Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 5:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστευω οτι εχουμε πεσει στη παγιδα και ειναι εσκεμμενη αυτη η απαξιωση ολων, αν και μονο τα λεφτα που βλεπεις οτι παιρνουν απο επιχορηγησεις σε εξοργιζουν, εγω ενα πραγμα θα πω απλα, αυτη τη φορα ΑΣ ΔΟΥΜΕ ολες τις πολιτικες, ολων των μικροτερων κομματων και ας ψηφισει ο καθενας με βαση ΑΥΤΟ και οχι συμφεροντων... αν και εγω τα λεω, εγω τα ακουω αλλα τεσπα!
Τωρα αν το καθε κομμα που δηλωνει αντιμνημονιακο, το κανει για να μαζεψει ψηφους και αυτο το θεωρω λαθος σαν λογικη, απο την στιγμη που εχει συγκεκριμενες θεσεις και μετρα σε ολα τα επιπεδα, δεν το κανει για ψηφους! Μετα το θεμα ειναι κατα ποσο ρεαλιστικα τα κρινεις εσυ και κατα ποσο πιστευεις αυτος που ειναι εκει θα τα εφαρμοσει!
Το μνημονιο δεν ειναι απλα ενα τμημα ειναι καθαρα θεμα διαβιωσης της χωρας οποτε ναι πιστευω οτι ειναι ενα ακριβως τετοιο δημοψηφισμα, γιατι βαζει χερι σε ολους τους παραγοντες της ζωης μας! Απο το αν θα εχουμε να φαμε μεχρι τον αν θα βρουμε καραβι ή αεροπλανο να φυγουμε ή αν θα εχουμε μετα τη δυνατοτητα να μπαινουμε στο σαιτ! Razz Απο εκει και περα ας ψηφισει ο καθενας οτι γουσταρει! Αλλα να παει και να ψηφισει!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 28 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 9:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@xamergt
Φυσικα και υπαρχει. Η ιστοσελιδα ειναι: http://www.pirateparty.gr
Αυτην την στιγμη υπαρχει ενα live streaming με καποια μικρα κομματα http://www.newsbomb.gr/ (Πειρατες included).

Αλλα πανω απ' ολα, οπως ειπαν και οι προλαλησαντες πρεπει να ψηφισουν ολοι. 18 χρονων ειμαι και διαβαζω ολη μερα. Αλλα μιση ωρα απο τη ζωη μου θα τη "ξοδεψω" για να υπερασπιστω το δικαιωμα μου. Ο ωχαδελφισμος μας εχει οδηγησει εδω.
_________________



Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 9:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

warlock έγραψε:
Το μνημονιο δεν ειναι απλα ενα τμημα ειναι καθαρα θεμα διαβιωσης της χωρας οποτε ναι πιστευω οτι ειναι ενα ακριβως τετοιο δημοψηφισμα, γιατι βαζει χερι σε ολους τους παραγοντες της ζωης μας! Απο το αν θα εχουμε να φαμε μεχρι τον αν θα βρουμε καραβι ή αεροπλανο να φυγουμε ή αν θα εχουμε μετα τη δυνατοτητα να μπαινουμε στο σαιτ!


Προσωπικά πιστεύω ότι έτσι μας έχουν κάνει να πιστεύουμε. Και δεν το κρύβω ότι θεωρώ πολλά από αυτά που ορίζει το μνημόνιο σωστά και εφαρμόσιμα. Σίγουρα δε συμφωνώ στο 100%, ειδικά στις οριζόντιες περικοπές μισθών και συντάξεων.

Όμως, αναρωτηθήκαμε, γιατί φτάσαμε να μας ζητούν οι απέξω τέτοιους όρους;
Γιατί τα τελευταία χρόνια δεν πάρθηκε κανένα μέτρο εξορθολογισμού της οικονομίας και των δημόσιων δαπανών;
Γιατί τα κόμματα πήραν τόσα λεφτά για επιχορήγηση;
Γιατί συνεχίστηκαν οι προσλήψεις στη Βουλή;
Γιατί δε μειώθηκε ο μισθός των βουλευτών;
Γιατί εξαιρέθηκαν από τις περικοπές οι υψηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι;

Τα παραπάνω για να επιχειρηματολογήσω πάνω στη λογική του μνημόνιου. Αν είχαν παρθεί κάποια μέτρα για τα παραπάνω, να μην απαιτούνταν να παρθούν τα μέτρα που μας ζητάνε τώρα, να μην είχαμε χάσει την αξιοπιστία μας σαν χώρα και γενικότερα να είμασταν πολύ καλύτερα.

