Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Συζήτηση για τα νομοσχέδια SOPA, PIPA, ACTA και CISPA Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 12:44 pm
Τίτλος: Συζήτηση για τα νομοσχέδια SOPA, PIPA, ACTA και CISPA
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα είναι η παγκόσμια μέρα διαμαρτυρίας κατά του SOPA (Stop Online Piracy Act), στην οποία συμμετέχουν πολλά site και μέσα σε αυτά είναι και η WikiPedia.

Mπορείτε να ενημερωθείτε για το SOPA αλλά και το άλλο νομοσχέδιο PIPA, στα παρακάτω link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:SOPA_initiative/Learn_more

http://en.wikipedia.org/wiki/PROTECT_IP_Act


Εδώ μπορείτε να συζητήσετε για τα δύο αυτά νομοσχέδια που αν περάσουν, μπορούν να αλλάξουν το Internet όπως το ξέρουμε.

EDIT

Πλέον μιλάμε και για το ACTA:

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gpower2 στις Σαβ Φεβ 04, 2012 12:07 pm, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1242
Τοποθεσία: Πουθενά



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 1:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαι σκεφτόμουν να κάνω και εγώ topic για το θέμα!
Πάρα πολλά γνωστά sites διαμαρτύρονται για το θέμα, η Wikipedia είναι μόνο ένα από αυτά.
Και αν είναι δυνατόν, ζούμε στον 21ο αιώνα και αν περάσει αυτό το νομοσχέδιο, θα γυρίσουμε πίσω στον Μεσαίωνα; Οι εμπνευστές του είχαν την Κίνα και τη Βόρεια Κορέα ως πρότυπο; Έλεος!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 1:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



Νομίζω ότι σήμερα πραγματικά θα ήθελα να δω τον Bruce να ρίχνει την γαμημενη πετρα στην πραγματικότητα. Όταν αρχίζεις να χάνεις μία μία τις ελευθερίες σου online, πόσος καιρός θα περάσει μέχρι να τις χάσεις και έξω από το ίντερνετ?

ΥΓ 1

_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 18 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 775











Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 3:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο το κακο στο χειροτερο μου φαινεται οτι τραβανε τα σχοινια απο παντου και ο κοσμος θα ηρεμησει μονο με αιμα κ βια στο τελος! και τοτε αλιμονο τους! Thumb Down
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 4:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν μου καει καθολου εντυπωση που προερχεται απο αυτη την @##$%$χωρα αυτος ο νομος....ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι προταθηκε κατι τετοιο...ασε που ουτως η αλλως κλαιν ελευθερια εχουμε..πιστευω αν θελανε μας πιανανε για καθε παρανομο κατεβασμα που καναμε αλλα τεσπα..τροφη για αν ασχολειται ο κοσμος...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 4:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγγνώμη για την έκφραση αλλά τι PIPες είναι αυτές??
Έχουν λύσει όλα τους τα προβλήματα και τους πείραξε το internet??
Ξέρει κανείς πόσο μπορεί να μας επηρεάσει και αν θα υπάρχουν κριτήρια αξιολόγησης ή το internet παύει πλέον να είναι ελεύθερο μέσο??
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 03 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 7:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ιντερνετ είναι ελευθερία λόγου και έκφρασης. Αλλά συχνά βλέπουμε ότι η ελευθερία λόγου και έκφρασης φτάνει σε τραγικό και άσχημο σημείο (Όπως ο Διαχειριστής του troktikou που τον σκοτώσανε). Αν γίνει κάτι τέτοιο όλοι θα ξεσηκωθούν και θα φωνάξουν και θα κάψουν το μαγαζάκι! Το κάνουν για λόγους οικονομικούς επειδή δεν παίρνουν λεφτά οι παραγωγές από τα δικαιώματα κλπ κλπ. Αλλά αν πραγματικά θέλεις να αγοράζουμε το κάθε DVD ώστε να παίρνεις λεφτά, μην το βάζεις 20 Euro, βάλτο 10 - 7 ευρώ (να μου πεις τώρα ο μοντέρ πως θα πληρωθεί, ο σκηνοθέτης; και όλοι όσοι συμμετείχαν στην ανάπτυξη του DVD). Λες και ζούμε σε κατοχή ή έχουμε πόλεμο που όλα πλέον θα λειτουργούν κρυφά!!!
_________________
Τα Wallpapers μου

Μy Anime List
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 8:43 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mpompiras έγραψε:
Το ιντερνετ είναι ελευθερία λόγου και έκφρασης. Αλλά συχνά βλέπουμε ότι η ελευθερία λόγου και έκφρασης φτάνει σε τραγικό και άσχημο σημείο (Όπως ο Διαχειριστής του troktikou που τον σκοτώσανε). Αν γίνει κάτι τέτοιο όλοι θα ξεσηκωθούν και θα φωνάξουν και θα κάψουν το μαγαζάκι! Το κάνουν για λόγους οικονομικούς επειδή δεν παίρνουν λεφτά οι παραγωγές από τα δικαιώματα κλπ κλπ. Αλλά αν πραγματικά θέλεις να αγοράζουμε το κάθε DVD ώστε να παίρνεις λεφτά, μην το βάζεις 20 Euro, βάλτο 10 - 7 ευρώ (να μου πεις τώρα ο μοντέρ πως θα πληρωθεί, ο σκηνοθέτης; και όλοι όσοι συμμετείχαν στην ανάπτυξη του DVD). Λες και ζούμε σε κατοχή ή έχουμε πόλεμο που όλα πλέον θα λειτουργούν κρυφά!!!

