Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Death Note

Death Note (Γενική συζήτηση - εμπεριέχονται spoilers) Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 09 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 7:39 pm
Τίτλος: Death Note (Γενική συζήτηση - εμπεριέχονται spoilers)
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύω οτί το anime αυτό αξίζει να μεταφραστεί και στα ελληνικά. Μπορώ να βοηθήσω στο fansubbing αλλά θα χρειαστεί να μου μάθει κάποιος τα βασικά περί του θέματος γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Αν ενδιαφέρεται κανείς ας απαντήσει εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 10, 2006 7:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διάβασε αυτό το θέμα http://www.animeclipse.com/phpbb2/viewtopic.php?t=1269&postdays=0&postorder=asc&start=30 Wink
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 11 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 54


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 3:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xm εγώ έχω κατεβάσει μονο το πρώτο από Death Note Sad (μου φαίνεται από το mininova). Υπάρχουν κι αλλα η είναι καινούργιο anime?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 4:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cannibal corpse έγραψε:
xm εγώ έχω κατεβάσει μονο το πρώτο από Death Note Sad (μου φαίνεται από το mininova). Υπάρχουν κι αλλα η είναι καινούργιο anime?


http://www.deathnotefan.com/media.shtml
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 24 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 321
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 16, 2006 5:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμ και εμενα μου αρεσε το Death Note ηδη εχω κατεβασει τα RAW αρχεια και εγω και με υποτιτλους αγγλικους οποτε για την μεταφραση ειμαι μεσα και εγω εχω 2 επεισοδια μονο Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Eru
AnimeClipse Legacy


Ένταξη: 03 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 5





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 18, 2006 12:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To Anime αυτό είναι ένα από τα καλύτερα κατά την αποψή μου. Ήδη άρχισε η μετάφραση των 2 πρώτων επεισοδείων. Έλπίζω σύντομα να είναι έτοιμα. Thumb 2 Up
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 18, 2006 1:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eru έγραψε:
To Anime αυτό είναι ένα από τα καλύτερα κατά την αποψή μου. Ήδη άρχισε η μετάφραση των 2 πρώτων επεισοδείων. Έλπίζω σύντομα να είναι έτοιμα. Thumb 2 Up

Μακάρι Thumbs UP Εγώ εχθές αγόρασα το Manga αλλά δεν κατάφερα ακόμα να το διαβάσω αλλα από την περίληψη καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για ένα αριστούργιμα Wink

Φυσικά περιμένουμε και την ομάδα του GunGrave γιατί εχθές είδα το πρώτο επισόδιο μεταφρασμένο στα αγγλικα και μου άρεσε πολύ αλλά θα προσπαθήσω να περιμένω την ομάδα να το βγάλει αφού το έχει ξεκινήσει! Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger Αριθμός ICQ


Ένταξη: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 11:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ'αρχήν ΓΕΙΑ ΣΑΣ... είμαι καινούριος εδώ.
Ξεκίνησα ήδη να κατεβάζω prawlers sanshiro 1-20 κτλ. κτλ....
===========================================

Το Death note έχει φτάσει στο 4ο επισόδειο του και το manga είναι στο 100



===========================================
Thumb 2 Up Thumb 2 Up Thumb 2 Up
_________________

[ www.myspace.com/igorewired ]
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 11:47 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι Live-eviL έχουν κολλήσει στο 2 ακόμα; :wallbash:
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 268
Τοποθεσία: in limbo



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 12:00 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εεε... έχουν κυκλοφορήσει subbed επεισόδια μέχρι το 4, και από [TW] και από [Live-evil].
_________________

Pleace Donate for a PC for Arvendui
Κατανταω κουραστικος μονο οταν καταντατε γραφικοι~ Azalin
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Melnibone


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 12:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι Live-eviL, οι Animanda οπως και οι TW ειναι αυτη τη στιγμη στο επισοδιο 4.
Νομιζω οτι καθε παρασκευη γινοται τα releases απο τους Live-eviL τους οποιους και παρακολουθω.
Μεχρι στιγμης το αnime τα σπαει!
Respekt
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 31 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 1330
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 12:17 pm
Τίτλος: Σημαντικό
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ενημερωσω οτι ηδη εχουν μεταφραστει και διορθωθει 2 επεισοδια, αρα λογικα την ερχομενη πεμπτη-παρασκευη θα εχουμε τα πρωτα release.

