Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά

To Initial seeding mas kanei na sernomaste! :(
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 22, 2007 11:49 am
Τίτλος: To Initial seeding mas kanei na sernomaste! :(
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Geia xara se olous.

Exw tin ekshs aporia. Giati kathe fora pou katevazw kapoio epeisodio deathnote to dl sernetai toso polu. Mipws oi seeders exoun energopoihmeno to initial seeding (etsi legetai auth h leitourgia sto utorrent, se kapoious allous clients legetai super seeding an den kanw lathos).

Nomizw pws einai lathos to na uparxei mia tetoia epilogh energopoihmenh mias kai uparxei kai to ratio edw mesa! Auto shmainei pws oloi (osoi to katevazoume) tha seedaroume gia logous ratio. Einai anagh na perimenoume 12 wres gia kati pou tha mporousame na exoume polu pio grhgora? Isws kai ston miso xrono!!! An kanw kapou lathos diorthwste me. Euxaristw.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 22, 2007 3:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπεύθυνοι για να σου απαντήσουν είναι σίγουρα οι seeders. Αλλά μην ξεχνάς ότι είμαστε στην Ελλάδα και οι γραμμούλες που μας δίνουν έχουν μηδαμινό upload. Οπότε ειδικά σε release οπως το Death Note που έχουν πολλούς leechers, είναι λογικό να αργήσεις να το κατεβάσεις.
Τώρα για το Super Seeding που λες, έχω ακούσει κι εγώ ότι δεν ενδείκνυται. Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι εκεί το πρόβλημα.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
rat
Παιδί


Ένταξη: 13 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 61


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 22, 2007 3:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το super-seeding (ή initial seeding στον utorrent client) βοηθάει μόνο στην περίπτωση που είναι κάποιος ο μοναδικός seeder σε ένα torrent. Και πάλι σε αυτήν την περίπτωση η χρησιμότητά του είναι αμφιλεγόμενη.

Πληροφορίες περί του θέματος: http://en.wikipedia.org/wiki/Super-seeding
_________________
Share!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 22, 2007 8:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

re paidia... kserw polu kala ti diaolos einai to super seeding (initial seeding). Oi prwtoi 2 seeders omws (kai sugekrimena gia to DeathNote einai panta oi idioi 2) eimai kata 90% sigouros pws kanoun super seeding. An parakolouthisei to traffic tou sigekrimenou torrent kapoios tha katalavei giati paraponiemai. Allwste an apo 2 seeders gia kamia wra travane mono 10-15 atoma eeee.. den nomizw pws einai kai tosoi polloi oi leechers. Se allous tracker ginontai polu "megalutera aisxh". 1 seeder - 100 leecher mesa se 10 lepta!!! Ekei einai logiko na sernontai... Telospantwn... auto einai kati pou prepei na aposxolei tous uploader kai oxi tous aplous seeder. Opote an to diavasoun to topic as krinoun monoi tous.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 311
Τοποθεσία: Athens





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 22, 2007 9:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο super seeding, δεν εμφανίζεται seeder, καθώς λειτουργεί σαν leecher με περιορισμένο ποσοστό του αρχείου, που κατά διαστήματα το ανεβάζει και στέλνει νέα δεδομένα, οπότε αποκλείεται να γίνεται κάτι τέτοιο. Αυτό που συμβαίνει είναι θέμα του tracker.
Δοκίμασε να κατεβάζεις το αρχείο, να το ανοίγεις, μετά να κλείνεις το utorrent, και το ξανανοίγεις και όλα οκ, κατεβάζει πολύ γρήγορα.
Φιλικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 22, 2007 10:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπα, σε μενα πτροσωπικα, οπως και στου Ninja, και πιθανως και στου Raziel666, δεν πρεπει να χουμε ενεργοποιημενη την επιλογη "Αρχικος Διαμοιρασμος", απλα αποσο εχω διαπιστωσει εγω, πρεπει να κλικαρω συχνα την επιλογη "Ενημερωσε τον Tracker", ωστε να ανανεωνει το ποσοι leechers υπαρχουν εκεινη τη στιγμη, ετσι ωστε να δινω σε οσο περισσοτερους γινεται.

