Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Encoding - Codec - Εργαλεία - Οδηγίες Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 7:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύω ότι το πρόγραμμα που θα σε βόλευε είναι το BeLight. Ουσιαστικά είναι ένα γραφικό περιβάλλον για τη μηχανή του BeSweet, αλλά έχει πολλές ρυθμίσεις και φυσικά δυνατότητα Batch Convert. Το καλύτερο; Είναι κι αυτό open source...

Από εμπορικά, θυμάμαι ένα dBower Amp ότι έκανε πολύ καλή δουλειά, αλλά ήταν shareware και δεν έβρισκα crack...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 7:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για δοκίμασε το Cdex. Υπόστηρίζει FAAC encoder και νομιζω κανει encoding σε wav αρχεια. Δεν το εχω τσεκαρει, αλλα θα το ψαξω συντομα.
http://cdexos.sourceforge.net/?q=features
http://cdexos.sourceforge.net/?q=download
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 8:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To CDex είναι γενικότερα CD-Audio ripper, αν και όντως υποστηρίζει τη συγκεκριμένη λειτουργία, αλλά μόνο με δύο δωρεάν AAC encoders. Γενικά το NeroAAC, που είναι και αυτό πλέον δωρεάν, έχει την καλύτερη απόδοση.
Θα επιμείνω στο BeLight!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 7:53 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει παιδιά ευχαριστώ βρήκα το Easy CDDA Extractor το οποίο έχει όλες τις δυνατότητες που ζητάω + μπορώ να αντικαταστήσω και το Audiograbber που έχει κάποιους περιορισμούς. Δίκιο έχει ο gpower2 για το Belight απλά μιας και βρήκα αυτό μπορώ να κάνω 2 δουλειές μαζί και υποστηρίζει όλα σχεδόν τα audio formats. To CDex από την άλλη κατέβασα την τελευταία beta έκδοση και μου "κρέμασε" δεν δοκίμασα βέβαια την τελευταία stable.

Μία τελευταία ερώτηση, στο Easy CD-DA Extractor μου έχει έτοιμα presets για όλα τα codecs, και στο nero aac το "CD-Quality" preset είναι 128 kbps, AAC LC. Τόσο καλύτερο είναι το AAC από το MP3? Γιατί εάν θυμάμαι καλά το MP3 192 Kbps είναι σαν "Near CD Quality".
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 3:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να δουλεψει το Cdex πρεπει, να εχεις εγκατεστημένους ASPI Drivers.
Πρίν απο το EAC ήταν το αγαπημένο μου ripper. Και αν υποστήριζε secure ripping όπως το EAC θα ήταν ακόμα. Από πλευράς ευχρηστίας είναι κορυφή.
Btw νομίζω οτι η ahead δε δίνει πλέον σε ξεχωριστό download το Νero Digital.
Εγώ πάντως έχω μείνει στο Nero 6. Όσο κι αν θέλω μερικά καλούδια απο εκεί μέσα δεν πρόκειται να ξαναεγκαταστήσω αυτή τη σαβούρα.

edit:
Τελικα, απ' οτι διαβασα απλως χάθηκε το Link κατα την αναβαθμιση του site. Τεσπα... εδω ειναι
ftp://ftp6.nero.com/tools/NeroDigitalAudio.zip
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 5:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι έχω "φάει" όλο το Google από το πρωί γιατί διαπίστωσα ότι το easy cd-da extractor χρησιμοποιεί το aac codec της Coding Technologies και όχι το Nero AAC. Οπότε έχουμε και λέμε

-CDex θέλει ASPI drivers που δεν θέλω να βάλω στο σύστημα.

-EAC=paranoid Δεν θέλω τόσο advanced πρόγραμμα. Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και με το dbpoweramp

-Το Easy CD-DA Extractor 10 έχει όλες τις δυνατότητες και τις ευκολίες που θέλω αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να χρησιμοποιήσει τον nero aac encoder (χωρίς να έχω εγκατεστημένο το Nero πάντα, μόνο με το neroAacEnc.exe)

Έπρεπε να διευκρινίσω ότι οι cd-ripping δυνατότητες είναι καλοδεχούμενες πέρα από μετατροπή wav σε aac.