Χρειαζομαστε ομως αλλον εναν μεταφραστη, επειδη ο Quajafrie λογω υποχρεωσεων δεν θα μπορεσει να συνεχισει.

Οπότε, οποιος πιστευει οτι μπορει να ενταχθει στην ομαδα, ας μου στειλει ενα pm παρακαλω.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
Διαβάστε το Playback FAQ
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 268
Τοποθεσία: in limbo



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 12:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ορθώς προνόησες Elric και ανέφερες τους Animanda. Ακολούθησα τον σύνδεσμο (sic) του Quajafrie:

Quajafrie έγραψε:
Fansub comparison:

ToriyamaWorld - Η πρώτη έκδοση έφαγε κράξιμο επειδή είχε ένα κάπως παλιομοδίτικο κίτρινο font, το οποίο όμως εγώ βρήκα εξαιρετικό για διάβασμα... Τα fonts δεν είναι για να τα θαυμάζουμε, τέσπα... Αποφάσισαν έτσι να βγάλουν μια δεύτερη έκδοση, που όμως έχει ένα άσπρο font... με σκιά! Δε καταλαβαίνω γιατί έβαλαν αυτή τη σκιά, είναι εντελώς χάλια. Μπορεί το font να διαβάζεται πάλι εξίσου εύκολα, αλλά αυτή η σκιά του είναι απαίσια. Μακάρι να κρατούσαν το typesetting της πρώτης έκδοσης, αλλά δε το βλέπω... Η μετάφραση είναι πολύ καλή, τα karaoke effects ικανοποιητικά ενώ η ποιότητα μέτρια. Ελπίζω να βγάλουν τη σκιά στα επόμενα releases ^_^

Live-eviL - Το πρώτο πράγμα που βλέπει κανείς στην έκδοση τους είναι η ποιότητα της που είναι πραγματικά χάλι μαύρο. Η μετάφραση κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με αυτής των ToriyamaWorld, το font που χρησιμοποιείται όμως είναι το καλύτερο.

Desuno-Fansubs - Το χειρότερο release απ'όλα. Δεν έκατσα καν στον κόπο να το δω, αφού άλλαξαν το ratio της εικόνας από 16:9 σε 4:3 (έλεος) και έχουν το πιο απαίσιο font που έχω δει σε fansub. Πρόσφατα έβγαλαν μια δεύτερη έκδοση, αλλά δε θα μπω στον κόπο να τη κατεβάσω.

Animanda - Η μετάφραση του group αυτού ξεχωρίζει, γιατί είναι κάπως διαφορετική. Θυμίζει την δουλειά της Lunar στο Bleach, και χρησιμοποιεί λιγότερο καθομιλουμένα αγγλικά και περισσότερες δύσκολες λέξεις. Το font είναι αρκετά μικρό, αλλά ταιριάζει και είναι το δεύτερο καλύτερο font μετά αυτό των L-E. To μεγαλύτερο αρνητικό αυτού του release είναι η ποιότητα. Αποφάσισαν να filtrάρουν την εικόνα κάνοντας τις 'ατέλειες' να μη φαίνονται τόσο, αλλά άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό την αρχική έκδοση και έκανε την εικόνα πολύ 'pastel'.

