Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Μπορώ να γράψω dual layer iso σε δύο one layer dvd;;
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 14, 2011 10:46 pm
Τίτλος: Μπορώ να γράψω dual layer iso σε δύο one layer dvd;;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρήκα σε ένα tracker κάτι αυθεντικά anime dvds και θέλω να τα γράψω σε dvd(σε dual layer είναι από ότι λέει ο uploader) όταν κατεβούν αλλά δεν εμπιστεύομαι τα dual layer γιατί φοβάμαι ότι θα φθαρούν εύκολα...
Μπορώ να τα γράψω σε κανονικό dvd ή θα υπάρχει πρόβλημα??
Τα iso είναι 2 περίπου 7,4 gbs το καθένα...
_________________
Don't you feel the rush...??



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Razi3L στις Τετ Δεκ 14, 2011 11:25 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 14, 2011 11:24 pm
Τίτλος: Re: Μπορώ να γράψω dual layer iso σε δυο one layer dvd??
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Razi3L έγραψε:
Βρήκα σε ένα tracker κάτι αυθεντικά anime dvds και θέλω να τα γράψω σε dvd(σε dual layer είναι από ότι λέει ο uploader) όταν κατεβούν αλλά δεν εμπιστεύομαι τα dual layer γιατί φοβάμαι ότι θα φθαρούν εύκολα...
Μπορώ να τα γράψω σε κανονικό dvd ή θα υπάρχει πρόβλημα??
Τα iso είναι 2 περίπου 7,4 gbs το καθένα και περιλαμβάνουν και ακόμη 2 mds για το καθένα...
Άλλη μια υποερώτηση,ποιο από τα δυο πρέπει να καψώ(γιατί από ότι θυμάμαι από παλιά burns μου τα κάνει load κανονικά και τα δυο)??


το ειπες και μονος σου..τα iso ειναι 7.4 gb..τα απλα dvd εχουν χωρητικοτητα 4.5 gb...οποτε αναγαστικα σε dual layer...προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε dual layer αλλα δεν νομιζω να φθειρονται τοσο ευκολα... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 14, 2011 11:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα απλά από όσο ξέρω και εγώ είναι 4,3 και 4,7 αλλά υπάρχουν dvds και με 10gbs χωρητικότητα,γενικά δεν πολύ συμπαθώ τα dual layer γιατί δεν μπορείς να γράψεις πάνω τι περιέχει,μου φαίνεται πως θα φθαρούν πολύ εύκολα και ότι θα είναι λίγο εκνευριστικά στην αναπαραγωγή σε dvd player...
Δεν έχω πρόβλημα να το γράψω και σε δυο,αυτό μου με χαλάει είναι το double layer...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 14, 2011 11:37 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Razi3L έγραψε:
αλλά υπάρχουν dvds και με 10gbs χωρητικότητα,


εισαι σιγουρος γιαυτο?



Razi3L έγραψε:
θα είναι λίγο εκνευριστικά στην αναπαραγωγή σε dvd player


ναι αυτο πιθανο αν και παλι δεν ειμαι σιγουρος τι παιζει με τα dvd player σε αυτη τη περιπτωση..


Razi3L έγραψε:
Δεν έχω πρόβλημα να το γράψω και σε δυο,αυτό μου με χαλάει είναι το double layer...


αν τα θες αθικτα ετσι οπως ειναι τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη...εκτος αν οταν τα κατεβασεις τα ριπαρις και βαλεις λιγοτερα επεισοδια σε ενα απλο dvd αλλα δεν θα ειναι το ιδιο με το αυθεντικο..
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 14, 2011 11:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

arislp έγραψε:
εισαι σιγουρος γιαυτο?


Έχω την εντύπωση πως ναι,αν και η τιμή πρέπει να είναι αρκετά τσιμπημένη...

arislp έγραψε:

αν τα θες αθικτα ετσι οπως ειναι τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη...εκτος αν οταν τα κατεβασεις τα ριπαρις και βαλεις λιγοτερα επεισοδια σε ενα απλο dvd αλλα δεν θα ειναι το ιδιο με το αυθεντικο..


Όχι απαραίτητα,μόλις βρήκα κάτι ενδιαφέρον...
http://www.youtube.com/watch?v=QJHmRmyczcg
Αρκεί να είναι και λειτουργικό...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1339


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2011 12:02 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Razi3L έγραψε:
Όχι απαραίτητα,μόλις βρήκα κάτι ενδιαφέρον...
http://www.youtube.com/watch?v=QJHmRmyczcg
Αρκεί να είναι και λειτουργικό...



