Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 9:35 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

trelosniper έγραψε:
Το μνημόνιο είναι το κύριο πρόβλημα!

Καλέ μου φίλε όχι δεν είναι το μνημόνιο το πρόβλημα.

trelosniper έγραψε:
1) Προσβάλουν την νοημοσύνη μας και μας εκμεταλλεύονται στο έπακρο.

Ο μόνος που προσβάλλει την νοημοσύνη σου είσαι εσύ ο ίδιος που δέχεσαι αμάσητα ότι σου λένε. Έχεις διαβάσει το μνημόνιο; Γνωρίζεις τι λέει; Ή σαν άλλος Χρυσοιχοίδης είχες άλλα πράγματα να κάνεις; Αν το διαβάσεις θα καταλάβεις.

trelosniper έγραψε:
2) Μας φέρονται σαν πειραματόζωα

Σταματήστε αυτή τη καραμέλα. Δεν είμαστε πειραματόζωα. Απλά υποτίθεται ότι τιμωρούμαστε βαριά για να παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι λαοί. Καλά να πάθουμε. Εμείς φταίμε.

trelosniper έγραψε:
3) Η μείωση των μισθών δεν βοηθάει στην ανάπτυξη , αντίθετα σπάει την αλυσίδα της οικονομίας! Είναι τυχαίο που οι Κ..ο Γερμανοί θέλουν να δημιουργήσουν επιχείρησης εκμετάλλευσης του ήλιου της Ελλάδας έτσι ώστε να μας πουλάει Ενέργεια με εργατικά χέρια που θα δουλεύουν κυριολεκτικά για μία φραντζόλα ψωμί.

Δυστυχώς είσαι εκτός πραγματικότητας σ'ότι αφορά το project Helios τουλάχιστον. Ας μην είμαστε ειδικοί όλοι σε όλα τα θέματα όταν δεν γνωρίζουμε τι λέμε.

trelosniper έγραψε:
4) Σύμφωνα με το βρετανικό δίκαιο που είναι μέσα στο μνημόνιο ,αν δεν έχεις να πληρώσεις θα γίνονται κατασχέσεις περιουσιακών στοιχείων.

Μάλιστα αυτά παθαίνει όποιος ψηφίζει Καμένο. Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτό όσο και να χτυπάνε τον κώλο τους κάτω κάποιοι δεν ισχύει. Μπορείς να ανατρέξεις στους νόμους του ελληνικού κράτους και να καταλάβεις γιατί. Too bored to prove it. (μιλάω πάντα για την πρώτη κατοικία. Το 2ο και 3ο σπίτι ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ και θα στο πάρουν αν δεν μπορείς να το συντηρήσεις)

trelosniper έγραψε:
Και ακούω συνέχεια , ( ποιος θα πληρώσει τους μισθούς και τις συντάξεις ) ?
Αν είναι να έχουμε το μνημόνιο το οποίο το πληρώνουμε με τόκο 6% για να πληρώνουμε παράλληλα τα χρέη των ''φίλων μας '' των γερμανών , Όχι , ας βγούμε από την Ευροζώνη (με χρεωκοπία) και ας γυρίσουμε στην Δραχμή! Βαρέθηκα να ακούω απειλές , μάλλον ήρθε η ώρα να δούνε ποιος είναι αυτός που έχει το δικαίωμα να απειλεί.
Και ιστορικά είναι αποδεδειγμένο ότι όταν η Ελλάδα δεν είχε δικό της νόμισμα χρεοκόπουσε.

Η ανακρίβεια σε όλο της το μεγαλείο. Αυτά για όσους λένε ότι εμείς που συμφωνούμε με το μνημόνιο είμαστε οι υπνοτισμένοι. Όχι εσείς οι υπόλοιποι. Φίλε μου 6% δεν ήταν το επιτόκιο ούτε στο αρχικό δάνειο. Αλλά και να ήταν εκεί κοντά έχουν γίνει 2 μειώσεις επιτοκίων και επιμηκύνσεις αποπληρωμής από τότε. Σύν το PSI+. Αυτή τη στιγμή πληρώνουμε τόκο 2,8% για τα δάνειά μας και η Ιταλία και η Ισπανία που δεν είναι στο ΔΝΤ πληρώνουν 5% και 6% αντίστοιχα από τις "αγορές". Αν λοιπόν δεν ήξερες αυτό, φαντάζομαι ότι ούτε φαντάζεσαι τι σημαίνει έξοδος από κοινό νόμισμα. Και πάλι λυπάμαι αλλά βαριέμαι να τα γράφω. Αλλά πίστεψέ με οι νοήμωνες Έλληνες δεν θα αφήσον τη χώρα να καταστραφεί επειδή σας λάλησε... Όσο για το θέμα των απειλών αν θέλεις μπορείς να απειλήσεις τη Γερμανία τη Γαλλία και όποιον θες. Ακόμα και αν η απειλή σου πετύχει να σε δω τι θα κάνεις μετά. Η απειλές είναι προνόμιο των ισχυρών. Welcome to the world my friend. Όταν η χώρα σου έχει την αξία μια ποντικοκουράδας αυτά παθαίνεις.


trelosniper έγραψε:
ΥΓ. Λέγανε ότι θα μπούμε σε τροχεία ανάπτυξης το 2011 μετά το 2014 και τώρα το 2023 ! Όποιος θέλει να περιμένει μέχρι τότε για να διαπιστώσει αν θα υπάρχει ανάπτυξη ας το κάνει , εγώ δεν θα επικροτήσω με την σειρά μου την τελειωτική καταστροφή της χώρας !

