Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Προτάσεις για Anime Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 12 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 462


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 11, 2012 1:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Melkor1431 έγραψε:

μεχρι τοτε kara no kyoukai!

Το είχα προτείνει στο πρώτο Post/ξεθάψιμο του συγκεκριμένου Topic. Indeed πολύ ωραίες ταινίες με αρκετό μυστήριο και το Animation να αλλάζει απο ταινία σε ταινία. To Messed up timeline είναι αυτό που το κάνει ακόμη πιο ενδιαφέρον κακά τα ψέμματα...

King of Thorn. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω. Must See!!!

Toki o kakeru Shoujo. Τρομερη δουλεια,ποιοτικότατη ταινία με πολύ ωραίο σενάριο. Το concept είναι όλα τα λεφτά και στο τέλος προκύπτει και ένα πολύ ωραίο Love Story. Must see και αυτή!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 10:20 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λεπόν λεπόν...
ATTENTION ATTENTION!!!
ΠΑΠΛΩΜΑ IMMINENT!
μιας και είμαι πιο άνετος τώρα, ας προτείνω μια μικρή λίστα.
καλό θα ήταν βέβαια ο/η εκάστοτε ενδιαφερόμενος/η να δώσει κάποιους τίτλους που του/της άρεσαν για να ξέρουμε και εμείς προς τα που να κινηθούμε ( όπως είδα ότι γίνεται Thumbs UP )

ας ξεκινήσω με τα εύκολα
το Suzuka δεν το έχω δει ακόμα, αλλά ίσως στο ίδιο μοτίβο περίπου το Love Hina? παλιό μεν, αλλά αρκετά καλό πιστεύω, το ξαναείδα πρόσφατα και δεν βαρέθηκα.

Τα Paprika & Perfect Blue είναι όντως πάρα πολύ δυνατά χαρτιά, ειδικά το δεύτερο.
αντίστοιχα θα προτείνω το Millenium Actress, μακράν καλύτερο του Paprika, το Boogiepop Phantom, το οποίο ναι μεν δεν έχω καταφέρει ακόμα να δω αλλά μου το έχει συστήσει άτομο που εμπιστεύομαι απόλυτα στο θέμα άνιμε και το Monster. τέλος, γιατί όχι; το Kite. ένας ώριμος εγκέφαλος δεν θα το αντιμετωπίσει ως τσόντα, αλλά ως δράμα με σεξουαλικό περιεχόμενο.

συνεχίζοντας, ανεπιφύλακτα προτείνονται τα FLCL & Welcome to the NHK. δεν είναι για όλες τς στιγμές, αλλά όταν μπει κανείς στην ανάλογη ψυχολογία και κάτσει να τα δει μένει πολύ ευχαριστημένος.

παρόμοια με το Speed Grapher θα δώσω τα Darker than Black & Texhnolyze

λίγο διαφορετικά τα Baccano! & Durarara!! και το φανταστικό Count of Monte Cristo.

για τα Summer Wars & Toki wo kakeru shoujo, δεν υπάρχει κάτι ακριβώς ίδιο, αλλά μπορεί κάποιος να προτιμήσει τις ταινίες του Makoto Skinkai (5 cm/s, the place promised in our early days) και τα OVA Eve no Jikan. αν πάλι κάποιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του με πολύ αρτίστικα ανιμε, υπάρχουν αρκετά εξαιρετικά αγροτεμάχια (Danteeeeeeeeeeeeeee!) που όμως είναι λίγο περίπλοκα/σύνθετα/παράξενα από άποψη σεναρίου. μου ζητάτε και σας ενημερώνω.

το πιο δύσκολο ίσως να προτείνω κάτι παρόμοιο, είναι το Trolladora. ενώ είναι μια αρκετά αξιοπρεπής, αν όχι καλή, περίπτωση, οι παρόμοιες σειρές έχουν το πολύ κακό συνήθειο να τα κάνουν μαντάρα, ή να αλλάζουν προσανατολισμό(στο τρίπτυχο βρακάκια-βυζάκια-μπουτάκια).
γι'αυτό η δικιά μου πρόταση είναι να το γυρίσετε στα shoujo/josei με πολύ δυνατά ονόματα όπως τα Nodame Cantabille, Kimi ni todoke (1st season ONLY!!!), Kaichou wa maid sama, Special A, Kare Kano.

