Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Formula 1 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 723
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2017 8:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως πάλι βλέπω μία κυριαρχία της Mercedes. Ναι μεν κέρδισε ο Vettel, αλλά πιστεύω ότι έπαιξε και ρόλο η τύχη. Αν ο Hamilton δεν έβγαινε πίσω από τον Verstappen, ο Vettel μετά θα έβγαινε πίσω από τον Hamilton.

Και στην αρχή, πριν μπει ο Hamilton στα Pit, ο Vettel δυσκολεύτηκε να φτάσει τη Mercedes. Οπότε, σίγουρα η Ferrari είναι καλύτερη από πέρυσι, αλλά δυστυχώς δε νομίζω ότι και φέτος θα μπορέσει να διεκδικήσει πρωτάθλημα.

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό με τις προσπεράσεις θα γίνει στους πρώτους αγώνες, μέχρι να μάθουν και να δουν πώς αντιδράει το νέο μονοθέσιο. Μακάρι στη συνέχεια να «ξεθαρρέψουν» λίγο και να δούμε εντυπωσιακές μονομαχίες.
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2017 6:41 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tolias63 έγραψε:
Πάντως πάλι βλέπω μία κυριαρχία της Mercedes. Ναι μεν κέρδισε ο Vettel, αλλά πιστεύω ότι έπαιξε και ρόλο η τύχη. Αν ο Hamilton δεν έβγαινε πίσω από τον Verstappen, ο Vettel μετά θα έβγαινε πίσω από τον Hamilton.


Είναι πιθανό αυτό που λες, αλλά δεν θα ήμουν και 100% βέβαιος.

Η καθαρή διαφορά στα δοκιμαστικά ήταν ακριβώς 3 δέκατα (από 6-7 μίνιμουμ πέρισυ). Από την άλλη αν δεις λίγο πιο προσεκτικά στους 2 γύρους πριν μπει ο Hamilton για pit, o Vettel μειώνει γρήγορα την διαφορά. Συγκεκριμένα ένα split πριν μπει ο Hamilton, ο Vettel κατεβάζει κάτω από το δευτερόλεπτο. Τι καταλαβαίνει κανείς λοιπόν αποπ αυτό;

Η διαφορά σε καθαρό ρυθμό δεν είναι τόσο μεγάλη (ακόμη), επομένως στους αγώνες μπορεί να έχουμε μάχες. Μήπως η Ferrari είναι λίγο καλύτερη στην διαχείριση της θερμοκρασίας (άρα και της φθοράς) των ελαστικών; Ο Hamilton από τους πρώτους γύρους παραπονιόταν για υπερθέρμανση. Δεν νομίζω πως η Mercedes θα έκανε ένα τόσο χαζό λάθος σταρτηγικής ξαφνικά. Απλά ο Hamilton δεν μπορούσε άλλο με αυτά τα ελαστικά.

Όπως και να έχει μακάρι να έχει λίγο παραπάνω ενδιαφέρον φέτος και ας κερδίσει ο καλύτερος. (Η Ferrari δηλαδή!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 723
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 09, 2017 11:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος ο αγώνας, με τον Verstappen να κάνει πάλι παππάδες! Άνετη νίκη για τον Hamilton, αλλά σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο Ricciard. Καθυστέρησε αρκετά τις Ferrari και έτσι έφυγε αρκετά μπροστά ο Hamilton. Κρίμα πάντως γιατί στις κατατακτήριες ο Vettel έδειξε ότι μπορούσε να κοντράρει τον Hamilton.

Περιμένω να δω μία καθαρή μάχη ανάμεσά τους για να φανεί ποιος θα υπερισχύσει.
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2017 6:43 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξαιρετικός ο Verstappen για άλλη μία φορά, αλλά το προσπέρασμα και γενικά την εμφάνιση του αγώνα για εμένα την έκανε ο Vettel. Μέσα στην ατυχία του με το safety car βρέθηκε πίσω από όλους τους πρωτοπόρους και πάλι το μάζεψε. Thumbs UP
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 723
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 30, 2017 3:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πω, πολύ βαρετός αγώνας ο σημερινός. Thumb Down Ενώ οι κατατακτήριες ήταν άκρως εντυπωσιακές και μας άφησαν με πολλές ελπίδες ότι θα δούμε έναν συναρπαστικό αγώνα, εν τέλει, δεν είδαμε απολύτως τίποτα.

