανάλυσης 1024x576 (το anamorphic PAL DVD έχει τέτοια ανάλυση). Από το 640x480 το ωφέλιμο κάδρο είναι μόλις 640x328. Το οποίο και πάλι δεν έχει λόγο 16:9, αλλά κάτι άλλο (υπενθυμίζω ότι 16/9=1,77 και 640/328=1,95).
8) Έλλειψη typesetting.

Επιγραμματικά, σαν πρώτη προσπάθεια καλή, αλλά θα μπορούσε με λίγη προσοχή να γίνει πολύ καλύτερη. Δεν θεωρώ μειονέκτημα την έλλειψη karaoke και στα θετικά είναι η ύπαρξη ευανάγνωστης γραμματοσειράς (ασχέτως του χρώματος).

Αυτά από εμένα, με πολλές ευχές για καλή επιτυχία στο όλο εγχείρημα.
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 13 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 45
Τοποθεσία: Αθήνα-Μεσολόγγι

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 28, 2008 11:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού φαίνεται ότι κατέχει πράματα πέραν της απλής μετάφρασης και με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρνει μια χαρά, μπας και να του έλεγε κάποιος από την animeclipse να μπει στην ομάδα και να αναλάβει πιο βαριά καθήκοντα;
Έτσι πιστεύω ότι θα ηρεμήσουν λίγο και όσοι τρέχουν με όλα σχεδόν τα projects Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 12:23 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως για να πω την αμαρτια μου, και μενα μου αρεσε η κιτρινη γραμματοσειρα στα πρωτα επεισοδια Naruto απο Toriyama's World. Μπορει να φαινεται κακογουστη αλλα διαπιστωσα οτι ειναι πολυ ξεκουραστη στο ματι.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 29



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 1:03 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την υποστήριξη, παίδες! Όχι, δεν είναι συνωνυμία, εγώ είμαι! big smile HaHa

Για τις φιλικές συμβουλές, για τις οποίες θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον φίλτατο Raziel666, θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ!

Μια μικρή διόρθωση μόνο: Στα μελλοντικά σχέδια δεν είναι το Noein αλλά το Noir.

Τώρα, υπάρχει λόγος που δεν είμαι (πλέον) με την AnimeClipse, ή μάλλον δύο λόγοι.

Ο πρώτος είναι πως, ξεκινώντας κι άλλο Fansub Group (χωρίς το Group βέβαια, καθώς είναι ένας όλος κι όλος Laughing ), θέλω να ενθαρρύνω τη δημιουργία και άλλων Ελληνικών Fansub Groups, ώστε να μεγαλώσει η ποικιλία και η γκάμα των Anime που ανεβαίνουν στα Ελληνικά.

Ελπίζω να έχω την ηθική υποστήριξη των AnimeClipse σε αυτό το εγχείρημα, καθώς δεν είναι και εύκολο για ένα άτομο, ακόμη και με περιορισμούς όπως αυτοί που έβαλα εγώ. Κάποια στιγμή μάλιστα θα ήθελα να γίνει και μια συννενόηση για το μέλλον, μην τυχόν και κάνουμε κατά λάθος και οι δύο το ίδιο Anime και μετά τραβάμε τα μαλλιά μας για τον τσάμπα κόπο μας...

Ο δεύτερος λόγος είναι πως δεν είμαι και πολύ των γκρουπ (not a group person), οπότε ήθελα να κάνω κάτι μόνος μου, χωρίς το άγχος και τη δουλειά που ένα γκρουπ απαιτεί. Οι AnimeClipse staff έχουν βιώσει αυτό που αναφέρω, ειδικά μάλιστα όταν ήμουν κι εγώ ανάμεσά τους και καθυστερούσα τρελά τους υπότιτλους του Elfen Lied. Embarassed (gomen Rolling Eyes )

E, μετά, τι να πω. Καλή μου συνέχεια, και μην χαθούμε. Thumb 2 Up
_________________

HOW IS IT GOING TO END?
Μ.Α.Σ.Π.Π. και άλλα... v2
Το Αισιόδοξο Blog μου...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: never, never, land




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 1:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

boukaw έγραψε:
Αφού φαίνεται ότι κατέχει πράματα πέραν της απλής μετάφρασης και με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρνει μια χαρά, μπας και να του έλεγε κάποιος από την animeclipse να μπει στην ομάδα και να αναλάβει πιο βαριά καθήκοντα;
Έτσι πιστεύω ότι θα ηρεμήσουν λίγο και όσοι τρέχουν με όλα σχεδόν τα projects Wink


ε χεμ... αφού και στην ίδια την animeclipse η αναλογία μεταφραστών προς typesetters/encoders είναι άθλια, πως να πιάσουν να βοηθήσουν κι άλλον?! Eek
προχθές πάλι δε λέγαμε πως αρκετά projects τρέχουν αυτή τη στιγμή και είναι αδύνατο να δεσμευθούν τα μέλη με περισσότερα?