Έχεις δίκιο γι αυτό....αλλά αυτή η ελευθερία να μην παραβιάζει την ελευθερία του άλλου,γεγονός δυστυχώς συχνό στις μέρες μας.Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά να γίνεται έλεγχος και να υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως για παράδειγμα οι χάκερ...καλό θα ήταν να περιορίζονται όταν πρόκειται για παραβίαση κάποιων δικαιωμάτων...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 11:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:
Mpompiras έγραψε:
Το ιντερνετ είναι ελευθερία λόγου και έκφρασης. Αλλά συχνά βλέπουμε ότι η ελευθερία λόγου και έκφρασης φτάνει σε τραγικό και άσχημο σημείο (Όπως ο Διαχειριστής του troktikou που τον σκοτώσανε). Αν γίνει κάτι τέτοιο όλοι θα ξεσηκωθούν και θα φωνάξουν και θα κάψουν το μαγαζάκι! Το κάνουν για λόγους οικονομικούς επειδή δεν παίρνουν λεφτά οι παραγωγές από τα δικαιώματα κλπ κλπ. Αλλά αν πραγματικά θέλεις να αγοράζουμε το κάθε DVD ώστε να παίρνεις λεφτά, μην το βάζεις 20 Euro, βάλτο 10 - 7 ευρώ (να μου πεις τώρα ο μοντέρ πως θα πληρωθεί, ο σκηνοθέτης; και όλοι όσοι συμμετείχαν στην ανάπτυξη του DVD). Λες και ζούμε σε κατοχή ή έχουμε πόλεμο που όλα πλέον θα λειτουργούν κρυφά!!!

Έχεις δίκιο γι αυτό....αλλά αυτή η ελευθερία να μην παραβιάζει την ελευθερία του άλλου,γεγονός δυστυχώς συχνό στις μέρες μας.Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά να γίνεται έλεγχος και να υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως για παράδειγμα οι χάκερ...καλό θα ήταν να περιορίζονται όταν πρόκειται για παραβίαση κάποιων δικαιωμάτων...


Απαιτούμε λοιπόν να δημηουργηθεί συνδικάτο των απανταχού hackers,αν κάποιος hacker κάνει κάτι υπερβολικά παράνομο θα τον επισκέπτονται σε συνδιασμό με τις ομάδες εδάφους ειδική διμηρία αντρών που θα τον βάζει στη θέση του και θα επιβάλει την δικαιοσύνη...

_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2012 3:01 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:
Έχεις δίκιο γι αυτό....αλλά αυτή η ελευθερία να μην παραβιάζει την ελευθερία του άλλου,γεγονός δυστυχώς συχνό στις μέρες μας.Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά να γίνεται έλεγχος και να υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως για παράδειγμα οι χάκερ...καλό θα ήταν να περιορίζονται όταν πρόκειται για παραβίαση κάποιων δικαιωμάτων...


Όπως το ότι πχ βλέπεις και κατεβάζεις άνιμε απο site που ουδεμία σχέση έχουν με τις εταιρίες παραγωγής και προώθησης ξέρω εγώ αυτό δεν αποτελεί παραβίαση δικαιωμάτων... Οι χάκερ σε πείραξαν. Μωρά μην κρυβόμαστε πίσω από το τρυπάκι της μερικής δικαιοσύνης. Το ζήτημα είναι ένα. Το ότι προσπαθείς να μειώσεις την ελευθερία της ελεύθερης διακίνησης ιδεών και προιόντων online με σκοπό να δώσεις λεφτά σε συγκεκριμένες ομάδες και εταιρίες.HAIL FUCKING NO


_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2012 3:06 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

EBIG POST IS EBIG
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 8
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2012 2:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χωρίς να θέλω να 'μαι υπέρ (που δεν είμαι), πιστεύω πως καλό θα είναι να μην εξαρτόμαστε τόσο από το κομπιούτερ.
Όλα πλέον γίνονται με το ίντερνετ δε λέω, απλά ευκαιρία είναι να απεξαρτητοποιηθούμε κάπως από αυτό το μηχάνημα.
Ίσως είναι λίγο offtopic αυτό που 'πα HaHa

Όσο για το νομοσχέδιο εννοείται πως είναι λάθος και κακώς θα περάσει (αν περάσει)..
Όταν την ίδια στιγμή σε άλλα κράτη (π.χ. Νορβηγία κλπ) το ίντερνετ έχει ήδη κατοχυρωθεί από το σύνταγμα και αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα των πολιτών και η πειρατεία δεν έχει σχεδόν κανένα περιορισμό...

