Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Εκλογές 2012 Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 10:51 am
Τίτλος: Εκλογές 2012
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω αν έχει θέση στο forum μας ένα τέτοιο θέμα, αλλά μιας και δεν είναι οι τυπικές εκλογές, πιστεύω ότι ένα θέμα χαλαρής συζήτησης μπορεί να υπάρξει.

Εγώ απλά θα ποστάρω μερικά link για βοήθεια και προβληματισμό:

Σύμβουλοι ψήφου
http://www.helpmevote.gr
http://www.choose4greece.com
http://www.politicalmap.gr

Μικρά κόμματα (κόμματα που δεν ήταν στην τελευταία βουλή)
http://www.mikrakommata.gr

Κόμματα που εγκρίθηκαν από τον Άρειο Πάγο (32)
http://news247.gr/eidiseis/politiki/ekloges-gr/tessera_kommata_ekopse_o_areios_pagos_apo_tis_ekloges_32_tha_symmetasxoyn_telika.1749163.html

Υποψήφιοι κομμάτων που εγκρίθηκαν
http://www.taneasou.net/?p=38061

Link κομμάτων
[ΠΑΣΟΚ] (Ε. Βενιζέλος)
[ΝΔ] (Αντ. Σαμαράς)
[ΚΚΕ] (Α. Παπαρήγα)
[ΣΥΡΙΖΑ] (Α. Τσίπρας)
[ΛΑΟΣ] (Γ. Καρατζαφέρης)
[Δημοκρατική Συμμαχία] (Ντόρα Μπακογιάννη)
[Κοινωνική Συμφωνία] (Λουκά Κατσέλη)
[Ανεξάρτητοι Έλληνες] (Πάνος Καμμένος)
[Δημοκρατική Αριστερά] ( Φωτ. Κουβέλης)
[Δράση - Φιλελεύθερη Συμμαχία] (Σ. Μάνος και Γ. Βαλλιανάτος)
[Οικολόγοι Πράσινοι] (6μελής εκτελεστική επιτροπή)
[Ένωση Κεντρώων] (Β. Λεβέντης)
[Κόμμα Φιλελευθέρων] ( Κ. Καλλιγιάννης)
[Χρυσή Αυγή] (Ν. Μιχαλολιάκος)
[Δημοσθένης Βεργής - Έλληνες Οικολόγοι] (Δ. Βεργής)
[ΟΧΙ (συνασπισμός συνεργαζόμενων κομμάτων Δημοκρατική Αναγέννηση και Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο)] (Σ. Παπαθεμελής - 3μελής διοικούσα επιτροπή)
[Κίνημα Δεν Πληρώνω] (Βασ. Παπαδόπουλος)
[Κ.Ε.Α.Ν.- Κίνημα Εθνικής Αντίστασης] (Ιπποκράτης Σαββούρας)
[Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μαρξιστικό-Λενινιστικό)] (4μελής διευθύνουσα επιτροπή)
[ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.] (21μελής κεντρική συντονιστική επιτροπή)
[Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος- Ο.Κ.Δ.Ε.] (3μελής διοικούσα επιτροπή)
[Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές)] (Σαμπετάι Μάτσας)
[ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ] (3μελής διοικούσα επιτροπή)
[Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας] (Ν. Αλικάκος)
[Κοινωνία Πολιτική Παράταξη Συνεχιστών Καποδίστρια] (Μιχ. Ηλιάδης)
[Κόμμα Πειρατών Ελλάδας] (Ι. Παναγόπουλος)
[Δημιουργία Ξανά] ( Γλαύκος Τζήμερος)
[Παναθηναϊκό Κίνημα - ΠΑΝ.ΚΙ.] ( Γεώργ. Μπέτσικας)
[Αξιοπρέπεια (συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων)] (Παν. Θεοδωρόπουλος)
[Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.)] (Μ. Τζαλαζίδης)
[Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.)] - (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος)]
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gpower2 στις Δευ Απρ 30, 2012 8:35 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 10:58 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συγνώμη, διαφωνώ. δεν πιστεύω ότι έχει θέση εδώ μια τέτοια συζήτηση. ακόμη περισσότερο δε καθώς δεν είμαστε γενικό φόρουμ. το αντικείμενο είναι εντελώς προσωπικό και εξορισμού πολωμένο.