Kagestrife έγραψε:
Αυτην την στιγμη υπαρχει ενα live streaming με καποια μικρα κομματα http://www.newsbomb.gr/ (Πειρατες included).


Στο τσαφ το πρόλαβα! Καλά που το είπες!

Κι ένα ενδιαφέρον άρθρο με το οποίο συμφωνώ 100% σχετικά με την ψήφο και τα μικρά κόμματα.
http://www.newsbomb.gr/bloggers/giorgos-hristoforidis/fytilies/story/131157/ti-na-psifiso
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 30 Μάι 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τοποθεσία: $root_dir














Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 2:30 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σκεφτόμουν εδώ και περίπου 2 χρόνια να ανοίξω ένα τέτοιο thread λίγο πριν τις εκλογές, όποτε και αν αυτές γίνονταν, γιατί με τόσα που έγιναν ήμουν σίγουρος ότι θα έχουμε πολύ πρόωρες εκλογές. Ωστόσο διαψεύστηκα. Δεν έχω ξαναδεί σε όλη την μεταπολίτευση τόσο βεβιασμένη εξάντληση του χρονικού ορίου διακυβέρνησης.

Το θέμα που ήθελα να αναπτύξω ήταν το τεράστιο ποσοστό αποχής που είχαμε στις τελευταίες εκλογές. Πιστεύω πως εν μέρει ευθύνεται για τα τελευταία 3 χρόνια, καθώς βοήθησε αυτούς που απ'ότι φαίνεται θέλουν να κυβερνήσουν με το ζόρι.

Ίσως ακούγομαι απότομος και απόλυτος, αλλά:

  • Πρώτη φορά βλέπω στη ζωή μου να μπαίνει φυτευτός, μη εκλεγμένος και μη υπηρεσιακός πρωθυπουργός, που να μην ανήκει στο κυβερνόν κόμμα, και ο οποίος να έχει δικαίωμα να αποφασίζει για όλη τη χώρα. Απλά και μόνο με την συναίνεση 2 ανθρώπων. Ήταν σαν να έβλεπα τον βασιλέα Γεώργιο και τον αντιβασιλέα (?) Αντώνιο να διορίζουν πρωθυπουργό, με την βασιλική σφραγίδα.

  • Δεν είμαι φανατικός οπαδός ή πολέμιος κανενός κόμματος ή παράταξης, και στην ενεργή πολιτική ζωή μου έχω ψηφίσει όλα τα χρώματα. Και πολύ σπάνια τα προηγούμενα χρόνια μιλούσα για πολιτική. Αλλά βγαίνω έξω και πραγματικά, πρώτη φορά βλέπω να μιλάνε όλοι για πολιτική. Και είναι η πρώτη φορά που βλέπω τόσες διαμαρτυρίες, διαδηλώσεις και κινητοποιήσεις μετά την Χούντα.


Gpower2 έγραψε:
Deykalionas17 έγραψε:
Όντως κατά τη γνώμη μου το λευκό και το άκυρο δεν είναι λύση, καθώς μειώνουν το εκλογικό σώμα, και αυξάνουν τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων.

Πολύ πολύ σημαντικό. Κάτι βλακείες του τύπου "απέχω για να δώσω ένα ηχηρό μήνυμα στα κόμματα" με τρελαίνουν. Οι εκλογές είναι η μόνη ουσιαστικά εξουσία που μας έχεις απομείνει σαν απλοί πολίτες. Αν την πετάξουμε κι αυτή, είμαστε κάτι παραπάνω από άξιοι της μοίρας μας.


Αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω κι εγώ. Ψηφίστε όποιον θέλετε, ό,τι θέλετε, πείτε κάτι, μην μένετε σιωπηλοί. Καλύτερα να έχουμε πολυφωνία, παρά αυθαιρεσίες όλων των ειδών. Κανείς δεν είναι τέλειος, και αν ψάχνετε τέλεια εκπροσώπηση δεν θα την βρείτε πουθενά. Αλλά ίσως πολλοί διαφορετικοί εκπρόσωποι να μπορούν να αλληλοσυμπληρώσουν κάπως ο ένας τις ατέλειες του άλλου.

Υ.Γ.:
bezdim έγραψε:
Ό,τι και αν ψηφίσετε μη ξεχνάτε. Δώστε με τη βία στους γηραιούς της οικογένειας σταυρωμένο ψηφοδέλτιο, διαφορετικά πάρτε τους τις ταυτότητες!!


Νομίζω ότι με τον νέο εκλογικό νόμο δεν θα βάζουμε σταυρούς σε πρόσωπα, θα ρίχνουμε σκέτο ψηφοδέλτιο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 3:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Left64Vegeta έγραψε:
Νομίζω ότι με τον νέο εκλογικό νόμο δεν θα βάζουμε σταυρούς σε πρόσωπα, θα ρίχνουμε σκέτο ψηφοδέλτιο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.


Απ' όσο ξέρω βάζουμε κανονικά σταυρούς. Ο (αισχρός) νέος εκλογικός νόμος απλά καβατζώνει 50 έδρες για το πρώτο κόμμα και προσμετράει τα λευκά στα άκυρα.

Κι ας δούμε ένα μικρό παράδειγμα για το πώς μπορεί το πρώτο κόμμα να βγάλει αυτοδυναμία με μικρό ποσοστό:

Έστω ότι δικαίωμα ψήφου έχουν 1000 πολίτες.
Από τις εκλογές απέχει το 10%, άρα έχουμε συνολικά 900 ψήφους.
Έχουμε λευκά 10%, άρα 90 ψήφους.
Έχουμε άκυρα άλλο 10%, άρα άλλοι 90 ψήφοι.
Από τα 32 κόμματα, τα 20 δε συμπληρώνουν το καθένα από 3%, άρα μένουν εκτός βουλής. Έστω ότι όλα μαζί συγκεντρώνουν ένα 10%, άρα άλλοι 90 ψήφοι.
Από τα 12 κόμματα που μπαίνουν στη βουλή (70%), το 1ο κόμμα έχει πάρει 20%, δηλαδή 180 ψήφους. Ας δούμε τι έδρες θα πάρει:

300 έδρες συνολικά, μέιον τις 50 έδρες καβάνζα: 250 έδρες για μοιρασιά.
Τα λεκά προσμετρώνται στα άκυρα, άρα οι συνολικοί ψήφοι βάση των οποίων θα γίνει η αναλογική μοιρασιά είναι:
1000 - 100(αποχή) - 90 (λευκά) - 90 (άκυρα) - 90 (κόμματα εκτός βουλής) = 630.

Το πρώτο κόμμα λοιπόν θα έχει ποσοστό επί των εδρών:
180/630 = 28,57% δηλαδή 71 έδρες.

Συνολικά δηλαδή μαζί με τις 50, θα έχει τελικές έδρες 50 + 71 = 121 έδρες!

Καταλαβαίνετε από αυτό το απλό παράδειγμα, πώς η αποχή, τα λευκά και τα άκυρα, μπορούν να βοηθήσουν το πρώτο κόμμα να βγάλει ουσιαστικά σχεδόν αυτοδυναμία με γελοία ποσοστά του τύπου 20% και 25%.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 01 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 166


