Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Άλλα Fansubs

Fansub
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:07 pm
Τίτλος: Fansub
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά θα ήθελα μια χάρη....θα μπορούσατε να μου δείξετε τα βήματα για να κάνεις fansub γιατί θα μου άρεσε να κάνω....γιατί έχω ελεύθερο χρόνο τα Σαββατοκυριάκα και κάποιες καθημερινές και θα ήθελα να ασχοληθώ ...έχω ψαχτεί αρκετά αλλά δεν εβγάλα άκρη ...έχω κατέβασει το πρόγραμμα Aegisub γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα γι αυτό...συγγνώμη αν φάνηκα κουραστικός ....Ευχαριστώ για την υπομονή σας!
Όταν έχετε ελεύθερο χρόνο φυσικά.... Respekt
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 03 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θέλεις να ανοίξεις δικό σου γκρουπ; Γιατί δεν μπαίνεις σε ένα ήδη υπάρχουν;

Με ένα search θα το έβρισκες αυτό που ζήτησες:
http://www.animeclipse.com/phpbb2/viewtopic.php?t=1606

Πολύ περιληπτικά:
Εύρεση RAW
Εύρεση Αγγλικών ή ότι άλλης γλώσσας υπότιτλους θέλεις.
Κάποια βοηθητικά Fansub tools π.χ Virtual Dub, MeGUI κλπ κλπ
Πρόγραμμα εξεργασίας υποτίτλων: Aegisub, Subtitles Workshop
Άπειρη φαντασία
Μεράκι
Άτομα
Γραμματοσειρές ελληνικές


Πάνω κάτω αυτά!
_________________
Τα Wallpapers μου

Μy Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:58 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mpompiras έγραψε:
Θέλεις να ανοίξεις δικό σου γκρουπ; Γιατί δεν μπαίνεις σε ένα ήδη υπάρχουν;

Με ένα search θα το έβρισκες αυτό που ζήτησες:
http://www.animeclipse.com/phpbb2/viewtopic.php?t=1606

Πολύ περιληπτικά:
Εύρεση RAW
Εύρεση Αγγλικών ή ότι άλλης γλώσσας υπότιτλους θέλεις.
Κάποια βοηθητικά Fansub tools π.χ Virtual Dub, MeGUI κλπ κλπ
Πρόγραμμα εξεργασίας υποτίτλων: Aegisub, Subtitles Workshop
Άπειρη φαντασία
Μεράκι
Άτομα
Γραμματοσειρές ελληνικές

Πάνω κάτω αυτά!

Ευχαριστώ πολύ mpompira.....όχι ακριβώς γιατί είναι λίγο δύσκολο να βρεις συνεργάτες με θέληση....θα το σκεφτώ..απλώς θέλω να μετάφρασω σαν ασχολία και ίσως αν βρω καλό anime να το ανέβαζα εδώ στο Αnimeclipse ...

Για καραόκε που είναι δύσκολο οδηγίες που θα βρώ στα ελληνικά;....

Edit by Gpower2: Όχι αχρείαστα διπλά ποστ! Χρησιμοποιείτε το κουμπί EDIT.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 892
Τοποθεσία: Αθήνα







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 4:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ mpompira.....όχι ακριβώς γιατί είναι λίγο δύσκολο να βρεις συνεργάτες με θέληση....θα το σκεφτώ..απλώς θέλω να μετάφρασω σαν ασχολία και ίσως αν βρω καλό anime να το ανέβαζα εδώ στο Αnimeclipse ...


Μια παρατήρηση παιδιά. Χωρίς να θέλω να ακούστει "κάπως" αυτό που θα πω. Η Animeclipse είναι fansub group. Δεν είμαστε private tracker. Έχουμε tracker στον οποίο ανεβαίνουν δουλειές τις ομάδας. Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να μεταφράσει κάποιος κάτι μόνος του να μας το δώσει και εμείς να το ανεβάσουμε. Όποιος έχει όρεξη και μεράκι να προσφέρει μπορεί πάντα να μιλήσει με κάποιον από τους κόκκινους και να βρει ένα project για να συμμετάσχει εντός Animeclipse. Το λέω για να μην υπάρχουν τέτοιες φήμες γιατί το λένε αρκετοί αυτό τον τελευταίο καιρό. Πάντα φιλικά.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 23 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 795
Τοποθεσία: Πλωτή Πολιτεία







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 6:02 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Πάρι.

Μπορείς να μιλήσεις με κάποιον από τους admin και να μπεις στην AnimeClipse.

