Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 17, 2012 10:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μορφή στο fansubbing μορφή και στο σανίδι.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 17, 2012 10:25 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης τώρα σιγά σιγά διαβάζω τις δηλώσεις κάμποσων αρχηγών.

ΤΗΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 17, 2012 10:39 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:


ΤΗΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ


Και δεν λες τπτ εγω απλα παρακαλαω αν υπαρχει θεος να μην βγω αληθινος μετα την δηλωση του* παρακαλαω στα επομενα μετρα με αντιπολιτευση συριζα και ολα τα αντιμνημονιακα κομματα να μην χυθει αιμα στους δρομους.Δεν με νοιαζει πλεον καν τι θα πει ο καθενας μονο αυτο παρακαλαω να μην το δω.

*
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 17, 2012 10:55 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και οπως φαινεται θα εχουμε κυβερνηση νδ-πασοκ και ισως και κουβελη.

εγω παντως προτιμω τη τωρινη κυβερνηση. ειναι με διαφορα η καλυτερη κυβερνηση των τελευταιων 38 ετων.

υ.γ τελικα με γερμανια παιζουμε τη παρασκευη.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 10:53 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορώ να πω όπως είπα και χτες ότι νιώθω ανακουφισμένος που δεν βγήκε πρώτο το Τσιπρόπουλο... Αλλά δυστυχώς νιώθω και μία άλλου είδους αγωνία. Έγραψα στο facebook ενός φίλου χτες ένα σχόλιο ειρωνικό προς τον ΣΥΡΙΖΑ και πέσανε πάνω μου καμιά 10αριά άτομα (οι περισσότεροι παλιοί συμμαθητές και φίλοι) και να με λένε φασίστα και προδότη και ότι κάθομαι στον καναπέ και με νοιάζει η πάρτη μου μόνο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο... Από πότε έχουμε χούντα τις αριστεράς και δεν το πήρα είδηση; Από πότε όποιος δεν θέλει τον Τσίπρα είναι προδότης και φασίστας;

Αυτό κατάφερε λοιπόν ο Αλέξης; Να διαχωρίσει τόσο πολύ την κοινωνία ώστε ακόμα και φίλοι να τρώγονται μεταξύ τους; Μπράβο του. Αν αυτό είχε σκοπό μπράβο του. Πάντως έτσι όπως πάνε τα πράγματα ΕΥΧΟΜΑΙ από καρδιάς να τα πάει καλά αυτή η κυβέρνηση γιατί αλλιώς όχι απλά θα εξαπλωθεί αυτή η αηδία που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και οι υπόλοιποι που δεν θέλουν αυτή την αηδία δεν θα μπορούμε να βγούμε από το σπίτι...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 11:08 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρη επειδή κάποιοι φίλοι σου απλα δεν έχουν μυαλό να σκεφτούν δεν σημαίνει ότι φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ κ μας διχάζει.τον διχασμό κ τον εκνευρισμό τον έφερε η πολιτική όχι ο τσιπρας! Μην μπαίνεις σε αυτο το τρύπακι γιατι σε έχω για σοβαρό άτομο με ωραίες απόψεις και δεν θελω να πιστέψω ότι πιστεύεις ότι για Όλα αυτα ότι αντι να φταίει το πολιτικό σύστημα ξαφνικά φταίει ένα κόμμα που δεν έχει κυβερνήσει κιόλας ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 11:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω ξαναπεί ότι δεν ρίχνω στον ΣΥΡΙΖΑ το φταίξιμο για την κατάσταση της Ελλάδας, παρ'ότι κατά τη δική μου άποψη έχει κάποιες ευθύνες. (π.χ κουκουλοφόροι, όχι σε όλα, πορείες και όξυνση των συναισθημάτων των πολιτών). Αλλά σε τέτοια περίοδο και με εγκλήματα που έχουν κάνει οι προηγούμενοι δεν συγκρίνεται. Από εκεί και πέρα. Δεν θεωρώ ότι είναι αναγκαίο να έχει κυβερνήσει κάποιος για να διχάσει ένα λαό. Εγώ για αυτό τον κατηγορώ. Γιατί έχει αντιληφθεί ότι έχει πέραση. Ότι ο κόσμος τον συμπαθεί (για κάποιο περίεργο λόγο που εγώ δεν καταλαβαίνω. Εμένα μου φαίνεται αντιπαθητικός Razz )και μιλάει σε πολύ πολύ υψηλούς τόνους. Παλιά αυτό το έκαναν και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, αλλά τότε ο κόσμος δεν είχε τόσα νεύρα. Δεν ήταν στην τσίτα. Τέτοιες μέρες θα έπρεπε όλες οι υπεύθυνες πολιτικές δυνάμεις να ρίχνουν τους τόνους και όχι να τους ανεβάζουν. Όχι ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν δίχασαν, αλλά το να βγαίνεις 1 ώρα μετά τις εκλογές και να λες ότι ουσιαστικά ο λαός είναι μαζί σου κλπ κλπ είναι σαν να αμφισβητείς τη δημοκρατία και τις εκλογές. Όταν παίρνεις 27% σημαίνει ότι υπάρχει και ένα 73% που ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ. Πώς να το κάνουμε δηλαδή; Και με αυτά τα μεγάλα λόγια πορώνει τους δικούς του οπαδούς και επιτήθονται στους υπόλοιπους. Παρόμοιο περιστατικό με επίθεση από κάτι αριστερές φίλες της, δέχτηκε και η αδερφή μου πριν λίγες μέρες. Είναι απαράδεκτο κατά την άποψή μου...