Αν κάναμε τις διαρθρωτικές αλλαγές που έπρεπε να κάνουμε από τα τέλη του 2009 πιθανότατα τώρα να είμασταν εκτός ΔΝΤ. Όμως Ελληνάρες όλων των ειδών και η ανικανότητα της κυβέρνησης μας οδήγησαν εδώ.

trelosniper έγραψε:
ΥΓ2. EEEOOO ΠΆΡΤΕ ΤΟ ΜΝΗΜΌΝΙΟ ΚΑΙ ΦΎΓΕΤΕ ΑΠΌ 'ΔΩ Cool
Δε Νομίζω Τάκη.

Αυτά που έγραψα πάνε και για τον φίλο venezouelas. Είναι τουλάχιστον ντροπή να κρίνετε κάτι χωρίς να το έχετε διαβάσει. Και να βασίζετε τις απόψεις σας σε πολιτικούς που βγαίνουν στα παράθυρα. Διαβάστε το μνημόνιο, ή έστω κομμάτια του και θα αλλάξετε γνώμη πιστέψτε με.

Νίκο θα σου απαντήσω σε ΠΜ Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 166


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 10:44 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε Πάρι , καταντάς γραφικός , αν σου αρκούν 350 ευρώ να ζεις - ζήσε εμένα δεν μου αρκούν!
Αν σου αρέσει και θέλεις να ζεις υπο γερμανική κυβέρνηση ζήσε εγώ όχι !
Αν πιστεύεις ότι όλα είναι λάθοι του ελληνικού λαού, πίστευε
άλλα μην κάθεσαι και υποστηρίζεις πράγματα που δεν έχεις δει και ζήσει!
Το κακό είναι ότι πρέπει να δούμε κάποια πράγματα για να πιστούμε!
Μου λες ότι δεν έχω διαβάσει το μνημόνιο , μπορεί να έχεις δίκιο , άλλα σίγουρα τα πράγματα που πιστεύω δεν τα έχω αφουγραστεί ούτε από τον καμμένο ούτε απο κάποιο ΜΜΕ, και δεν θα γίνω ποτέ πολιτικό υποχείριο αντίθεση με κάποιους.
Απο κεί και πέρα ,
όταν λέω ότι δεν έχεις δει ενοώ :
Το ΔΝΤ που πέρασε απο την Αργεντινή την κατάστρεψε και μόλις ξεκουμπίστηκε , άρχισε να ξαναβρίσκει τα πατιματά της ή κάνω και εκεί λάθος? , Αφρικάνικες χώρες με απίστευτο ορυκτό πλούτο είναι παράλληλα πάνφτωχες επειδή τις εκμεταλλεύονται (σηκοφαντίες ε?)
Πιστεύεις δηλαδή ότι η μερκελ και η παρέα της έχουν σκοπό να τιμωρήσουν την Ελλαδίτσα για τα παραπτώματα της? Ας γελάσω τρεις φορές ΧΑ ΧΑ ΧΑ (κλεμμέμο απο την διαφήμηση στο ράδιο)
Πάντα κρίβεται κάτι πίσω απο το τραπέζι (οικονομικά συμφέροντα)
οπότε σταματήστε όλοι να το παίζεται αντιχαρδαβέλες και όλα ειναι στο μυαλό μας, και κοιτάξτε την αλήθεια κατάματα!
Η ΟΛΟΣ Ο ΚΌΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΉΜΑΤΑ!!!

ΥΓ1. Κανένα μνημόνιο και καμία χώρα δεν έχει κατανού πως να σώσει την Ελλαδίτσα , η να την τιμωρήση !
ΥΓ2. Την νοημοσύνη μου και την αισθητική μου την προσβάλουν άτομα που μόνο μιλάνε και δεν βλέπουν το χάλι της χώρας, και παράλληλα συνδέουν την ζωή τους με την ζωή εκατωμυρίων ανθρώπων που έχουν υποστεί την εξαθλίωση!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 10:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλά συνεχίζεις με τις ανακρίβειες. Ένα πράγμα μόνο θα θίξω. Ποιος στο καλό σου είπε ότι η Αργεντινή έχει βελτιώσει τα οικονομικά της και την ποιότητα ζωής των πολιτών της;; Και γιατί μου λες ότι υποστηρίζω πράγματα που δεν έχω δει;; Μήπως εσύ έχεις ζήσει στην Αργεντινή;;; Και μια και μου δίνεις αυτήν την ωραία πάσα. Γιατί η Αργεντινή βρίσκεται σε αυτή την άθλια κατάσταση; Μήπως γιατί αποφάσισε να πτωχεύσει και μετά έκανε λάθος υπολογισμούς και τελικά δεν είχε να ταίσει τον κόσμο;; Λέω εγώ τώρα...