ωστόσο, ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι να ψηφίσω. είμαι πολύ απογοητευμένος από όλους και όλα αλλά και το λευκό/άκυρο δεν είναι λύση.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 11:22 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διάβασα 2-3 φορές τη λίστα αλλά δεν είδα το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών. Δεν κατεβαίνουν αυτοί;
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 11:36 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Διάβασα 2-3 φορές τη λίστα αλλά δεν είδα το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών. Δεν κατεβαίνουν αυτοί;


Απ' ότι φαίνεται όχι. Και δεν ήταν καν στα 4 κόμματα που κόπηκαν από τον Άρειο Πάγο.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 11:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tέλως πάντων. Στεναχωρήθηκα.

Ό,τι και αν ψηφίσετε μη ξεχνάτε. Δώστε με τη βία στους γηραιούς της οικογένειας σταυρωμένο ψηφοδέλτιο, διαφορετικά πάρτε τους τις ταυτότητες!!

Μέχρι τις άλλες εκλογές δε θα επιβιώσουν ούτως ή άλλως χωρίς σύνταξη και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, οπότε ας το κάνουμε το καλό εμείς γι αυτούς.
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 12:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Melkor1431 έγραψε:
συγνώμη, διαφωνώ. δεν πιστεύω ότι έχει θέση εδώ μια τέτοια συζήτηση. ακόμη περισσότερο δε καθώς δεν είμαστε γενικό φόρουμ. το αντικείμενο είναι εντελώς προσωπικό και εξορισμού πολωμένο.

ωστόσο, ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι να ψηφίσω. είμαι πολύ απογοητευμένος από όλους και όλα αλλά και το λευκό/άκυρο δεν είναι λύση.


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ντρεπόμαστε για αυτό που πρόκειται να ψηφίσουμε. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, μπορούμε πολιτισμένα, χωρίς φανατισμούς, ρατσισμούς και άλλα τέτοια ωραία να συζητήσουμε και να πούμε την άποψή μας. Αυτό που ο ελληνικός λαός κρατάει την πολύτιμη ψήφο του τόσο μυστική δεν το έχω καταλάβει. Αυτο πιθανότατα νιώθουν ανάγκη να το κάνουν εκείνοι που ντρέπονται για την ψήφο τους. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που πρόκειται να ψηφίζουν τους τρόμπες που οι γονείς και οι παππούδες μας ψηφίζουν τόσα χρόνια, οπότε ας μιλήσουμε ανοικτά.

Όντως κατά τη γνώμη μου το λευκό και το άκυρο δεν είναι λύση, καθώς μειώνουν το εκλογικό σώμα, και αυξάνουν τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων. Εγώ προσωπικά κλίνω σε μεγάλο πλέον βαθμό στο να ψηφίσω τον Κουβέλη, aka ΔΗΜΑΡ. Είναι το μόνο αριστερό κόμμα, που ήταν σταθερά φιλοευρωπαικό ( τώρα ξαφνικά βέβαια είναι και ο Τσίπρας) με έγγραφες προτάσεις πάνω σε όλα τα σοβαρά θέματα, με πρόγραμμα καλό και οργανωμένο και σταθερο εδώ και καιρό. Αν ήταν και λίγο πιο αυστηροί στα θέματα των μεταναστών θα έλεγα ότι θα τους ψήφιζα σίγουρα... Ο Κουβέλης μου φαίνεται αρκούντος σοβαρός και μορφωμένος, ήρεμος με απόψεις με επιχειρήματα. Επίσης στα ψηφοδέλτια υπάρχουν πολλά νέα και άγνωστα ονόματα, νέοι σε ηλικία άνθρωποι και οι περισσότεροι με υψηλά επίπεδα μόρφωσης.