Και για πρώτη φορά στην ιστορία θα συμμεριστώ μία πολιτική τοποθέτηση του Λευτέρη. Είναι τραγικό το ποσοστό του 40% της αποχής. Πραγματικά τραγικό... Οι περισσότεροι από αυτούς τους ανθρώπους είχαν τα κότσια να πουν ότι όλοι σας με κοροιδεύετε, δεν ενδιαφέρεστε για εμένα και τη χώρα, αλλά για την πάρτη σας και κάνω κι εγώ το ίδιο. Και η αλήθεια είναι ότι μετά και τα παραστρατήματα του Τζήμερου το μόνο κόμμα που με εκφράζει πλέον είναι η αποχή... Όλο το πολιτικό σύστημα έχει ξαφτιλιστεί. Οι παλιοί είναι τόσο άθλιοι και φθαρμένοι και οι καινούργιοι που έρχονται είναι επίσης άχρηστοι και ακραίοι. Δεν σας κάνω καθόλου πλάκα, όταν σας λέω ότι σε επόμενες εκλογές μπορεί να δούμε τη ΧΑ με διψήφια ποσοστά... Εκεί να δείτε χούντα...

Υ.Γ:Και ένα εκλογικό συμπέρασμα. Η ΝΔ είχε 32,5% με βάση τους αποφασισμένους ψηφοφόρους και ο ΣΥΡΙΖΑ γύρω στο 26%... Η διαφορά μειώθηκε τις τελευταίες 4-5 ημέρες από τα ηλίθια δημοσιεύματα του εξωτερικού που ήταν τόσο επιθετικά και ακραία που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα γράφανε... Βοήθησαν 100% τον Τσίπρα και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Μόνο η Αθήνα τον έβγαλε ουσιαστικά πρώτο κόμμα και η Κρήτη και το Ιόνιο που είναι παραδοσιακά δυνάμεις που έβγαζαν ΠΑΣΟΚ με τρελά ποσοστά και προτιμάνε να αυτοκτονήσουν από το να ψηφίσουν ΝΔ. Και για να μην μπερδευόμαστε... Ποιοι κατοικούν στην Αθήνα;;; H σχεδόν απόλυτη πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων... Του στενού δημόσιου τομέα τουλάχιστον... Δηλαδή υπουργεία, δημόσιες υπηρεσίες, τα μεγαλύτερα δημοτικά επιτελεία, συνδικαλιστές κλπ... Αυτοί είναι ο "λαός" που είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ. Κατά τα άλλα πέρα από αυτούς, λίγους ανθρώπους έπεισε ότι μπορεί να κάνει κάτι για τη χώρα...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 12:15 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Όχι ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν δίχασαν, αλλά το να βγαίνεις 1 ώρα μετά τις εκλογές και να λες ότι ουσιαστικά ο λαός είναι μαζί σου κλπ κλπ είναι σαν να αμφισβητείς τη δημοκρατία και τις εκλογές. Όταν παίρνεις 27% σημαίνει ότι υπάρχει και ένα 73% που ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ. Πώς να το κάνουμε δηλαδή; Και με αυτά τα μεγάλα λόγια πορώνει τους δικούς του οπαδούς και επιτήθονται στους υπόλοιπους. Παρόμοιο περιστατικό με επίθεση από κάτι αριστερές φίλες της, δέχτηκε και η αδερφή μου πριν λίγες μέρες. Είναι απαράδεκτο κατά την άποψή μου...