Μιας και χρησιμοποιείς EAC θέλω την γνώμη σου αν ο AAC codec της Coding Technologies έχει σημαντικές διαφορές σε σχέση με το Nero. Με άλλα λόγια αξίζει η φασαρία να δω μήπως γίνεται να χρησιμοποιήσω τον Nero AAC στο Easy CD-DA ή όχι?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 5:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να υποθέσω ότι έχετε Windows XP, σωστά;
Άρα δε χρειάζεται να εγκαταστήσετε ASPI drivers για το CDex! Τα Windows XP έχουν Native SCSI drivers, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτούς! Η επιλογή στο CDex είναι :

Options->Settings->CD Drive->Use Native NT SCSI library

Για να χρησιμοποιήσεις δε τον NeroAAc Encoder με το CDex, πας :

Options->Settings->Encoder->Encoder->External Encoder

και μετά στο Encoder PAth δηλώνεις το NeroAAC.exe και το path του. Το ζόρι είναι οι παράμετροι. Θα το κοιτάξω λίγο και θα κάνω EDIT για τις παραμέτρους.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 5:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpower2 έγραψε:
Να υποθέσω ότι έχετε Windows XP, σωστά;
Άρα δε χρειάζεται να εγκαταστήσετε ASPI drivers για το CDex! Τα Windows XP έχουν Native SCSI drivers, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτούς! Η επιλογή στο CDex είναι :

Options->Settings->CD Drive->Use Native NT SCSI library

Για να χρησιμοποιήσεις δε τον NeroAAc Encoder με το CDex, πας :

Options->Settings->Encoder->Encoder->External Encoder

και μετά στο Encoder PAth δηλώνεις το NeroAAC.exe και το path του. Το ζόρι είναι οι παράμετροι. Θα το κοιτάξω λίγο και θα κάνω EDIT για τις παραμέτρους.


Το πρόβλημα είναι ότι μου κρεμάει όταν χρησιμοποιώ αυτούς! Δοκίμασα και την beta και την stable έκδοση του Cdex.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 5:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς να δοκιμάσεις να σβήσεις από το Directory του CDex τα 2 αρχεία .ini που έχει και να το ξανατρέξεις. Προσωπικά το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια σε WindowsXP, και τις 2 εκδόσεις του. Σε λίγο θα ποστάρω και τις ρυθμίσεις για το NeroAAc...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 5:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω δουλεύει καλυτερα, με ASPI, οι Native των XP είναι σαν εναλλακτικη λυση αν δε μπορεσεις να βαλεις τους ASPI...
Για το EAC δεν ειναι ανάγκη να βάλεις και την πιο παρανοικη ρυθμιση που έχει. Απλώς αν το drive σου υποστηρίζει αναφορα σφαλματων θα σου πει ακριβως σε πιο σημειο του track υπηρξε error, ωστε να μπορεις μετα να το τσεκαρεις ακουστικα χωρις να χρειαζεται να ακουσεις ολο το κομματι.
Πάντως και το CDex παλιοτερα χρησιμοποιουσε/χρησιμοποιει ενα library (paranoia) η οποια δεν είναι όμως τοσο αποτελεσματικη οσο το secure ripping του EAC.
Βέβαια, αν το CD δεν ειναι πολύ ταλαιπωρημένο, δε νομίζω οτι έχεις προβλημα με CDex, το οποιο ειναι και πιο ευχρηστο.
Oι ASPI 4.60, ήταν οι πιο σταθεροι απ' οσο είχα διαβάσει τοτε. το ForceASPI βοηθάει να τους περασεις αν δεν έχεις κάποιο προϊόν της adaptec.
http://home.iprimus.com.au/chrissimpson/downloads/forceaspi.zip

