Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Απόψεις-Προτάσεις

Προτάσεις για συχνές ερωτήσεις. Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 07 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 102
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 3:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ronaldinho 1976 έγραψε:
Πως βγαίνουν οι υπότιτλοι τόσο ωραία με χρώματα με κόλπα και πως ενσωματώνονται;

Στείλτε μου πμ με την απάντηση παρακαλώ.


Χμμμ Ronaldinho 1976....μηπως εισαι ενας ανερχoμενος encoder? Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 29 Αύγ 2011
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 10, 2013 6:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαιρετω κι εγω!
Αν και εχω γραφτει καιρο στο site, νομιζω οτι δεν εχω ξαναθεσει καποια ερωτηση.
Καταρχην, παρα τα 34 μου χρονια, παρακολουθω anime οσο μπορω, ητοι οσο μου επιτρεπει ο χρονος μου. Βρισκω το site εκπληκτικο γενικοτερα και μονο "Μπραβο" μπορω να πω. Ωστοσο...
...εχω παρατηρησει πως ο,τι κατεβαζω απο εδω, εχει καποιο προβλημα στην αναπαραγωγη σε media player. Ακουγονται καποια παρασιτα στο ηχο και σταδιακα αποσυγχρονιζεται ο ηχος απο την εικονα. Πιο συγκεκριμενα, η εικονα προηγειται του ηχου. Σε υπολογιστη και σε ταμπλετα (σε iPad ας πουμε) ειναι ολα καλα.
Σας το εχουν ξαναρωτησει αυτο;;; Ειναι κατι που μπορω να κανω να το λυσω;;;;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 10, 2013 7:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα φίλε και καλωσόρισες στο φόρουμ...
Προφανώς έχεις πρόβλημα στην αναπαραγωγή και δεν έχεις κατάλληλα codecs που χρειάζονται,μια απλή λύση είναι να εγκαταστήσεις στο CCCP,αν όμως δεν σε καλύψει αυτό(που αμφιβάλλω) ρίξε μια ματιά εδώ που υπάρχει ένα σχετικό tutorial...[/url]
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 29 Αύγ 2011
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 10, 2013 10:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστω πολυ!

Ειναι παραξενο επειδη απο πουθενα αλλου δεν εχω αυτο το προβλημα. Μονο σε ο,τι κατεβαζω απο εδω. Μακαρι να λυθει με αυτο που μου ειπες.

Και παλι ευχαριστω!

EDIT: Τωρα που το βλεπω παλι, απλα θελω να ενημερωσω οτι το προβλημα δε το σντιμετωπιζω με καποιον player στον υπολογιστη (εκει παιζουν μια χαρα), αλλα σε media player που εχω συνδεσει στην τηλεοραση... Και δε φταει ο media player γιατι το εχω δοκιμαζει με δυο διαφορετικους.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2013 3:16 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τότε θα πρέπει να τα μετατρέψεις σε mp4 ή avi πιθανότατα με κάποιον converter μιας και ένα μεγάλο μέρος των releases της AC είναι σε mkv και δεν το υποστηρίζει συνήθως...
Ποια επεισόδια θες να δεις και ποιο είναι το μοντέλο του media player σου??
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2013 5:15 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα περισσότερα releases μας βάζουμε υψηλά bitrates και unrestricted H.264 profiles. Αυτό τα κάνει να χρειάζονται γενικά αρκετά υψηλή επεξεργαστική ισχύ για να αναπαραχθούν.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το φαινόμενο που σου εμφανίζεται σημαίνει μόνο ένα πράγμα: Ότι ο media player σου δεν έχει αρκετά υψηλή επεξεργαστική ισχύ για να αναπαράγει το περιεχόμενο.

Σε κάποια δημοφιλή releases μας έχουμε βάλει κάποια restrictions ώστε να παίζουν σε συσκευές κάθε μορφής. Παράδειγμα αποτελεί το Dragonball Kai στην έκδοση SD. Δοκίμασέ το, πιθανότατα θα παίζει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές όλα μας τα 480p μπορεί να τα αναπαράγει κανονικά ο media player σου. Ωστόσο, τα περισσότερα 720p που έχουμε θα σου παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 29 Αύγ 2011
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2013 6:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Left64Vegeta έγραψε:
Στα περισσότερα releases μας βάζουμε υψηλά bitrates και unrestricted H.264 profiles. Αυτό τα κάνει να χρειάζονται γενικά αρκετά υψηλή επεξεργαστική ισχύ για να αναπαραχθούν.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το φαινόμενο που σου εμφανίζεται σημαίνει μόνο ένα πράγμα: Ότι ο media player σου δεν έχει αρκετά υψηλή επεξεργαστική ισχύ για να αναπαράγει το περιεχόμενο.