Συμφωνω μαζι σου αλλα ειναι η μιση αληθεια.Η αλλη μιση ειναι οτι το 71% του κοσμου δεν θελε πρωθυπουργο τον Σαμαρα και το θετει ως ορο.Με ποιο σκεπτικο και με ποια λογικη.Και θα ανεβει πολυ στα ματια μου ο Κουβελης αν το τηρησει αυτο που ειπε οτι δεν δινω συνεναισει με τον Σαμαρα πρωθυπουργο.Η πορωση ειναι το αλφα και το ωμεγα σε ολα τα κομματα αυτο ειναι το πολιτικο μας συστημα.

Παράθεση:
Και για πρώτη φορά στην ιστορία θα συμμεριστώ μία πολιτική τοποθέτηση του Λευτέρη. Είναι τραγικό το ποσοστό του 40% της αποχής. Πραγματικά τραγικό... Οι περισσότεροι από αυτούς τους ανθρώπους είχαν τα κότσια να πουν ότι όλοι σας με κοροιδεύετε, δεν ενδιαφέρεστε για εμένα και τη χώρα, αλλά για την πάρτη σας και κάνω κι εγώ το ίδιο.


Τραγικο για μενα και απαραδεκτο οντως πραγματικα εχω να πω αισχος που προτιμησαν τα μπανια απο την ψηφο.Τους μονους που δικαιολογω ειναι αυτους που ψηφιζουν σε μακρινες αποστασεις αλλα εν μερη γιατι το να φερεις τα δικαιωματα σου διπλα στο σπιτι σου ειναι 5 λεπτα κοπος οποτε τους συνχωρω λογο βλακειας Razz .

Παράθεση:
Και η αλήθεια είναι ότι μετά και τα παραστρατήματα του Τζήμερου το μόνο κόμμα που με εκφράζει πλέον είναι η αποχή... Όλο το πολιτικό σύστημα έχει ξαφτιλιστεί


Αχ αυτος ο τζημερος ναι μεν με εχει απογοητευσει αλλα θελω να τον δω μεσα στο κοινοβουλιο και θα τον στηριξω σε επομενες εκλογες αν δεν ειναι οπως οι τωρινες μονο και μονο γιατι εχουμε πολυ χειροτερα στοιχεια αυτη την στιγμη στην βουλη μεσα.

Παράθεση:
Και ένα εκλογικό συμπέρασμα. Η ΝΔ είχε 32,5% με βάση τους αποφασισμένους ψηφοφόρους και ο ΣΥΡΙΖΑ γύρω στο 26%... Η διαφορά μειώθηκε τις τελευταίες 4-5 ημέρες από τα ηλίθια δημοσιεύματα του εξωτερικού που ήταν τόσο επιθετικά και ακραία που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα γράφανε... Βοήθησαν 100% τον Τσίπρα και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Μόνο η Αθήνα τον έβγαλε ουσιαστικά πρώτο κόμμα και η Κρήτη και το Ιόνιο που είναι παραδοσιακά δυνάμεις που έβγαζαν ΠΑΣΟΚ με τρελά ποσοστά και προτιμάνε να αυτοκτονήσουν από το να ψηφίσουν ΝΔ. Και για να μην μπερδευόμαστε... Ποιοι κατοικούν στην Αθήνα;;; H σχεδόν απόλυτη πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων... Του στενού δημόσιου τομέα τουλάχιστον... Δηλαδή υπουργεία, δημόσιες υπηρεσίες, τα μεγαλύτερα δημοτικά επιτελεία, συνδικαλιστές κλπ... Αυτοί είναι ο "λαός" που είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ. Κατά τα άλλα πέρα από αυτούς, λίγους ανθρώπους έπεισε ότι μπορεί να κάνει κάτι για τη χώρα...