Σε περίπτωση που θες να είναι τελείως ατομική η προσπάθεια σου, χωρίς να μπεις σε κάποια ομάδα, μπορείς να ξεκινήσεις μόνος σου μια δουλειά, να την ανεβάσεις κάπου αλλού, και να δίνεις link εδώ στο forum, ώστε να κατεβάσουμε τη δουλειά σου, και να σου λέμε τις παρατηρήσεις μας για να βελτιωθείς. Wink
_________________
- Διαβάστε τους Κανόνες του Forum.
- Μη χρησιμοποιείτε greeklish στις απαντήσεις σας.
- Για πληροφορίες των projects, πηγαίνετε στο Project Info.
- Για τα releases, επισκεφθείτε τον Tracker - Downloads.



アニメ日食
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 7:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να μεταφράσει κάποιος κάτι μόνος του να μας το δώσει και εμείς να το ανεβάσουμε.


Αναφορικά με αυτό, να πω πως παραδόξως αυτό το έχει κάνει σε αρκετές περιπτώσεις η Anime-Awmn. Δηλαδή φιλοξενεί κατά καιρούς στον tracker της και release άλλων μικρών group, ή μεμονωμένων fansubbers.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 05 Σεπ 2011
Δημοσιεύσεις: 148
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 7:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ίσως να σε ενδιαφέρει αυτός ο μίνι οδηγός http://www.anime-greek.com/forums/viewtopic.php?f=16&t=4673 . Δεν δείχνει ακριβώς πώς γίνεται η σωστή δουλειά, αλλά ίσως είναι αρκετά καλός για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το fansubbing για να περνά την ώρα του μέχρι να μάθει αργότερα την ακριβή διαδικασία. Ελπίζω να σε καλύψει τουλάχιστον για το ξεκίνημά σου . Wink
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 9:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Deykalionas17 έγραψε:
venezouelas έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ mpompira.....όχι ακριβώς γιατί είναι λίγο δύσκολο να βρεις συνεργάτες με θέληση....θα το σκεφτώ..απλώς θέλω να μετάφρασω σαν ασχολία και ίσως αν βρω καλό anime να το ανέβαζα εδώ στο Αnimeclipse ...


Μια παρατήρηση παιδιά. Χωρίς να θέλω να ακούστει "κάπως" αυτό που θα πω. Η Animeclipse είναι fansub group. Δεν είμαστε private tracker. Έχουμε tracker στον οποίο ανεβαίνουν δουλειές τις ομάδας. Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να μεταφράσει κάποιος κάτι μόνος του να μας το δώσει και εμείς να το ανεβάσουμε. Όποιος έχει όρεξη και μεράκι να προσφέρει μπορεί πάντα να μιλήσει με κάποιον από τους κόκκινους και να βρει ένα project για να συμμετάσχει εντός Animeclipse. Το λέω για να μην υπάρχουν τέτοιες φήμες γιατί το λένε αρκετοί αυτό τον τελευταίο καιρό. Πάντα φιλικά.


Όχι ρε παιδιά καμία παρεξήγηση καταλαβαίνω απολύτα........ευχαριστώ για την ενημέρωση...

Deladrian έγραψε:
Ίσως να σε ενδιαφέρει αυτός ο μίνι οδηγός http://www.anime-greek.com/forums/viewtopic.php?f=16&t=4673 . Δεν δείχνει ακριβώς πώς γίνεται η σωστή δουλειά, αλλά ίσως είναι αρκετά καλός για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το fansubbing για να περνά την ώρα του μέχρι να μάθει αργότερα την ακριβή διαδικασία. Ελπίζω να σε καλύψει τουλάχιστον για το ξεκίνημά σου . Wink

Ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να μπω ...πρέπει να γίνω μέλος ...ευχαριστώ πάντως ..θα το έχω υπόψη....

Δεν μου είπατε για καράοκε μήπως υπάρχουν ελληνικές οδηγίες;(συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός ) Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 9:38 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tην τελευταία φορά που κοίταξα αυτό ήταν το forum της Animeclipse και όχι της Τάδε fansubs. Το έχω ξαναπεί σε άλλο μέλος, το λέω και τώρα προς εμπέδωση.
Άμα ήθελε ο φίλος venezouelas να απευθυνθεί σε άλλους, πιστεύω θα ψαχνόταν. Το παιδί όμως ήρθε να ρωτήσει σε εμάς.