Σόρρυ αν σας έκανα να νιώσετε ότι κάνω διαφήμιση στον Κουβέλη. Δεν το κάνω και πάνω από όλα δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Απλά είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου, που στο ερώτημα "τι θα ψηφίσεις" έχω απάντηση με επιχειρήματα και ήθελα να την εκφράσω. That's all from me folks!!!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 1:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επιτέλους κι ένα σοβαρό οφφ τόπικ μετά το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων Razz Razz Razz

Φίλε Πάρι. Ο Κουβέλης είναι όλα αυτά που λες όμως είναι πολύ ύποπτος για μετεκλογική συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ. Οπότε από εμένα άκυρο.
Προσωπικά δεν θα μπορέσω να ψηφίσω διότι είμαι μακριά και οι πτήσεις της Swiss για Θεσσαλονίκη είναι νυχτερινές έως και πολύ πολύ πρωινές.
Αν ψήφιζα θα ψήφιζα τον Καμμένο. Μου αρέσει ο τσαμπουκάς του στα εθνικά θέματα αλλά και σε ό,τι αφορά το χρέος έχει ωραίες απόψεις. Γιατί δηλαδή η Γερμανία τόσα χρόνια να δανείζεται με 1% κι εμείς με 4, ενώ είχαμε όλοι ΑΑΑ αξιολόγηση και επίσης κοινό νόμισμα; Να πληρώσουμε, όπως λέει, το νόμιμο χρέος που είναι πολύ λιγότερο από το μισό του υπάρχοντος.
Επίσης μετά το βρίσιμο που αντάλλαξε με Σαμαρά και Παπανδρέόυ δεν τον κόβω πιθανό να συνεργάζεται μαζί τους, αν και ποτέ δεν ξέρεις.

Από αριστερά κόμματα μόνο ΚΚΕ. Το πραγματικά σταθερό στις απόψεις του.

Καλή ψήφο.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 28 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 2:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κομμα Πειρατων Ελλαδος. Γιατι ετσι.

Whistling Whistling
_________________



Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 2:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίο τοπικ κ χαίρομαι που το βλέπω...

Λοιπόν εγω θα το πάω λίγο αλλιώς...προσωπικά σκέφτηκα η κρίσιμη ερώτηση σε αυτές τις εκλογές είναι μνημόνιο ή όχι μνημόνιο...κακά τα ψέματα αυτές οι εκλογές μόνο ιδεολογία δεν έχουν να προσφέρουν...

Λοιπόν εγω είμαι της άποψης όχι μνημόνιο.οι λόγοι εξής
1ον έφερε πολλα λουκέτα
2ον εκτόξευσε την ανεργία στα ύψη (επίσημα 20%,όλοι ξέρουμε είναι πολυ πιο πάνω όμως)
3ον αύξησε όλους τους φόρους
4ον μείωσε τους μισθούς κ συντάξεις κάτω απο τα όρια επιβίωσης.
5ον κανένα μετρό για την ανάπτυξη


Μερικά απο αυτα τα έγραφε μέσα στο μνημόνιο κ αλλα είναι αποτέλεσμα του ίσως κ λόγω των ανικανων πολιτικών. Πάντως το γεγονός είναι ότι όλα αυτα έγιναν.

Αυτη την στιγμή έχουμε ένα δεύτερο μνημόνιο που είναι πολυ χειρότερο κ εξυπηρετεί πολυ περισσότερο τους δανειστές μας άπ έξω ο φέρνει πολυ χειρότερα πολυ αναφέρουν κ δεν έχω κ κανένα λόγο να μην τους πιστέψω με αυτα που έχω δει.

Θα με πείτε πια είναι η εναλλακτική πρόταση;
Η απάντηση μ:Δεν ξέρω κ ούτε Με νοιάζει να στρωσουν τον άπ αυτο τους και να μου την βρουν,αν την είχα εγω την λύση θα κατέβαινα εγω πολυ απλα.