Σε κάποια δημοφιλή releases μας έχουμε βάλει κάποια restrictions ώστε να παίζουν σε συσκευές κάθε μορφής. Παράδειγμα αποτελεί το Dragonball Kai στην έκδοση SD. Δοκίμασέ το, πιθανότατα θα παίζει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές όλα μας τα 480p μπορεί να τα αναπαράγει κανονικά ο media player σου. Ωστόσο, τα περισσότερα 720p που έχουμε θα σου παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.

O player μου ειναι αρκετα καινουργιος για να εχει τετοιο θεμα. Αλλωστε, ο,τι ταινια βλεπω ειναι ή σε 720p ή σε 1080p και δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Και οποιο anime εχω κατεβασει απο αλλου... Πχ, το Sword Art Online που βλεπω τωρα σε 720p και δε το εχω κατεβασει απο εδω, δεν εχει κανενα θεμα.
Anyway, δεν ειναι τοσο τραγικο, δεδομενου οτι μολις κανω λιγο fast forward ή back (για να μη χασω καποια σκηνη), η εικονα με τον ηχο συγχρονιζονται παλι. Για λιγο βεβαια... Ε, μετα παλι κλπ κλπ. Δεν ειναι οτι ειναι unwatchable δηλαδη.
Οπως και να 'χει, ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Και για την ιστορια, o player μου ειναι αυτος:

http://technozein.pathfinder.gr/lg-dp1w
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2013 3:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ότι είναι καινούριος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει αρκετή ισχύ για να παίξει οποιοδήποτε H.264.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το manual του player σου, στο τέλος της σελίδας 55, αναφέρεται ρητά:

LG DP1W Manual έγραψε:
This player supports H.264/MPEG-4 AVC profile Main, High at Level 4.1.


Αυτό σημαίνει ότι έχει ισχύ για να αναπαράγει καλά οτιδήποτε βρίσκεται μέχρι τους περιορισμούς που ορίζει το πρότυπο High @ Level 4.1. Οτιδήποτε ανώτερο δεν έχει την δυνατότητα να το αναπαράγει σωστά.

Τα προηγούμενα χρόνια οι media players δεν ήταν κάτι με τόσο ευρεία διάδοση. Έτσι, δυστυχώς σε πολλά projects δεν προνοήσαμε να περιορίσουμε το Level που χρησιμοποιούμε, μιας και η συντριπτική πλειοψηφία των θεατών έβλεπε τα επεισόδια σε υπολογιστή.

Μερικά παραδείγματα από project μας:

High@L3.1

Great Teacher Onizuka
Hunter x Hunter

High@L4.1

Area 88 (2004)
Black Lagoon Season 3 - 720p
Devil May Cry
Dragonball Kai HD
Dragonball Kai SD
Fairy Tail
High School of the Dead
Karas
Soul Eater

High@L5.1

Black Lagoon Season 2
Black Lagoon Season 3 - 1080p
Bleach
Claymore
Death Note
Ergo Proxy
Gungrave
Hajime no Ippo
Plawres Sanshiro
Robin Hood no Daibouken
Seirei no Moribito
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 29 Αύγ 2011
Δημοσιεύσεις: 4


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2013 6:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tοτε, θεωρητικα, δε θα επρεπε να παιζει απροβληματιστα τα DB Kai και HOTD? Και τα δυο παρουσιαζουν προβλημα.
Δεν πειραζει, γιατι προτιμω να βλεπω τις anime σειρες μεταφρασμενες με την πολυ καλη δουλεια που κανετε και να εχω αυτο το θεματακι, παρα με αγγλικους υποτιτλους.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 2


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 7:30 pm
Τίτλος: Πρόταση για το FAQ
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.