Και κλείνοντας όχι δεν μου φτάνουν τα 350€. Σκοπεύω να ζήσω με πολλά περισσότερα. Και γι'αυτό το λόγο σπουδάζω και σκοτώνομαι τώρα όπως και το μεγαλύτερο κομμάτι της νεας γενιάς και δεν θα αφήσω ένα τάχα μου πολιτικό ρεύμα να καταστρέψει το μέλλον μου και το μέλλον της χώρας μου. Αν η πλειοψηφία βέβαια το αποφασίσει με γεια της με χαράς της. Εγώ όπως και πάρα πολλοί άλλοι θα την κάνουμε και καθήστε εδώ να ζήσετε με κομουνισμό, με σοσιαλισμό, με ναζισμό με αναρχία με ότι γουστάρετε.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 166


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 11:18 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Γιατί η Αργεντινή βρίσκεται σε αυτή την άθλια κατάσταση; Μήπως γιατί αποφάσισε να πτωχεύσει και μετά έκανε λάθος υπολογισμούς και τελικά δεν είχε να ταίσει τον κόσμο;; Λέω εγώ τώρα...


Δεν αναφέρεις όμως την κατάσταση στην οποία βρισκόταν η αργεντινή πριν!
Όπως λες και μόνος σου , μετά έκανε λάθος υπολογισμούς δεν ήταν ότι δεν μπορούσε να σωθεί, όχι ότι η Ελλάδα με τέτοιους πολιτικούς θα σωθεί αλλά...

Deykalionas17 έγραψε:
Και κλείνοντας όχι δεν μου φτάνουν τα 350€. Σκοπεύω να ζήσω με πολλά περισσότερα. Και γι'αυτό το λόγο σπουδάζω και σκοτώνομαι τώρα όπως και το μεγαλύτερο κομμάτι της νεας γενιάς και δεν θα αφήσω ένα τάχα μου πολιτικό ρεύμα να καταστρέψει το μέλλον μου και το μέλλον της χώρας μου. Αν η πλειοψηφία βέβαια το αποφασίσει με γεια της με χαράς της. Εγώ όπως και πάρα πολλοί άλλοι θα την κάνουμε και καθήστε εδώ να ζήσετε με κομουνισμό, με σοσιαλισμό, με ναζισμό με αναρχία με ότι γουστάρετε.


Νομίζεις ότι θα κάτσουν πολύ νέοι στην Ελλάδα ? Το πρόβλημα δεν είναι όμως ο κομουνισμος , ο σοσιαλισμός (η αναρχία είναι Razz ) ή η κάθε άλλη πολιτική παράταξη που θα επικρατεί , άλλα οι απαίσιες συνθήκες ζωής ! Εγώ δεν σκοπεύω να χαραμίσω ούτε μία σταγόνα του ιδρώτα μου σε έναν τόπο όπου θα με εκμεταλευόνται!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 11:42 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

trelosniper έγραψε:
Νομίζεις ότι θα κάτσουν πολύ νέοι στην Ελλάδα ? Το πρόβλημα δεν είναι όμως ο κομουνισμος , ο σοσιαλισμός (η αναρχία είναι Razz ) ή η κάθε άλλη πολιτική παράταξη που θα επικρατεί , άλλα οι απαίσιες συνθήκες ζωής ! Εγώ δεν σκοπεύω να χαραμίσω ούτε μία σταγόνα του ιδρώτα μου σε έναν τόπο όπου θα με εκμεταλευόνται!

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου σε αυτό που λες. Όμως είναι στο χέρι μας να καταφέρουμε να ζούμε σε μια χώρα που δεν θα πηγαίνουν χαμένοι οι κόποι μας. Για κάποια χρόνια θα πρέπει να πληρώσουμε εμείς τα λάθη της προηγούμενης γενιάς ΑΛΛΑ το μέλλον είναι μπροστά μας για να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 12:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πεταχτω και γω Razz Razz Razz

Σε ενα λεπτο ξεκιναει η συσκεψη ολων των αρχηγων,πλην μιχαλολιακου παπαρηγα,
κανω ενα crossfinger και πιστευω να ακουσω μετα το περας της συνεδριας οτι πανω απο ολα η ελλαδα και οτι βρηκαμε μια χρυση τομη και να μην ξαναδουμε ΝΔ,Συριζα,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ,ΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ο ενας να τα ριχνει στον αλλο για τον μικροκκοματισμο τους.

και να κανω μια ευχη.