Τα παρακάτω προτείνονται και με το παραπάνω:
Grave of the Fireflies
Pale Cocoon
Trust and Betrayal
Sky Crawlers
Flag
Moonlight Mile
Do you remember love
Casshern Sins
Terrs e...
Shiki
Last Exile
Usagi Drop
Samurai Champloo
Seirei no Moribito
Tokyo Magnitude
Cowboy bebop
Black Lagoon
Ef a tale of memories
Fireball
Kino no Tabi
Wolf's Rain
Jin Roh: The Wlf Brigade
Ghost in the Shell (τα πάντα όλα)
Sunabouzu
Kurozuka
Shigurui
Level E
Now and then, here and there
Interstella5555
και ναι, και τα Hidamari Sketch & Ichigo Mashimaro.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 11:01 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην παρεξηγειτε παιδες, ειναι το παιδι απο φανταρος...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 462


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 3:52 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Melkoριε αν σου άρεσε το Millenium Actress όπως και δήποτε να δεις το Tokyo Godfathers.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 4:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το είδα. για κάποιο λόγο, δεν ξετρελάθηκα και ιδιαίτερα. νομίζω έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο οπότε δεν μου έκανε κλικ.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 462


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 5:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είσια και δύσκολος πανάθεμα σε. King of Thorns όπως είπα πιο πάνω για Mindfuck και άμα σου αρέσει πολύ το ρομάντζο 5 centimeter per Second.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 6:10 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στα υπόψιν.
αν θέλεις κάτι παρόμοιο δες blue gender. είναι αρκετά καλό. το 5cm/s το έχω δει.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 21 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 28


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 6:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πωπω αυτά είναι. Είδα το πόστ σου Melkor1431 και πραγματικά έμεινα. Θα αρχίσω να κατεβάζω όποτε έχω χρόνο και ευκαιρία. Merci παιδιά που βοηθάτε με τις παροτρύνσεις σας νέα άτομα σαν και εμένα στο χώρο
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 337
Τοποθεσία: Κοζάνη






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 13, 2012 7:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τρομερός είσαι Melkor! Τα περισσότερα τα έχω δει και είναι γαμάτα. Όποτε δε βαριέμαι θα κάνω και εγώ καμία πρόταση.
Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν τα Do you remember love, και Lovers Again, την ταινία του Macross και τα OVA, μπορώ να τα δω χωρίς να έχω δει κάποια άλλη σειρά Macross;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 14, 2012 5:27 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το Lovers again είναι εναλλακτικό σύμπαν και γενικά μέτριο ως χάλια, οπότε και να μην το δεις δεν χάθηκε δα και ο κόσμος.
το DYRL είναι remake της σειράς SDF Macross και συγκεκριμένα των πρώτων 27 επεισοδίων. υπάρχουν όμως διαφορές και από ένα σημείο και μετά αυτές γίνονται σημαντικές. γενικά η ταινία μας πρήζει πολύ λιγότερο όσον αφορά στην τραγουδιάρα του ερωτικού τριγώνου, με αποτέλεσμα σαν χαρακτήρας να είναι πολύ πιο ανεκτή από ότι στη σειρά. βέβαια ξέρω και μερικούς μερικούς βιτσιόζους με κόκκινη μπάρα Razz .
scratch that, early morning ranting.
κοίτα, η ταινία είναι πάρα πολύ καλή, και αν βαριέσαι να δεις τη σειρά, τότε σίγουρα δες μόνο την ταινία. απλά, ίσως αν δεν έχεις δει τη σειρά, σου διαφύγουν κάποιες λεπτομέρεις που κάνουν πιο ολοκληρωμένη την ιστορία.
είναι το ίδιο με το rurouni kenshin και το trust and betrayal. μπορείς να εκτιμήσεις πλήρως τα ova αν δεν έχεις δει πρώτα τη σειρά? πιστεύω όχι. αλλά και να μην την έχεις δει, τα ova παραμένουν εξαιρετικά.
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 34



