Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Αναπαραγωγή Αρχείων Βίντεο - Πληροφορίες - Οδηγίες - Links Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 17, 18, 19  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 03, 2007 7:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpower2 έχω ένα μικρό προβληματάκι με τον MPC στο display time ορισμένων mp3 αρχείων. Πιο συγκεκριμένα

Ενώ στον WMP11 μου δείχνει την πραγματική διάρκεια του κομματιού (7:00) στον MPC είναι 11:55 Να πω ότι το κομμάτι το παίζει κανονικότατα. Φαίνεται ότι απλά δείχνει λάθος την διάρκεια του κομματιού. Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό και αν γίνεται πως θα το φτιάξω;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 04, 2007 12:45 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προφανώς θα είναι κάποιο κομμάτι κωδικοποιημένο με VBR (Variable BitRate). ΑΚόμα και στο Winamp πολλές φορές η διάρκεια φαίνεται λανθασμένη, και κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής (ενώ αναπαράγεται σωστά) παρατηρείς ότι ο χρόνος δεν κυλάει όπως θα έπρεπε.
Αυτό οφείλεται προφανώς στον splitter και τον codec που χρησιμοποείται για την αναπαραγωγή. Προσωπικά χρησιμοποιώ MPA splitter και τον codec των Windows, και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Ανέτρεξε λίγο στις ρυθμίσεις του MPC που γράφω στο αρχικό ποστ, συγκεκριμένα εκεί που λέω για τα internal filters. Επίσης εγκατέστησε τον MPA splitter. Αν και πάλι έχεις πρόβλημα, τότε θα το ξανακοιτάξω μήπως φταίει ο codec.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 04, 2007 12:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπα δεν κατάφερα τίποτα. Αλλά άστο μην παιδεύεσαι δεν είναι κάτι που με απασχολεί πολύ. Δεν τον πολυχρησιμοποιώ τον MPC για mp3 ούτως ή άλλως.

Thanks anyway.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 19 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 06, 2007 6:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα καλησπέρα παιδιά βοήθεια sos για κάποιο ανεκήγητο λόγο από το Ergo_Proxy που κατέβασα από εδώ πρόσφατα ενώ μου ανοίγει κανονικά και παίζει τα αρχεία με τα Notes το αρχείο του απισοδίου δεν το παίζει έχω κατέβαει πτοινόμενους codes kai filtress αλλά τίπτα συνεχίζει τι να κάνω Crying or Very sad ?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 06, 2007 10:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρέπει να μας δώσεις κι άλλα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε.


  • Τι player χρησιμοποιείς;
  • Παίζει μόνο ο ήχος και το βίντεο καθόλου; Ή δεν ξεκινάει καν η αναπαραγωγή;
  • Το Ergo Proxy απαιτεί τον CoreAVC ή το ffdshow με ενεργοποιημένο το codec H264 για το βίντεο, και το CoreAAC για τον ήχο. Τα έχεις εγκατεστημένα;
  • Τι υπολογιστή έχεις; Αφού είναι από τα απαιτητικά βίντεο για την αναπαραγωγή του.
  • Ποιον video output renderer χρησιμοποείς; Overlay Mixer ή VMR9;


Για όλα τα παραπάνω μπορείς να βρεις πληροφορίες στο Playback FAQ του site.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 17, 2007 4:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και ενδέχεται ο gpower2 να αρχίσει τις κλωτσιές, βρισιές κλπ. και να λέει ότι η εγκατάσταση καθενός φίλτρου είναι καλύτερη (Razz), να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους ότι (επιτέλους, μετά από 5 μήνες!) κυκλοφόρησε το καινούριο Combined Community Codec Pack (το CCCP κοινώς) και πιο συγκεκριμένα η έκδοση 15 (CCCP15).

Για να το κατεβάσετε, πατήστε εδώ, ενώ για να δείτε τις αλλαγές από την προηγούμενη έκδοση πατήστε εδώ.

