Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη

Πρόβλημα με port forwarding! Please help!
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 04 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 135
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 1:41 pm
Τίτλος: Πρόβλημα με port forwarding! Please help!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας παιδια! Χρειαζομαι τα φωτα σας για τεχνικα θεματα σχετικα με modem,router κλπ τα οποια δεν καταλαβαινω και τα χω μαθει τελευταια παπαγαλια προσπαθωντας να ανοιξω μια πορτα..

Καταρχην δεν ξερω ποσο ρολο παιζει αλλα εχω iMac και ειμαι συνδεδεμενος ενσυρματα στο διαδυκτιο(Conn-x). Το torrent client που χρησιμοποιω λεγεται Transmission.

Αυτο που θελω να κανω ειναι να ανοιξω μια πορτα (port forwarding) για να φαινεται ο υπολογιστης μου στα torrents γιατι ας πουμε σε ενα torrent που εχει 8 seeders βλεπω μονο τους 2 και αντιστοιχα οταν seedaρω και γω..

Το Transmission στις ρυθμισεις του εχει μια επιλογη που υποτιθεται οτι σε συνδεει αυτοματα με το port και ειναι ολα ενταξει. Σου βγαζει και μια πρασινη ενδειξη αν πανε ολα καλα. Στην περιπτωση μου οποιο Port και αν δοκιμασω μου λεει οτι ειναι κλειστο (port is closed) και μου βγαζει και μια κοκκινη ενδειξη.

Ψαχνοντας οδηγους του προγραμματος και του Conn-x βρηκα πως να το κανω χειροκινητα απο τις ρυθμισεις του router (application, start port, end port, ip κλπ) αλλα παλι δεν αλλαξε η κατασταση.

Επιπλεον να πω οτι δεν ξερω αν εχω static ή dynamic ip αν και προσπαθησα να κανω οσο λεει ενας οδηγος εδω στην τεχνικη υποστηριξη αλλα μαλλον δεν τα καταφερα.

Τελος εχω ενεργοποιησει απο τις ρυθμισεις του router το UPnP..

Aυτα συμβαινουν.. Μπορειτε να βοηθησετε?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 3:11 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιο router εχεις?
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 135
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 3:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Neo106 έγραψε:
Ποιο router εχεις?


Το Βaudtec το ασπρο (ασυρματο) του Connx. Μολις τωρα βρηκα το προβλημα και ανοιξα τα ports. Εφταιγε το firewall του router τελικα (το ISP τα μπλοκαρε). Τωρα ομως που ειναι ανοιχτα τα ports δεν θα επρεπε να βλεπω ολα τα peers? Ας πουμε κατεβαζω το Robin 3 και βλεπω εδω στον tracker οτι εχει 5 seeders. Στο προγραμμα που χρησιμοποιω (Transmission) βλεπω μονο τους δυο. Φταιει το προγραμμα?

Αν κατεβασω το ιδιο με uTorrent βλεπω τους 4 απο τους 5 αλλα η ταχυτητα ειναι μικροτερη (4-6kb) απο αυτη με την οποια κατεβαζω απο τους 2 στο Transmission (10-15kb)..

Τι γινεται?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 3:36 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, θα σου πω τη θεωρία που κρύβεται πίσω από αυτά που θέλεις να κάνεις, ώστε να καταλάβεις τι γίνεται. Υπόψην, αυτά είναι δικτυακά πράγματα και είναι ανεξάρτητα λειτουργικού. Wink

Εσύ που συνδέεσαι στο Internet, ουσιαστικά ενώνεις ένα καινούριο δίκτυο με το διαδίκτυο. Εφόσον έχεις μία σύνδεση με το διαδίκτυο, άρα έχεις και μία μόνο public IP. Αυτή καθορίζεται από τον ISP σου και είναι κατά κύριο λόγο δυναμική, δηλαδή δεν έχεις την ίδια για πάντα, αλλά μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τις ανάγκες του ISP σου. Επίσης αλλάζει κάθε φορά που ανοιγοκλέινεις το router σου.

Από κει και πέρα, εκτός από την public IP που έχεις ως προς το Internet, έχεις και τις επιμέρους τοπικές IP που χαρακτηρίζουν το τοπικό σου δίκτυο. Έτσι κάθε συσκευή που συνδέεται με το router σου, αλλά και το ίδιο το router, έχουν τη δικιά τους τοπική IP.

Γιατί όμως χρειαζόμαστε τις πόρτες και το port forwarding; Σκέψου ότι εγώ θέλω να συνδεθώ με το κινητό σου που είναι συνδεδεμένο στο internet μέσω του router σου. Με βάση αυτά που είπαμε παραπάνω, θα έχεις μία Public IP, η οποία είναι και αυτή με την οποία μπορούν να σε δουν άλλοι από έξω, και θα έχεις και μία τοπική IP στο κινητό σου. Αν έχεις και ένα PC με τη δικιά του τοπική IP, πώς θα μπορέσω να επιλέξω το κινητό από το PC σου, αφού ξέρω μόνο τη μία Public IP; Εδώ έρχονται λοιπόν οι πόρτες και το port forwarding. Στην περίπτωσή μας λοιπόν θα έβζες στο router σου έναν κανόνα prot forwrding που θα συνέδεε μια πόρτα με την τοπική IP του κινητού σου. Έτσι, όταν κάποιος από έξω έκανε αίτημα με την public IP και τη συγκεκριμένη πόρτα, το router θα δρομολογούσε αυτό το αίτημα κατευθείαν στο κινητό σου.