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 14, 2012 2:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μενα αυτο το σαιτ ειναι κατι το καινουργιο, απλα μου ετυχε για ακομα μια φορα να θελω να δω ενα ανιμε με αγγλικους και να μην ξερω ποιο απο τα γκρουπ που τη μεταφραζουν κανει την καλυτερη δουλεια, καπως ετσι επεσα σε αυτο το σαιτ!

http://8ths.in/spring-2012-fansub-comparison-reviews

Διαβαζοντας το about θα μαθετε και μερικα πραγματα για το ατομο που γραφει στο σαιτ, επαναλαμβανω ομως οτι δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι... Αυτο το κρινετε εσεις, εγω απλα ειπα να το μοιραστω μαζι σας! happy

edit: Πατωντας και το technical μπορειτε να δειτε και τις γραμμες που εχουν γινει λαθος!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάι 2008
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: R'lin K'ren A'a





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 19, 2012 7:28 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το πρώτο Last Exile πάντοτε βαριόμουν να το αρχίσω γιατί το νόμιζα για βαρύ και ασήκωτο drama. τελικά κάθισα να το δω όταν έγινα σχετικά βετεράνος στο χώρο, γιατί άρχισα να ξεμένω από καλά δείγματα. ήταν τόσο σαγηνευτικό, που το είδα μονορούφι σε δυο μέρες ενώ είχα ήδη καιρό που θεωρούσα οτιδήποτε με πάνω από 12 επεισόδια κουραστικό.

το παραπάνω ήταν ο πρόλογος.

ξαναέκανα το λάθος και θεώρησα το Last Exile, Ginyoku no Fam χωρίς να το δω καθόλου μια αποτυχημένη προσπάθεια της GONZO να μαζέψει τα ασυμμάζευτα τραβώντας από τα μαλλιά μια από τις λίγες δουλειές της που άξιζαν(λίγες αλλά τόσο πάρα πολύ καλές).

την άρχισα πριν λίγο, είμαι στο τέταρτο επεισόδιο και δεν μπορώ να σταματήσω. πονάει το κεφάλι μου, τα μάτια μου τσούζουν, έχω να παραδώσω διορθωμένους υποτίτλους και ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΔΕΚΑΡΑ
ευτυχώς(για το πρότζεκτ με το οποίο ασχολούμαι), έχουν μεταφραστεί μόνο 20 επς. οπότε τι στο διάολο, μέχρι αύριο...
_________________
My MAL List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 337
Τοποθεσία: Κοζάνη






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 19, 2012 8:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά προτείνεται μου καμιά καλή ταινία. Οποιουδήποτε είδους, δεν υπάρχει πρόβλημα! big smile
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 20, 2012 9:51 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα σου προτείνω κάτι το εναλλακτικό πέρα από τις κλασσικές ταινίες που ανέφεραν σε παραπάνω ποστ τα παιδιά:
Memories
Δημιούργημα του υπεύθυνου για το Akira είναι ένωση τριων 40 λεπτων ταινιών που πραγματικά είναι απίθανες σε story και σε βάθος. Η ιστορία Mangetic Rose είναι αυτή που κλέβει κυριολεκτικά την παράσταση.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες που έχω δει και είναι κρίμα που δεν τυγχάνει μεγάλης αναγνώρισης. Υπάρχει και στα ελληνικά εαν δεν απατώμαι από τους A.A. Εγώ την έχω από Thora
http://bakabt.me/131172-memories-1995-720p-bluray-x264-thora.html
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 337
Τοποθεσία: Κοζάνη






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 20, 2012 10:06 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το έχω δει το Memories. Είναι όντως πάρα πολύ καλό Thumb 2 Up . Το είδα πρόσφατα, μαζί με τις Tekkon Kinkreet, Colorful (πολύ rage...) και Ninja Scroll.

EDIT: Και τις ταινίες που αναφέρουν πιο πάνω τα παιδια τις έχω δει. Τελικά κατέληξα στο Piano no Mori. Το έχει δει κανείς; Αξίζει;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Επόμενη
Σελίδα 11 από 17

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.00878 seconds with 5 queries