edit:
και κάτι ακομα... αν χρησιμοποιείς υψηλό bitrate (γυρω στο 192 VBR π.χ) δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να χρησιμοποιήσεις AAC. Το mp3 (LAME 3.97 η προτεινομενη εκδοση) σε -preset standard είναι σχεδον transparent. Σίγουρα το AAC είναι καλύτερο codec, oμως ο LAME στα presets που έχει είναι τόσο καλορυθμισμένος που δε θα καταλάβεις τη διαφορά. Επίσης για χαμηλά bitrates προτείνω Vorbis... έτσι για να υποστηρίζουμε και τα πατεντ-φρη, τα οποια δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απότι είχα διαβάσει κι εγώ όταν έψαχνα περί του ζητήματος, κάποιοι θεωρούσαν το ASPI καλύτερο και κάποιοι το θεωρούσαν χειρότερο. Εγώ μένω στο reccomendation του παλιού καλού DVD Decrypter που συνιστούσε το Nαtive Library των WindowsXP. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος, η τελευταία έκδοση του ASPI ήταν πριν το 2000, δηλαδή πριν βγουν τα XP, και επίσης η ανάπτυξή τους έχει σταματήσει από τότε.

Το ΕΑC από την άλλη είναι με διαφορά το απόλυτο CD-ripping εργαλείο, μπορεί να rippάρει σχεδόν τα πάντα! Απλά το CDex είναι πιο απλό και εύχρηστο, ειδικά για χρήστες που δε θέλουν να το ψάξουν και πολύ.

Για το Vorbis θα συμφωνήσω, ακόμα και σε νορμαλ bitrates, βλέπε 128, αποδίδει καλύτερα από σχεδόν όλα τα υπόλοιπα codec.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η εκδοση 4.60 είναι του 98 αν δεν κανω λάθος. Θεωρείται η πιο σταθερη εκδοση νομίζω. Πάντως το CDex σχεδιάστηκε κατεξοχην να δουλευει σε ASPI Layer. Γι αυτο ίσως και να μην είναι τοσο δοκιμασμενο σε Native.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 7:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεί και να ισχύει αυτό που λες, αν και νομίζω ότι εξαρτάται περισσότερο από τη βιβλιοθήκη που χρησιμοποιεί για το ripping (cdparanoia).

Όπως και να 'χει, βρήκα τις ρυθμίσεις για το NeroAAc για το CDex :

-br %3 -2pass -if %1 -of %2

Αυτά μπαίνουν στο πεδίο parameter string. Προσοχή! Έχω βάλει 2 περάσματα (2pass) για καλύτερη απόδοση, οπότε απορρίπτεται το On The fly Encoding.

Όσοι πιστοί, μπορείτε να το δοκιμάσετε!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 4:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξαναγύρισα πίσω σε Audiograbber (old habits die hard Laughing )τελικά και χρησιμοποιώ το NeroAAC σαν external encoder και δουλεύει απρόσκοπτα. Την εντολή από το cdex δεν την δέχεται και χρησιμοποιεί παρόμοιες εντολές με το EAC

π.χ.

Για VBR: -q 0.45 -if %s -of %d

Για ABR: -br 160000 -if %s -of %d
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 8:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι παράμετροι που έδωσα για το NeroAAC δουλεύουν ΜΟΝΟ στο CDex, καθώς τα %1,%2,%3 εξαρτώνται από το πρόγραμμα, είναι δηλαδή τα αντίστοιχα %s %d που δίνεις στο Audiograbber. Πιο συγκεκριμένα :

%1 - αρχείο εισόδου
%2 - αρχείο εξόδου
%3 - bitrate σε bits/sec

Δηλαδή μπορείς να βάλεις την εντολή

-br 160000 -2pass -if %s -of %d

στο Audiograbber για να έχεις καλύτερη ποιότητα από το 1 πέρασμα.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 3 από 10

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00866 seconds with 5 queries