Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Ποιο/Ποια anime αδικούνται λόγο του popularity τους;
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 10 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 66


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2014 12:21 am
Τίτλος: Ποιο/Ποια anime αδικούνται λόγο του popularity τους;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιες σειρές πιστεύεται ότι αδικούνται λόγο του popularity τους.
Δεν εννοώ ότι δεν είναι καλές αλλά ότι πολύ τις προσπερνούν απλά λόγω του ότι δεν τις ακούν συχνά.
Ξεκινάω εγώ.
1)Gankutsuou:Μια πολύ ωραία σειρά 24 επεισοδίων που σε κρατάει και περνάει πολύ ευχάριστα την ώρα σου.Monte-Cristo φοβερός.Υπάρχει στα με greek subs από Anime.Awmn.
2)One Outs:Ένα sports anime,που μόνο sports δεν είναι πολύ ωραία πλοκή,ενδιαφέρον και με φοβερό main character.Υπάρχει με greek subs από Anime.Awmn.
3)Great Teacher Onizuka:Σειρά με πάρα πολύ γέλιο και ο Onizuka είναι θεός.Υπάρχουν τα 18 πρώτα επεισόδια με greek subs από AnimeClipse.
4)Serial Expirments Lain:Ένα πολύ ωραίο anime,με ενδιαφέρουσα πλοκή αλλά είναι η του ύψους η του βάθους η θα σου αρέσει πολύ η καθόλου.Υπάρχει με greek subs.
5)Welcome to the N.H.K.:Δεν ξέρω πως να την περιγράψω αυτήν την σειρά απλά πολύ καλή το καλύτερο slice of life anime που υπάρχει.Δεν υπάρχει με greek subs.
6)Hokuto no Ken:Ένα πολύ manly shounen και αρκετά καλύτερο από τα ευρέως γνωστά shounens.Δεν υπάρχει με greek subs.
7)12 Kingdoms:Σειρά που τελείωσα πρόσφατα,εκπληκτική,για μένα must.Δεν υπάρχει με greek subs.
8)Ashita no Joe:Τον βλέπω αυτόν τον καιρό και μου αρέσει πάρα πολύ.Μποξ επιπέδου Hajime no Ippo με πιο σοβαρό ύφος καλύτερο από πολλά sports anime.Δεν υπάρχει με greek subs.
Και άλλα πολλά μερικά από αυτά:
Legend of the Galactic Heroes,Space Brothers,Otogizoushi,Sengoku Basara,Hyouka,Genshiken,Kaiji,Mononoke,Cross Game,Major Series,Kingdom,Planetes,Noein,Spice and Wolf,The World God Only Knows,Yojouhan Shinwa Taikei,Suzumiya Haruhi no Yuuutsu,Casshren Sins,Shinsekai Yori,Wolf's Rain,Aoi Bungaku,Now and Then Here and There,Chrono Crusade,Gundam(Πολλά)
Άντε λίγα έβαλα πάλι και εσείς τα δικά σας.
_________________
Επιτρέπεται να πέσεις.Επιβάλλεται να σηκωθείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2014 10:50 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γενικότερα συμφωνώ αλλά ξέρεις ότι αυτό είναι πολύ υποκειμενικό θέμα. και όχι μόνο διαφέρει από άνθρωπα σε άνθρωπα αλλά εξαρτάται και από την ωριμότητα του καθενός, ωριμότητα ως άνθρωπα και ως θεατή.

παράδειγμα: είδα στη λίστα σου το Chrono Crusde. στις μεγάλες μου δόξες, τότε που έβλεπα τα anime μετά μανίας και με το τσουβάλι(και δεν χαμπάριαζα αν η σειρά είναι ή δεν είναι καλή με ενδιέφερε περισσότερο η ποσότητα), κάπου στο 1/3 των επεισοδίων έβριζα τη φαφαριά που έπεσε στα χέρια μου. είναι από τις λίγες σειρές που έχω κάνει drop.
από την άλλη εσένα προφανώς σου άρεσε πολύ. γούστα είναι αυτά και περί ορέξεως....
μπορεί όταν έκατσα να τη δω να είχα δει πολλά παρόμοια μαζεμένα (το έκανα τότε αυτό) και γι' αυτό την απαξίωσα.

Από την άλλη όμως, και εσύ δε νομίζω να την είδες τώρα πρόσφατα. ή και πρόσφατα να την είδες, μπορεί να την ξαναδείς σε 4-5, 10 χρόνια και να πεις, " MASAKA! μα τι βλακείες καθόμουν και έβλεπα?!"
όπως ας πούμε, συνέβη με μένα και το Suzumiya Haruhi no Yuutsu. το εξυμνούσα(με), το ευλογούσα(με) και τελικά είναι μια μαλακία και μισή, κάνει ο κάθε σκηνοθέτης/σεναριογράφος την τρέλα του και το περνάμε για τέχνη. είναι σαν την αφηρημένη ζωγραφική/γλυπτική.

Να μην μιλήσω για το Ergo Proxy...

αδικούνται-δεν αδικούνται, έχω να πω το εξής:
για τον καθένα, οι σειρές που παίνουν στο τοπ 5-10-15-20-φτου-και-βγαίνω και αυτές που πιστεύει ότι κακώς δεν τις προτιμάει ο κόσμος για διάφορους λόγους, είναι οι σειρές που αυτός ο ίδιος θα κάτσει να δει 2-3-4-5 φορές και κάθε φορά θα τις ευχαριστιέται το ίδιο.
για μένα το GTO είναι μια από αυτές. βρέθηκε ξανά στον σκληρό μου και είχα την ευχαρίστηση, ενώ το έχω δει τόσες φορές, ενώ έχω κάνει όλες τις μεταφράσεις που η AC (ακόμα) δεν έχει βγάλει (το εννοώ αυτό), να δω μερικά επεισόδια και να τα καταευχαριστηθώ.
καπάκι κατέβασα το Nodame Cantabile για να το δω στα κοντά με το αίσθημα, και από εκεί που ξεκίνησα το πρώτο επεισόδιο ένα βράδυ γιατι δεν έιχα τίποτα άλλο πρόχειρο, κατέληξα να ξαναδω τη σειρά μονορούφι (αντί να διαβάζω όπως έπρεπε).
ή το SDF Macross (θα βγει καινούριο το είδατε?)
ή το Summer Wars
κλπ....

να σημειώσω, αρκετά από αυτά που αναφέρεις τις θεωρώ καλές σειρές. κάποια δεν τα έχω δει. συγκεκριμένα το Space Brothers όμως θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο βγήκε τα τελευταία 3-4 χρόνια. ήταν πραγματικά απίστευτη σειρά και πολύ λυπήθηκα που τελείωσε.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 10 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 66


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2014 2:46 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα συμφωνώ ότι αυτά είναι υποκειμενικά και ότι κάτι μπορώ να το ξαναδώ μετά από καιρό και να μην μου αρέσει τόσο π.χ το Reborn όταν το 'χα δει μου άρεσε πολύ όταν το ξανάδα κατάλαβα ότι είναι μέτριο.
Αλλά είναι κάποια που είναι καλά και δεν τα βλέπεις λόγο του popularity τους.
Για το Space Brothers είμαι στην αρχή ακόμα αλλά είναι ωραίο αλλά το καλύτερο για εμένα τα τελευταία χρόνια Hunter x Hunter.
Καλά ναι το Gto τα σπάει.
_________________
Επιτρέπεται να πέσεις.Επιβάλλεται να σηκωθείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.02026 seconds with 5 queries