Οι μόνοι που δεν χρειάζεται να βάλουν την καινούρια έκδοση (CCCP15) είναι οι χρήστες των Windows 98 (υπάρχουν ακόμα άραγε τέτοιοι???). Παραθέτω απόσπασμα από το forum του CCCP:

Nicholi έγραψε:
CCCP14 is the last version which will have Windows 9x support. We will continue to provide it until everyone with Win9x has committed suicide.

_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 17, 2007 5:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το CCCP είναι το μόνο codec pack που "αναγνωρίζω" σαν θεμιτό, αν και δε φτάνει την ξεχωριστή εγκατάσταση κάθε φίλτρου. Παίζει να κάνω ένα RAR που θα περιέχει όλα τα setup για τα codec, ώστε να διευκολύνω κι άλλο τη διαδικασία. Αλλά μέχρι τότε διαλέχτε, CCCP ή ξεχωρστή εγκατάσταση.

Ευχαριστούμε raziel για την έγκαιρη ενημέρωση!
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 17, 2007 6:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σε καλά Raziel-Βελζεβούλη, αν και βαριέμαι τώρα να κάνω restart και εγκαταστάσεις οπότε θα το δοκιμάσω σε κανά 2-3 μέρες.

Κοιτώντας το change log μου "γεννήθηκαν" κάποιες απορίες, πιο συγκεκριμένα ας "quotάρω" κάποια μέρη

Παράθεση:
Updated mpc to latest revision + patches (fixes monitor power off issue in vista, adds option to disable internal sub rendering)


Εγώ νόμιζα ότι το mpc που περιλαμβάνεται στο CCCP είναι ολόιδιο με το MPC το original. Δηλαδή το "cccp mpc" είναι βελτιωμένο;

Παράθεση:
Updated vsfilter with fix for fontname length


Και πάλι εδώ την ίδια απορία εχώ. Νομίζω ότι το latest vsfilter είναι το 2.37 και ότι δεν έχει γίνει update εδώ και ages.

Παράθεση:
Installer checks if short filename generation is disabled and informs user


Εδώ πέρα χρειάζονται ένα objection καθώς αυτήν την λειτουργία την έκανε και στην προηγούμενη έκδοση καθώς το έχω δει από πρώτο χέρι. Εκτώς τι να πω, πιθανόν να είχε κάποια προβλήματα με συγκεκριμένα pc's/configurations.

Και μάλιστα για το συγκεκριμένο έχω και αποδείξεις αν δείτε εκείνο το παλαιότερο thread που είχα κάνει για τα 120fps raws καθώς το αναφέρω το συγκεκριμένο. Ο raziel-Βελζεβούλης και ο gpower2 το θυμούνται σίγουρα. (το thread εννοώ, όχι την συγκεκριμένη αναφορά που είχα κάνει για το "short file name generation")



Παρόλο που δεν την κάνω αυτήν την διαδικασία δηλαδή να βάζω κάθε codec, φίλτρο etc. ξεχωριστά πιστεύω ότι όντως είναι καλύτερο από το να εγκαθιστάς all-in-one codec packs. Αλλά όπως λέει και ο φίλτατος gpower2 το CCCP είναι το μόνο θεμιτό codec pack. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια όπου ήμουνα εντελώς n00bάς είχα κατεβάσει ένα codec pack ονόματι "Ace Mega Power Codec Pack" ή κάπως έτσι τέλος πάντως και μου τα "έσπασε" όλα στο PC. Razz Ε μετά αναγκάστηκα και έκανα format! Πιθανόν ο gpower2 να είχε στο παρελθόν παρόμοιες εμπερίες και για αυτό δεν τα εκτιμάει ιδιαίτερα τα codec packs.

Παράθεση:
We will continue to provide it until everyone with Win9x has committed suicide.