Θα σου πω κατι και ελπιζω να με καταλαβεις ως τροπο σκεψης.Μαζι σου σε αυτα που λες εν μερη εχει και μια δοση πικρης αληθειας.Αλλα ακουσε με και πες μου αν θεωρεις οτι εχω αδικο η δικιο.

Τον φοβαμαι τον Συριζα και εγω μεσα μου δεν σου κρυβω υπαρχει ενας φοβος οτι θα τα κανει σκατα και αποσκατα αν βγει στην εξουσια.Ομως ο εχθρος σου για να δεις της δυναμεις του πρεπει να κερδισει και μια μαχη,οχι τον πολεμο,την μαχη!

Αν εβγαινε τωρα θα χρειαζοταν στηριξη απο κουβελη,υπευθυνο ατομο πιστευω,τουλαχιστον.Στην πρωτη βλακεια θα μπορουσε να του κρατησει τα ηνια και φυσικα εν αναγκη να επεφτε απο την κυβερνηση και να εβγαινε το αληθινο του προσωπο.

Τωρα ομως εγω ειμαι 99% σιγουρος οτι πασοκ-νδ αν κυβερνησουν χωρις κουβελη θα τα συνεχισουν οπως τα αφησαν.Εξαλου 6 μηνες συγκυβερνουσαν εκει επεσε η ΝΔ μην ξεχνιομαστε.Αν επαληθευτω θα δει τον Τσιπρα με απολυτη αυτοδυναμια και το 12% της χρυσης αυγης που πηγε ΝΔ να ξαναπηγαινει εκει.

Απλα σκεψου πως θα ειναι το επομενο κοινοβουλιο και σε ποιους πονταρουμε να μην το δουμε αυτο.Τοτε θα ειμαστε εδω και οι 2 μαζι θα βριζουμε προς αυτους.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 12:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Θα σου πω κατι και ελπιζω να με καταλαβεις ως τροπο σκεψης.Μαζι σου σε αυτα που λες εν μερη εχει και μια δοση πικρης αληθειας.Αλλα ακουσε με και πες μου αν θεωρεις οτι εχω αδικο η δικιο.

Τον φοβαμαι τον Συριζα και εγω μεσα μου δεν σου κρυβω υπαρχει ενας φοβος οτι θα τα κανει σκατα και αποσκατα αν βγει στην εξουσια.Ομως ο εχθρος σου για να δεις της δυναμεις του πρεπει να κερδισει και μια μαχη,οχι τον πολεμο,την μαχη!

Αν εβγαινε τωρα θα χρειαζοταν στηριξη απο κουβελη,υπευθυνο ατομο πιστευω,τουλαχιστον.Στην πρωτη βλακεια θα μπορουσε να του κρατησει τα ηνια και φυσικα εν αναγκη να επεφτε απο την κυβερνηση και να εβγαινε το αληθινο του προσωπο.

Τωρα ομως εγω ειμαι 99% σιγουρος οτι πασοκ-νδ αν κυβερνησουν χωρις κουβελη θα τα συνεχισουν οπως τα αφησαν.Εξαλου 6 μηνες συγκυβερνουσαν εκει επεσε η ΝΔ μην ξεχνιομαστε.Αν επαληθευτω θα δει τον Τσιπρα με απολυτη αυτοδυναμια και το 12% της χρυσης αυγης που πηγε ΝΔ να ξαναπηγαινει εκει.

Απλα σκεψου πως θα ειναι το επομενο κοινοβουλιο και σε ποιους πονταρουμε να μην το δουμε αυτο.Τοτε θα ειμαστε εδω και οι 2 μαζι θα βριζουμε προς αυτους.