Θεωρώ λάθος το σκεπτικό επειδη δεν έχουμε λύση στο τραπέζι να ψηφίσω το λάθος.Αν εισασταν σε μια επιχείρηση πρόεδρος αυτο θα κάνατε;

Οπότε δεν ψηφίζω εγω ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΔημΑρ(Ναι καλα ακούσατε αν ανατρέξετε σε δηλώσεις του έχει πει ότι θα σεβαστεί το μνημόνιο, επειδη είμαι απο κινητο το βράδυ οποίος θέλει θα παραθέσω Λινκ.)κ δησυ

Οπότε κυμαινομαι μεταξύ ΚΚΕ(αν και μου την δίνει αυτη η κάθετη αδιαλλαξία) Αν.Πολιτες(αν και ο καμμενος κ αυτός μια ΧΑρα κέρδισε κάποια εκατομμύριακια στο χρηματιστήριο τότε με το κράχ κ ήταν κ Υφ. Ναυτιλίας μια ΧΑρα στο σάπιο σύστημα ήταν)Συριζα( η καλύτερη φετινή αντιπολίτευση αλλα χωρίς προτάσεις)Χρυσή αυγή(πολυ ερωτηματικό ακραίο κόμμα)

Υπάρχει βεβαια κ το Λαος που είναι η Τρίτη επιλογή της κολοτουμπας όπου φυσάει ο αέρας. xD

Aσ σκεφτούμε καλα λοιπόν τι θελουμε να ψηφίσουμε! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 11 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: -----

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 2:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Kagestrife Υπαρχει αυτο?Το εχω ακουσει αλλα πουθενα δεν το ειδα στην τηλεοραση, ουτε καν αναφορα.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 3:13 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xamergt έγραψε:
@Kagestrife Υπαρχει αυτο?Το εχω ακουσει αλλα πουθενα δεν το ειδα στην τηλεοραση, ουτε καν αναφορα.


Αν ανατρέξεις στο πρώτο ποστ, θα δεις ότι μια χαρά υπάρχει και κατεβαίνει και στις εκλογές. Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 3:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημ. Αρ για μενα = ΠΑΣΟΚ αυτο που λεει η ΔΗΜΑΡ ειναι να μας μπει σιγα-σιγα το παλουκι... Πολυ μεγαλη διαφορα! πραγμα που ξαφνικα βεβαια υιοθετησε και το ΠΑΣΟΚ. Εχει γινει βεβαια συνηθεια των δυο μεγαλων κομματων να υιοθετουν θεσεις των αλλων ειδικα σε αυτες τις εκλογες!!! Προσωπικα δεν με εκφραζουν.

Πιστευω θα παω με Καμμενο γιατι με εκφραζουν απολυτα οι θεσεις του, απιστευτο(Razz) αλλα το μεγκα στις μεσημεριανες εκπομπες του δεν εχει φερει ποτε εκπρωσοπο αλλα ναι ξεχασα ο Καμμενος ανηκει στους ακραιους, στις μεταμεσονυχτιες φερνει γιατι μπορουν να ειπωθουν "ακραιες θεσεις" μαλλον! η ιδρυτικη διακυρηξη του κομματος με εκφραζει απολυτα παντως, τι να πω ισως να ημουν ακραιος και να μην το ηξερα!Και προσπαθω να καταλαβω τι το ακραιο εχει;