και συγγνώμη που θα το θέσω έτσι άκομψα, Embarassed αλλά επειδή το είδα το επεισόδιο, χάζεψα και το forum, και ακόμη έχοντας ασχοληθεί ελάχιστα με το αντικείμενο, μού είναι περισσότερο από προφανές ότι ο φίλος δεν κατέχει και πολλά πέραν της μετάφρασης.
εφόσον βέβαια ο ίδιος δήλωσε πως δεν τον ενδιαφέρει να κάνει δουλειά αντίστοιχη των άλλων fansub groups, λίγο διάβασμα αρκεί για το θέμα crop-resize και ποιότητας εικόνας, και το release θα είναι εφάμιλλο αυτών των one-man-shows που κυκλοφορούν σε γνωστό tracker. happy

(οι κίτρινοι υπότιτλοι, χμ έχουν το κοινό τους.. περί ορέξεως... Confused Whistling )
_________________
srs bzns -->
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 13 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 45
Τοποθεσία: Αθήνα-Μεσολόγγι

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 2:16 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rezeero έγραψε:

ε χεμ... αφού και στην ίδια την animeclipse η αναλογία μεταφραστών προς typesetters/encoders είναι άθλια, πως να πιάσουν να βοηθήσουν κι άλλον?! Eek
προχθές πάλι δε λέγαμε πως αρκετά projects τρέχουν αυτή τη στιγμή και είναι αδύνατο να δεσμευθούν τα μέλη με περισσότερα?
Whistling )


Το ακριβώς αντίθετο είπα. Αυτό που είπα ήταν ότι από τη στιγμή που κατέχει κάποια πράματα πέραν της μετάφρασης, θα μπορούσε με ελάχιστη βοήθεια και χρόνο από τα παιδιά που το κατέχουν εδώ στην animeclipse, να αναλάβει και αυτός τα βαριά καθήκοντα σε διάφορα project.
Αλλά με την απάντησή του, αυτή η κουβέντα πλέον δεν υφίσταται.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 238
Τοποθεσία: never, never, land




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 4:47 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σόρυ big smile
όπως το έγραψες άλλο κατάλαβα..
και όπως και να χει, είναι άκυρο και στις 2 περιπτώσεις
_________________
srs bzns -->
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 29, 2008 7:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά πιστεύω ότι μπορούν να "ανοίξουν" όσα fansub group θέλουν, αλλά θα πρέπει να κρατήσουν κάποιο ποιοτικό επίπεδο, καθώς εαν ασχοληθεί το Χ ελληνικό γκρουπ με μια σειρά που έχει σκοπό να πιάσει ένα Υ γκρούπ και το Χ γκρουπ το "σφάξει" από πλευράς ριλίς, θα πάει στράφι το ανιμε, αλλά και η δουλειά που θα έχει γίνει.

Φαντάζομαι όλοι μας σχεδόν από το τιμ εδώ είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε οποιονδήποτε καινούριο στο χώρο, καλή θέληση δόξα το Θεό υπάρχει!

Καλή επιτυχία λοιπόν στο καινούριο γκρουπάκι και καλό κουράγιο! big smile
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2008 11:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια χαρα Kain και απο μενα.
Η αληθεια ειναι οτι στεναχωρεθηκα που εφυγες απο το ενεργητικο της ομαδος, ομως οπως και να χει, ειχες και συ συμβαλλει με τον τροπο σου κατα την ιδρυση μας Thumb 2 Up

Οποτε μιας και αποφασισες να μεταφραζεις και να εκτελεις τα περι fansubbing Μονος σου, καλη επιτυχια να σου ευχηθω, και με πολλους θεατες Thumbs UP
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0141 seconds with 5 queries