Νίκο συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό που λες. Και εγώ πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα είτε μας αρέσει είτε όχι ο Τσίπρας θα γίνει κυβέρνηση. Και είμαι σχεδόν σίγουρός ότι θα τα κάνει όλα σκατά... Το πρόβλημα εδώ είναι ότι είμαι στη χειρότερη ηλικία για αυτή τη κατάσταση. Είμαι 4 έτος στο Πανεπιστήμιο και παρ'ότι δεν θα τελειώσω στην ώρα μου, του χρόνου θα τελειώσω. Μπορεί να μην ήμουν στο 1ο έτος το υπόδειγμα φοιτητή, αλλά από εκεί και μετά έχω κουραστεί πολύ, με άπειρες ώρες εργαστήρια και εργασίες και εξετάσεις και και και. Και όπως και όλοι όσοι έχουν περάσει κάπου θυσίασα τα πάντα στα βωμό τον Πανελληνίων (εγώ συγκεκριμένα το μπάσκετ με το οποίο ασχολιόμουν από 6 χρονών) και επί ενάμιση χρόνο δεν έκανα τίποτα άλλο πέρα από το να διαβάζω για να περάσω στο Πανεπιστήμιο. Και έχω και πτυχία ξένων γλωσσών κλπ κλπ... Έχω λοιπόν κοπιάσει πάρα πολύ. Ήμουν αν θες καλός και σωστός πολίτης μέχρι αυτή τη στιγμή. Σιγά σιγά έρχεται η ώρα όμως να καρπωθώ τα αποτελέσματα των προσπαθειών που έκανα τόσα χρόνια. Και βλέπω ότι η κατάσταση είναι ήδη σκατά και φοβάμαι μη γίνει χειρότερη. Δεν θέλω να πάνε στράφη τα νιάτα μου στο βωμό της πολιτικής αστάθειας και των ακραίων καταστάσεων. Όλα αυτά που συμβαίνουν εδώ εμφανίζουν την Ελλάδα ώς μία τριτοκοσμική χώρα. Αν και φοβάμαι ότι δεν θα γλιτώσουμε τα χειρότερα πλέον θα προσπαθήσω να πάρω μία απόσταση από όλα αυτά για να ηρεμήσω λίγο και ότι θέλει ας γίνει... Εύχομαι για όλους μας τα πράγματα να πάνε προς το καλύτερο... Γιατί φοβάμαι ότι μας περιμένουν πολύ άσχημες μέρες...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 3:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Όταν παίρνεις 27% σημαίνει ότι υπάρχει και ένα 73% που ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ.


Πάνω σε αυτό ήθελα να αναπτύξω το εξής:

Τελικά η αποχή έκλεισε στο 37,53 %, το οποίο σημαίνει ότι ψήφισαν 62,47%. Από αυτό το 62,47%, τα αποτελέσματα είναι:
ΝΔ 29,66 %
Σύριζα 26,89 %
Πασόκ 12,28 %
Ανεξάρτητοι 7,51 %
ΧΑ 6,92 %
Δημαρ 6,26 %
ΚΚΕ 4,50 %

Ανάγοντας τα ποσοστά στα πραγματικά, έχουμε:

ΝΔ 18,52 %
Σύριζα 16,80 %
Πασόκ 7,67 %
Ανεξάρτητοι 4,69 %
ΧΑ 4,32 %
Δημαρ 3,91 %
ΚΚΕ 2,81 %

Καταλήγουμε στο εξής παράδοξο: Ακόμα και αν γίνει μια "συγκυβέρνηση" ΝΔ-Πασοκ-Δημαρ, θα αντιπροσωπεύει ένα 30,1% των Ελλήνων. Ενώ την ίδια στιγμή θα υπάρχει ένα τρομακτικό 69,9% το οποίο δεν στηρίζει αυτήν την κυβέρνηση.

Παραθέτω το Άρθρο 1 του συντάγματος:

Αρθρο 1 - Μορφή του πολιτεύματος έγραψε:
1. Tο πολίτευμα της Eλλάδας είναι Προεδρευόμενη Kοινοβουλευτική Δημοκρατία.
2. Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία.
3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.


Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν μπορούμε να μιλάμε για "λαϊκή κυριαρχία", όπως την αναφέρει το σύνταγμα, με μια κυβέρνηση που εκπροσωπεί το 30,1% του λαού.

Το thread αυτό ξεκίνησε με μια λογική: Είναι καλό να έχουμε πολυφωνία, και την δυνατότητα να εκλέγουμε αντιπροσώπους με βάση απόψεις και τις προτάσεις τους. Και αυτό γιατί κανένας δεν έχει τέλειες απόψεις σε όλα τα ζητήματα, οπότε πρέπει να υπάρχει κάποιος άλλος να τον διορθώνει. Με λύπη μου αυτόν τον τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι με το τρέχον σύστημα αυτό καθίσταται σχεδόν αδύνατο.