Παράθεση:
Ιδρυτική διακήρυξη Ανεξαρτητων Ελληνων

Οι Έλληνες πολίτες που συναντηθήκαμε τα τελευταία δυο χρόνια, αντιμετωπίζοντας την επίθεση της Νέας Τάξης πραγμάτων μέσω μνημονίων, εθνικής ταπείνωσης και βίαιης οικονομικής επίθεσης στην Ελληνική οικογένεια, συμφωνήσαμε να ιδρύσουμε πολιτικό φορέα με το όνομα «Ανεξάρτητοι Έλληνες».
Ο φορέας αυτός:
1. Καθιστά αδιαπραγμάτευτες τις αρχές της Εθνικής Ανεξαρτησίας και περηφάνιας, της λαϊκής κυριαρχίας, της πρόταξης του εθνικού συμφέροντος, της τήρησης του Συντάγματος και της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.
2. Απαιτεί την κατάργηση του μνημονίου και αρνείται να δεχτεί το επαχθές, παράνομο χρέος που διαμορφώθηκε με τοκογλυφικά επιτόκια.
3. Απορρίπτει την εκχώρηση της Εθνικής Κυριαρχίας και την κατάργηση του Έθνους-Κράτους.
4. Απαιτεί την κατάργηση κάθε ασυλίας αξιωματούχων, βουλευτών και υπουργών για εγκλήματα που διέπραξαν κατά του Ελληνικού λαού και της Δημόσιας περιουσίας. Απαιτεί την τιμωρία των καταχραστών του Δημοσίου χρήματος και την δήμευση των περιουσιακών τους στοιχείων.
5. Εγγυάται τα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας σε σχέση με:
α) Τον καθορισμό των Ελληνικών ΑΟΖ.
β) Την διεκδίκηση των οφειλόμενων από την Γερμανία αποζημιώσεων και των κατοχικών δανείων.
6. Κατοχυρώνει την ισονομία, ισότητα, αλληλεγγύη, δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Προστατεύει την Ελληνική οικογένεια και τον πολίτη από την επίθεση των
αγορών.
Πιστεύουμε στο πολίτευμα της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και επιδιώκουμε στην ενίσχυση και επέκταση των θεσμών της, με άμεση συμμετοχή των πολιτών
στη λήψη των αποφάσεων.
Πιστεύουμε στις αξίες και την διαχρονικότητα της Ορθοδοξίας. Αναγνωρίζουμε την προσφορά της στο Έθνος και ταυτόχρονα εγγυόμαστε το δικαίωμα της ανεξιθρησκίας και του ατομικού αυτοπροσδιορισμού σε κάθε πολίτη.
Πιστεύουμε στην Ενωμένη Ευρώπη της αλληλεγγύης και της συνεργασίας, όπου όλα τα κράτη-μέλη είναι ισότιμα, διατηρώντας την εθνική τους υπόσταση και αξιοπρέπεια και αρνούμαστε τις λογικές και πρακτικές, που την έχουν μετατρέψει σε όχημα συμφερόντων των πιο ισχυρών χωρών και του παγκόσμιου τραπεζικού συστήματος.
Πιστεύουμε στον Ευρωπαϊκό προσανατολισμό της χώρας και ταυτόχρονα αρνούμαστε την εξάρτηση που οδηγεί στην διεθνή απομόνωση και στερεί από τη χώρα άλλες γεωπολιτικές συμμαχίες.
Πιστεύουμε σε μια ορθολογική ανάπτυξη με κυρίαρχο μοχλό την ελεύθερη αγορά, όπου το παραγόμενο προϊόν κατανέμεται δίκαια. Αγορά που δεν υπονομεύεται και δεν συκοφαντείται από την σημερινή οικονομική τρομοκρατία, των τοκογλύφων και των καιροσκόπων.
Τα παραπάνω προτάθηκαν από 196.400 Ελληνίδες και Έλληνες μέσω του διαδικτύου και αποτελούν τον αρχικό κορμό και την ιδεολογική βάση του κινήματος των πολιτών και θα διαμορφωθούν στη συνέχεια από ανοιχτές διαδικασίες συμμετοχικής δημοκρατίας και διαλόγου


Οπως θα δειτε σε διαφημιση της ΝΔ υιοθετησε το τελος του 4 απο την ιδρυτικη διακυρηξη υιοθετηθηκε...