Μόλις γράφτηκα στο site, και μια και δεν βρήκα την απάντηση στο FAQ, είπα να ρωτήσω εδώ: υπάρχουν οι υπότιτλοι κάπου διαθέσιμοι χωρίς να είναι ενσωματωμένοι στο mkv;

Θέλω να τους βάλω σε δικό που αρχείο που έχει και english dub (που το προτιμώ πολύ περισσότερο από το γιαπωνέζικο audio) και θα ήταν καλύτερο να μην έχω να κατεβάζω τα GB του mkv αντί για τα KB του ass και να πρέπει να εξάγω τους υπότιτλους από το mkv με το MKVToolnix.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 722
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 8:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Όχι, δεν υπάρχουν κάπου σκέτοι οι υπότιτλοι. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις τα rls μας και να κάνεις extract τους υπότιτλους.

Ωστόσο, οι υπότιτλοί μας είναι βασισμένοι στον ιαπωνικό ήχο και στα βίντεο των rls μας, οπότε μπορεί να μην ταιριάζουν στα βίντεό σου.
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 24 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 2


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 11:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tolias63 έγραψε:
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Όχι, δεν υπάρχουν κάπου σκέτοι οι υπότιτλοι. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις τα rls μας και να κάνεις extract τους υπότιτλους.

Ωστόσο, οι υπότιτλοί μας είναι βασισμένοι στον ιαπωνικό ήχο και στα βίντεο των rls μας, οπότε μπορεί να μην ταιριάζουν στα βίντεό σου.


Σ'ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Και ναι, ξέρω πως το ιαπωνικό soundtrack θα έχει διαφορές από το αγγλικό, αλλά μπορώ να το προσαρμόσω με το Aegisub αν δω πως είναι πολύ ενοχλητικό.

Είναι κρίμα που δεν έχετε release με αγγλικό soundtrack. Ξέρω πως οι purists λένε πως τα ιαπωνικά είναι καλύτερα, αλλά προσωπικά προτιμώ να καταλαβαίνω τι ακούω. (Τους ελληνικούς υπότιτλους τους θέλω μόνο για επισκέπτες που δεν μπορούν να καταλάβουν αγγλικά.)

Που με φέρνει σε μια τεχνική ερώτηση: έχει το Aegisub το εφέ "type effect" που έχει το subtitle workshop; ήθελα να αντικαταστήσω το κείμενο του SMS στην οθόνη του κινητού τηλεφώνου στη ταινία The Girl Who Leapt Through Time, και ήθελα να δημιουργήσω (εύκολα) το εφέ του να γράφει το μήνυμα γράμμα-γράμμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 722
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 11:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο αγγλικός ήχος έχει πολλές φορές λάθη σε σχέση με το τι λένε στην πραγματικότητα οι χαρακτήρες. Γι' αυτό εμείς προτιμάμε πάντα τον original ιαπωνικό ήχο. Εξάλλου, τα anime που κάνουμε είναι ongoing στην Ιαπωνία, οπότε δεν έχει βγει καν ο αγγλικός ήχος.

Γι' αυτό που ρωτάς, μπορείς να το κάνεις είτε χρησιμοποιώντας τα Tags που έχει το Aegisub είτε βάζοντας κάθε γράμμα σε ξεχωριστή γραμμή με διαφορετικό timing.
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Ιαν 2020
Δημοσιεύσεις: 2


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 25, 2020 7:18 pm
Τίτλος: Μπορώ να στείλω επεισόδιο που δεν υπάρχει και το κάνει εγώ;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα θα μπορούσα να στείλω ώστε να ανεβάσετε ένα επεισόδιο από το ανιμε
Sword Art Online Alicization War of Underworld που δεν υπαρχει και το εχω υποτιτλίσει εγώ;;
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 722
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 25, 2020 8:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα!

Δυστυχώς όχι. Για να βγει ένα επεισόδιο υπάρχει μία διαδικασία. Περνάει από filtering, encoding, τοποθετούνται karaoke, logo και ts.
Όσον αφορά τους υπότιτλους, μετά τη μετάφραση, γίνεται διόρθωση και χρονισμός.

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, δε γίνεται απλώς να στείλεις το επεισόδιο και να ανέβει.

Επίσης, τα επεισόδια 11 και 12 έχουν ήδη μεταφραστεί.
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Απόψεις-Προτάσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01802 seconds with 5 queries