Τι πράγμα;! Υπάρχουν άτομα με 9χ o.s. και δεν έχουν αυτοκτονήσει ακόμα;! Τι να πω... Χαράς το κουράγιο τους! Θα τολμούσα να τους χαρακτηρίσω και ως "ήρωες της Πληροφορικής!" Laughing

Πάντως το τελικό συμπεράσμα με το συγκεκριμένο reply δείχνει ότι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο τελευταία! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 19, 2007 11:46 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Haruspex έγραψε:
Εγώ νόμιζα ότι το mpc που περιλαμβάνεται στο CCCP είναι ολόιδιο με το MPC το original. Δηλαδή το "cccp mpc" είναι βελτιωμένο;


Το MPC δεν έχει βγάλει επίσημα κάποια καινούρια έκδοση για αρκετό καιρό. Όμως κυκλοφορούνε πολλές διαφορετικές, και το χειρότερο είναι ότι όλες κυκλοφορούν με το κοινό όνομα της έκδοσης 6.4.9.0! Λογικά στο SVN υπάρχουν κάποιες μικροβελτιώσεις και κάποιες μικροδιορθώσεις bugs, και κάποιοι τις περνάνε στον κύριο κώδικα και κάνουν ένα καινούριο compile και εξού οι πολλές εκδόσεις! Προσωπικά εμπιστεύομαι τις εκδόσεις που έρχονται μαζί με το QuickTime/Real Alternative.

Haruspex έγραψε:
Και πάλι εδώ την ίδια απορία εχώ. Νομίζω ότι το latest vsfilter είναι το 2.37 και ότι δεν έχει γίνει update εδώ και ages.


Παρόμοια κατάσταση με παραπάνω, άλλωστε τα έγραψε ο ίδιος προγραμματιστής ενονόματι Gabest, όπου κυκλοφορούν διάφορες εκδόσεις εδώ κι εκεί. Μια από τις πιο σταθερές και αξιόπιστες είναι συτή που δίνει το Aegisub στις τελευταίες pre-release εκδόσεις του.

Haruspex έγραψε:
Παρόλο που δεν την κάνω αυτήν την διαδικασία δηλαδή να βάζω κάθε codec, φίλτρο etc. ξεχωριστά πιστεύω ότι όντως είναι καλύτερο από το να εγκαθιστάς all-in-one codec packs. Αλλά όπως λέει και ο φίλτατος gpower2 το CCCP είναι το μόνο θεμιτό codec pack. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια όπου ήμουνα εντελώς n00bάς είχα κατεβάσει ένα codec pack ονόματι "Ace Mega Power Codec Pack" ή κάπως έτσι τέλος πάντως και μου τα "έσπασε" όλα στο PC. Razz Ε μετά αναγκάστηκα και έκανα format! Πιθανόν ο gpower2 να είχε στο παρελθόν παρόμοιες εμπερίες και για αυτό δεν τα εκτιμάει ιδιαίτερα τα codec packs.


Αχ πως με καταλαβαίνεις! Razz
Εγώ προσωπικά την είχα πάθει με το Nimo's Codec Pack, μεγάλος καρκίνος, είχε κάνει και μεταστάσεις παντού μέσα στη registry και στα system folders, μόνο με format μπόρεσα να τον εξαλείψω, μακάρι να είχα το Death Note τότε, sakujo! Twisted Evil

Πάντως γενικότερα, και ειδικότερα για τους encoders, η εγκατάσταση του κάθε codec ξεχωριστά είναι απλά απαραίτητη. Τώρα τελευταία έχω κάνει μερικές γύρες και πέρασα τα codec σε διάφορους υπολογιστές και όλοι μείνανε έκπληκτοι με το τελικό αποτέλεσμα! (πουλάμε και αποχυμωτές!)
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 06 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 5
Τοποθεσία: χωρα τον θαυμάτων