Νομίζω πως θα ξεχαστεί γρήγορα αυτός ο αγώνας... Πάμε για τον επόμενο!
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάι 04, 2017 6:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις τα δίκια σου Αποστόλη. Στην πράξη όπως ακριβώς τα λες έγιναν τα πράγματα. Όμως αν η Ferrari είχε βάλει λίγο νωρίτερα τον Vettel ή ο αγώνας είχε 4-5 γύρους ακόμα, ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ διαφορετικά. Με τα αν όμως δεν γράφεται ιστορία και η ιστορία έργραψε έναν πραγματικά βαρετό αγώνα. Ας ελπίσουμε να μην έχουμε πολλούς τέτοιους φέτος. Thumbs UP
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 14, 2017 6:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ωραίος αγώνας ο σημερινός. Επιτέλους βλέπουμε μάχες για την κορυφή, παρότι δεν βλέπουμε πολλά προσπεράσματα.

Ως Mercedάκιας και Hamiltonάκιας φαντάζομαι Αποστόλη χαίρεσαι με το σημερινό αποτέλεσμα. Δίκαιο θα το χαρακτήριζα κρίνοντας από την πολύ καλή στρατηγική της Mercedes, η οποία όμως και πάλι βασίστηκε στην πιθανότητα ύπαρξης ενός safety car (έστω και virtual) που για άλλη μία φορά της ήρθε στην κατάλληλη στιγμή. Η τύχη όμως δεν μειώνει την τολμηρή και πολύ έξυπνη στρατηγική τους. Η οποία όμως ίσως να μην ήταν αρκετή αν ο Bottas δεν είχε φάει 3,5-4 seconds (τουλάχιστον) από τον Vettel στο σημείο που τα ελαστικά του ήταν στο καλύτερο σημείο τους και θα μπορούσε να ανοίξει διαφορά και αν το pit stop του Hamilton δεν γινόταν υπό καθεστώς virtual safety car (περίπου 8 δευτερόλεπτα ακόμη).

Με τα αν όμως δεν γράφεται ιστορία. Άξια νίκη για Mercedes και Hamilton. Και μακάρι να συνεχίσει έτσι το πρωτάθλημα και να γίνει ο κακός χαμός για να επανέλθει το άθλημα εκεί που το θυμόμαστε και το θέλουμε.

Υ.Γ: Ο πιτσιρικάς που έβαλε τα κλάματα στην εκκίνηση και μετά πήγε στα paddock όλα τα λεφτά! Laughing
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 02 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 723
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάι 14, 2017 7:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρχικά, δεν είμαι Mercedάκιας και κυρίως δεν είμαι Hamiltonάκιας! Δεν τον πάω τον Hamilton. Απλά μέχρι πέρυσι ήμουν Rosbergάκιας επειδή μου άρεσε σαν χαρακτήρας. Ferrarάκιας ήμουν, είμαι και θα είμαι!

Πραγματικά, πολύ ωραίος αγώνας! Ο καλύτερος ως τώρα! Εντάξει, η προσπέραση του Vettel στον Bottas ήταν απίστευτη, δεν ήξερε από πού του ήρθε!

Τώρα, συμφωνώ ότι έπαιξε ρόλο το VSC, αλλά δυστυχώς η Ferrari δεν το χειρίστηκε καλά. Περίμεναν να δουν τι θα κάνει ο Hamilton. Όταν μπήκε ο Hamilton στα Pit, με καθεστώς VSC, στον επόμενο γύρο τράβηξαν και τον Vettel, απλά ήταν άτυχοι γιατί είχε φύγει το VSC. Θα μπορούσαν να τραβήξουν τον Vettel πριν μπει ο Hamilton. Έτσι κι αλλιώς, τη μεσαία γόμα θα του έβαζαν, οπότε θα άντεχε μέχρι το τέλος. Άσε που, αν τον τράβαγαν νωρίτερα, ίσως να μπορούσαν να πάνε και σε ένα τρίτο Pit Stop ώστε να περάσουν πάλι σε μαλακή γόμα για να τα δώσει όλα. Επίσης, δε νομίζω ότι ο Bottas έπαιξε τόσο ρόλο. Οκ, τον καθυστέρησε 3-4 δευτερόλεπτα, αλλά από τη στιγμή που ο Hamilton πέρασε στη μαλακή γόμα, μάζευε πολύ γρήγορα τη διαφορά. Οπότε, δυστυχώς πάλι θα τον περνούσε.

Για να κλείσω, πιστεύω ότι τον αγώνα τον κέρδισε η Mercedes χάρη στην πολύ έξυπνη στρατηγική της, αλλά τον έχασε και η Ferrari εξαιτίας της κακής διαχείρισης.

Τι να γίνει... Πάμε για το Μονακό τώρα!
_________________
~ Κάντε Αίτηση για Seed
~ Διαβάστε τους Κανόνες του Forum
~ Επισκεφθείτε τον Tracker για τα releases μας
~ See My Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01451 seconds with 5 queries