Βέβαια και το να κατεβάζεις τα ΠΑΝΤΑ σπασμένα, δεν σε κάνει άγιο (απλά εκμεταλλεύεσαι την χαλαρότητα) αλλά από την άλλη δε μπορεί να τα ακουμπάς χοντρά για το παραμικρό στις εταιρεία... Και οι δύο πλευρές πάντως δίκιο έχουν...κατεμέ.. Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2012 4:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kelborn3 έγραψε:
venezouelas έγραψε:
Έχεις δίκιο γι αυτό....αλλά αυτή η ελευθερία να μην παραβιάζει την ελευθερία του άλλου,γεγονός δυστυχώς συχνό στις μέρες μας.Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά να γίνεται έλεγχος και να υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως για παράδειγμα οι χάκερ...καλό θα ήταν να περιορίζονται όταν πρόκειται για παραβίαση κάποιων δικαιωμάτων...


Όπως το ότι πχ βλέπεις και κατεβάζεις άνιμε απο site που ουδεμία σχέση έχουν με τις εταιρίες παραγωγής και προώθησης ξέρω εγώ αυτό δεν αποτελεί παραβίαση δικαιωμάτων... Οι χάκερ σε πείραξαν. Μωρά μην κρυβόμαστε πίσω από το τρυπάκι της μερικής δικαιοσύνης. Το ζήτημα είναι ένα. Το ότι προσπαθείς να μειώσεις την ελευθερία της ελεύθερης διακίνησης ιδεών και προιόντων online με σκοπό να δώσεις λεφτά σε συγκεκριμένες ομάδες και εταιρίες.HAIL FUCKING NO


Συγγνώμη ρε φίλε μου πώς φτάνουν τα raw επεισόδια σε ένα site όσον αφορά anime για να τα μετάφρασει ένα άλλο site το οποίο δεν φταίει όσο εκείνος τα διακίνει χωρίς άδεια της εταίρειας που της ανήκουν τα συγκεκριμένα;Αυτός που τα ανεβάζει δεν είναι χάκερ;...δεν νομίζω να είναι από την εταιρεία που φτιάχνει το συγκεκριμένο anime εκτός αν ανεβάζει η ιδία η εταιρεία και τα κατεβάζουν...τότε δεν αποτελεί παραβίαση δικαιωμάτων από την στιγμή που επιτρέπει η ίδια εταιρεία και δίνει το δικαίωμα αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 453








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2012 6:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτον από την στιγμή που δεν ξέρεις πως βγαίνουν τα raw επάνω μην το ψάχνεις το θέμα(δεν ειναι χάκερ πίστεψέ με). Δεύτερον ξεφεύγουμε από το θέμα της συζήτησης του thread και τρίτον stop being a newfag tsundere.U got powned!!!


_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2012 6:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venezouelas έγραψε:

Συγγνώμη ρε φίλε μου πώς φτάνουν τα raw επεισόδια σε ένα site όσον αφορά anime για να τα μετάφρασει ένα άλλο site το οποίο δεν φταίει όσο εκείνος τα διακίνει χωρίς άδεια της εταίρειας που της ανήκουν τα συγκεκριμένα;Αυτός που τα ανεβάζει δεν είναι χάκερ;...δεν νομίζω να είναι από την εταιρεία που φτιάχνει το συγκεκριμένο anime εκτός αν ανεβάζει η ιδία η εταιρεία και τα κατεβάζουν...τότε δεν αποτελεί παραβίαση δικαιωμάτων από την στιγμή που επιτρέπει η ίδια εταιρεία και δίνει το δικαίωμα αυτό.


Ας σου απαντήσω καλύτερα εγώ σε αυτό, μιας και η απάντηση είναι σχετικά σύντομη, οπότε δε θα βγούμε πολύ off topic. Τα raw κυκλοφορούν στο Internet είτε επειδή κάποιοι αναλαμβάνουν να κάνουν capture από την Ιαπωνική τηλεόραση, είτε επειδή κάνουν rip κάποιο DVD ή bluray. Υπάρχουν και άλλες πηγές υποθέτω, αλλά οι πιο συνηθισμένες είναι αυτές. Το άτομο που τα κάνει αυτά λέγεται είτε capper είτε riper, αλλά προς θεού, δεν μπορούμε να τον πούμε χάκερ. Οι χάκερς από την άλλη είθισται να εντοπίζουν τρύπες που υπάρχουν στα συστήματα και έχουν πρόσβαση σε αυτά. Όπως καταλαβαίνεις είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Τώρα το πόσο νόμιμη είναι η "δουλειά" του capper, είναι ένα άλλο ζήτημα, από ηθικής πλευράς πάντως από την ώρα που δεν εμπορεύονται το raw, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τους καταλογίσω κάποια κατηγορία. Απλώς μοιράζονται μαζί μας κάτι που αυτοί βλέπουν στην τηλεόρασή τους δωρεάν στην Ιαπωνία.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.0196 seconds with 5 queries