Παράθεση:
Απαιτεί την τιμωρία των καταχραστών του Δημοσίου χρήματος και την δήμευση των περιουσιακών τους στοιχείων


Δηλαδη θα βαλουν μεσα και τους δικους τους βουλευτες; Ας γελασουμε! Razz

Αυτα που λενε βεβαια οτι κερδισε λεφτα, αυτο εχει αποδειχτει οτι δεν εγινε ποτε κατι τετοιο και μαλιστα δικαστικα! και το που ηταν τοσο καιρο; Αμα ακουσετε τις ομιλιες του στη βουλη, δεν πιστευω οτι εχει μεγαλη διαφορα!

Ωστοσο θα πρεπει να τα βαλουμε με το μνημονιο αυτη τη φορα, το τι εκανε ερχεται σε δευτερη μοιρα, το τι θα κανει ειναι που μετραει, εξου και η ψηφος μου σε αυτο!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 3:53 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Melkor1431 έγραψε:
συγνώμη, διαφωνώ. δεν πιστεύω ότι έχει θέση εδώ μια τέτοια συζήτηση. ακόμη περισσότερο δε καθώς δεν είμαστε γενικό φόρουμ. το αντικείμενο είναι εντελώς προσωπικό και εξορισμού πολωμένο.

ωστόσο, ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι να ψηφίσω. είμαι πολύ απογοητευμένος από όλους και όλα αλλά και το λευκό/άκυρο δεν είναι λύση.


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ντρεπόμαστε για αυτό που πρόκειται να ψηφίσουμε. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, μπορούμε πολιτισμένα, χωρίς φανατισμούς, ρατσισμούς και άλλα τέτοια ωραία να συζητήσουμε και να πούμε την άποψή μας. Αυτό που ο ελληνικός λαός κρατάει την πολύτιμη ψήφο του τόσο μυστική δεν το έχω καταλάβει. Αυτο πιθανότατα νιώθουν ανάγκη να το κάνουν εκείνοι που ντρέπονται για την ψήφο τους. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που πρόκειται να ψηφίζουν τους τρόμπες που οι γονείς και οι παππούδες μας ψηφίζουν τόσα χρόνια, οπότε ας μιλήσουμε ανοικτά.

Όντως κατά τη γνώμη μου το λευκό και το άκυρο δεν είναι λύση, καθώς μειώνουν το εκλογικό σώμα, και αυξάνουν τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων. Εγώ προσωπικά κλίνω σε μεγάλο πλέον βαθμό στο να ψηφίσω τον Κουβέλη, aka ΔΗΜΑΡ. Είναι το μόνο αριστερό κόμμα, που ήταν σταθερά φιλοευρωπαικό ( τώρα ξαφνικά βέβαια είναι και ο Τσίπρας) με έγγραφες προτάσεις πάνω σε όλα τα σοβαρά θέματα, με πρόγραμμα καλό και οργανωμένο και σταθερο εδώ και καιρό. Αν ήταν και λίγο πιο αυστηροί στα θέματα των μεταναστών θα έλεγα ότι θα τους ψήφιζα σίγουρα... Ο Κουβέλης μου φαίνεται αρκούντος σοβαρός και μορφωμένος, ήρεμος με απόψεις με επιχειρήματα. Επίσης στα ψηφοδέλτια υπάρχουν πολλά νέα και άγνωστα ονόματα, νέοι σε ηλικία άνθρωποι και οι περισσότεροι με υψηλά επίπεδα μόρφωσης.

Σόρρυ αν σας έκανα να νιώσετε ότι κάνω διαφήμιση στον Κουβέλη. Δεν το κάνω και πάνω από όλα δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Απλά είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου, που στο ερώτημα "τι θα ψηφίσεις" έχω απάντηση με επιχειρήματα και ήθελα να την εκφράσω. That's all from me folks!!!