Επισης, εγω εχω 50 kbps maximum upload (forthnet 2play παναθεμα σε, το upload speed ειναι ΠΛΗΡΩΣ δυσαναλογο με το download speed Thumb Down ), οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα για αρχικος seeder.

Οπως εχω ξαναπει, αυτη τη στιγμη ΔΥΟ ειναι οι μονοι δυνατοι seeders (Ninja και Raziel666, οπου ο Ninja σε λιγες μερες φευγει απο κει που ειναι, αρα τερμα και το seeding απο αυτον Sad ), οποτε μην περιμενετε τρελες ταχυτητες, απτη στιγμη που δεν προθυμοποιουνται αλλα ατομα με δυνατες ταχυτητες να συνεισφερουν στον tracker, Και συναμα στην ομαδα.

Το καταθετω ως ενα προσωπικο παραπονο, εννοεται οχι προς τους κατοχους dsl, αλλα σ'αυτους που μποροευν να κατεβαζουν/ανεβαζουν απο πανεπιστημια και λοιπα ιδρυματα με μεγαλες συνδεσεις.

Μην ξεχνατε, πως ειμαστε κοινοτητα προσφορας, απο fans για fans, και δεν το κανουμε απο αναγκη, αλλα απο αγαπη.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 28, 2007 7:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επαναφέρω το θέμα στα "επίκαιρα" διότι βιάζομαι να δω το 37ο επεισόδιο του DeathNote, και επειδή πιστεύω με αρκετά μεγάλη βεβαιότητα πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το seeding από τους αρχικούς seeders! Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά...

Σύνολο leechers = 64
>90% progress = 20
>70% - 89% progress = 1
>50% - 69% progress = 1
>30% - 49% progress = 2
>1% - 30% progress = 2
0% progress = 38

Σας φαίνονται λογικά αυτά τα νούμερα? Λίγο πολύ όλοι γίναμε leechers μέσα στα ίδιο χρονικό διάστημα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος βλέπω κάποιον user που είναι στο 0% συνδεμένος 45 λεπτά και κάποιον άλλο με λιγότερα λεπτά στο >90%. Πιστεύω πως έχει κάποιο πρόβλημα ο τράκερ ή ο τρόπος που seedaroun οι αρχικοί διαμοιραστές. Δεν το παίζω ειδήμων ούτε θεωρώ πως ξέρω περισσότερα πράγματα σχετικά με το seeding/leeching από τους υπεύθυνους του τράκερ. Αν οι υπεύθυνοι πιστεύουν πως αυτά τα στατιστικά είναι φυσιολογικά τότε εγώ δεν πρόκειται να ξανασχολιάσω το οτιδήποτε! Ο λόγος που συνεχίζω αυτό το θέμα είναι κυρίως για την βελτιστοποίηση των υπηρεσιών που παρέχει ο τράκερ και όχι για να το κρίνω ή να σχολιάσω αρνητικά τον οποιοδήποτε!