Σε περιπτωση που αποφασιστει κατι για το μνημονιο ειτε ειναι το ναι ειτε ειναι το οχι ειτε ειναι η δραχμη ειτε ειναι το ευρω αν γινει μια τετοια εθνικη ενοτητα να την στηριξουμε ακομα και να μην την πιστευουμε.Ενωμενος ο τοπος πιστευω οποιον δρομο και να ακολουθησει θα τα καταφερει.Πανω απο τις διαφορες μας πανω απο τις ιδεολογικες και προσωπικες αποψεις μας ενωνει κατι πολυ σημαντικο.Ειμαστε ενας λαος ειμαστε ελληνες και ολοι θελουμε το καλο της χωρας. Thumbs UP
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 1:33 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Το μνημόνιο είναι το κύριο πρόβλημα!
Καλέ μου φίλε όχι δεν είναι το μνημόνιο το πρόβλημα.

Όπως και είπε και ο φίλος trelosniper το μνημόνιο εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα τι πιστεύεις ότι η Μέρκελ είναι κάλοκαρδη και θέλει να μας βοηθήσει; Το συμφέρον της κοιτά να εξυπηρετήσει....
[/quote]
Deykalionas17 έγραψε:
Ο μόνος που προσβάλλει την νοημοσύνη σου είσαι εσύ ο ίδιος που δέχεσαι αμάσητα ότι σου λένε.

Φίλε Deykalionas17,η νοημοσύνη του ελληνικού λαού έχει υποβαθμιστεί εδώ και καιρό με τις ψεύτικες υποσχέσεις των μεγάλων γιατί εδώ και χρόνια που ζω στην Ελλάδα παρατηρούσα μια αλληλοδιαδοχή των δύο μεγάλων κομμάτων..Πώς κατορθώθηκε αυτό; Χαρακώσαν στην κυριολεξία την νοημοσύνη του λάου.....Μην πας μακριά στα σχολεία έχουν προχωρήσει τόσο πολύ στην ύλη των μαθημάτων για να μην μπορούν τα Ελληνοπούλα να συμβαδίσουν και να μην υπάρχει κριτική σκέψη....μια ζωή απαίδευτους μας θέλανε[/quote]
Deykalionas17 έγραψε:
Σταματήστε αυτή τη καραμέλα. Δεν είμαστε πειραματόζωα. Απλά υποτίθεται ότι τιμωρούμαστε βαριά για να παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι λαοί. Καλά να πάθουμε. Εμείς φταίμε.

Ποιος λαός να παραδειγματιστεί ρε εσύ φίλε μου; Τεμπέληδες μας ανεβάζουν τεμπέληδες μας κατεβάζουν...Και φυσικά φταίει ο ελληνικός λαός με το δικαίωμα ψήφου αλλά το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το αναλαμβάνουν οι πολιτικοί μας αντιπρόσωποι γιατί δεν είδα κανένα πολιτικό να ρωτά τον κάθε Έλληνα αν συμφωνεί να υπογραφθεί το μνημόνιο.....ωραία δημοκρατία....
Deykalionas17 έγραψε:
Μάλιστα αυτά παθαίνει όποιος ψηφίζει Καμένο. Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτό όσο και να χτυπάνε τον κώλο τους κάτω κάποιοι δεν ισχύει. Μπορείς να ανατρέξεις στους νόμους του ελληνικού κράτους και να καταλάβεις γιατί. Too bored to prove it. (μιλάω πάντα για την πρώτη κατοικία. Το 2ο και 3ο σπίτι ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ και θα στο πάρουν αν δεν μπορείς να το συντηρήσεις)

Ποια δεύτερα και τρίτα σπίτια; Αν είσαι πλούσιος τότε ναι...εδώ με το ζόρι προσπαθούμε να συντηρήσουμε το ένα σπίτι μας....πάντως δεν είδα να το κάνουν στους πολιτικούς αυτό που έχουν από 10 σπίτια ο καθένας ...δεν κατάλαβα η ζωή τους έχουν μεγαλύτερη αξία από του καθένα μας και του κάθε Έλληνα;
Deykalionas17 έγραψε:
Αυτή τη στιγμή πληρώνουμε τόκο 2,8% για τα δάνειά μας

Επιπλέον, ήθελα να ρωτήσω πως το χρέος μας από το 2009 τετραπλασιάστηκε δεν ξέρω εγώ πόσες φορές μέσα σε τρία χρόνια.....Δεν νομίζω να ήταν το επιτόκιο 2,8 %

Deykalionas17 έγραψε:
Αυτά που έγραψα πάνε και για τον φίλο venezouelas. Είναι τουλάχιστον ντροπή να κρίνετε κάτι χωρίς να το έχετε διαβάσει. Και να βασίζετε τις απόψεις σας σε πολιτικούς που βγαίνουν στα παράθυρα. Διαβάστε το μνημόνιο, ή έστω κομμάτια του και θα αλλάξετε γνώμη πιστέψτε με.