χμμμ λειτουργικο φαινεται αλλα καντα ενα back up πριν τα μετατρεψεις...μπορει να χασεις πολλη σε ποιοτητα...δοκιμασε το και αναμενουμε τα αποτελεσματα..
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2011 12:31 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτσε να κατεβεί πρώτα...
Αν δεν δω καμία άλλη απάντηση που να με καλύψει μέχρι να κατεβεί θα το επιχειρήσω και εννοείται πως θα έχω κρατήσει backup...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 61


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2011 2:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ όποτε κατεβάζω ISO το οποίο περιέχει video μέσα και θέλω να κάνω κάποια δουλειά με αυτά πχ burn to DVD το ανοίγω το ISO με 7zip μεταφέρω τα video σε κάποιο φάκελο και μετά κάνω ότι θέλω, ελπίζω να γίνεται και σε εσένα.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2011 3:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ότι γίνεται,γίνεται στάνταρ.Μόνο που εγώ θέλω να διατηρήσω το αυθεντικό μενού και αν γίνεται να μην ξανακάνω encode το βίντεο...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 61


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2011 3:51 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν το ανοίξεις το iso με το 7zip λογικά όλα τα αρχεία θα έχουν κατάληξη vob. Ένα από αυτά θα είναι και το μενού, τώρα εγώ όταν το κάνω το μενού δεν το παίρνω αλλά μόνο το video γιατί έχει και κάτι αλλά vob αρχεία μικρά σε μέγεθος όπως και το μενού που μπορεί να χρειάζονται, όποτε θα πρέπει να κάνεις δοκιμές, σε ένα DVD RW, παίρνεις όλα τα μικρά vob μαζί με τα μισά επεισόδια ή όσα χωρανε τέλος πάντων και βλέπεις αν όλα είναι οκ, θα μου πεις αν είναι να κάνω όλα αυτά καλύτερα το DL, εγώ θα το έκανα πάντως καθώς θα μάθαινα και κάτι. Τώρα encode δεν νομίζω να χρειαστεί καθώς copy paste θα γίνει και μετά burn δεν νομίζω να αλλοιωθεί η ποιότητα του αρχείου.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2011 4:03 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

7,4 gb είναι το κάθε iso,κομματάκι δύσκολο να μην χρειαστεί reencode...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 17, 2011 3:57 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρήκα λύση τελικά με το DVD Fab,ευχαριστώ όσους προσφέρθηκαν να βοηθήσουν...
Lock please...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 17, 2011 4:46 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Razi3L, μάλλον έχεις μπλέξει λίγο τα Dual Layer με τα Dual Sided DVDs. Το ISO που βρήκες, εφ' όσον είναι 7,4 Gbs προέρχεται από ένα Dual Layer Single Sided DVD, δηλαδή DVD γραμμένο μόνο από τη μία μεριά αλλά με τη διπλή χωρητικότητα. Τα Dual Sided DVDs είναι στην ουσία δύο σε ένα ώστε να γλιτώνεις χώρο και τίποτα άλλο. Τα δεδομένα που υπάρχουν στην μία και στην άλλη όψη του δίσκου δεν συνδέονται με κάποιον τρόπο, είναι σαν δύο ανεξάρτητα DVDs. Αν θέλεις να το γράψεις σε ένα DVD, τότε αγόρασε ένα Dual Layer, δηλαδή ένα DVD κανονικής όψης αλλά με διπλή χωρητικότητα. Κοστίζει περίπου 1€ το ένα.

Αν πάλι θέλεις να γράψεις το ISO ντε και καλά σε ένα απλό 4,5 GB DVD, μπορείς να το κάνεις με διάφορα προγράμματα συμπίεσης, όμως θα έχεις αισθητή πτώση στην ποιότητα.
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 01 Μάι 2010
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Memoria

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 17, 2011 5:04 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Phantom Duck έγραψε:
Razi3L, μάλλον έχεις μπλέξει λίγο τα Dual Layer με τα Dual Sided DVDs. Το ISO που βρήκες, εφ' όσον είναι 7,4 Gbs προέρχεται από ένα Dual Layer Single Sided DVD, δηλαδή DVD γραμμένο μόνο από τη μία μεριά αλλά με τη διπλή χωρητικότητα. Τα Dual Sided DVDs είναι στην ουσία δύο σε ένα ώστε να γλιτώνεις χώρο και τίποτα άλλο. Τα δεδομένα που υπάρχουν στην μία και στην άλλη όψη του δίσκου δεν συνδέονται με κάποιον τρόπο, είναι σαν δύο ανεξάρτητα DVDs. Αν θέλεις να το γράψεις σε ένα DVD, τότε αγόρασε ένα Dual Layer, δηλαδή ένα διπλής χωρητικότητας. Κοστίζει περίπου 1€ το ένα.


Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση,πράγματι μπερδεύτηκα.Έχεις απόλυτο δίκιο.Αυτό θα κάνω από εδώ και πέρα...

Παράθεση:
Αν πάλι θέλεις να γράψεις το ISO ντε και καλά σε ένα απλό DVD, μπορείς με διάφορα προγράμματα συμπίεσης, όμως θα έχεις αισθητή πτώση στην ποιότητα.


Με το dvd fab που ανέφερα πριν χώρισα απλώς το ένα dvd σε δυο,δεν έκανε reencode αλλά μια απλή αντιγραφή οπότε δεν υπήρξε και έλλειψη στην ποιότητα...
_________________
Don't you feel the rush...??

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01528 seconds with 5 queries