@venezouelas
Από όσο ξέρω, οδηγίες για karaoke δεν υπάρχουν σε κάποιο από τα topics/threads του forum μας. Wink
Ό,τι και να κάνεις πάντως, καλή τύχη σου εύχομαι στον κόσμο του fansubbing. Kαι -γιατί όχι;- να ενταχθείς στο μέλλον στη δικιά μας ομάδα ή σε άλλη περίπτωση σε κάποια άλλη. Καλή τύχη και πάλι!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 9:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

psofia έγραψε:
Tην τελευταία φορά που κοίταξα αυτό ήταν το forum της Animeclipse και όχι της Τάδε fansubs. Το έχω ξαναπεί σε άλλο μέλος, το λέω και τώρα προς εμπέδωση.
Άμα ήθελε ο φίλος venezouelas να απευθυνθεί σε άλλους, πιστεύω θα ψαχνόταν. Το παιδί όμως ήρθε να ρωτήσει σε εμάς.

@venezouelas
Από όσο ξέρω, οδηγίες για karaoke δεν υπάρχουν σε κάποιο από τα topics/threads του forum μας. Wink
Ό,τι και να κάνεις πάντως, καλή τύχη σου εύχομαι στον κόσμο του fansubbing. Kαι -γιατί όχι;- να ενταχθείς στο μέλλον στη δικιά μας ομάδα ή σε άλλη περίπτωση σε κάποια άλλη. Καλή τύχη και πάλι!

Eυχαριστώ πολύ να σαι καλά ....ψάχνω τα πρόγραμματα που έχει ανέβασει αλλά οι ιστοσελίδες είτε είναι νεκρές είτε είναι υπό κατασκεύη ...είμαι σε απόγνωση....κοίτα επειδή τα Σαββατοκύριακα μου είναι πιο free θα ήθελα να ασχοληθώ ...
Υ.Γ:Είμαι μαθήτης της Γ Λυκείου και για αυτό δεν έχω τόσο πολύ χρόνο...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 23 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 795
Τοποθεσία: Πλωτή Πολιτεία







Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 9:59 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:
Υ.Γ:Είμαι μαθήτης της Γ Λυκείου και για αυτό δεν έχω τόσο πολύ χρόνο...


Τότε στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου πρότεινα, επειδή το fansubbing έχει πολλούς και δύσκολους τομείς, να περιμένεις μέχρι να τελειώσεις την 3η Λυκείου, και ως φοιτητής μετά που θα έχεις ελεύθερο χρόνο, να ασχοληθείς τότε. Wink
_________________
- Διαβάστε τους Κανόνες του Forum.
- Μη χρησιμοποιείτε greeklish στις απαντήσεις σας.
- Για πληροφορίες των projects, πηγαίνετε στο Project Info.
- Για τα releases, επισκεφθείτε τον Tracker - Downloads.



アニメ日食
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 01 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 406
Τοποθεσία: Vengeful Spirit

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 10:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nick7LF έγραψε:
venezouelas έγραψε:
Υ.Γ:Είμαι μαθήτης της Γ Λυκείου και για αυτό δεν έχω τόσο πολύ χρόνο...


Τότε στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου πρότεινα, επειδή το fansubbing έχει πολλούς και δύσκολους τομείς, να περιμένεις μέχρι να τελειώσεις την 3η Λυκείου, και ως φοιτητής μετά που θα έχεις ελεύθερο χρόνο, να ασχοληθείς τότε. Wink


+1.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2012 10:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nick7LF έγραψε:
venezouelas έγραψε:
Υ.Γ:Είμαι μαθήτης της Γ Λυκείου και για αυτό δεν έχω τόσο πολύ χρόνο...


Τότε στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου πρότεινα, επειδή το fansubbing έχει πολλούς και δύσκολους τομείς, να περιμένεις μέχρι να τελειώσεις την 3η Λυκείου, και ως φοιτητής μετά που θα έχεις ελεύθερο χρόνο, να ασχοληθείς τότε. Wink


+1,θα συμφωνήσω με το Νίκο,είναι αρκετά απαιτητική δουλειά είτε σκοπεύεις να κάνεις όλη την διαδικασία είτε μόνο μετάφραση...
Αν θέλεις πάντως ρίξε μια ματιά εδώ μιας και τον οδηγό μου τον έχω κάνει post και στο forum της AnimeClipse...
Ότι απορίες έχεις μπορείς να ρωτήσεις στο thread...
Καλή σου αρχή... Thumbs UP
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2012 11:40 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά ζητείται άτομο για στοιχειοθέτηση σε όμαδα όποιος είναι διαθέσιμος ας μου στείλει PM για περαιτέρω πληροφορίες ....Πρόκειται για Naruto και ο στόχος μας είναι να το ολοκληρώσουμε....
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Άλλα Fansubs Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01337 seconds with 5 queries