Όντως είναι ντροπή για ένα τόσο έξυπνο λαό γιατί οι Έλληνες το έχουν αποδείξει πολλές φορές απλώς η χώρα δεν τους αξιοποιεί, να υποβαθμίζεται με αυτό το αισχρό τρόπο. Είναι ντροπή για ένα παιδί να δίνει εξετάσεις, να κοπιάζει , να περνάει και να πάρει το πτυχίο και να μην μπορεί να το αξιοποιήσει. Γι' αυτό την ντροπή να τις μεταθέσεις σε εκείνους που πραγματικά ευθύνονται.
[/quote]
Deykalionas17, επειδή το όνομα μου δεν είναι τυχαίο και έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Βενεζουέλα από Έλληνες γονείς, στην Βενεζουέλα έχει καταργηθεί η μεσαία τάξη αν και πολύ πλούσια χώρα από πετρελαίο φτωχότερη κοινωνικά. Και η Ελλάδα παίρνει τον δρόμο αυτό της Βενεζουέλας. Ήρθα στην Ελλάδα για να ζήσω αξιοπρεπώς αλλά δεν το είδα και απογοητεύτηκα για το αποτέλεσμα αυτό. Γι' αυτό επειδή έχω δει την οικονομική εξαθλίωση από κοντά ..και όταν έρθει στην Ελλάδα θα αλλάξεις πολύ γρήγορα γνώμη για το μνημόνιο.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 2:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Να πεταχτω και γω Razz Razz Razz

Σε ενα λεπτο ξεκιναει η συσκεψη ολων των αρχηγων,πλην μιχαλολιακου παπαρηγα,
κανω ενα crossfinger και πιστευω να ακουσω μετα το περας της συνεδριας οτι πανω απο ολα η ελλαδα και οτι βρηκαμε μια χρυση τομη και να μην ξαναδουμε ΝΔ,Συριζα,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ,ΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ο ενας να τα ριχνει στον αλλο για τον μικροκκοματισμο τους.

και να κανω μια ευχη.

Σε περιπτωση που αποφασιστει κατι για το μνημονιο ειτε ειναι το ναι ειτε ειναι το οχι ειτε ειναι η δραχμη ειτε ειναι το ευρω αν γινει μια τετοια εθνικη ενοτητα να την στηριξουμε ακομα και να μην την πιστευουμε.Ενωμενος ο τοπος πιστευω οποιον δρομο και να ακολουθησει θα τα καταφερει.Πανω απο τις διαφορες μας πανω απο τις ιδεολογικες και προσωπικες αποψεις μας ενωνει κατι πολυ σημαντικο.Ειμαστε ενας λαος ειμαστε ελληνες και ολοι θελουμε το καλο της χωρας. Thumbs UP


Κανω quote εμενα και ερχομαι να πω τα εξης.Ντροπη σε ολους τους κατα 99% παμε σε εκλογες ελπιζω να της προφτασουμε και να μην σκασει τπτ πριν γινουν.

Το τι?

Δεν ξερω παντως ελπιζω να μην ειναι μεγαλο και φερει μια κατασταση κολασης στην χωρα απο την ασαφεια που υπαρχει. Thumb Down
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 407


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 7:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

devilmanson έγραψε:
Ντροπη σε ολους τους κατα 99% παμε σε εκλογες ελπιζω να της προφτασουμε και να μην σκασει τπτ πριν γινουν.