Η Βουλή των Ελλήνων αποτελείται από 300 εκλεγμένους εκπροσώπους, καθένας εκ των οποίων εκπροσωπεί (και οφείλει να εκφράζει) την άποψη περίπου 33,000 Ελλήνων. Και με βάση την λογική, η νομοθετική διαδικασία είναι ως εξής: Κάποιος προτείνει έναν νέο νόμο, και η Βουλή ψηφίζει υπερ ή κατά αυτού του νόμου. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι κάθε νόμος έχει από πίσω του την συναίνεση της πλειοψηφίας των Ελλήνων, μέσω των εκπροσώπων του.

Επίσης, οι έδρες ανά εκλογική περιφέρεια έχουν θεσπιστεί για να υπάρχει ισοκατανεμημένη γεωγραφική εκπροσώπηση όλων των περιοχών στη Βουλή.

Ωστόσο, ο τρόπος με τον οποίο οι βουλευτές ομαδοποιούνται σε κόμματα, το όριο του 3% για να μπει ένα κόμμα στη Βουλή, το "bonus" 40-50 εδρών για το πρώτο κόμμα, και πλέον οι "λίστες" εκλογής, τελικά καταλήγουν να εκλέγουν πολύ διαφορετικούς εκπροσώπους, από αυτούς που θέλουμε να μας εκπροσωπήσουν. Θεωρώ ότι με το παρόν σύστημα φιμώνεται η πολυφωνία, και αποτελεί έναν από τους βασικούς λόγους δυσανασχέτησης και αποχής.

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα σύστημα που να εκλέγουμε 300 άτομα ανεξάρτητα και ασύνδετα μεταξύ τους, οι οποίοι κατά την κρίση τους, και προσπαθώντας να εκφράσουν κατά το καλύτερο δυνατό την άποψη των Ελλήνων που εκπροσωπούν, να προτείνουν και να ψηφίζουν πλειοψηφικά νόμους του κράτους. Άσχετα από στενές κομματικές γραμμές και πολιτικές.

Γιατί αυτή τη στιγμή έχουμε άτομα στη Βουλή που δεν θέλουμε να μας εκπροσωπούν, και καταλαμβάνουν με το ζόρι την θέση άλλων, που θα θέλαμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 5:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως αυτό που λέει ο Vegeta είναι απόλυστα σωστό....Αρχίζω να αναρωτιέμαι ρε παιδιά γιατί αυξήθηκε το ποσοστό της ΝΔ τόσο πολύ. Δηλάδη έχουμε φτάσει στο σημείο της αθλιότητας και της ηλιθιότητας σε αυτή την χώρα. Ορισμένες φορές αρχίζω να πιστεύω αυτό που λέμε '' Αφού είμαστε χαζοί, καλά να πάθουμε!''. Δηλαδή πότε αυτή η χώρα θα πάει μπροστά; Πότε θα αλλάξει η νοοτροπία αυτή;
Και να προσθέσω και εγώ κάτι εγώ ψήφισα Τσίπρα γιατί θέλω το κάτι το διαφορετικό δεν το θεωρώ ΣΩΤΗΡΑ το τονίζω ιδιαίτερα τέλος οι σωτήρες τέλος το σώσιμο τα έχω σιχαθεί αυτά τα λόγια. Επιπλέον, η αποχή είναι δικαιολογήμενη από την στιγμή που βγαίνει η ΝΔ τι περιμένεις να μην αγανακτίσει και ο άλλος;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 6:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:
Αρχίζω να αναρωτιέμαι ρε παιδιά γιατί αυξήθηκε το ποσοστό της ΝΔ τόσο πολύ. Δηλάδη έχουμε φτάσει στο σημείο της αθλιότητας και της ηλιθιότητας σε αυτή την χώρα. Ορισμένες φορές αρχίζω να πιστεύω αυτό που λέμε '' Αφού είμαστε χαζοί, καλά να πάθουμε!''. Δηλαδή πότε αυτή η χώρα θα πάει μπροστά;


To ποσοστό της ΝΔ αυξήθηκε τόσο πολύ για τον ίδιο λόγο που αυξήθηκε και του ΣΥΡΙΖΑ. Το φαινόμενο ονομάζεται πόλωση. Αυτοί που ψήφισαν ΝΔ δεν σημαίνει σόνι και καλά ότι ήθελαν ΝΔ κυβέρνηση απλά διά ροπάλου δεν ήθελαν ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση και το ανάποδο.