Φίλε Πάρι. δεν είπα ότι ντρέπομαι να πω τι θα ψηφίσω. είπα αν πρόσεξες ότι κατά τη γνώμη μου είναι όλοι τόσο μ@λ@κες που δεν ξέρω αν πρέπει να ψηφίσω. ειδικά δε αφού θα φύγω για τα επόμενα χρόνια και η κυβέρνηση που θα βγει δεν θα με πολυαφορά.
όμως το θεωρώ και αμαρτία να μην ψηφίσω, πρώτον γιατί δεν μου αρέσει να βγάζω την ουρά μου απέξω, δεύτερον γιατί το παίρνω λίγο πατριωτικά ( από τα λίγα πράγματα που παίρνω πατριωτικά) και λέω ότι για να υπάρξει αυτή η πουτ@ν@ η δημοκρατία έχει χυθεί αίμα πρόσφατα σχετικά και έχουν πεθάνει πολλοί σκλάβοι παλιότερα σχετικά. μια χαρά πολιτική άποψη έχω, όχι όμως κομματική. εκεί υπάρχει το πρόβλημα.

αυτό που πρέπει να πάρω απόφαση είναι αν αξίζει τελικά να ψηφίσω κάποιον που δεν πρόκειται να βγει.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 4:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περίμενα να δω αν υπήρχε ενδιαφέρον για το θέμα, πριν αμολήσω το σεντονάκι μου (Razz), και βλέπω ότι όντως υπάρχει!

Deykalionas17 έγραψε:
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που πρόκειται να ψηφίζουν τους τρόμπες που οι γονείς και οι παππούδες μας ψηφίζουν τόσα χρόνια,


Δυστυχώς, υπάρχει πολύς κόσμος που θα ψηφίσει πάλι τα δύο κόμματα. Κάτι το οποίο είναι εντελώς ακατανόητο για μένα, αλλά who am I to judge others;

Deykalionas17 έγραψε:
Όντως κατά τη γνώμη μου το λευκό και το άκυρο δεν είναι λύση, καθώς μειώνουν το εκλογικό σώμα, και αυξάνουν τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων.


Πολύ πολύ σημαντικό. Κάτι βλακείες του τύπου "απέχω για να δώσω ένα ηχηρό μήνυμα στα κόμματα" με τρελαίνουν. Οι εκλογές είναι η μόνη ουσιαστικά εξουσία που μας έχεις απομείνει σαν απλοί πολίτες. Αν την πετάξουμε κι αυτοί, είμαστε κάτι παραπάνω από άξιοι της μοίρας μας.

devilmanson έγραψε:
.προσωπικά σκέφτηκα η κρίσιμη ερώτηση σε αυτές τις εκλογές είναι μνημόνιο ή όχι μνημόνιο...κακά τα ψέματα αυτές οι εκλογές μόνο ιδεολογία δεν έχουν να προσφέρουν...

warlock έγραψε:
Ωστοσο θα πρεπει να τα βαλουμε με το μνημονιο αυτη τη φορα


Τεράστιο λάθος για μένα. Έχουμε βουλευτικές εκλογές για να βγάλουμε μια κυβέρνηση. Μην τις μετατρέψουμε σε ένα δημοψήφισμα. Δεν αντιλέγω ότι το μνημόνιο είναι ένα από τα καίρια πολιτικά ζητήματα, αλλά υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα εξίσου σοβαρά, τα οποία μάλιστα συνδέονται με αυτό.
Σημαντικότερο είναι το ζήτημα της γενικότερης οικονομικής πολιτικής/στρατηγικής της χώρας μας. Το μνημόνιο είναι ένα τμήμα αυτού του ζητήματος. Καλό είναι να μην παρασυρόμαστε και να μην μπερδεύουμε τι είναι πραγματικά σημαντικό.