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 4:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαρέθηκα κάθε μέρα να ακούω για τους πολιτικούς, είμαι μόλις 18 χρονών και έχω απογοητευτεί να ζω σε ένα κράτος με ανεύθυνους, άχρηστους , πουλημένους , απάτριδες και πολλά ακόμα αρνητικά, πολιτικούς.Μέχρι στιγμής από συζητήσεις που έχω παρακολουθήσει δεν έχω δει ούτε ένα άτομο που να υποστηρίζει πασόκ ή νέα δημοκρατία. Αμφιβάλλω αν και τα δύο μαζί θα πιάσουν το 20% .
Όμως , έχω σιχαθεί να ακούω κάποια πράγματα.
1) Όλοι μα όλοι λένε , επειδή είμαστε ηλίθιοι θα τους ξανά βγάλουμε.
Είναι ποιο πιθανό να δημιουργηθεί μηχανή του χρόνου και να πάμε 5κ χρόνια πίσω , παρά ένας παππούς που βλέπει το κομπόδεμα του να τελειώνει να τους ψηφίσει , η για τον πατέρα με τα 2 ή 3 ή 4 .....+v παιδιά να ψηφίσει αυτούς τους κοπρίτες καλοπερασάκιδες.
Τώρα από την άλλη πλευρά είναι κάποιοι συνταξιούχοι που ζουν με το στερεότυπο (κόμμα= θρησκεία) .Όπως είπε και ο benzim ποιο πάνω, αν θέλουν να ζήσουν (επιβιώσουν) η μόνη λύση είναι να τους κλειδώσουν 2-3 μέρες για το καλό τους , και το καλό όλης της χώρας μαζί .
Το ποιο τραγικό όμως είναι , νέα παιδιά όπως αυτοί που ανήκουν στην δαπ, πασπ , και τις άλλες δεν ξέρω πως τις λένε , θα πάνε να ψηφίσουν αυτούς τους παρακμιακά πουλημένους για να καταφέρουν να μπουν από την πίσω πόρτα στο δημόσιο και να βολευτούν . Από την στιγμή που συνεχίζουμε να ζούμε με τέτοια στερεότυπα , και η νέα γενιά αντί για πρότυπο την αξιοκρατία και το δίκαιο έχει την σαπίλα τότε είναι άξιοι της μοίρας τους.Εγώ δεν θα κάτσω να τους δώ να καταστρέφονται , δόξα το θεό υπάρχουν και άλλες χώρες.
ΥΓ. Προσέξτε τι θα ψηφίσετε γιατί μάλλον από αυτό θα κριθεί και το μέλλον τον παιδιών και των εγγονιών σας !
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 7:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

trelosniper έγραψε:

Είναι ποιο πιθανό να δημιουργηθεί μηχανή του χρόνου και να πάμε 5κ χρόνια πίσω , παρά ένας παππούς που βλέπει το κομπόδεμα του να τελειώνει να τους ψηφίσει


Ναι, θα ψηφίσει Χρυσή Αυγή. Θυμάται τι ωραία που πέρασε στην Κατοχή ο παππούς και γουστάρει...


ΤΡΑΤΖΙΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 7:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
trelosniper έγραψε:

Είναι ποιο πιθανό να δημιουργηθεί μηχανή του χρόνου και να πάμε 5κ χρόνια πίσω , παρά ένας παππούς που βλέπει το κομπόδεμα του να τελειώνει να τους ψηφίσει


Ναι, θα ψηφίσει Χρυσή Αυγή. Θυμάται τι ωραία που πέρασε στην Κατοχή ο παππούς και γουστάρει...


ΤΡΑΤΖΙΚ.


AXOAXOAXOAXOAXOAXOAX
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 166


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 8:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
trelosniper έγραψε:

Είναι ποιο πιθανό να δημιουργηθεί μηχανή του χρόνου και να πάμε 5κ χρόνια πίσω , παρά ένας παππούς που βλέπει το κομπόδεμα του να τελειώνει να τους ψηφίσει


Ναι, θα ψηφίσει Χρυσή Αυγή. Θυμάται τι ωραία που πέρασε στην Κατοχή ο παππούς και γουστάρει...


ΤΡΑΤΖΙΚ.