τελειωσε αυτο. παμε σε εκλογες. Ολον αυτο το καιρο ζουμε ενα θεατρο του παραλογου. ο τσιπρας θελει να παει σε εκλογες αλλα το κρυβει για να παρει ψηφους, ολοι οι υπολοιποι δειχνουν οτι ο τσιπρας θελει να παει σε εκλογες για να παρει περισσοτερες ψηφους, ωστε να μη τις παρει και να τις παρουν αυτοι. ο βενιζελος προσπαθει να ξαναμαζεψει τα πασοκια δειχνοντας οτι αλλαζουν τα πραγματα στο πασοκ, ο σαμαρας, διελυσε τη νεα δημοκρατια, τους εβριζε ολους και τωρα τους θελει πισω μπας και μαζεψει ψηφους. ο τσιπρας μια θελει να καταγγελει το μνημονιο μια να το διαπραγματευτει. μια να χρησιμοποιησει τις καταθεσεις μια οχι. Γενικοτερα μενει πιστος στη σταση του πηγαινουμε οπου φυσαει ο ανεμος. ο κουβελης προσπαθει να δειξει οτι δουλεψε σκληρα και εκανε τρομερες υποχωρησεις για να μη παει η χωρα σε νεες εκλογες γιατι θα ηταν καταστροφικο για τη χωρα, αλλα παρολαυτα ενω μπορει να δημιουργησει κυβερνηση, κοιταζει το συμφερον του. μονο και μονο για να μην επιβεβαιωσει αυτο που ξερουν ολοι, οτι ειναι ενας νεος καρατζαφερης. ο καμμενος λεει τα ιδια απο την αρχη, και εκει που λες μπραβο(που ειναι σταθερος) βγαινει το κειμενακι. Πλαστο ο καμμενος, πραγματικο η προεδρια. καθονται και παιζουν παιχνιδακια, ενω κατα τα αλλα ενδιαφερονται για το λαο. Συγχαρητηρια..... η παπαρηγα..........ειναι η παπαρηγα. Δεν χρειαζεται κατι αλλο. Η χρυση αυγη.........δεν ξερω τι να πω για τη χρυση αυγη. Δεν την ειδα πουθενα. Και αυτο ειναι το αστειο της υποθεσης. Τους λενε φασιστες και ακροδεξιους και χιλια δυο, αλλα εκεινοι που τους κατηγορουν δρουν με τον ιδιο τροπο. Αν λοιπον ξαναμπει η χρυση αυγη δεν θα προκαλεσει εκπληξη. -Παντως, κατανταει κουραστικο ολο αυτο με το ναζισμο. εχουν πεσει πανω τους γιατι και καλα ειναι ναζιστες. Δηλαδη επειδη πιστευουν οτι καλα εκαναν οι γερμανοι και εκαψαν τσιγγανους, ομοφυλοφιλους, εβραιους, δεν πρεπει να υπαρχουν. Εγω να συμφωνησω με αυτο. ειναι απολυτως λογικο. Αλλα ειναι υποκριτικο να κανεις πολεμο στους θιασωτες του χιτλερ-που οι ιδιοι αρνουνται οτι ειναι- και παραλληλα να υπερσπιζεσαι ή να δεχεσαι τους θιασωτες του σταλιν, του μεγαλυτερου εγκληματια στην ιστορια της ανθρωποτητας. Δηλαδη τι; δυο μετρα δυο σταθμα; Οταν λοιπον επιτρεπεις εκεινους που υπερσπιζονται τον σταλιν, εκεινους που κατεσφαξαν ελληνες, εισαι υποχρεωμενος να δεχθεις και τους αλλους. Και θα το ξαναπω για τη χρυση αυγη. Τον φασισμο δεν τον διωχνεις με φασισμο. Τον διωχνεις με δημοκρατια. Αλλα εχουμε δημοκρατια στην ελλαδα για να τον διωξει; Και θα συμφωνησω απολυτα με τον κουλογλου με αυτο που ειπε στους πρωταγωνιστες. οτι φταινε οι δημοσιογραφοι που επεκλεισαν τη χρυση αυγη και δεν εδειξαν τι κανουν, ποιες ειναι οι θεσεις τους.

Μια φραση συνοψιζει τη πολιτικη κατασταση που βιωνουμε ολον αυτο το καιρο. Εδω ο κοσμος καιγεται και το ----- χτενιζεται.....

υ.γ πως θα γινουν οι επομενες εκλογες.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 8:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@youzhi

+άπειρο...

@venezouelas, @trelosniper

Λέτε ότι επηρέαζεται ο κόσμος από τα λεγόμενα σαμαρά-βενιζέλου, όταν εσείς οι ίδιοι είστε επηρεασμένοι από τα λεγόμενα καμμένου-τσίπρα. Λυπάμαι, αλλά αυτό δε σας κάνει περισσότερο αντικειμενικούς.

@Deykalionas17

Γενικά συμφωνούμε, αλλά νομίζω ότι κι εσύ το παρακάνεις λίγο...

@devilmanson

Ενώ συμφωνούμε στη βάση, στην απόφαση διαφωνούμε πολύ...

Κι ένα ενδιαφέρον άρθρο για να μην ξεχνιόμαστε:

http://www.georgakopoulos.org/2012/03/citizen-yoghurt/

Καλές μας εκλογές (ξανά)...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 9:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
@youzhi

+άπειρο...

@Deykalionas17

Γενικά συμφωνούμε, αλλά νομίζω ότι κι εσύ το παρακάνεις λίγο...


Συμφωνώ απόλυτα με τον youzhi. Απογοητεύτηκα και εγώ από τον Κουβέλη. Και στις επόμενες εκλογές βουρ για να βάλουμε τον Τζήμερο στη Βουλή.

G, ομολογώ ότι το παράκανα λίγο, αλλά με έχεις μάθει πλέον φαντάζομαι απλά παρασύρομαι τις περισσότερες φορές big smile

Εδιτ:Σε 10 μέρες ανεβαίνω επιτέλους Σαλόνικα!! big smile big smile big smile

Εδίτ_2:Και μιας και βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο ας παραθέσω και αυτό:



O πολυαγαπημένος πλέον ΣΥΡΙΖΑ όπως ξέρετε δεν είναι ένα κόμμα αλλά ένα "μέτωπο" που αποτελείται από 13 Συνιστώσες. Τις οποίες μπορείτε να δείτε παραπάνω. Αν δεν με προδίδουν τα μαθηματικά μου και τα μάτια μου αυτές οι συνιστώσες είναι:

1)Πέντε (5) που δηλώνουν κομμουνιστές
2)Δύο (2) ριζοσπάστες. Ότι και αν είναι αυτό Razz
3)Δύο (2) οικολόγοι αριστεροί στους οποίους περιλαμβάνονται και Μαρξιστές και σοσιαλιστές
4)Μία (1) συνιστώσα δηλώνει καθαρά Σοσιαλιστική
5)Μία (1) συνιστώσα δηλώνει δημοκρατική πατριωτική αριστερά
6)Μία (1) είναι λέει Ανένταχοι Αριστεροί του Διαλόγου ( Laughing )
7)Και η τελευταία (1) δηλώνει απλά αντικαπιταλιστική

Αυτός λοιπόν ο ΣΥΡΙΖΑ είναι που θα κρατήσει τη χώρα στο ευρώ;;; Όταν τουλάχιστον 9 από τις 13 συνιστώσες που τον απαρτίζουν (κομμουνιστές, Μαρξιστές, αντικαπιταλιστές) ιδεολογικά είναι αντίθετοι στον ίδιο τον καπιταλισμό. Πόσο μάλλον στο ευρώ. Ο κύριος sexy Alexi όπως τον άκουσα από κάποια ξένα δίκτυα, και να ήθελε να σώσει τη χώρα με αυτό το "κόμμα" δεν μπορεί να το κάνει. I rest my case Razz
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 10:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:
@youzhi

+άπειρο...

@venezouelas, @trelosniper

Λέτε ότι επηρέαζεται ο κόσμος από τα λεγόμενα σαμαρά-βενιζέλου, όταν εσείς οι ίδιοι είστε επηρεασμένοι από τα λεγόμενα καμμένου-τσίπρα. Λυπάμαι, αλλά αυτό δε σας κάνει περισσότερο αντικειμενικούς...

Και ακόμα επηρεάζεται αλλά όχι τόσο πολύ όσο παλαιότερα....
Να το θέσω αλλιώς τι κέρδος είχαμε από το ευρώ και την Ευρώπη;
Όσο αφορά αν είμαι επηρεασμένος από τον Τσίπρα δεν αληθεύει δεν εμπιστευόμαι κανένα τους μέχρι να κυβερνήσουν ....
Και αν πιστεύεις ότι το μνημόνιο δεν αποτελεί πρόβλημα δεν σε κάνει περισσότερο αντικειμενικό...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 15, 2012 10:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:
Να το θέσω αλλιώς τι κέρδος είχαμε από το ευρώ και την Ευρώπη;


Έζησες την Ελλάδα με τη δραχμή;
Είχες πάει τότε εξωτερικό να δεις πόσα έχανες στο συνάλλαγμα; Είχες δει τις διαφορές στις τιμές;
Είχες αγοράσει πράγματα που δεν παράγαμε εδώ από έξω (τηλεοράσεις, υπολογιστές, αυτοκίνητα, κλπ) να θυμάσαι τις τιμές;
Είχες επιχειρήσει ποτέ να αγοράσεις πράγματα από το εξωτερικό και να στα φέρουν εδώ;
Αν δεν τα έζησες αυτά, μη γυρνάς να μου πεις τι κερδίσαμε γιατί προφανώς δεν ξέρεις τίποτα. Και όσα κι αν διαβάζεις σε ένα χαρτί, δε συγκρίνονται με αυτά που βλέπεις όταν τα ζεις.

EDIT
Και για να σε προλάβω, μη μου συγκρίνεις Βενεζουέλα με Ελλάδα, άλλη κουλτούρα, άλλη ήπειρο και άλλη εποχή.

venezouelas έγραψε:
Και αν πιστεύεις ότι το μνημόνιο δεν αποτελεί πρόβλημα δεν σε κάνει περισσότερο αντικειμενικό...


Σαφώς κι έχεις δίκιο. Τα επιχειρήματα όμως που βλέπω κατά του μνημονίου είναι το λιγότερο αστεία και βγαίνουν απευθείας από τις απόψεις των αντίστοιχων πολιτικών.

Όταν λέτε ότι το μνημόνιο μας έχει φτάσει εδώ που φτάσαμε, ενώ οι ίδιοι οι πολιτικοί και όλοι γενικότερα παραδέχονται ότι δεν εφάρμοσαν ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ από το Μνημόνιο 1, αλλά για να βρουν τα λεφτά που εγγυήθηκαν, έτρεξαν τελευταία στιγμή να κάνουν οριζόντιες περικοπές και χαράτσια, μπας και σώσουν την κατάσταση, φαίνεται πόσο μισοδιαβασμένοι είστε.
Εγώ συμφωνώ ότι είναι τραγικό, εξεφτιλιστικό και προσβλητικό, να μου επιβάλουν τι να κάνω στη χώρα μου. Αλλά το θεωρώ ακόμα πιο ξεφτίλα να δίνω υποσχέσεις και να μην τις κρατάω, και μετά να ψάχνω να βρω αποδιοπομπαίο τράγο μπας και γλιτώσω από τις ευθύνες μου.