Δυστυχώς τα περισσότερα κόμματα άδραξαν την ευκαιρία και το έριξαν στο "είμαι μνημονιακός/αντιμνημονιακός", ώστε να τσιμπήσουν ψηφοφόρους. Εμ δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Προσωπικά είμαι στο 90% να ψηφίσω τους πειρατές. Κυρίως για την άρνησή τους να ενταχθούν στον παρωχημένο άξονα της "αριστεράς/δεξιάς" (χρόνια το λέω κι όλοι με κοροϊδεύουν), αλλά και για την εμμονή τους στις αμμεσο-δημοκρατικές διαδικασίες μέσως των νέων τεχνολογιών. Ωστόσο, η έλλειψη διατύπωσης σαφών πολιτικών θέσεων στα καίρια ζητήματα με προβληματίζει, και γι' αυτό το 10% της αμφιβολίας.

Για όλα τα κόμματα που ήταν στη Βουλή τα τελευταία 20-30 χρόνια, ρίχνω τρελό άκυρο, καθώς και για τα "νέα" κόμματα που απαρτίζονται από πρώην βουλευτές/υπουργους των κομμάτων αυτών. Γιατί προσωπικά τους θεωρώ ΟΛΟΥΣ συνένοχους για την κατάντια της χώρας μας. Κι επειδή δεν ήταν στην εξουσία; Τι κάνανε σαν αντιπολίτευση; Μια εποικοδομητική και ρεαλιστική πρόταση δε θυμάμαι να έχω ακούσει τόσα χρόνια.

Οπότε μένουν τα πραγματικά καινούρια κόμματα, με ανθρώπους νέους και πιθανότατα και με νέες ιδέες. Ακρότητες τύπου Χρυσή Αυγή δε μου αρέσουν, ουτοπικές ή παλαιολιθικές αντιλήψεις το ίδιο (φίλοι Καποδίστρια, χαρίζω χωράφια/πρόβατα, κτλ). Τι επιλογές έχω λοιπόν πραγματικά;

Η μόνη εναλλακτική που σκέφτομαι πέρα από τους πειρατές, είναι η Δημιουργία Ξανά, ένα κόμμα με πολύ πιο σαφείς πολιτικους προσανατολισμούς από τους πειρατές, με νέα άτομα, τα οποία φαίνεται να το έχουν πάρει όσο σοβαρά θα έπρεπε.

Τέλος, πιστεύω ότι είναι μεγάλο λάθος να "φοβηθούμε" να ψηφίσουμε ένα μικρό κόμμα. Εγώ περισσότερο φοβάμαι πως αν δεν το κάνουμε τώρα, δε θα γίνει ποτέ.
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 60
Τοποθεσία: στο ∞ & -->

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2012 5:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλό topic.
Και για να πω την αμαρτία μου, σχεδόν τα μισά από αυτά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν... Και με μερικά που είδα παραλίγο να μου πέσουν τα μαλλιά.

    Παναθηναϊκό Κίνημα

    Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος

Ω θεοί!!! Και ναι είναι αλήθεια υπάρχει και κόμμα για την ένωση του ΚΚΕ...

gpanos έγραψε:

Από αριστερά κόμματα μόνο ΚΚΕ. Το πραγματικά σταθερό στις απόψεις του.

Πιο από όλα; Razz

Προσωπικά είμαι ανάμεσα σε δύο κόμματα. Αλλά έχω τις αμφιβολίες μου ακόμα.


Gpower2 έγραψε:
Πολύ πολύ σημαντικό. Κάτι βλακείες του τύπου "απέχω για να δώσω ένα ηχηρό μήνυμα στα κόμματα" με τρελαίνουν. Οι εκλογές είναι η μόνη ουσιαστικά εξουσία που μας έχεις απομείνει σαν απλοί πολίτες. Αν την πετάξουμε κι αυτοί, είμαστε κάτι παραπάνω από άξιοι της μοίρας μας.
+1000
_________________


Μερικές φορές δεν έχει σημασία τι ζητάς
ή πόσα ζητάς, αλλά πως το ζητάς!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Αυτό το Θέμα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε κάποια δημοσίευση σ' αυτό     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 1 από 30

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01628 seconds with 5 queries