Λες και τώρα ζούμε συνταγματικά!
Πάντως πως κατάφερες να συνδέσεις την νέα δημοκρατία και το Πασόκ με την χρυσή αυγή μόνο εσύ ξέρεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 8:22 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bασικά με το παππούς το συνδύασα... Πρόσφατα έβλεπα άρθρο στο Πρώτο Θέμα για προστασία ηλικιωμένων από ακροδεξιούς και καλά τους βοηθούσαν, τους πηγαίνανε για ψώνια, περνάγανε την γιαγιά απέναντι από τη διασταύρωση στην πλατεία Βικτωρίας και άλλες τέτοιες "αγαθοεργίες".
Ξεμωραμένοι.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2011
Δημοσιεύσεις: 166


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 8:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
Bασικά με το παππούς το συνδύασα... Πρόσφατα έβλεπα άρθρο στο Πρώτο Θέμα για προστασία ηλικιωμένων από ακροδεξιούς και καλά τους βοηθούσαν, τους πηγαίνανε για ψώνια, περνάγανε την γιαγιά απέναντι από τη διασταύρωση στην πλατεία Βικτωρίας και άλλες τέτοιες "αγαθοεργίες".
Ξεμωραμένοι.


Αλήθεια??? φαντάσου που έχουμε φτάσει! Thumb Down
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 9:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

....ξέχασες να πεις ότι φυλούσαν τα ΑΤΜ για να κάνουν αναλήψεις οι παππούδες και οι γιαγιάδες χωρίς να φοβούνται μήπως τους τα κλέψει κανένας λαθρομετανάστης.

Δεν πολυγουστάρω τη Χρυσή Αυγή, αλλά προτιμώ ένα κόμμα που έστω και με αυτόν τον τρόπο προστατεύει τους συνταξιούχους από τη χουντική διμερή συγκυβέρνηση που τους έχει κατακλέψει.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2012 10:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gpanos έγραψε:
Δεν πολυγουστάρω τη Χρυσή Αυγή, αλλά προτιμώ ένα κόμμα που έστω και με αυτόν τον τρόπο προστατεύει τους συνταξιούχους από τη χουντική διμερή συγκυβέρνηση που τους έχει κατακλέψει.


Άλλο το πολιτικό κόμμα και άλλο οι πρόσκοποι. Ένα κόμμα το ψηφίζεις για την πολιτική του υπόσταση και για τις θέσεις του σε καίρια ζητήματα της διακυβέρνησης του τόπου. Δεν το ψηφίζεις για να κάνει αγαθοεργείες. Η χρήση μάλιστα τέτοιων μεθόδων για ψηφοθηρία είναι το λιγότερο ανήθικες.

Σίγουρα οι ηλικιωμένοι θα επηρεαστούν και θα τους ψηφίσουν. Αναρωτήθηκαν όμως αν θα είναι και πάλι εκεί την επομένη των εκλογών; Ή συμφωνούν με τους ξυλοδαρμούς τους οποίους έχουν αρχίσει τις τελευταίες μέρες κόντρα σε ομιλίες και συνάξεις κομμάτων του άλλου άκρου; Γιατί δεν έχουν και μεγάλη διαφορά από τους αναρχικούς που σπάνε τα πάντα. Ίσως να είναι και χειρότεροι, καθώς οι μεν σπάνε αμάξια και πλατείες, οι άλλοι δέρνουν κόσμο...

Κοινώς, όταν έχουμε άνοδο των άκρων, είναι δείγμα της πτώσης της κοινωνίας και του πολιτισμού...

trelosniper έγραψε:
Είναι ποιο πιθανό να δημιουργηθεί μηχανή του χρόνου και να πάμε 5κ χρόνια πίσω , παρά ένας παππούς που βλέπει το κομπόδεμα του να τελειώνει να τους ψηφίσει , η για τον πατέρα με τα 2 ή 3 ή 4 .....+v παιδιά να ψηφίσει αυτούς τους κοπρίτες καλοπερασάκιδες.


Μάλλον ξεχνάς και τους ηλικιωμένους που είναι τώρα καλοπερασάκηδες επειδή κέρδισαν από αυτά τα κόμματα...
Μην ξεχνάς ποτέ ότι όλα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις. Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 1:06 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η άνοδος των άκρων οφείλεται στο ότι τα "κέντρα" έκλεψαν, ξεγέλασαν και πρόδωσαν τον ελληνικό λαό. Απλά πράγματα.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 1:25 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gpower2 έγραψε:

Μην ξεχνάς ποτέ ότι όλα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις. Wink


As the Knight here says, exactly is.
Neither the Light nor the Dark Side there is. There is the Force.
And all the living creatures it envelopes.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 2 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01559 seconds with 5 queries