Ο οδηγός Static IP που υπάρχει και στο site μας, αναφέρεται στο πώς να δώσεις μια συγκεκριμένη τοπική IP σε ένα μηχάνημα στο δίκτυό σου, ώστε να μην αλλάζει αυτή κάθε φορά που συνδέεσαι/αποσυνδέεσαι από το δίκτυο αυτό. Δεν έχει να κάνει με την public IP που όπως είπαμε καθορίζεται από τον ISP. Σκέψου τι θα γινόταν αν άλλαζε αυτή η τοπική IP σε κάθε μηχάνημα. Ουσιαστικά δε θα μπορούσες να κάνεις δρομολόγηση με πόρτες όπως είπαμε πιο πάνω, καθώς δε θα ήξερες σε ποια τοπική ΙP να συνδέσεις ποια πόρτα.

Επειδή όλα τα παρπάνω είναι μπελάς, βγήκε το πρότυπο UPnP (Universal Plug and Play) με το οποίο, κάθε εφαρμογή που τρέχει σε κάποιο μηχάνημα, μπορεί να ανοίγει από μόνη της την αντίστοιχη πόρτα που χρειάζεται στο router και να γίνονται όλα μόνα τους. Δυστυχώς δεν έχουν γίνει καλές υλοποίησεις με αποτέλεσμα να μη δουλεύει εγγυημένα.

Πάμε λοιπόν στη δικιά σου περίπτωση. Αρχικά, το UPnP αν είναι ενεργοποιημένο στο router, Θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και στον torrent client σου για να υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. Αν το δοκίμασες και δεν έπαιξε ούτε έτσι, τότε πάμε στον μπελαλίδικο τρόπο. Θα πρέπει να ορίσεις μια στατική τοπική IP στο μηχάνημά σου, στη συνέχεια να διαλέξεις μια πόρτα (προτείνονται πόρτες πάνω από 59000) και να φτιάξεις τον αντίστοιχο κανόνα στο router σου. Μετά βάζεις αυτήν την πόρτα και στην εφαρμογή σου και είσαι εντάξει.

Με τη στατική IP δεν μπορώ να σου πω και πολλά, μιας και δεν ξέρω από πού γίνονται αυτές οι ρυθμίσεις στα Mac. Για το Port forwarding, μιας και είναι καθαρά θέμα router, μπορείς να πας στο www.portforward.com όπου έχει οδηγούς για τα περισσότερα router της αγοράς. Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 135
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 3:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε υπερευχαριστω Gpower για την αναλυτικοτατη παρουσιαση. Καταλαβα πολλα περισσοτερα τωρα. Δεν εχω ιδεα με το θεμα και τωρα αυτες τις μερες που προσπαθουσα να ρυθμισω την κατασταση εμαθα λιγα πραγματα, γι αυτο συγνωμη αν κουραζω!

Εκανα αυτο που ειπες (που λεει και ο οδηγος στο link που εδωσες) και τωρα εχω την ενδειξη οτι τo port που εχω διαλεξει (και που εβαλα και στο router) ειναι ανοιχτο. Καλυτερα απο αυτο δε γινεται ετσι? Απλα εχω την απορια, γιατι ενω ειναι ανοιχτο το port τωρα δε βλεπω ολα τα peers απο τον torrent client? Μηπως φταιει καποια αντιστοιχη κατασταση με κλειστο port απο τη μερια τους?
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 5:21 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εφόσον το λογισμικό αναφέρει ότι η πόρτα είναι ανοιχτή, από μεριάς σου είσαι καλυμμένος.

Από κει και πέρα, τι εννοείς όταν λες ότι δε βλέπεις όλους τους peers; Ποιον αριθμό χρησιμοποιείς σαν μέτρο σύγκρισης; Αν παίρνεις τα νούμερα από τη σελίδα μας, να σε ενημερώσω ότι ανανεώνεται κάθε ένα λεπτό από τον tracker ο οποίος με τη σειρά του δεν ανανεώνεται άμεσα. Οπότε πιο άμεσα στοιχεία από τον client σου δεν μπορείς να έχεις.
Επίσης, το αν δε συνδέεσαι με κάποιους μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, ο ένας είναι να μην έχει κάνει τη διαδικασία που έκανες εσύ, ο άλλος είναι να είναι ήδη συνδεδεμένους με άλλους χρήστες και να μην επιτρέπει άλλες συνδέσεις και μετά πάμε σε σφάλματα δικτύου, ασυμβατότητες με διάφορους client, κτλ...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 04 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 135
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 5:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εννοουσα σε συγκριση με τον αριθμο peers που δειχνει εδω στον tracker. Ευχαριστω για τη βοηθεια! Thumb 2 Up Παω να κατεβασω και seedaερω!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01533 seconds with 5 queries