SoySubs - Μου φάνηκε περίεργο που το συγκεκριμένο group έβγαλε έκδοση σε HD, όπως έλεγε, αφού απ'ότι ήξερα δεν έχει βγει ακόμα τέτοια έκδοση. Και δεν έκανα λάθος. Πρόκειται για μια έκδοση που το video έχει γίνει upscale για να έχει μεγαλύτερη ανάλυση, αλλά η ποιότητα καταφέρνει να είναι χειρότερη από αυτήν των ToriyamaWorld. Μάλλον ο encoder του συγκεκριμένου group πρέπει να καταλάβει τι σημαίνει High Definition. Η μετάφραση είναι απλά μέτρια, και το font υπερβολικά απλό, όπως είναι και τα εφφέ του op karaoke. Στο ed δεν υπάρχει καν karaoke.

Αν θέλετε να δείτε και μόνοι σας τις διαφορές των διάφορων εκδόσεων, τσεκάρετε αυτό το link. Εγώ δε ξέρω ποια θα ακολουθήσω, ακόμα, μιας και καμία έκδοση δε τα καταφέρνει καλά σε όλα. Αν οι L-E βγάλουν μια v2 με καλύτερη ποιότητα, μάλλον θα ακολουθήσω αυτούς.


και από αυτά που είδα μου φάνηκε καλύτερο το release των Animanda (ακόμα κιαν εξακολουθώ να ενίσταμαι για το μέγεθος της γραμματοσειράς), τουλάχιστον ως προς την αίσθηση που μου άφησε η απόδοση (σημειώνω ότι ακόμα δεν άρχισα τα μαθήματα γιαπωνέζικων): οι μεταφράσεις των [TW] και [Live-evil] μου φάνηκαν να μεταφράζουν με τη μέθοδο Singer (=ραπτομηχανή), πάντως υποστηρίζω θερμά το μαυρόασπρο font που χρησιμοποιούν οι [TW] για τον Ryuk.
_________________

Pleace Donate for a PC for Arvendui
Κατανταω κουραστικος μονο οταν καταντατε γραφικοι~ Azalin
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2006
Δημοσιεύσεις: 875
Τοποθεσία: Athens







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 12:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Cougar έγραψε:
Οι Live-eviL έχουν κολλήσει στο 2 ακόμα; :wallbash:

Στο http://www.deathnotefan.com/media.shtml δείχνει μέχρι το 2 από L-e!! Έλεος και το checkαρα και κάθε μέρα!! Evil or Very Mad
_________________
My Blog | Blood Berets Athens Paintball Team @ Facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 886
Τοποθεσία: All my GHOSTs are HOUNDing me...








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 31, 2006 3:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδή είχα δίκιο που έπρηζα τον αγαπημένο μας admin για το release των AniManda ε; Πάντως στο rating του AniDB, κάποιοι που φαντάζομαι ότι κατέχουν τη γλώσσα (τη γιαπωνέζικη εννοώ), προκρίνουν από αυτής της άποψης τους AniManda. Όσο για τη γραμματοσειρά, τη μεγαλώσανε από το 2ο επεισόδιο και μετά. Δεν έχω παρακολουθήσει τη σειρά ακόμα, αλλά στο ψάξιμο για το ποιο group να επιλέξω, τα κατέβασα όλα, και όντως η εικόνα των AniManda είναι μακράν η καλύτερη, όντως το έχουν φιλτράρει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι χαλάει η εικόνα - μια χαρά μου φάνηκε.
Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανένα group δεν περιμένει μερικές μέρες (3-4 περίπου) για να βγει ένα 2o raw το οποίο είναι πολύ καλύτερης ποιότητας. Πάντως η σειρά πρέπει να αξίζει (για να γίνεται τόση συζήτηση), περιμένουμε να δούμε και την ελληνική έκδοση...
_________________
Brighter Death Now

エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death


Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

t3h Master of Lolis ~ Now with MOAR kawai-ness ~ moé rulz ~ lol
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Death Note Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Επόμενη
Σελίδα 1 από 20

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01488 seconds with 5 queries