Όσο για τα μεγάλα λόγια που λες περί ηλιθιότητας κλπ όπως είπα και στο gpano παραπάνω, να τα προσέχεις. Γιατί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το 30% των ψηφοφόρων πιστεύει ότι αυτό που ψήφισες εσύ είναι ηλιθιότητα. Και λέω τουλάχιστον γιατί πολλοί ψηφοφόροι που δεν ψήφισαν Τσίπρα θεωρούν το ίδιο. Συμπεριλαμβανομένου και εμένα που ψήφισα Τζήμερο... Επομένως καλό είναι να προσέχουμε τα λόγια που λέμε και να μην νομίζουμε ότι σε ότι λέμε έχουμε δίκιο...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 6:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
venezouelas έγραψε:
Αρχίζω να αναρωτιέμαι ρε παιδιά γιατί αυξήθηκε το ποσοστό της ΝΔ τόσο πολύ. Δηλάδη έχουμε φτάσει στο σημείο της αθλιότητας και της ηλιθιότητας σε αυτή την χώρα. Ορισμένες φορές αρχίζω να πιστεύω αυτό που λέμε '' Αφού είμαστε χαζοί, καλά να πάθουμε!''. Δηλαδή πότε αυτή η χώρα θα πάει μπροστά;


To ποσοστό της ΝΔ αυξήθηκε τόσο πολύ για τον ίδιο λόγο που αυξήθηκε και του ΣΥΡΙΖΑ. Το φαινόμενο ονομάζεται πόλωση. Αυτοί που ψήφισαν ΝΔ δεν σημαίνει σόνι και καλά ότι ήθελαν ΝΔ κυβέρνηση απλά διά ροπάλου δεν ήθελαν ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση και το ανάποδο.

Όσο για τα μεγάλα λόγια που λες περί ηλιθιότητας κλπ όπως είπα και στο gpano παραπάνω, να τα προσέχεις. Γιατί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το 30% των ψηφοφόρων πιστεύει ότι αυτό που ψήφισες εσύ είναι ηλιθιότητα. Και λέω τουλάχιστον γιατί πολλοί ψηφοφόροι που δεν ψήφισαν Τσίπρα θεωρούν το ίδιο. Συμπεριλαμβανομένου και εμένα που ψήφισα Τζήμερο... Επομένως καλό είναι να προσέχουμε τα λόγια που λέμε και να μην νομίζουμε ότι σε ότι λέμε έχουμε δίκιο...

Με συγχωρείς αλλά τώρα συγκρίνεις την ΝΔ με το ΣΥΡΙΖΑ; Εγώ πιστεύω ότι οι "στενόμυαλοι" που την ψήφισαν είναι βολεμένοι και διεφθαρμένοι και τους κρίνω γιατί είδα τι σκατά πολιτική εφάρμοσαν και φέρανε μέχρι εδώ ..και τονίζω ότι τον ψήφισα γιατί ήθελα να δώσω μια ευκαιρία να κυβερνήσει αυτό το κόμμα..πάντως αν μερικοί το θεωρούν ηλιθιότητα αυτό το πράγμα τι να πω απόψη τους αλλά από την στιγμή που δεν έχει κυβερνήσει πότε του στην ιστορία της ελλάδας καλό είναι να μην κρίνουμε χωρίς να δούμε την πολιτικής που θα κάνουνε...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 7:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου venezouelas, σέβομαι αυτό που πιστεύεις αλλά είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να πάθουμε για να μάθουμε...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2012 10:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Φίλε μου venezouelas, σέβομαι αυτό που πιστεύεις αλλά είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να πάθουμε για να μάθουμε...

συγνώμη, χωρίς να διαβάσω τα αποπάνω, θέλω να πω ότι έχουμε πάθει αρκετά ήδη ώστε θα έπρεπε να είχαμε μάθει.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 25 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0147 seconds with 5 queries