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 311
Τοποθεσία: Athens





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 28, 2007 8:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό φίλε μου, συμβαίνει γιατί αυτοί που είναι πάνω από 90% έχουν ήδη τα επεισόδια εκτός του 37, και τα έχουν βάλει μέσα στο torrent για να τα seedάρουν...Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 28, 2007 8:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ σωστό το σχόλιο σου αλλά το έχω λάβει υπόψην μου. Γιατί πιστεύεις πραγματικά πως τα 30 άτομα που είναι τόσο χαμηλά στο progress κατεβάζουν όλη τη σειρά τώρα? Εγώ το αποκλείω γιατί με το που βγήκε το πακέτο και με τα 37 επεισόδια πλακώσανε μέσα σε 1 ώρα πάνω από 50 leechers. Και μετά από 2 ώρες ήδη υπάρχουν κάποιοι που το έχουν κατεβάσει στο 100% (αυτή τη στιγμή οι seeders είναι 4) και κάποιοι που βρίσκονται ακόμη πολύ χαμηλά. Εγώ έχω το 20% του επεισοδίου τώρα και φαίνομαι στο 0% λόγω του ότι δεν seedarw τα 36 επεισόδια... ίσως τελικά δεν πρέπει να ανεβαίνουν τα καινούργια επεισόδια σε πακέτα... αλλά τουλάχιστον για την 1η μέρα να ανεβαίνουν μεμονωμένα. Τέλος πάντων...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 28, 2007 9:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη το torrent ειναι μεγαλο, αποτελειται απο κομματια των 4MB. Οποτε λογικο ειναι να αργησει περισσοτερο να παρει μπρος, καθοτι δε μπορει ενας client να μοιραζει το κομματι που κατεβαζει εκεινη τη στιγμη. Πρεπει οι leechers να κατεβασουν αρκετα κομματια για να δουλεψει το torrent. Αϊ θινκ...
edit:
γενικα οταν εχεις μικρα κομματια ανεβαινει το availability πιο γρηγορα.
Βεβαια σε μεγαλα torrents δε μπορεις να εχεις κομματια 500Κ π.χ γιατι θα χανεται πολυτιμο bandwidth σε overhead. Απλως τα μεγαλα κομματια δεν ευνοούν οταν οι χρηστες εχουν μικρο upload γιατι αργουν να συνεισφερουν στο torrent και αργει να ανεβει το availability.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 311
Τοποθεσία: Athens





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 28, 2007 9:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά, αυτό που έχω παρατηρήσει και συμβαίνει σχεδόν πάντα, είναι το θέμα στης προτεραιότητας και των connections. ΑΝ βάλεις το torrent σχετικά γρήγορα στον client σου, θα μπορέσεις να πετύχεις μεγαλύτερες ταχύτητες, και να συνδεθείς και με τον κεντρικό seeder, του οποίου τα connections δεν έχουν κορεστεί. Αυτό το έχω παρατηρήσει πολλές φορές και λαμβάνει χώρα σχεδόν πάντα...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 364


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 28, 2007 9:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν εχεις μεγαλα chunks αυτο επιδεινώνεται γιατι αργει πιο πολυ να γινει περιστροφη στη λιστα αναμονης.
_________________
Drinkin' beer in the hot sun / I fought the law and I won

Justice and Liberty, you can buy - but you don't get free
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Νεα Ιωνια/Αθηνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 23, 2007 10:42 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνησω πως το μεγεθος των κομματιων ειναι αρκετα καθοριστικο για το ζητημα του κατεβασματος..

Αυτο που θελω να προσθεσω ειναι πως τα κομματια κατεβαινουν randomly οποτε ενας που κατεβαζει ενα σπανιο κομματι,σιγουρα μετατρεπεται σε εναν πολυτιμο σιντερ για τους υπολοιπους που τους εκατσε μεχρι εκεινη τη στιγμη να κατεβασουν πιο "δημοφιλη" κομματια!!

Οποτε το ζητημα απλα επανερχεται στο σημειο "Παιδια,σινταρεται ολοι οσο μπορειτε"!!

Δυστυχως η ταπεινη αφεντια μου εχει απλα μια φοιτητικη συνδεση dsl 768 KB με μεγιστο απλοαντ τα 21 ΚΒ... Sad
Και κανω οτι μπορω οσoν αφορα Bleach & Plawres!!

Που να κατεβαζα και τα υπολοιπα προτζεκτ!!Θα εδινια μισο ΚΒ στον καθενα...

Το μεγαλυτερο δυστυχημα για ολους μας ειναι πως η ασοεε στην οποια βρισκομαι εχει συνδεση 100 ΜΒ αλλα και admins που εχουν πληρη καταλογο με ολα τα τορρεντ clients... Sad
Οποτε δεν μπορω να βοηθησω απο εκει...
(η μιση μου παρεα+η αφεντια μου εχουμε φαει 7ημερο μπαν καθε φορα που μας τσακωνουν..) Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 22 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 19
Τοποθεσία: HELLAS

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 24, 2007 6:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια Κοιτάξτε τις Ρυθμίσεις σας πιστεύω οτι φταίνε οι ρυθμίσεις των Clients σας δεν μπορεί μολις εβαλα το death note kai κατεβαίνει με 65 κβ/σ .
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01838 seconds with 5 queries