Προσωπικά, αν ήμουν Ευρωπαίος και είχα επισκεφτεί την Ελλάδα, τώρα θα ούρλιαζα να βγει έξω από το Ευρώ. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα είτε θέλετε να το αποδεχτείτε είτε όχι.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 16, 2012 10:38 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:

1)Έζησες την Ελλάδα με τη δραχμή;
2)Είχες πάει τότε εξωτερικό να δεις πόσα έχανες στο συνάλλαγμα; Είχες δει τις διαφορές στις τιμές;
3)Είχες αγοράσει πράγματα που δεν παράγαμε εδώ από έξω (τηλεοράσεις, υπολογιστές, αυτοκίνητα, κλπ) να θυμάσαι τις τιμές;
4)Είχες επιχειρήσει ποτέ να αγοράσεις πράγματα από το εξωτερικό και να στα φέρουν εδώ;
5)Αν δεν τα έζησες αυτά, μη γυρνάς να μου πεις τι κερδίσαμε γιατί προφανώς δεν ξέρεις τίποτα. Και όσα κι αν διαβάζεις σε ένα χαρτί, δε συγκρίνονται με αυτά που βλέπεις όταν τα ζεις.

1)Ναι έζησα την Ελλάδα με τη δραχμή και θυμάμαι ότι τα πράγματα ήταν πιο φθηνά
2)Ναι και μάλιστα πολλά 1 Ευρώ =341 δραχμές=0,00018 Bolivares (Το νόμισμα της Βενεζουέλας)
3)Ναι είχα αγοράσει πράγματα που δεν παράγαμε εδώ από έξω αφού προφανώς το 99% των τεχνολογικών προιόντων δεν είναι ελληνικά ακόμα και σήμερα
4)Όχι και ούτε πρόκειται είμαι επιφυλακτικός απέναντι σε τέτοια ζήτηματα.
5)Μου απαντάς με ερωτήσεις και δεν μου απάντησες την ερώτηση που σου έθεσα....Διευκολύνθηκαν οι συναλλάγες;Θυμάμαι πέρσι που είχα στην Ιταλία ναι μεν δέχεται το ευρώ δεκτό και μας διευκολύνει αλλά σκοπεύει να βγάλει δικό της νόμισμα ή να επιστρέψει στο παλιό της; Γιατί άραγε;
EDIT
Gpower2 έγραψε:
Και για να σε προλάβω, μη μου συγκρίνεις Βενεζουέλα με Ελλάδα, άλλη κουλτούρα, άλλη ήπειρο και άλλη εποχή.

Πρώτα από όλα, δεν έκανα σύγκριση σε θέμα κουλτούρας ανάμεσα στην Ελλάδα και στην Βενεζουέλα αλλά σε βιοτικό επίπεδο. Και λέω και τονίζω ότι το βιοτικό επίπεδο της Ελλάδας φτάνει στο σημείο του βιοτικού επιπέδου της Βενεζουέλας αν μειωθούν και άλλα πράγματα.
Δεν έχει σημασία που ανήκει σε διαφορετική ήπειρο, ζει την ίδια εποχή με την Ελλάδα με την διαφορά ότι δεν υπάρχει τόση ποικιλία τεχνολογικών ειδών μιας και ο Τσάβες δεν θέλει την Αμερική και ίσως να υπάρχει μια στασιμότητα στην ανάπτυξη αλλά πολλά προίοντα της τα παράγει μόνη της πχ κακάο,μαύρα φασόλια κτλπ.Για πήγαινε να ζήσεις στην Βενεζουέλα ένα μήνα και ξαναγύρνα στην Ελλάδα και μετά πες μου αν η χώρα μας δεν οδεύει στο δρόμο της οικονομικής εξαθλίωσης όπως εκεί.

[/i]
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 16, 2012 10:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το να βγαινουν σεναρια και να συγκρινουμε καταστασεις με αλλες χωρες ειναι μεγα λαθος.

Η καθε χωρα ειναι τελειως διαφορετικη.Να δεχτω ως μια μικρη προβλεψη να συγκρινουμε χωρες που ηρθαν σε παρομοιες οικονομικες καταστασεις που ειναι γειτονικες μας ωστε να κανουμε μια μικρη εκτιμηση του τι θα μπορουσε σε ενα υποθετικο σεναριο να συμβει.

Το να συγκρινουμε χωρες οπως αργεντινη Νοτικα κορεα Ινδονησια βενεζουελα και αλλες χωρες,που εχουν χρεοκωπησει, που απεχουν μιλια μακρια, εχουν πληρης διαφορετικη κουλτουρα και διαφοερτικς συνθηκες διαβιωσης,δεν νομιζω οτι ειναι και η σωστοτερη προβλεψη.

Το τι πραγματικα θα γινει δεν το ξερει κανενας περα απο τις πρωτες μερες που ειναι λογικο να εμφανιστει πανικος,σηκωμα καταθεσεων,ενας κακος χαμος με τις συνναλαγες εξωτερικου και τις ισοτιμιες του κτλ.

Ας μην προτρεχουμε λεω εγω... Thumbs UP
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 14 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01203 seconds with 5 queries