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 06, 2007 6:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eπίσης ένα code pack που περιέχει:
• Player :
- Media Player Classic [version 6.4.9.0+ | Mod by Casimir666 v1.0.9.0]
• FFDShow :
- FFDShow [rev. 1371]
- extra plugins
- FFDShow VFW interface
• DirectShow video filters :
- XviD [version 1.1.3]
- DivX [version 6.6.1.1]
- On2 VP6 [version 6.4.2.0]
- On2 VP7 [version 7.0.10.0]
- MPEG-1 / MPEG-2 (Cyberlink) [version 6.0.0.3402]
- MPEG-1 / MPEG-2 (DScaler5) [version 0.0.8.0]
- MPEG-1 / MPEG-2 (Gabest) [version 1.0.0.3]
- MPEG-1 / MPEG-2 (MainConcept) [version 1.0.0.78]
- MPEG-1 / MPEG-2 (Ligos) [version 4.0.0.77]
• VFW video codecs :
- XviD [version 1.2.0-dev build 2006-11-08]
- DivX Pro [version 6.6.1.1]
- x264 [rev. 655]
- Windows Media 9 VCM [version 9.0.1.1184]
- On2 VP6 [version 6.4.2.0] [Encoding]
- On2 VP7 [version 7.0.10.0] [Encoding]
- Intel Indeo [version 5.2562.15.54]
- Intel Indeo [version 4.51.16.2]
- Intel Indeo [version 3.24.15.03]
- Intel I.263 [version 2.55.1.16]
- huffyuv [version 2.1.1 CCE Patch 0.2.5]
- I420 (Helix) [version 1.2]
- YV12 (Helix) [version 1.2]
• DirectShow audio filters :
- MP3 (Fraunhofer) [version 1.9.0.311]
- AC3/DTS/LPCM/MP1/MP2 (AC3Filter) [version 1.30b]
- MP1/MP2 (MainConcept) [version 1.0.0.78]
- Vorbis (CoreVorbis) [version 1.1.0.79]
- AAC (CoreAAC) [version 1.2.0.575]
- MusePack [version 1.0.0.3]
- Monkey's Audio [version 1.00]
- WavPack (CoreWavPack) [version 1.1.0]
- FLAC (illiminable) [version 0.73.1936]
• ACM audio codecs :
- MP3 (Fraunhofer) [version 3.4.0.0]
- MP3 (LAME) [version 3.97]
- AC3 (ffcHandler) [version 1.3.1]
- Vorbis [version 0.0.3.6]
- DivX Wink Audio [version 4.2.0.0]
• DirectShow source filters :
- AVI splitter (Gabest) [version 1.0.0.7]
- AVI splitter (Haali Media Splitter) [version 1.7.121.0]
- MP4 splitter (Haali Media Splitter) [version 1.7.121.0]
- MP4 splitter (Gabest) [version 1.0.0.3]
- Matroska splitter (Haali Media Splitter) [version 1.7.121.0]
- Matroska splitter (Gabest) [version 1.0.2.9]
- Ogg splitter (Haali Media Splitter) [version 1.7.121.0]
- Ogg splitter (Gabest) [version 1.0.0.0]
- FLV splitter (Gabest) [version 1.0.0.1]
- MPEG TS splitter (Haali Media Splitter) [version 1.7.121.0]
- MPEG PS splitter (Cyberlink) [version 1.0.0.4528]
- MPEG PS splitter (Gabest) [version 1.0.0.3]
- MPEG PS splitter (Haali Media Splitter) [version 1.7.121.0]
- MPEG PS splitter (MainConcept) [version 1.0.1.20]
- MPEG PS splitter (Elecard) [version 1.0.31.51211]
- MPEG PS splitter (Ligos) [version 4.0.0.77]
- MP3 Source (DCoder) [version 1.3]
- AC3/DTS Source (AC3File) [version 0.4b]
- SHOUTcast Source [version 1.0.0.1]
- AAC parser (Orban) [version 1.0.27]
• DirectShow subtitle filter :
- DirectVobSub (a.k.a. VSFilter) [version 2.37 + fixes]
• Encoding tools :
- LAME CLI and DLL [version 3.97]
- LameDropXPd [version 3.97]
- OggDropXPd [version 1.8.9 aoTuVb5]
• Tools :
- GSpot Codec Information Appliance [version 2.70a]
- VobSubStrip [version 0.11]
- GraphEdit [build 041201]
- MMCompView [version 1.10]
- AVI Fixed [version 2.0b1]
- FourCC Changer
- Bitrate Calculator

Download free K-Lite Codec Pack 3.4.0: http://www.free-codecs.com/K_Lite_Codec_Pack_download.htm
ελπίζω να βοηθήσει Rolling Eyes
_________________
The feature belongs to those who believe in the beauty of their dreams
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 06, 2007 6:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To Κ-Lite δεν προτείνεται γιατί έχει πολύ σαβούρα μέσα.
Τα μόνα που χρειάζεται κάποιος για να παίξει σχεδόν τα πάντα είναι:

1. CCCP.
2. Real Alternative.
3. QT Alternative. (αν και νομίζω σταμάτησε να βγαίνει)

Το K-lite αν δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις εγκαθιστάς πολύ περισσότερα από αυτά που χρειάζεσαι.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 06, 2007 6:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα από τα πιο γνωτά codec packs στις μέρες μας αναμφισβήτητα, αλλά θα συμφωνήσω με τον -=S=-.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 12, 2007 3:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

-=S=- έγραψε:

QT Alternative.(αν και νομίζω σταμάτησε να βγαίνει)


Ναι όντως πρέπει να σταματήσανε να το αναβαθμίζουνε, σαφώς και μπορεί κάποιος να βρει την τελευταία έκδοση στο Net αλλά προτείνω το QTLite που κάνει την ίδια δουλειά και λογικά αποτελεί "εξέλιξη" του QT Alternative Lite.

http://www.free-codecs.com/QT_Lite_download.htm

Εδώ μάλιστα βρήκα και πιο νέα έκδοση αλλά δεν την έχω τεστάρει.

http://ksphere.free.fr/site/codecspackage.php
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 26 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 44


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 12:26 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένας πραγματικά εξαιρετικός media player είναι ο SMPlayer, τον οποίο ανακάλυψα πρόσφατα.

http://smplayer.sourceforge.net/en/index.php

Είναι σε στυλ VLC (aka ΔΕΝ απαιτεί codecs) αλλά είναι μακράν ανώτερος του.

Μερικά key features και γενικότερα άξιας προσοχής σημεία.

-Μικρή κατανάλωση πόρων, ειδικότερα σε H264 videos που πολλά χαμηλής ισχύος συστημάτα αδυνατούν να αναπαράγουν. Ύστερα από tests διαπίστωσα ότι ακόμη και ο συνδυασμός CoreAVC+Media Player Classic 'η Zoom Player δεν μπορούν να ξεπεράσουν σε απόδοση τον SMPlayer. Υπολογίστε περίπου 20% κάτω κατανάλωση CPU. Μάλιστα στο δικό μου σύστημα είναι ο μόνος player που μου επιτρέπει την ομαλή αναπαραγωγή του Darker Than Black από Sudo. Παρόλο που σε άλλα HD anime δεν έχω προβλήματα με τον Media Player Classic (για παράδειγμα η HD έκδοση του One Piece από Vegapunk) το συγκεκριμένο είναι ακόμη πιο απαιτητικό.

-Απίστευτο και όμως αληθινό! Επιτέλους ένας player που δεν χρησιμοποιεί το VSFilter και παρόλα αυτά δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τα Styled ASS Subs!

-Βασίζεται στον MPlayer, τον οποίο είχα δοκιμάσει παλαιότερα και έβγαζε κάποια προβληματάκια και bugs αλλά ο συγκεκριμένος

α)Βασίζεται στην CCCP Build του MPlayer στην οποία μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα.

β)Είναι η καλύτερη GUI έκδοση του MPlayer που έχω δοκιμάσει με πάρα πολλές επιλογές και ευκολίες.

Απλά δοκιμάστε τον, ειδικότερα αυτοί που έχουνε προβλήματα με HD Anime λόγω παλαιότερων συστημάτων.

ΥΓ. Από ότι είδα έχει και ενσωματωμένους codecs για Quicktime videos. Οπότε το μόνο extra που θα χρειαστείτε είναι το Real Alternative Lite για αναπαραγωγή RM/RMVB videos εφόσον σας ενδιαφέρει. Επίσης υπάρχει και έκδοση για Linux.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 276
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 18, 2007 12:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

surprised / o, no πολύ βολικός player... μια ερώτηση όμως τα screenshots που αποθηκεύονται;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 17, 18, 19  Επόμενη
Σελίδα 4 από 19

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01433 seconds with 5 queries